Προς το περιεχόμενο

Η λειτουργία των ανεμιστήρων του PS5 θα βελτιώνεται με τον καιρό ανά παιχνίδι


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Τι έγινε ρε παιδιά μια γνώμη είπα το σκεφτικό μου (όπως συμφωνούν κι άλλοι μαζί μου αλλά δεν τους λέτε τίποτα:D) και πέσατε πάνω μου! Ποιος είπε για 5-7 χρόνια μετά; Είπα εγώ τέτοιο πράγμα; 6 μήνες με ένα χρόνο μετά συνήθως παίρνω κονσόλα. Να μη πω και παραπάνω αν πούμε ότι θα πάρουμε day 1 κονσόλα για να παίζουμε ξανά τα remaster και τα παιχνίδια του ps4!!!!!!!!:D Γιατί πολλοί αυτό θα κάνουν ίσα για να λένε ότι πήραν την κονσόλα day 1 με τις τιμές 70 και 80 ευρώ το παιχνίδι!!!!!!!!! Οπότε γιατί να μη την πάρει κάποιος αργότερα που θα έχουν περάσει οι πιθανόν αστοχίες,  ίσως να έχει πέσει και λίγο η τιμή αλλά θα έχουν βγει και περισσότερα παιχνίδια; Γιατί εκτός από φανμπόιδες και χομπίστες υπάρχουν και οικογενειάρχες που έχουν άλλες πιο πολύτιμες υποχρεώσεις!!!!!! 

Όσο για το παλικάρι πιο πάνω που μιλά ειρωνικά για σπηλιές κτλ δεν το συζητώ γιατί η τεχνολογία που έχω κοστολογείται πολλά χιλ ευρώ!!!!!!!!:D

Δεκτή η γνώμη σου εννοείται.. κουβέντα να γίνεται.. απλά ήσουν ο πρώτος γι αυτό δεν τράβηξαν τα αλλά σχόλια τα mentions.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ίδιο βαρετό αστείο, πάρε το ps5 όταν βγει το ps6 κτλπ. Όχι μικροί μου Νεάντερταλ, εννοούμε δεν τρέχουμε day one να παίξουμε ξύλο ή να κάνουμε προπαραγγελιες. Περιμένουμε απλά να δούμε. Ίσα ίσα τα παραπάνω παιχνίδια θα τα βρεις έτοιμα με την κονσόλα στους 4-6 μήνες παρά την πρώτη μέρα. Duh...

3 ώρες πριν, epicouros είπε

Δεν καταλαβαίνω την πρεμούρα να αγοράσει κάποιος τo PS5 DAY 1!  Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο και επίπονο να περιμένεις τουλάχιστον 1 μηνα να δεις τις πρώτες εντυπώσεις και κριτικές όπως και τα πιθανα προβλήματα;; Κάποιοι ακούγεστε σαν ναρκομανείς που δεν μπορούν αν δεν πάρουν την δοση τους μια φορα την ημέρα! ΕΛΕΟΣ!!!

Δεν έχουν κούτελο να βγουν από την πολυκατοικία αν δεν το πάρουν day one και δεν το πουν στον μεροκαματιάρη γείτονα που δεν που δεν μπορεί να το αγοράσει στο παιδί του και έχει ακόμα το ps4 phat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, xenos.p είπε

Δεκτή η γνώμη σου εννοείται.. κουβέντα να γίνεται.. απλά ήσουν ο πρώτος γι αυτό δεν τράβηξαν τα αλλά σχόλια τα mentions.. 

Ναι βρε φυσικά κουβέντα κάνουμε δεν παρεξηγούμαι (φαντάσου όμως να έλεγα τίποτα και για την apple να δεις τι θα άκουγα!!!!!!:D). Είμαι συνηθισμένος στο να τα ακούω!!!!!!!!!!!!:D Απλά όσοι "πειράχτηκαν" φαίνεται να το έχουν προ παραγγείλει και τώρα αναρωτιούνται "βρε λες"...;:)

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Ναι βρε φυσικά κουβέντα κάνουμε δεν παρεξηγούμαι (φαντάσου όμως να έλεγα τίποτα και για την apple να δεις τι θα άκουγα!!!!!!:D). Είμαι συνηθισμένος στο να τα ακούω!!!!!!!!!!!!:D Απλά όσοι "πειράχτηκαν" φαίνεται να το έχουν προ παραγγείλει και τώρα αναρωτιούνται "βρε λες"...;:)

Φιλε εγω προσωπικα δεν κοιμαμαι τα βραδια απο την αγωνια για αν  θα βγει καλη η κονσολα που  προπαραγγειλα  .Μεχρι και οικογενειακο συμβουλιο εκανα για να παρω αυτη την τοσο σημαντικη αποφαση για την  αγορα της ζωη μου   .Αν χαλασει θα αυτοπυρποληθω στο Συνταγμα  !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι περίεργος από μία πλευρά να δω και τις δύο κονσόλες το καλοκαίρι με 40 βαθμούς έξω να δω πόσο ψυχρές θα είναι, εδώ τα δικά μας τα PC που έχουν ψύκτες που κοστίζουν κάτι 100ευρα και βάλε και φτάνουν τους 70, αυτά πώς θα τα καταφέρουν δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί μιλάμε για ταχύτητες 4GHZ και βάλε έτσι Δεν μιλάμε για τρία και δύο, ελπίζω και εύχομαι να τα πάνε καλά και οι δύο κονσόλες για να μπορεί ο κόσμος να της ευχαριστηθεί όπως πρέπει Χωρίς προβλήματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Ναι βρε φυσικά κουβέντα κάνουμε δεν παρεξηγούμαι (φαντάσου όμως να έλεγα τίποτα και για την apple να δεις τι θα άκουγα!!!!!!:D). Είμαι συνηθισμένος στο να τα ακούω!!!!!!!!!!!!:D Απλά όσοι "πειράχτηκαν" φαίνεται να το έχουν προ παραγγείλει και τώρα αναρωτιούνται "βρε λες"...;:)

Εγώ ούτε έχω προπαραγγειλει ούτε σκοπεύω. Καλά καλά δεν ξέρω αν θα παρω ps5 η series x. Ακόμα ψάχνομαι. 

 

Απλά το επιχειρημα του "περιμένω" δεν στέκει. Ναι χαίρω πολύ όσο περισσότερο περιμένεις τόσο λιγότερα θα πληρώσεις, αλλά ξεχνάς το γεγονός ότι όσο περιμένεις.... Δεν έχεις κονσόλα. Αν αξίζει να είσαι 1 χρόνο χωρίς την κονσόλα για να γλυτώσεις 50 ευρώ οκ, εμενα δεν μου φαίνεται έξυπνη κίνηση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2020 στις 5:56 ΜΜ, unforgiven είπε

Μου θυμίζει την ιστορία με το στυλό, τη Nasa, το μολύβι και τους Ρώσους. (Εν τάχει, οι ΗΠΑ ξόδεψαν 100 εκατομμύρια για να σχεδιάσουν στυλό που να γράφει σε μηδενική βαρύτητα, οι Ρώσοι απλά χρησιμοποίησαν μολύβι)

Με άλλα λόγια, η Sony συλλέγει δεδομένα, κάνει ενημερώσεις, χρησιμοποιεί τη CPU, μπλα μπλα μπλα. 

Οι υπόλοιποι, απλά χρησιμοποίησαν έναν αισθητήρα θερμοκρασίας.


Λέγεται συχνά ότι η NASA ξόδεψε εκατομμύρια δολάρια αναπτύσσοντας ένα στυλό που μπορούσε να γράψει σε μηδενικό βάρος, ενώ οι Ρώσοι χρησιμοποίησαν μολύβια. Είναι επίσης εντελώς ψευδές.
Για να καταλάβεις γιατί η NASA ήθελε τόσο πολύ για ένα λειτουργικό στυλό διαστήματος, ας ξεκινήσουμε από το ότι το μολύβι δεν είναι κατάλληλο για διαστημικά ταξίδια. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν την τάση να σπάνε , να θρυμματίζονται και να αφήνουν πίσω σκόνη γραφίτη. Το ξύλο, επίσης, μπορεί να αποτελέσει σοβαρό κίνδυνο πυρκαγιάς μέσα στην, πλούσια από υπο πίεση οξυγόνο, κάψουλα. Όλα αυτά τα κοινά ζητήματα γίνονται απειλητικά για τη ζωή στο διάστημα.
Επίσης για να είμαστε ακριβείς, υπήρξαν προσπάθειες να φέρουν μολύβια στο διάστημα. Το 1965, το πρακτορείο διέταξε διάσημα 34 ειδικά σχεδιασμένα μηχανικά μολύβια με την ελπίδα να βρει το τέλειο εργαλείο γραφής για αστροναύτες. Αλλά στα 128 $ το καθένα, δεν ήταν ακριβώς φθηνά.
Το Space Pen εφευρέθηκε από τον Paul Fisher, επικεφαλής της Fisher Pen Company. Σε αντίθεση με ένα τυπικό στυλό, το Fisher Space Pen χρησιμοποιεί συμπιεσμένο άζωτο για να εξαναγκάσει το μελάνι από το ακροφύσιο, αντί να χρησιμοποιήσει τη βαρύτητα για να το κάνει να ρέει. Αυτό το έκανε την ιδανική συσκευή για γραφή στο διάστημα!
Ο Φίσερ ήρθε σε επαφή με τη NASA για να δοκιμάσει το στυλό του το 1965 και το 1967 , μετά από μήνες δοκιμών, εντυπωσιάστηκαν αρκετά για να αγοράσουν μαζικά 400 από αυτά για μελλοντικές αποστολές. Σε αντίθεση με αυτούς τους αστικούς μύθους, η NASA δεν ανέθεσε το στυλό ούτε συνέβαλε στη χρηματοδότησή της. Οι Σοβιετικοί έβγαλαν σύντομα τα μολύβια τους και τελικά αγόρασαν τα ίδια στυλό Fisher με τη NASA. Η τιμή; Μετά από έκπτωση 40 τοις εκατό από την Fisher, και οι δύο διαστημικές υπηρεσίες πληρώνουν 2,39 $ το στυλό!!! Το Fisher Space Pens έκανε το ντεμπούτο του το 1968 στην αποστολή Apollo 7 και από τότε έχει συμμετάσχει σε όλες τις επανδρωμένες αποστολές.
To sum up που λένε και στο χωριό μου, οι αστροναύτες χρησιμοποίησαν μολύβια μόνο όσο περίμεναν κάτι καλύτερο. Μόλις εφευρέθηκε αυτό, άλλαξαν χωρίς δεύτερη σκέψη. Ακόμη και οι Ρώσοι πίστευαν ότι ήταν καλή ιδέα και ακολούθησαν!

Επεξ/σία από makridis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, makridis είπε


Λέγεται συχνά ότι η NASA ξόδεψε εκατομμύρια δολάρια αναπτύσσοντας ένα στυλό που μπορούσε να γράψει σε μηδενικό βάρος, ενώ οι Ρώσοι χρησιμοποίησαν μολύβια. Είναι επίσης εντελώς ψευδές.
Για να καταλάβεις γιατί η NASA ήθελε τόσο πολύ για ένα λειτουργικό στυλό διαστήματος, ας ξεκινήσουμε από το ότι το μολύβι δεν είναι κατάλληλο για διαστημικά ταξίδια. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν την τάση να σπάνε , να θρυμματίζονται και να αφήνουν πίσω σκόνη γραφίτη. Το ξύλο, επίσης, μπορεί να αποτελέσει σοβαρό κίνδυνο πυρκαγιάς μέσα στην, πλούσια από υπο πίεση οξυγόνο, κάψουλα. Όλα αυτά τα κοινά ζητήματα γίνονται απειλητικά για τη ζωή στο διάστημα.
Επίσης για να είμαστε ακριβείς, υπήρξαν προσπάθειες να φέρουν μολύβια στο διάστημα. Το 1965, το πρακτορείο διέταξε διάσημα 34 ειδικά σχεδιασμένα μηχανικά μολύβια με την ελπίδα να βρει το τέλειο εργαλείο γραφής για αστροναύτες. Αλλά στα 128 $ το καθένα, δεν ήταν ακριβώς φθηνά.
Το Space Pen εφευρέθηκε από τον Paul Fisher, επικεφαλής της Fisher Pen Company. Σε αντίθεση με ένα τυπικό στυλό, το Fisher Space Pen χρησιμοποιεί συμπιεσμένο άζωτο για να εξαναγκάσει το μελάνι από το ακροφύσιο, αντί να χρησιμοποιήσει τη βαρύτητα για να το κάνει να ρέει. Αυτό το έκανε την ιδανική συσκευή για γραφή στο διάστημα!
Ο Φίσερ ήρθε σε επαφή με τη NASA για να δοκιμάσει το στυλό του το 1965 και το 1967 , μετά από μήνες δοκιμών, εντυπωσιάστηκαν αρκετά για να αγοράσουν μαζικά 400 από αυτά για μελλοντικές αποστολές. Σε αντίθεση με αυτούς τους αστικούς μύθους, η NASA δεν ανέθεσε το στυλό ούτε συνέβαλε στη χρηματοδότησή της. Οι Σοβιετικοί έβγαλαν σύντομα τα μολύβια τους και τελικά αγόρασαν τα ίδια στυλό Fisher με τη NASA. Η τιμή; Μετά από έκπτωση 40 τοις εκατό από την Fisher, και οι δύο διαστημικές υπηρεσίες πληρώνουν 2,39 $ το στυλό!!! Το Fisher Space Pens έκανε το ντεμπούτο του το 1968 στην αποστολή Apollo 7 και από τότε έχει συμμετάσχει σε όλες τις επανδρωμένες αποστολές.
To sum up που λένε και στο χωριό μου, οι αστροναύτες χρησιμοποίησαν μολύβια μόνο όσο περίμεναν κάτι καλύτερο. Μόλις εφευρέθηκε αυτό, άλλαξαν χωρίς δεύτερη σκέψη. Ακόμη και οι Ρώσοι πίστευαν ότι ήταν καλή ιδέα και ακολούθησαν!

Ωραίο το κείμενο, αλλά έχει αναλυθεί σε προηγούμενες σελίδες γιατί το έγραψα και πώς το έγραψα και τι εννοούσα. Δεν ήταν το θέμα μας το στυλό της Nasa. αλλά τι μπορούμε να διδαχτούμε από αυτόν τον μύθο: να σκεφτόμαστε απλά.

(Όχι πως έχει σημασία, αλλά είχα ένα Space Pen από το 95. Δεν ξέρω τι έκανε στο διάστημα, αλλά στην Γη δεν έλεγε κάτι. Και τελικά το έχασα)

Επεξ/σία από unforgiven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Ωραίο το κείμενο, αλλά έχει αναλυθεί σε προηγούμενες σελίδες γιατί το έγραψα και πώς το έγραψα και τι εννοούσα. Δεν ήταν το θέμα μας το στυλό της Nasa. αλλά τι μπορούμε να διδαχτούμε από αυτόν τον μύθο: να σκεφτόμαστε απλά.

(Όχι πως έχει σημασία, αλλά είχα ένα Space Pen από το 95. Δεν ξέρω τι έκανε στο διάστημα, αλλά στην Γη δεν έλεγε κάτι. Και τελικά το έχασα)

Συμφωνώ για το λακωνικό τρόπο σκέψης απλώς δεν βρίσκει την εφαρμογή σε όλα τα επίπεδα! Μπορείς να φτιάξεις κάτι πολύπλοκο σκεπτόμενος απλοϊκά. Για το εν λόγω πρόβλημα, μία απλή λύση καφενείου, έχει το ρίσκο μεγάλη καταστροφής. Η μεγάλη διαφορά βρίσκεται στο ότι το να πεις πχ, "θα χρησιμοποιήσω μολύβι", είναι η εύκολη λύση (με μεγάλο κίνδυνο, ή ακόμα και άγνοια κινδύνου), ενώ από την άλλη το να πεις, "θα τροποποιήσω το στυλό" είναι επίσης απλή λύση (εξού και η φτηνή τελική τιμή) αλλά είναι και η καλύτερη λύση που δεν ενέχει κίνδυνο.

Think simple but different :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...