Προς το περιεχόμενο

DSLR Canon EOS 250D & Φακός 18-55mm IS STM - Μαύρο στα 369€ [ΤΕΛΟΣ]


arxyat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ηταν η τελεια καμερα αν δεν ειχε συστημα autofocus 12ετίας.

Ειναι απιστευτο πόσο δινουν σημασία μερικοί σε 4Κ της κακιάς ώρας αντί για ενα εξιοπρεπές συστημα autofocus.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, moustakias είπε

Θα ηταν η τελεια καμερα αν δεν ειχε συστημα autofocus 12ετίας.

Ειναι απιστευτο πόσο δινουν σημασία μερικοί σε 4Κ της κακιάς ώρας αντί για ενα εξιοπρεπές συστημα autofocus.

Για το optical viewfinder αναφέρεσαι.

Γιατί μέσω liveview έχει το καλύτερο σύστημα dualpixel που κυκλοφορεί και με τους STM φακούς (πόσο μάλλον με τον 1 nanο-usm που έχει βγει) είναι από τα πιο γρήγορα της αγοράς.

επίσης, στο liveview έχει eye detection και διαλέγεις σε ποιο μάτι θες να εστιάσει.

Τώρα από το optical είναι όντως προηγούμενης γενιάς (όσον αφορά το πλήθος των σημείων, και ότι μόνο το κεντρικό είναι cross type), αλλά όσα και να έχει, οι περισσότεροι επιλέγουν και τραβάνε μόνο με το κεντρικό στο τέλος

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, moustakias είπε

Οχι απλά προηγούμενης.....Θα μπορουσε να βαλει για τα ματια του κόσμου αυτό των 19σημείων που ήταν το αμέσως επόμενο.

μετά πώς θα πουλήσει τα ακριβότερα μοντέλα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k_dinos είπε

Για το optical viewfinder αναφέρεσαι.

Γιατί μέσω liveview έχει το καλύτερο σύστημα dualpixel που κυκλοφορεί και με τους STM φακούς (πόσο μάλλον με τον 1 nanο-usm που έχει βγει) είναι από τα πιο γρήγορα της αγοράς.

επίσης, στο liveview έχει eye detection και διαλέγεις σε ποιο μάτι θες να εστιάσει.

Τώρα από το optical είναι όντως προηγούμενης γενιάς (όσον αφορά το πλήθος των σημείων, και ότι μόνο το κεντρικό είναι cross type), αλλά όσα και να έχει, οι περισσότεροι επιλέγουν και τραβάνε μόνο με το κεντρικό στο τέλος

Εγω οσους ξερω που χρησιμοποιουσαν καποτε το liveview εχουν πλεον mirrorless και οχι DSLR. 15 χρονια με DSLR καμερες εγω το εχω χρησιμοποιησει 10 φορες και αν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' ότι βλέπω ξανά διαθέσιμη σε public και media!

Edit Μόλις εξαντλήθηκε σε media. Παίζει ακόμη στα public στα 369

Επεξ/σία από TrevieL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, omitziz είπε

Ντουγρου για Nikon vs canon πάει το thread

Οχι απο μενα, ειχα Panasonic, Olympus, Canon και τελευταια Nikon. Προσωπικα οι Nikon με εχουν βολεψει περισσοτερο (αν και θεωρω την Olympus που εχω πανω απο 10ετια και δουλευει ακομα σκυλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εγω οσους ξερω που χρησιμοποιουσαν καποτε το liveview εχουν πλεον mirrorless και οχι DSLR. 15 χρονια με DSLR καμερες εγω το εχω χρησιμοποιησει 10 φορες και αν.

Πριν 15 χρόνια όμως το liveview δεν είχε touch autofocus και οι dslr δεν τραβούσαν βίντεο.

Αν θες να στήσεις την κάμερα σε 3ποδο σε όχι τόσο βολικό σημείο τι κάνεις? δεν θες εκεί την αναδιπλούμενη οθόνη? αν θες να εστιάσεις νύχτα σε μακρινό κτίριο με φώτα ή σε άστρα κτλ δεν θα κάνεις zoom στο liveview και μετά manual autofocus? στη συγκεκριμένη το κάνεις και από το κινητό αυτό αν θες..

Και από το OVF που χρησιμοποιείς με πόσα σημεία focus παίζεις? το κλασικό είναι μόνο με το κεντρικό με focus & recompose.

Δεν θέλω να κρίνω φωτογραφικές τεχνικές, αλλά όπως και να το κάνουμε, δεν μπορούμε να τη συγκρίνουμε με την 3500.. Ίσως η αντίστοιχη nikon να είναι η D5600

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Πριν 15 χρόνια όμως το liveview δεν είχε touch autofocus και οι dslr δεν τραβούσαν βίντεο.

Αν θες να στήσεις την κάμερα σε 3ποδο σε όχι τόσο βολικό σημείο τι κάνεις? δεν θες εκεί την αναδιπλούμενη οθόνη? αν θες να εστιάσεις νύχτα σε μακρινό κτίριο με φώτα ή σε άστρα κτλ δεν θα κάνεις zoom στο liveview και μετά manual autofocus? στη συγκεκριμένη το κάνεις και από το κινητό αυτό αν θες..

Και από το OVF που χρησιμοποιείς με πόσα σημεία focus παίζεις? το κλασικό είναι μόνο με το κεντρικό με focus & recompose.

Δεν θέλω να κρίνω φωτογραφικές τεχνικές, αλλά όπως και να το κάνουμε, δεν μπορούμε να τη συγκρίνουμε με την 3500.. Ίσως η αντίστοιχη nikon να είναι η D5600

Αναλογα την χρηση που κανει ο καθενας, για την δικια μου χρηση αυτα ειναι ολα αχρηστα. Οπως τραβαγα πριν 15 χρονια τραβαω και τωρα. Πλεον ειναι σαν να λεμε πως αν η καμερα δεν συνδεεται με κινητο πως ο αλλος δεν μπορει να βγαλει καλη φωτογραφια (λες και μεχρι να γινει αυτο δεν εβγαζε ο κοσμος φανταστικες φωτογραφιες).

Ναι βοηθανε αυτα, απλοποιουν την χρηση αλλα ως εκει. Επισης ξαναλεω, αν ποτε αρχισω να χρησιμοποιω κυριως το liveview θα παω σε mirrorless.

Οσο για την συγκριση με την 3500 οτι η μπαταρια της αντεχει σχεδον 50% παραπανω για εμενα ειναι καταλυτικο (οπως και τα σημεια autofocus αφου δεν χρησιμοποιω το liveview).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://photographylife.com/best-entry-level-dslrs

Πάντως για να υποστηρίξω το προϊόν μιας και άνοιξα το θέμα, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και διαβάζοντας ένα λεπτομερές άρθρο παραπάνω, η κάμερα είναι ξεκάθαρο overall value. Αν παραλάβουμε νομίζω αξίζει, μιας και λίγο καιρό πριν σε αυτά τα χρήματα έπαιζε η d3500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

έβαλα κι εγώ το βράδυ μια παραγγελία, κι ευχαριστώ για την πληροφορία τον arxyat

Η αλήθεια είναι πως δεν είχα άμεση προτεραιότητα την αγορά DSLR, αλλά γενικά υπήρχε η σκέψη.. ακολούθησα όμως την παν-insomniaκη πρόταση του Hasioti "πρώτα παραγγέλνεις και μετά ρωτάς"

Σε αναμονή να δούμε την εξέλιξη και τις παραδόσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αναλογα την χρηση που κανει ο καθενας, για την δικια μου χρηση αυτα ειναι ολα αχρηστα. Οπως τραβαγα πριν 15 χρονια τραβαω και τωρα. Πλεον ειναι σαν να λεμε πως αν η καμερα δεν συνδεεται με κινητο πως ο αλλος δεν μπορει να βγαλει καλη φωτογραφια (λες και μεχρι να γινει αυτο δεν εβγαζε ο κοσμος φανταστικες φωτογραφιες).

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις.

Αν όμως δεν έχει ς αλλάξει τρόπο που τραβάς τότε δεν θα πείραζαν τα 9 σημεία focus που έχει, πριν 15 χρόνια θα ήταν πολυτέλεια!

Καταλήγω όμως σε αυτό που έγραψες, ότι είναι όπως βολεύεται ο καθένας. Εγώ πχ έχω μια έξτρα μπαταρία πάντα μαζί, και ποτέ δεν έχω καταφέρει να αδειάσω μια ολόκληρη σε 1 μέρα.

Και για να μην μας μαλώσουν για off topic:


1) η τιμή για αυτή την κάμερα είναι εξαιρετική.

2)  Με τα ίδια χρήματα της προσφοράς (και παραπάνω κανονικά) παίρνει κανείς την d3500 η οποία είναι 1-2 κατηγορίες κάτω

28 λεπτά πριν, arxyat είπε

https://photographylife.com/best-entry-level-dslrs

Πάντως για να υποστηρίξω το προϊόν μιας και άνοιξα το θέμα, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και διαβάζοντας ένα λεπτομερές άρθρο παραπάνω, η κάμερα είναι ξεκάθαρο overall value. Αν παραλάβουμε νομίζω αξίζει, μιας και λίγο καιρό πριν σε αυτά τα χρήματα έπαιζε η d3500.

τόσο τη βλέπω στο skroutz τώρα από 1 μαγαζί (369)

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...