Προς το περιεχόμενο

DSLR Canon EOS 250D & Φακός 18-55mm IS STM - Μαύρο στα 369€ [ΤΕΛΟΣ]


arxyat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Για την 250d. Δεν έχει και καλό 4k.

στην αρχικη της τιμη μπορει κ ν ταν υπερτιμημενη, οπως κ η m50 κ αλλες... αλλα σ αυτη την τιμη ανεξαρτητα αν χρειαζεται καποιος ολες τις δυνατοτητες, δεν ειναι υπερτιμημενη, οι αλλες π μειναν στην ιδια τιμη ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Για την 250d. Δεν έχει και καλό 4k.

Είναι όσο καλό είναι και στις υπόλοιπες crop , πχ Μ50, 850D κτλ. Καλή ποιότητα αλλά είναι crop, δλδ δεν χρησιμοποιείται όλος ο αισθητήρας και είναι σαν να έχεις κάνει zoom.

Άλλες εταιρίες έχουν καλύτερο 4k, αλλά αυτό είναι θέμα της canon γενικότερα με αυτόν τον επεξεργαστή εικόνας, όχι της 250D.

Για το αν είναι καινούρια ή όχι, νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να δείτε τα πραγματικά κλικ που έχει κάνει η μηχανή

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mwv είπε

Κ στα δικά μου χέρια έπεσαν 2 φορές οι m50 κουτατες (η μία από αμαζον) και δεν είχαν αυτοκόλλητα. Τσιγκουνευεται η canon 🤪

ε μαλλον γ να μαγειρευει οτι θελει τ χει ανοιχτα😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2020 στις 12:58 ΠΜ, hpdra είπε

Έχοντας χρησιμοποιήσει και τις δύο, δε συγκρίνεται με τίποτα η Canon 250D με τη Nikon D3500. Είναι μια κλάση πάνω.

Η τιμή της προσφοράς είναι πολύ καλή. Είναι και λογική όμως, μιας και η mirrorless Canon M50 είναι αρκετά καλύτερη από την 250D, και έχει φάει μεγάλη μερίδα από τις πωλήσεις της.

Θα με ενδιέφερε μια περαιτέρω εξήγηση γιατί έχω την m50 παρήγγειλε ο ανιψιός την παρούσα αλλά εγώ ψήνομαι για το sony 5 ii αν κ τσιμπημενο....

Τι λέτε;

Κυρίως γιατί λένε πως η καλύτερη μηχανή είναι αυτή που μπορείς να έχεις μαζί σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mwv είπε

Θα με ενδιέφερε μια περαιτέρω εξήγηση γιατί έχω την m50 παρήγγειλε ο ανιψιός την παρούσα αλλά εγώ ψήνομαι για το sony 5 ii αν κ τσιμπημενο....

Τι λέτε;

Κυρίως γιατί λένε πως η καλύτερη μηχανή είναι αυτή που μπορείς να έχεις μαζί σου...

Αν το ζητούμενο είναι να έχεις καλές φωτογραφίες και ευκολία και δε βλέπεις τη φωτογραφία σα χόμπυ, ούτε σκοπεύεις να πάρεις άλλους φακούς, χτύπα το κινητό. Έχουν γίνει τόσο καλά τα κινητά πλέον που μόνο αν το βλέπεις σα χόμπυ/τέχνη ή έχεις ειδικές απαιτήσεις, πχ. σπορ , μακρυνά, bif έχει νόημα η φωτογραφική. Εχω βγάλει χιλιάδες φωτογραφίες με τις κατα καιρούς φωτογραφικές που είχα,και τους δεκάδες φακούς που κουβαλούσα στις διακοπές και το 99% αυτών βρίσκονται σε σκληρούς δίσκους με την ελπίδα να βρω χρόνο να τις τακτοποιήσω. Με το κινητό έχει έτοιμη φωτογραφία HDR χωρίς καμμένους ουρανούς και σκιές στα πρόσωπα, κ τις στέλνεις σε δευτερόλεπτα

Επεξ/σία από spacestar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stavmitsos είπε

ούτε η δική μου είχε αυτοκόλλητα. 

α ξέχασα. πωλείται Canon 250D με τον 18-55 φακό στην προνομιακή τιμή των 420.69 ευουροζ. 

Στις αγγελίες εδώ μέσα από τους γνωστούς - άγνωστους? 

Γιατί στο skroutz δεν είναι αυτή η τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ολες οι μηχανες ειχαν αυτοκολλητα, Olympus, Canon, Panasonic, Nikon (3 κιολας) ολες ειχαν αυτοκολλητα στα κουτια τους.

Βεβαια ολα τα αυτοκολλητα ηταν των τοπικων αντιπροσωπειων, οχι των εταιρειων (πχ η D3500 ηρθε με αυτοκολητο ασφαλειας που γραφει Damkalidis επανω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

4 ώρες πριν, k_dinos είπε

Για το αν είναι καινούρια ή όχι, νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να δείτε τα πραγματικά κλικ που έχει κάνει η μηχανή

Δυστυχώς με τις πρόσφατες Canon μόνο σε Mac. Προσπάθησα σε PC με χίλιους τρόπους, μα μάταια...

 

+1 σε όσα λέει ο spacestar. Πλέον οι φωτογραφικές (ενώ είναι όντως αξιοθαύμαστες) αξίζουν μόνο για όσους θέλουν να ασχοληθούν και να αφιερώσουν χρόνο, να πάρουν φακούς κλπ. Τα κινητά είναι εκπληκτικά για τους απλούς χρήστες.

Επεξ/σία από hpdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, k_dinos είπε

Για το αν είναι καινούρια ή όχι, νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να δείτε τα πραγματικά κλικ που έχει κάνει η μηχανή

Πιο συγκεκριμένα μήπως;
Κάτι σαν αυτό  https://www.camerashuttercount.com/ δουλεύει;
Και, αν ναι, μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστο;
Το δοκίμασα με την άλλη DSLR μου και μου έβγαλε:
"CAMERA SHUTTER COUNT
Find out how many shots your Digital SLR has taken
RESULTS
It looks like your camera doesn't supply the necessary information.
CHECK ANOTHER CAMERA"

Μήπως θέλει raw φορμάτ;

 

Ούτε αυτό https://shuttercounter.com/ βρήκε τέτοια πληροφορία.
Και λέει: "Shutter Count info exist in most Nikon, Pantax DLSR and Canon 1D series DSLR"

 

Αυτό πάλι http://www.freeshuttercount.com/ θέλει εγκατάσταση και λέει ότι υποστηρίζει και το δικό μου μοντέλο. Αναφέρει και το πώς λειτουργεί ("Free Shutter count try to reveal the real shutter actuation number stored in the firmware of your camer") Να το εγκαταστήσω;
Πάντως, ευχαριστώ @k_dinos Τς τς τς! Τι μαθαίνει κανείς στο insomnia!

Επεξ/σία από yilliy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yilliy είπε

Πιο συγκεκριμένα μήπως;

Πάντως, ευχαριστώ @k_dinos Τς τς τς! Τι μαθαίνει κανείς στο insomnia!

Αν ήξερα κάτι συγκεκριμένο θα το έγραφα, το είχα ψάξει όταν είχα πουλήσει την προηγούμενη μηχανή με 5 χιλιάδες κλικ, αλλά πάει καιρός από τότε.

Αποκλείεται να έστειλαν εκθεσιακές σε όλους, και 100 κλικ να βρείτε ότι έχουν γίνει πως θα πάτε να το αποδείξετε? Εξάλλου κανείς δεν πάει να παίζει με τις dslr, και οι περισσότερες είναι μονίμως εκτός ρεύματος.

όποιος δεν την θέλει την πάει πίσω εντός 14 ημερών και παίρνει τα χρήματά του πίσω ή την βάζει αγγελία με καπέλο για να βγάλει το μεροκάματό του.

Απλά έχουμε συνηθίσει να την πατάμε από μεγάλες αλυσίδες δεν πιστεύουμε ότι μπορεί να προλάβαμε και εμείς προσφορά.

Σαν τιμή πάντως έιναι καλή, αλλά όχι εξωφρενική. Πέρσι στα Black Friday την είχε το Πλαίσιο στα 519 με δώρο τον ef-s 24mm STM που τότε έκανε 189€ .

Είχε όμως τον απλό φακό μέσα 18-55 DC III , και όχι τον αυτόν με το IS

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spacestar είπε

Αν το ζητούμενο είναι να έχεις καλές φωτογραφίες και ευκολία και δε βλέπεις τη φωτογραφία σα χόμπυ, ούτε σκοπεύεις να πάρεις άλλους φακούς, χτύπα το κινητό. Έχουν γίνει τόσο καλά τα κινητά πλέον που μόνο αν το βλέπεις σα χόμπυ/τέχνη ή έχεις ειδικές απαιτήσεις, πχ. σπορ , μακρυνά, bif έχει νόημα η φωτογραφική. Εχω βγάλει χιλιάδες φωτογραφίες με τις κατα καιρούς φωτογραφικές που είχα,και τους δεκάδες φακούς που κουβαλούσα στις διακοπές και το 99% αυτών βρίσκονται σε σκληρούς δίσκους με την ελπίδα να βρω χρόνο να τις τακτοποιήσω. Με το κινητό έχει έτοιμη φωτογραφία HDR χωρίς καμμένους ουρανούς και σκιές στα πρόσωπα, κ τις στέλνεις σε δευτερόλεπτα

Off topic: Η αλήθεια την έχω μεράκι τη φωτογραφία σε ταξίδια κυριως αλλά λόγω ιού το τμήμα που θα πήγαινα δεύτερη χρονιά που ακυρώθηκε. Οπότε για να μασησω μόνη το φαγητό κ να μην το πάρω μασημενο θα χρειαστεί χρόνο που δεν εχω. Μάλλον στο κινητό καταληγω είναι κ ελαφρύ. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους, 

Να ενημερώσω ότι όλως παραδόξως και ενώ δεν το περίμενα, σήμερα παρέλαβα  από media markt.

Η συσκευασία δεν ήταν σφραγισμένη, αλλά όλα μέσα έμοιαζαν απείραχτα

Ευχαριστώ τον Μάτριξ που άνοιξε ξανά το topic για ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Και ‘γώ παρέλαβα (κατά λάθος) και θα την επιστρέψω εκτος και  αν κάποιος τη θέλει από Θεσσαλονίκη στην τιμή της προσφοράς.

Όποτε αν ενδιαφέρεστε πείτε μου μέχρι αύριο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...