Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από σήμερα το Windows 10 October 2020 Update


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κόψει τα updates κάθε είδους - ειδικά των Windows.
Δεν βλέπω κανένα μήνυμα "The updater has stopped unexpectedly".

Μόνο το Windows Defender μου βγάζει μήνυμα ότι είναι κλειστό κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή.
Aλλά αυτό δεν ξερω πώς να το κάνω shut up...

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξεκίνησα με τα εξής : 

 

Dual boot OS, με τρίτο κινέζικο για ασφάλεια έκτακτης ανάγκης.

Pre-rooted 100%.

Internal επιλογή πεντακάθαρης ηχογράφησης two-way των κλήσεων (χωρίς ενοχλήσεις/ενδείξεις/pop-ups κτλπ) ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ + ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗΣ.

Αφαίρεσαν πιο περίπλοκη μεν, αλλά ανώτερη για εμάς τους σχετικούς διαχείριση όλων των οθονών στην επιφάνεια εργασίας (πραγματικά την κάναν φτωχότερη!)

Προσθέσαν μια άχρηστη οθόνη τέρμα αριστερά με ενημερώσεις και βλακείες η οποία και δεν αφαιρείται.

Και το MiHome το θυμάμαι καλύτερο.. διαψεύστε με.

 

Εγώ τώρα ήδη είμαι σταματημένος, άρα μερικά από τα παραπάνω, και άλλα τα οποία δεν με έχουν πιάσει ακόμα τα έχω γλυτώσει που δεν έκανα updates, και τα βλέπω από τους φίλους μου. Εγώ έχω σταματήσει σε NOUGAT android version.

 

Όσον αφορά το TOPIC και τα Windows μας;

 

Να είναι καλά το Windows Shell που με βοήθησε να τα κάνω σαν τα Windows7. Τώρα αναγνώρισαν το λάθος τους και λένε θα βγάλουν έτοιμο 7 Themed Windows 10 version. Αλλά ναι, εφόσον ακούω bloatware κατά λάθος σε ΝΕΑ του Insomnia για τα Windows10, δεν επαληθεύομαι;

 

Όσο κάνω updates σε κάτι που με εξυπηρετεί, τους τελευταίους καιρούς, με εξυπηρετεί λιγότερο. Γιατί να τα κάνω τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τυφλή εμπιστοσύνη στην πείρα και τις διαχρονικά αποδεδειγμένες καλόκαρδες προθέσεις των αρμοδίων, χαιρετίζω θερμά την στοχευμένη εκκαθάριση σχολίων. Εχω μόνο μια μικρή ένσταση εντός θέματος, αν μου επιτρέπουν:

Η υποδαύλιση της ρητορικής κατά των ενημερώσεων, ειδικά σε τεχνικά sites, είναι γενικά μια ακατανόητη τακτική που απορρίπτουν οι σοβαροί επαγγελματίες και οι επιστήμονες του χώρου.

Οσο προσοδοφόρα κι αν είναι τα κλικ από οργισμένους αναθεματιστές που καταριούνται τον λαδέμπορα, σε βάθος χρόνου υποσκάπτουν την αξιοπιστία των σελίδων που τους υποθάλπουν και τις καταντούν αντιαισθητικά tabloids.

Αλλά όπως προανέφερα, η πείρα και οι καλές (σας) προθέσεις πάντα κερδίζουν τους κακοπροαίρετους. Συνεχίστε! 💘👋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να μου εγγυηθείς ότι οι ενημερώσεις θα εγκατασταθούν χωρίς να μου κάνουν μπάχαλο τον υπολογιστή μου;
Ότι δεν θα αναιρέσουν ότι ρυθμίσεις (tweaks) έχω κάνει με τη registry και την group policy;
Ότι θα περαστούν απροβλημάτιστα, χωρίς κρεμάσματα και BSOD;
Ότι δεν θα διαθέσω ώρες ή μέρες ψάχνοντας προβλήματα που προκάλεσαν;
Αν ναι, καμιά αντίρρηση να τις κάνω.
Αν όχι, εγώ ΔΕΝ τις κάνω, τουλάχιστον προς το παρόν, διότι διακινδυνεύεται η λειτουργικότητα του υπολογιστή μου 
και θέλω το μηχάνημα για να κάνω παραγωγική δουλειά, όχι τη δουλειά του Σύσιφου που ανέβαζε την πέτρα για να ξαναπέσει και να την ξαναβάλει στη θέση της.

Τα υπόλοιπα που λες είναι αμπελοφιλοσοφίες των "σοβαρών επαγγελματιών του χώρου" - για μην πω κάτι χειρότερο...
Διότι σε κάθε περίπτωση το σημαντικό είναι να μην γίνει μπάχαλο το μηχάνημά μου.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα απευθύνεσαι; Φίλε μου, δεν εκβίασα κανέναν να κάνει ενημέρωση στο σύστημά του. Ούτε τολμώ να προτείνω συστηματικά εδώ και χρόνια την αγορά τρίτων εφαρμογών (με $39.90) προς επίρρωση των απόψεών μου, όπως κάνεις εσύ.

Ομως, εφόσον όπως διατείνεσαι είσαι απόλυτα ικανοποιημένος με τον τρόπο "προστασίας" που διάλεξες, δεν κατανοώ την έκρηξή σου σε κάθε σχόλιο και κάθε σχετική συζήτηση. Πρέπει να καταλάβεις οτι βρίσκεσαι σε δημόσιο χώρο ανταλλαγής απόψεων και τέτοιου είδους δογματικές συμπεριφορές δεν θα γίνουν ανεκτές με τυμπανοκρουσίες, ασχέτως αν επικροτούνται περιστασιακά από τους διαχειριστές για πρακτικούς λόγους.

Εχεις το γνωσιακό επίπεδο να διαχειριστείς καλύτερα την οργή σου προς τους αδαείς και την πλέμπα. Από μένα έχεις ένα "κρίμα" γιατι η συμπεριφορά σου δεν συνάδει με τις αποδεδειγμένες γνώσεις σου σε άλλους τομείς.

Εν κατακλείδι, κράτα το συστημά σου ασφαλές όπως νομίζεις. Μη παίρνεις όμως κι άλλους στο λαιμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, σε εσένα απευθύνομαι.

Δεν τίθεται θέμα αγοράς τρίτων εφαρμογών.
Εγώ χρησιμοποιώ μια που δεν είναι δωρεάν αλλά υπάρχει και το Toolwiz Time freeze που κάνει την ίδια δουλειά και είναι δωρεάν.
Και το Sandboxie που ανέφερα επίσης είναι δωρεάν. 
Άρα περί του κόστους ΔΕΝ έχεις δίκιο.
Εξάλλου πολλοί χρήστες αγοράζουν antivirus (δηλ. τρίτες εφαρμογές), πολλά δε εξ αυτών προτεινόμενα.


Ο θυμός μου προκλήθηκε από την ειρωνία σου.
ΕΣΥ ανάφερες ότι "πρέπει να μιλήσεις με γιατρό" αν δεν θέλω να κάνω ενημερώσεις, αμφισβητώντας τη νοημοσύνη μου με προσβλητικό τρόπο, 
ακριβώς για το πρώτο μου σχόλιο, το οποίο δεν εσβήσθη από τους διαχειριστές.
Εγώ τίποτε άλλο δεν είχα γράψει, εσύ ξεκίνησες την ειρωνεία σε προσωπικό επίπεδο.

Επομένως ΕΣΥ πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός - ακριβώς επειδή βρίσκεσαι σε δημόσιο χώρο ανταλλαγής απόψεων και πρέπει να σέβεσαι τους συνομιλητές σου. Εξάλλου οι τεχνικοί και οι επιστήμονες δεν ειρωνεύονται τους πελάτες τους, ακόμα και αν πρόκειται για αδαείς ή βλάκες.

Δεν έχω καμιά δογματική άποψη.
Την εμπειρία μου λέω, η οποία είναι αυτή, γεγονός που δεν αλλάζει.
Θα αλλάξω άποψη μόνον αν έχω νέα δεδομένα που να δικαιολογούν τη μεταστροφή μου. Αλλιώς θα είμαι "μια έτσι/μια αλλιώς" χωρίς λόγο.
Δεν υποστηρίζω να μην κάνουν οι άλλοι τις ενημερώσεις. 
Εγώ δεν τις κάνω γιατί δεν βολεύουν το μοντέλο χρήσης μου.


Εν πάση περιπτώσει, το θέμα για μένα είναι λήξαν αλλά την άλλη φορά να προσέχεις περισσότερο.

-


 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, η ειρωνία μου ήταν ξεκάθαρα γι'αυτούς που αποφασίζουν να κλείσουν τις ενημερώσεις με αστείες προφάσεις, επειδή "το διάβασαν παντού στο ιντερνΕτ" ή το είπε "ο τυπάς στο youtube που τα σπάει". Προφανώς δεν ανήκεις στην κατηγορία αυτή, εσύ ξαφνικά διάλεξες να γίνεις αδαής μόνο και μόνο για να αντιπαρατεθείς μαζί μου. Δεν ξέρω το λόγο αλλά τον υποψιάζομαι.

Παρεμπιπτόντως, το sandboxie το έχω διαφημίσει εδώ ουκ ολίγες φορές από τις πολύ αρχές του. Επομένως θα ήταν ηλίθιο εκ μερους μου να αντιπαρατίθεμαι σε πράγματα που ο ίδιος υποστηρίζω. Η διαφωνία μου ήταν και παραμένει στην ισοπεδωτική -δογματική- άποψη που διατυπώνεις ότι κάθε update φέρνει προβληματα, κάθε update έχει τρέξιμο, κτλ κτλ. Προφανώς δεν ισχύει αυτό ούτε τα clickbait αρθράκια ελαφριάς δημοσιογραφίας που ανακυκλώνονται είναι αρκετά να το επιβεβαιώσουν. Γι'αυτό και είπα από την αρχή, γράψε ακριβώς τι προτείνεις να μη πάρουμε κόσμο στο λαιμό μας.

Ελπίζω να το ξεκαθαρίσαμε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην δικαιολογείσαι, δεν το σώζεις.
Δεν μιλούσες γενικά, η ειρωνία σου ήταν φανερά σε εμένα - και με προσβλητικό ύφος.

Δεν διατυπώνω καμιά ισοπεδωτική άποψη περί αναβαθμίσεων, αυτό είναι δική σου εντύπωση.
Εξάλλου εγώ έγραψα ότι είχα κάνει την 1909.
Το ότι οι αναβαθμίσεις δεν κυλούν απροβλημάτιστα είναι γεγονός,  και γι αυτόν τον λόγο πολλοί (κι εγώ) θέλουν να τις αποφύγουν, ακόμα και σε βάρος της ασφάλειας.


Ξαναλέω ότι το θέμα για μένα είναι λήξαν καθώς σε συζητήσεις παρεξηγήσεις μπορεί να συμβούν.
Γι αυτό καλό είναι να βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό μας,  κι αν καμιά φορά δεν το κάνουμε, να αναγνωρίζουμε ότι παραφερθήκαμε...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Μην δικαιολογείσαι, δεν το σώζεις.
Δεν μιλούσες γενικά, η ειρωνία σου ήταν φανερά σε εμένα - και με προσβλητικό ύφος.

Εγινε. So many assume so little know, που λένε κι οι απόγονοι του Κολόμβου.

Για την 1909 κτλ: κατ'ομολογία και με μια βόλτα στο ιστορικό σου θα διαπιστώσουν όλοι πως τον ιούλιο δεν είχες καν win10. Μέσα σε 3 μήνες -αν πραγματικά έχεις win10- έγινες αυτομάτως γκουρού των προβλημάτων των ενημερώσεων.  🤦‍♂️

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδω ακομα δεν ηρθε και κανω καθημερινα check for updates

Εχω την παρακατω version για ριξτε καμια ιδεα

Screenshot_1.png

Αυτή δεν είναι που έχει το σφάλμα να κάνει defrag τους SSD κάθε μέρα;

Π.χ. ένα σχόλιο εδώ:

https://borncity.com/win/2020/09/09/fixt-update-kb4571756-den-ssd-defragmentierungsbug-in-windows-10-v2004/#:~:text=Bug 

Αν εχεις SSD πρέπει να κοιτάξεις αν εχει μπει το διορθωτικό patch, αλλιώς ο SSD θα τα φτύσει πριν την ώρα του....
Η 1909 δεν έχει τέτοιο θέμα.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, V.I.Smirnov said:

Αυτή δεν είναι που έχει το σφάλμα να κάνει defrag τους SSD κάθε μέρα;

Λογικά τους κάνει πιο συχνά trim, όχι defrag.

Κατα τα άλλα, με patch λογικά θα το έφτιαξαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bug έκανε defrag τους ssd κάθε μέρα, ΑΝ ήταν ενεργοποιημενο το system restore που συνήθως δεν είναι. Ηθελε και κάποιες άλλες συνθήκες αλλά αυτή ήταν η βασικότερη.

Δευτερον ένα τυπικο defrag (οχι trim) του SSD "κοστίζει" γύρω στα 10-12gb εγγραφες την πρώτη φορά (ίσως και λίγο περισσότερο). Την δεύτερη και τις επόμενες φορές δεν έχει τόσο "κόστος" γιατί δεν υπαρχουν fragmented αρχεια, και επιπλεον,  δεν ξεκινάει αν το fragmentation είναι <2-3% αυτό εμπειρικά γιατι δεν βρίσκω τώρα το αντιστοιχο documentation.

Τριτον, όποιος δεν έχει κλείσει τα updates εντελως, έχει πάρει patch που περιγράφει ο σμιρνοφ, γύρω στον 1μιση μήνα μετά την εμφάνιση του bug -γιατί ουσιαστικά ενεργοποιήθηκε με ένα cumulative του Αυγούστου αν θυμαμαι σωστά, όχι απαρχής απο την 1903.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν τους έκανε trim αλλά defrag.
To trim είναι ακίνδυνο (ή όχι ; )  .

Oι γκουρού της MS συνιστούν ότι και οι SSD πρέπει να υφίστανται defrag αλλά πολύ αραιά, π.χ. μια φορά το μήνα ή λιγότερο.
Λόγω του bug, τα Windows τους έκαναν κάθε μέρα !

http://www.outsidethebox.ms/why-windows-8-defragments-your-ssd-and-how-you-can-avoid-this/

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, V.I.Smirnov said:

Δυστυχώς δεν τους έκανε trim αλλά defrag.
To trim είναι ακίνδυνο (ή όχι ; )  .

Αν δεν κάνω λάθος αυτό το bug δεν ήταν ότι δούλευε πιο συχνά το αυτόματο schedule του Optimize And Defragment Drive των Windows?

Ήταν τόσο bugged που στο automatic έκανε defrag αντί για trim ενώ αν κάνεις manual κάνει πάντα Trim?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...