Προς το περιεχόμενο

Java vs C#


denz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ή αλλιώς Spring Boot vs .NET Core.

Από την εμπειρία σας. Που είναι καλύτερα να στοχεύσει κάποιος που έχει ήδη εμπειρία με προγραμματισμό με βάση την αγορά στην Ελλάδα;

Τα κριτήρια για τη σύγκριση θεωρώ πως είναι το πλήθος των θέσεων εργασίας, ο μισθός, ο ανταγωνισμός, το επίπεδο δυσκολίας των συνεντεύξεων/τεστς  και φυσικά το πλήθος των νέων projects σε κάθε τεχνολογία, δηλαδή να μην μπλέξεις με legacy code.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickname2016 είπε

Ενα γρηγορο ψαξιμο στο linkedin θα σε πεισει οτι τον τελευταιο χρονο παιζει παρα πολυ η c# στην Ελλαδα.

Το γνωρίζω αυτό αλλά θέλω απόψεις και για τα υπόλοιπα κριτήρια. Skroutz, papaki, stoiximan, lidl και άλλες μεγάλες εταιρείες ψάχνουν .NET software engineers.

Αξίζει να αφήσει κάποιος ένα μικρό background 2-3 χρόνων σε Java για να ξεκινήσει C#; Είναι αλήθεια ότι η Java έχει πολύ legacy code ακόμα και σε νέες θέσεις; Στο .NET τι παίζει στο κομμάτι του legacy code;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον πιάσεις C#, τι φαση, ξεχνας Java και πλεον απαγορευεται να ξαναδουλεψεις σε Java; Θα πας σε C#, επειδη μετα απο 3 χρονια Java εμαθες οτι ητανε να μαθεις, και πρεπει πλεον να διευρυνεις οριζοντες. Σιγα τις διαφορες, αλλωστε. Αμα ξερεις development και εχεις χρησιμοποιησει χ αριθμο γλωσσων στο παρελθον, ειναι θεμα λιγων εβδομαδων να εισαι 100% παραγωγικος σε μια καινουργια. Οτι χρειαζεσαι στην τελικη το googlareis και σε 5 λεπτα εχεις βγαλει ακρη. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, δύσκολα θα βρεις εταιρείες που ασχολούνται αποκλειστικά με το ένα ή το άλλο. Όσο μακρυά κι αν είναι η C# από την Java, μαθαίνεις και προσαρμόζεσαι ανάλογα με τις απαιτήσεις. Παίρνει καιρό βέβαια και αρκετή προσπάθεια.

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Εφόσον πιάσεις C#, τι φαση, ξεχνας Java και πλεον απαγορευεται να ξαναδουλεψεις σε Java; Θα πας σε C#, επειδη μετα απο 3 χρονια Java εμαθες οτι ητανε να μαθεις, και πρεπει πλεον να διευρυνεις οριζοντες. Σιγα τις διαφορες, αλλωστε. Αμα ξερεις development και εχεις χρησιμοποιησει χ αριθμο γλωσσων στο παρελθον, ειναι θεμα λιγων εβδομαδων να εισαι 100% παραγωγικος σε μια καινουργια. Οτι χρειαζεσαι στην τελικη το googlareis και σε 5 λεπτα εχεις βγαλει ακρη. 

Οκ δεκτό και κατανοητό αυτό που λες. Να κάνω όμως τον συνήγορο του διαβόλου; Αν ψάξω για νέα δουλειά σε C# που δεν έχω προϋπηρεσία , αλλά έχω  3 χρόνια πάνω σε Java... θα έχω σοβαρές πιθανότητες; Γι'αυτό θέλω προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, denz είπε

Οκ δεκτό και κατανοητό αυτό που λες. Να κάνω όμως τον συνήγορο του διαβόλου; Αν ψάξω για νέα δουλειά σε C# που δεν έχω προϋπηρεσία , αλλά έχω  3 χρόνια πάνω σε Java... θα έχω σοβαρές πιθανότητες; Γι'αυτό θέλω προσωπική εμπειρία.

θαρρώ πως ναι. Αλλά δεν σε κρατάει τίποτα από το να αρχίσεις να γνωρίζεις την γλώσσα μοναχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, denz είπε

Οκ δεκτό και κατανοητό αυτό που λες. Να κάνω όμως τον συνήγορο του διαβόλου; Αν ψάξω για νέα δουλειά σε C# που δεν έχω προϋπηρεσία , αλλά έχω  3 χρόνια πάνω σε Java... θα έχω σοβαρές πιθανότητες; Γι'αυτό θέλω προσωπική εμπειρία.

Να λες οτι εισαι software engineer με 3 χρονια εμπειρια και να μη διαχωριζεις τεχνολογιες.

Και αν σε ρωτησουν, να πεις πως οτι μπορεις να κανεις με java, μπορεις και με c#. Στην χειροτερη πες οτι ασχοληθηκες και με c# στην προηγουμενη δουλεια σου.

Αυτο ελειπε να σε γυρισουν σε junior θεση με την δικαιολογια οτι δεν εχεις εμπειρια σε c#.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, denz είπε

Το γνωρίζω αυτό αλλά θέλω απόψεις και για τα υπόλοιπα κριτήρια. Skroutz, papaki, stoiximan, lidl και άλλες μεγάλες εταιρείες ψάχνουν .NET software engineers.

Αξίζει να αφήσει κάποιος ένα μικρό background 2-3 χρόνων σε Java για να ξεκινήσει C#; Είναι αλήθεια ότι η Java έχει πολύ legacy code ακόμα και σε νέες θέσεις; Στο .NET τι παίζει στο κομμάτι του legacy code;

Νομίζω Σκρουτζ είναι ruby shop. Papaki δν ξέρω, ούτε Lidl.  Stoiximan σίγουρα C#.

Τι να σου πω, εγώ στη θέση σου θα έστελνα κι ας έχω εμπειρία σε spring. Η αγορά σε πάει δυστυχώς, δεν πας μόνος σου 100%

Να σου πω την αλήθεια, έχω αρχίσει και ψηλοβαριεμαι τη φάση με τις 25 χιλιάδες διαφορετικές τεχνολογίες για να κάνεις το ίδιο πράγμα. Backend κάνεις και με spring κ με .net κ Django κ node.js και ror κ φυσικά PHP κα. 

Εξαρτάται από το τι θες να κάνεις.

Θα κάτσεις να τα μάθεις όλα από λίγο να βγάλεις τη δουλειά; Θες να επιλέξεις πχ 1 και εμβαθύνεις; αν το κάνεις τι τελευταίο, μπορεί και να στερείς από τον εαυτό σου την ευκαιρία να δουλέψεις σε μια πάρα πολύ καλή εταιρεία με ενδιαφέρον product κλπ, επειδή απλά δεν θες να μεταπηδησεις σε άλλο stack.

Σκέφτομαι να παίξω με cloud και big data σιγααα σιγααα. Ίσως ακούγεται οξύμωρο διότι πρέπει να ξέρεις 30 διαφορετικές τεχνολογίες, αλλά τουλάχιστον η κάθε μία έχει το δικό της use case. Δυσκολο μονοπάτι βέβαια.

 

Καλή τύχη σε ότι κι αν επιλέξεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nickname2016 είπε

 

Σκέφτομαι να παίξω με cloud και big data σιγααα σιγααα. Ίσως ακούγεται οξύμωρο διότι πρέπει να ξέρεις 30 διαφορετικές τεχνολογίες, αλλά τουλάχιστον η κάθε μία έχει το δικό της use case. Δυσκολο μονοπάτι βέβαια.

Καλή τύχη σε ότι κι αν επιλέξεις.

βλεπω πως εκει παει το πραγμα και σκεφτομαι και εγω να κανω την μεταπηδηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2020 στις 11:26 ΜΜ, nickname2016 είπε

Νομίζω Σκρουτζ είναι ruby shop. Papaki δν ξέρω, ούτε Lidl.  Stoiximan σίγουρα C#.

Τι να σου πω, εγώ στη θέση σου θα έστελνα κι ας έχω εμπειρία σε spring. Η αγορά σε πάει δυστυχώς, δεν πας μόνος σου 100%

Να σου πω την αλήθεια, έχω αρχίσει και ψηλοβαριεμαι τη φάση με τις 25 χιλιάδες διαφορετικές τεχνολογίες για να κάνεις το ίδιο πράγμα. Backend κάνεις και με spring κ με .net κ Django κ node.js και ror κ φυσικά PHP κα. 

Εξαρτάται από το τι θες να κάνεις.

Θα κάτσεις να τα μάθεις όλα από λίγο να βγάλεις τη δουλειά; Θες να επιλέξεις πχ 1 και εμβαθύνεις; αν το κάνεις τι τελευταίο, μπορεί και να στερείς από τον εαυτό σου την ευκαιρία να δουλέψεις σε μια πάρα πολύ καλή εταιρεία με ενδιαφέρον product κλπ, επειδή απλά δεν θες να μεταπηδησεις σε άλλο stack.

Σκέφτομαι να παίξω με cloud και big data σιγααα σιγααα. Ίσως ακούγεται οξύμωρο διότι πρέπει να ξέρεις 30 διαφορετικές τεχνολογίες, αλλά τουλάχιστον η κάθε μία έχει το δικό της use case. Δυσκολο μονοπάτι βέβαια.

Καλή τύχη σε ότι κι αν επιλέξεις.

Το να ξέρεις λίγο από όλα, αλλά όταν γίνεται complex η κατάσταση να μην ξέρεις τι να κάνεις... δεν νομίζω ότι είναι το καλύτερο. Φυσικά και θέλω να έχω την ευκαιρία να δουλεύω σε εταιρείες με ενδιαφέροντα products/services. Το θέμα είναι ότι στο τεστ που θα σου βάλουν για να σε τσεκάρουν θα περιμένουν να έχεις εμβαθύνει στο stack τους... και δεν βάζω μέσα τον ανταγωνισμό. Εκτός αν, οι εταιρείες "τυφλώνονται" από τα χρόνια προϋπηρεσίας που βλέπουν στο βιογραφικό και είναι πιο ανεκτικοί. Πάντως τα πρώτα 2 χρόνια ως Junior υπέφερα πραγματικά στην εύρεση μιας "κανονικής" δουλειάς προγραμματιστή... κυρίως στο να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

Στις 21/10/2020 στις 11:52 ΜΜ, MitsarasAth είπε

βλεπω πως εκει παει το πραγμα και σκεφτομαι και εγω να κανω την μεταπηδηση

Μεταπήδηση από τι;

Επεξ/σία από denz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα κι εγώ να μάθω την απάντηση.
Είμαι .Net developer επειδή έτυχε. Στο πανεπιστήμιο είχα δώσει έμφαση σε Java, θεωρούσα ότι έχω καλό επίπεδο. Εκεί που δούλευα γράφανε .net έτσι έμαθα .net και από IT επαγγελματικά και χομπίστας developer, έγινα developer επαγγελματικά.


Αν αξίζει το .net:
Αυτό που μου αρέσει έιναι ότι το .Net σε παίρνει από το χέρι και σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς σωστά Patterns να γράφεις σωστό κώδικα. Νομίζω με τη Java το χάνεις πιο εύκολα. Επιπλέον έχω γοητευτεί με τη C# και  το .Net οικοσύστημα και δεν το αλλάζω με τίποτα. Αυτά λέω σε γνωστούς που ξεκινάνε τώρα. Και ότι παίζει πολύ στην αγορά. Επιπλέον σαν junior έχεις πλεονέκτημα, μιας και όλοι στα πανεπιστήμια μαθαίνουν Java.
Δεν είναι καθόλου μακρυα Java και C# γλώσσες. Βασικά το αρχικό όνομα ήταν J++, αλλά το είχε καβατζωμένο η SUN οποτε επέλεξαν το C++++ (Τα 4 + κανουν μια δίεση αν το φανταστείς..). Τη λένε Java on steroids και είναι, πάντα είναι ένα βήμα μπροστά.
Και επιπλέον θα παίζει όλο και περισσότερο από εδώ και στο εξής. Η Microsoft έκανε το .net opensource, crossplatform με επιδόσεις εφάμιλες της GO! Αυτό έγινε γιατι η MS κατάλαβε ότι πλέον λεφτά θα βγάλει από το cloud. Με το Azure και με το .ΝΕΤ 5 που έρχεται προσεχώς προβλέπω όλο και πιο πολλά .net μαγαζιά στην αγορά. Σίγουρα αξίζει επαγγελματικά.

Αν αξίζει να θυσιάσεις 3 χρόνια εμπειρία σε Java:
Αν έχεις επαγγελματική εμπειρία με Java θα είναι παιχνιδάκι να δοκιμάσεις να φτιάξεις ένα project με .net. Δεν πρόκειται για switch, μια μέρα να ασχοληθείς αρκεί. Αν σου αρέσει(που θα σου αρέσει τρελά) την ψάχνεις περισσότερο. Οπότε μην το πολυσκέφτεσαι. Αν δεν έχεις την εμπειρία θα σου φανεί πιο δύκολο, αλλά όταν δεν έχεις και πολύ εμπειρία όλα δύσκολα έιναι. Η εμπειρία στο να φτιάχνεις συστήματα δεν έχει σχέση με γλώσσες προγραμματισμού, αρκεί να ακολουθείς τις εξελίξεις ότι κι αν επέλεξες σαν γλώσσα. Αν έχεις ζήσει το φτιάξιμο συστημάτων και ταυτόχρονα είσαι μεσα στις εξελίξεις όσο αφορά τα Trends (Apis, microservices..) τότε η εμπειρία δεν πάει χαμένη. Κάποιος που δεν έχει επαγγελματική εμπειρία, δηλαδή να πληρώνεται για να λύνει αληθινά προβλήματα μάλλον δεν έχει καθόλου εμπειρία. Αν πάλι έχει πολλά χρόνια στον προγραμματισμό αλλά έπαψε να το κυνηγάει προ πολλού και έχει μείνει στάσιμος να πληρώνεται για να ασχολείται με συγκεκριμένα πράγματα, τότε μάλλον έχει εμπειρία τόση όση απέκτησε κάποτε, και όλα αυτά τα χρόνια απλώς τη συντηρούσε.
Αλλά αν όντως έχεις εμπειρία, μη φοβάσαι τίποτα. Πιό πολύ ώρα θα σου πάρει να διαβάσεις αυτή την απάντηση παρά να διαβάσεις αυτή την απάντηση. :P
Εγώ θέλω να δώ GO, F# κάποια στιγμή. Δε σε εμποδίζει τίποτα να δοκιμάσεις τη C#. Αντίθετα είναι στο παιχνίδι να μαθαίνεις καινούργιες γλώσσες και frameworks.
Και όταν το κάνεις, πες μας τι είδες και πως σου φάνηκε όταν το κάνεις.

Οσον αφορά την αγορά.:

Για .net παίζει legacy αλλά υπάρχει μεγάλη τάση να γυρνάνε εφαρμογές σε .net core. Επίσης υπάρχει ζήτηση μεγάλη οπότε μπορείς να διαλέξεις. Αν ακούσεις τεχνολογίες που δεν συμβαδίζουν με τα δικά σου πλάνα δεν πας. Είναι απλό.

 

Για java θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει; Τι παίζει στην αγορά; Αξίζει για κάποιον που ξεκινά;

(όλο συμπληρώνω..) για .net junior πάντως παίζουν δουλειές και καλοί μισθοί. Για senior δεν το συζητώ.. εννοείται.

Αν έχεις ήδη προϋπηρεσία δεν υπάρχουν ταμπελες, μπορεί να σε πάρουν σαν mid. Κι ας ξεκινάς τώρα σε c#.

Επεξ/σία από sleon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως γνωρίζοντας κυρίως απο αγορά θεσσαλονίκης (και κάποιες προτάσεις που μου έρχονται στο linkedin απο αθήνα) βλέπω πολύ Java (θα μου πειτε για τις προτάσεις ότι εφόσον η εμπειρία μου είναι στη Java, Java προτάσεις θα πέρνεις). Τη μόνη εταιρεία που γνωρίζω ότι ασχολείται με C# θεσσαλονίκη είναι η stoiximan. Όπως έχουν πει και οι παραπάνω η μετάβαση απο τη μια στην άλλη νομίζω ότι είναι αρκετά εύκολη. Γενικά πιστεύω ότι σε μεγάλες εταιρείες (enterprise apps) θα βρεθείς να αντιμετωπίσεις κάποια απο τις 2 (και κυρίως θα ανταγκαστείς να συντηρήσεις κάποιο legacy code). 

Note: Ενα παράπονο (απο τα πολλά) για τη java: Το ότι έπρεπε να φτάσει η Java 15 για να μπουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα text blocks (string literals) με ξεπερνάει!!

Επεξ/σία από ALLisCHAOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ALLisCHAOS είπε

Εγώ πάντως γνωρίζοντας κυρίως απο αγορά θεσσαλονίκης (και κάποιες προτάσεις που μου έρχονται στο linkedin απο αθήνα) βλέπω πολύ Java (θα μου πειτε για τις προτάσεις ότι εφόσον η εμπειρία μου είναι στη Java, Java προτάσεις θα πέρνεις). Τη μόνη εταιρεία που γνωρίζω ότι ασχολείται με C# θεσσαλονίκη είναι η stoiximan. Όπως έχουν πει και οι παραπάνω η μετάβαση απο τη μια στην άλλη νομίζω ότι είναι αρκετά εύκολη. Γενικά πιστεύω ότι σε μεγάλες εταιρείες (enterprise apps) θα βρεθείς να αντιμετωπίσεις κάποια απο τις 2 (και κυρίως θα ανταγκαστείς να συντηρήσεις κάποιο legacy code). 

Note: Ενα παράπονο (απο τα πολλά) για τη java: Το ότι έπρεπε να φτάσει η Java 15 για να μπουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα text blocks (string literals) με ξεπερνάει!!

Η Java γενικως δεν εξελισετε. Αμα τελευταια φορα ειχες δουλεψει με Java 10 χρονια πριν, δεν νομιζω να συναντησεις κατι διαφορετικο. C# αντιθετος, εχει τεραστια βηματα προοδου, ακομη και σε performance. Ειναι πολυ πιο ευχαριστο να δουλεψεις με c#, παρα με Java. Το Spring boot ειναι τοσο αργο και memory hungry, το μονο που το συντηρει ειναι το library, αλλα δεν ειναι αρκετο πλεον. Αμα για ενα service θελει 50 δευτερα για να ξεκινησει και ζητα 1GB το πρωτο 5λεπτο, δουλεια δεν γινεται. 

Όλα προσωπική άποψη,  μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Δεν το κρύβω ότι έχω προσωπική συμπαθεια στην C#, αλλα οχι χωρις καλο λογο, ειναι εξαιρετικα ευχαριστο το multi threading και παρα πολλα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...