Προς το περιεχόμενο

Οι εφαρμογές Windows μπορούν να τρέχουν στα Chromebooks μέσω του Parallels Desktop


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι εφαρμογές των Windows έρχονται και στα Chromebooks με τον τρόπο που περιμένατε.

Με τη χρήση της τελευταίας έκδοσης του προγράμματος Parallels, οι κάτοχοι Chromebooks μπορούν να τρέξουν στον υπολογιστή τους οποιαδήποτε Windows εφαρμογή, κάνοντας χρήση του emulator που παρέχει η εταιρεία μέσα από την ομώνυμη εφαρμογή που αναπτύσσει τα τελευταία χρόνια. Για να γίνει κάτι τέτοιο δυνατό, το Chrome OS κάνει boot μια πλήρη έκδοση των Windows 10 μέσω virtual machine προκειμένου ο χρήστης να αποκτήσει πρόσβαση σε εφαρμογές desktop. Στη συνέχεια υπάρχει δυνατότητα εκτέλεσης των Windows εφαρμογών δίπλα δίπλα με αυτές του Chrome OS αν και λόγω emulation, αναμενόμενα η απόδοσή τους δεν βρίσκεται στα επίπεδα ενός PC. 

Microsoft_Office_for_Windows_wit.jpg.d4e433f7f35504dbbc057667ca5eaf56.jpg

Το Parallels Desktop for Chromebook Enterprise όπως είναι η πλήρης ονομασία της εφαρμογής, απευθύνεται κυρίως σε επιχειρήσεις αλλά και σε κατόχους Chromebooks τα οποία είναι «δυνατά», κάτι που για την εταιρεία μεταφράζεται σε επεξεργαστή Intel Core i5 ή Core i7 με τουλάχιστον 8GB RAM. Πάντως σύμφωνα με τις πρώτες αναφορές, η εφαρμογή της Parallels δεν χαρίζει το ίδιο βαθμό δυνατοτήτων με αυτή που υπάρχει για την εκτέλεση Windows εφαρμογών στο macOS όπου επιτρέπεται μεταξύ άλλων στο χρήστη να κάνει Pin τις αγαπημένες του Windows εφαρμογές, στο dock. 

Η Parallels αναφέρει πάντως ότι μόλις έκανε την αρχή και στις επόμενες εκδόσεις της εφαρμογής, η διασύνδεση μεταξύ του Chrome OS και των Windows εφαρμογών θα γίνει μεγαλύτερη.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους κατόχους είναι μια πολύ δυνατή προσθήκη , αν και σπάνια θα πάρει κάποιος τόσο δυνατό Chromebook.

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν προγράμματα όπως το Parallels και καλύπτουν την ανυπαρξία υποστήριξης από τη Google σε επίπεδο εφαρμογών.

Αγοράζεις tablet android των 1000 ευρώ , αγοράζεις εδικά πληκτρολόγια για ανακαλύψεις ότι τρέχουν λειτουργικό που δεν έχουν ΚΑΝ copy-paste για attachments , που οι εφαμοργές του Office δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω από τις εφαρμογές των τηλεφώνων στρετσαρισμένες...

Και έχεις πχ οθόνη 12-13 ίντσες χωρίς να μπορείς να κάνεις βασικές δουλειές στο office.

Μακάρι να βγει και για android tablets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ολη ιστορια προφανως και απευθυνεται σε εταιριες που εχουν στολο με chromebooks και χρειαζονται μεσοβεζικες λυσεις (που σιγουρα θα εχουν και κοστος για την αγορα enterprise αδειων parralels).

Η αλλιως ναι ειναι ενας τροπος επιδειξης προοοδου (σε επιπεδο λογισμικου) αλλου ποσο αξιζει τελικα ;

Ιδιως οταν λαποιος εχει ενα τοσο δυνατο και ακριβο chromebook.... (το οποιο δυστηχως σε καποιες περιπτωσεις ειναι και κλειδωμενο)

Τι να πω . Εδω στα ξενα που ζω ακομη δεν εχω δει/δουλεψεει σε  πραγματικα μεγαλη εταιρεια (με πανω απο 2000 κοσμο) που να εχει τετοια υποδομη για να ξερω .

Το μικρο μαγαζι των 150 ανθρωπων που ειμαι εγω προτιμαει windows για τα .. πληθη και mac / linux για τους tech

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλλά και σε κατόχους Chromebooks τα οποία είναι «δυνατά», κάτι που για την εταιρεία μεταφράζεται σε επεξεργαστή Intel Core i5 ή Core i7 με τουλάχιστον 8GB RAM"

Οποιος έχει τέτοια chromebooks κακώς τα έχει , έπρεπε να τα πάρει στα ίδια λεφτά με win10.

Τώρα πως θα τρέχει σε ένα "αδύναμο" chromebook που είναι και η φυσική τοποθέτηση ως προιόν θα το δούμε. Κατα την άποψη μου τα chromebooks έχουν μέλλον αρκεί να μην χάσουν τον προσανατολισμό (φθηνή-απλούστερη εναλλακτική) τους και να ενισχυθούν στο software/SaS

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλληλεπίδραση με το λειτουργικό ποια είναι; Π.χ. γράφω στο ms word. Σώζω σε όποιο φάκελο του Chromebook θέλω;

Μετά μπορώ να ανοίξω μια εφαρμογή του Chrome OS και αυτή θα έχει άμεση πρόσβαση στα αρχεία που επεξεργάστηκα με κάποια εφαρμογή για windows;

Και από ασφάλεια τι γίνεται; Θα πρέπει ο κάτοχος του Chromebook να μανατζάρει και τα virtual δεκάρια ή δεν έχει π.χ. να κάνει windows update; Να έχει antivurus κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, imvrios είπε

Η αλληλεπίδραση με το λειτουργικό ποια είναι; Π.χ. γράφω στο ms word. Σώζω σε όποιο φάκελο του Chromebook θέλω;

Μετά μπορώ να ανοίξω μια εφαρμογή του Chrome OS και αυτή θα έχει άμεση πρόσβαση στα αρχεία που επεξεργάστηκα με κάποια εφαρμογή για windows;

Και από ασφάλεια τι γίνεται; Θα πρέπει ο κάτοχος του Chromebook να μανατζάρει και τα virtual δεκάρια ή δεν έχει π.χ. να κάνει windows update; Να έχει antivurus κλπ 

Πολύ σωστά ερωτήματα.

Εγώ δεν βρίσκω λογική σε αυτή την προσπάθεια. Άμα κάποιος ήταν να πάρει δυνατό μηχάνημα, θα το πήρε απευθείας με Windows. Αν δεν είναι δυνατό το μηχάνημα, δεν μπορεί να το τρέξει.

Επίσης όποιος πήρε chromebook, δεν ήθελε τα αίσχη των 10 με τα updates και τα antivirus κλπ. Και τώρα θα τα φορτωθεί στη μάπα, και μάλιστα μέσα από virtualised πιο αργό περιβάλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Πολύ σωστά ερωτήματα.

Εγώ δεν βρίσκω λογική σε αυτή την προσπάθεια. Άμα κάποιος ήταν να πάρει δυνατό μηχάνημα, θα το πήρε απευθείας με Windows. Αν δεν είναι δυνατό το μηχάνημα, δεν μπορεί να το τρέξει.

Επίσης όποιος πήρε chromebook, δεν ήθελε τα αίσχη των 10 με τα updates και τα antivirus κλπ. Και τώρα θα τα φορτωθεί στη μάπα, και μάλιστα μέσα από virtualised πιο αργό περιβάλλον;

Γιατι δε βρισκεις λογικη?
Ειναι λογικοτατο για λογους συμβατοτητας να θες τρεξεις ενα αποκλειστικο προγραμμα ενος αλλου λειτουργικου.
Δεν το χρειαζεσαι συνεχεια. Μια-δυο φορες το τοσο.
Ειναι κι ο λογος που συναντας dual boot συστηματα.
Δεν ειναι κατι παραξενο, ουτε σπανιο. Ουτε κατακριταιο

Επεξ/σία από Le Perv
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είναι χρήσιμο αν έχεις roaming profile στο domain της δουλειάς και θες να συνδεθείς με VPN σε αυτό για να έχεις το desktop experience του υπολογιστή που έχεις στο γραφείο.

 

Δεν θα με χάλαγε καθόλου προσωπικά να μπορούσα να σήκωνα σε VM μία ελαφριά διανομή linux στο chromebook μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

το Chrome OS κάνει boot μια πλήρη έκδοση των Windows 10 μέσω virtual machine

εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι σωστά και από την εικόνα που συνοδεύει το άρθρο
δε μιλάμε για emulator εφαρμογής αλλά λειτουργικού (virtual machine)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ, στο site της Parallels λέει για 16GB, όχι για 8GB:

Recommended Hardware:


Processor: Intel Core i5 or Intel Core i7
Memory: 16 GB or more
Storage: 128 GB or more

Recommended βέβαια. Που σημαίνει ότι μπορεί να υποστηρίζονται και μοντέλα με λιγότερη μνήμη, όμως με επίπτωση στην απόδοση.

Και έχει και μία λίστα από προτεινόμενα μοντέλα: https://www.parallels.com/products/desktop/chrome/resources/

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι γραφουν για -εμφανη- μειωμενη αποδοση ΛΟΓΟ EMULATION οπως και ο αρθρογραφος μαλλον δεν εχουν ιδεα τι συμβαινει με την εξελιξη του virtual περιβαλλοντος τα τελευταια χρονια (οκ, η μονη περιπτωση που οντως υπαρχει ακομα θεμα ειναι το gpu passthrough το οποιο και αυτο γινεται, αλλα οχι στις συνηθισμενες πλατφορμες οπως το vmware player, vmware workstation η το virtual box, οποτε ναι, οι εφαρμογες που κανουν χρηση gpu οντως εχουν θεμα). Μειωμενη αποδοση φυσικα και θα υπαρχει αλλα οχι λογο software αλλα hardware... ...Για chromebooks μιλαμε, ακομα κι αν εχουν i5 η i7 δε γινεται να συγκριθουν με το αναλογο hardware ενος desktop (η ενος πολυ καλου gaming/workstation laptop)

Τωρα γιατι καποιος να εχει τοσο δυνατο chromebook που να μπορει να σηκωνει εστω και με μειωμενη αποδοση vrtual machines... ...αυτο ισως δε λεγεται και τοσο εξυπνη αγορα κατα τη γνωμη μου (μπορουσε πχ να χει παρει δυνατο laptop και να βαλει οτι λειτουργικο ηθελε) αλλα  ο ιδιος που το αγορασε ισως κατι ειχε στο μυαλο του που δεν περναει απ το δικο μου

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον προσθηκη!!! Αν και χρησιμοποιω chromebook περισσοτερο για netflix, facebook, youtube και γενικα να χαζευω στο internet... Οταν θελω να τρεξω κατι ποιο πολυπλοκο το γυρναω σε linux και κανω την δουλεια μου... Βολικα μηχανακια παντως... Δεν το περιμενα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...