Προς το περιεχόμενο

Ted Lasso (2020)


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

@Arkin

  Απόκρυψη περιεχομένων

Γενικά μου άρεσε η εξέλιξη του Nate και το περίμενα ότι θα μανατζάρει την δική του ομάδα. Απλά το συγκεκριμένο ξέσπασμα μου φάνηκε κάπως. Και συγκεκριμένα τα λόγια που έγραψα. Δεν βγάζουν νόημα, αφού αυτός που του έδωσε την ευκαιρία να δείξει αυτό που είναι ήταν ο Ted. Οπότε η έκφραση "Εγώ ανήκω εδώ, εσύ όχι" μου ακούγεται κάπως. Από την άλλη, όταν κάποιος νιώθει τόση απόρριψη όλη την ζωή του και ξεσπάει του φταίνε όλα και όλοι. Πυροβολά στα τυφλά εκτός από αυτόν που πραγματικά φταίει.

 

Spoiler

Ειναι το τελευταιο που ειπες. Και αν προσεξεις εβραζε εδω και καιρο. Οταν ειπε τον Ροι ριξε μου μια κουτουλια το ηθελε σαν να σημαινει κατι που φιλησε την Κιλι αλλο ουτε τον ενοχλησε τον Ροι ειναι σαν να τον λεει εισαι χαλιας οποτε δεν με νοιαζει που φιλησες την κοπελα μου δεν σημαινει κατι. Ο πατερας του φταιει για ολα προφανως και απλα την πληρωσε ο Τεντ που βρεθηκε εκεινη την ωρα μπροστα του. Γενικως ο Νειτ σε πολλες στιγμες γινοταν κακος οπως και με τον καινουργιο που τον ειχε βρισει ενω δεν εφταιγε οποτε το ξεσπασμα το περιμενα εγινε τοσο ομαλα θεωρω με αποκορυφωμα τον Ροι και τον αγωνα στο τελος με την τακτικη του αγωνα. Μαζι με Ρουμπερτ θα γινουν αχτυπητο διδυμο κακων στην τριτη σεζον αν το παιξουν καλα θα ειναι πολυ ενδιαφερον. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολις τελειωσα τη season 1.Τι απιστευτη σειρα..!! Τρομερο δεσιμο ηθοποιων σε ενα θεμα που δεν ειναι και οτι ποιο ευκολο. Ειχα να κολλησω ετσι σε σειρα τελευταια απο το better call saul...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mtifosi είπε

Μολις τελειωσα τη season 1.Τι απιστευτη σειρα..!! Τρομερο δεσιμο ηθοποιων σε ενα θεμα που δεν ειναι και οτι ποιο ευκολο. Ειχα να κολλησω ετσι σε σειρα τελευταια απο το better call saul...

Θα αγαπησεις την δευτερη στο εγγυωμαι. Αναπτυξη χαρακτηρων χημεια μεταξυ τους αστειρευτο γελιο τρομερες ερμηνειες φτιαχνουν μια σειρα που θα μεινει. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Θα αγαπησεις την δευτερη στο εγγυωμαι. Αναπτυξη χαρακτηρων χημεια μεταξυ τους αστειρευτο γελιο τρομερες ερμηνειες φτιαχνουν μια σειρα που θα μεινει. 

True dat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και η 2η, περίμενα να τελειώσει για να μπω!

Σαν γενική αίσθηση μου φάνηκε χειρότερη της 1ης σεζόν, αν και ξεκάθαρα κάνει κάποια πράγματα καλύτερα από τη 1η.

Ο χαρακτήρας Lasso, ο λόγος που με ρούφηξε αυτή η σειρά, υποβαθμίστηκε τρομερά σε ποσότητα και ποιότητα. Το 1ο προσπερνάται (δεν έχω απαίτηση να είναι μονόλογος Lasso, βεβαίως να αφιερώσει χρόνο και στους άλλους), όσον αφορά το 2ο όμως τον κατάντησαν καρικατούρα και δε μου άρεσε αυτή η εξέλιξη.

Επικός Roy. Πολύ βελτιωμένα τα ποδοσφαιρικά πλάνα, θα ήθελα να δείχνει λίγο παραπάνω τη σεζόν της ομάδας και να έχει πιο πολλές αθλητικές αναφορές (όπως πχ AI/practice στη 1η). Πρέπει να κάνουν οπωσδήποτε guest οι Reynolds & McElhenney (ωραία η αναφορά σε αυτούς).

Κάποιες φορές πέφτει στη συνηθισμένη κωμική παγίδα του να δείχνει κάτι υπερβολικό για να βγάλει γέλιο. Επεισόδιο στη κηδεία κοιτάω εσένα (όχι αποκλειστικά), το πέθαναν με τη συμπεριφορά των συγγενών και του κλειστού περίγυρου.

Όπως και κάπως βεβιασμένοι οι κύκλοι Nate (γεννημένος στο Leeds παρακαλώ ο ηθοποιός 😊 )  & Tart. Ειδικά του Nate. Στο break up θα μπορούσε ο Ted να του πει "βρε κουτό, σπίτι είναι η φώτο".

Anyways επιστρέψαμε Premier!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος και η 2η season...αν και συνεχιζει δυνατα μου αρεσε λιγο περισσοτερο η 1η για τους λογους που αναφερθηκαν και ισως επειδη ηταν και η πρωτη επαφη χωρις φυσικα να απογοητευει ομως και αυτη η σεζον...πραγματικο διαμαντι η σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/10/2021 στις 6:34 ΜΜ, Diinekis21 είπε

Τέλος και η 2η, περίμενα να τελειώσει για να μπω!

Σαν γενική αίσθηση μου φάνηκε χειρότερη της 1ης σεζόν, αν και ξεκάθαρα κάνει κάποια πράγματα καλύτερα από τη 1η.

Ο χαρακτήρας Lasso, ο λόγος που με ρούφηξε αυτή η σειρά, υποβαθμίστηκε τρομερά σε ποσότητα και ποιότητα. Το 1ο προσπερνάται (δεν έχω απαίτηση να είναι μονόλογος Lasso, βεβαίως να αφιερώσει χρόνο και στους άλλους), όσον αφορά το 2ο όμως τον κατάντησαν καρικατούρα και δε μου άρεσε αυτή η εξέλιξη.

Επικός Roy. Πολύ βελτιωμένα τα ποδοσφαιρικά πλάνα, θα ήθελα να δείχνει λίγο παραπάνω τη σεζόν της ομάδας και να έχει πιο πολλές αθλητικές αναφορές (όπως πχ AI/practice στη 1η). Πρέπει να κάνουν οπωσδήποτε guest οι Reynolds & McElhenney (ωραία η αναφορά σε αυτούς).

Κάποιες φορές πέφτει στη συνηθισμένη κωμική παγίδα του να δείχνει κάτι υπερβολικό για να βγάλει γέλιο. Επεισόδιο στη κηδεία κοιτάω εσένα (όχι αποκλειστικά), το πέθαναν με τη συμπεριφορά των συγγενών και του κλειστού περίγυρου.

Όπως και κάπως βεβιασμένοι οι κύκλοι Nate (γεννημένος στο Leeds παρακαλώ ο ηθοποιός 😊 )  & Tart. Ειδικά του Nate. Στο break up θα μπορούσε ο Ted να του πει "βρε κουτό, σπίτι είναι η φώτο".

Anyways επιστρέψαμε Premier!

Spoiler

Θα διαφωνησω στο οτι καταντησαν τον Ted καρικατούρα. Σιγουρα ειχε τις κλασικες ατακες που ειδαμε και στην πρωτη σεζον αλλα το ολο story με τον πατερα του και της ψυχολογου εδωσε μια νεα διασταση στον χαρακτηρα διαφορετικη απο αυτη που ειδαμε στην πρωτη σεζον. Αναλυθηκαν αρκετοι χαρακτηρες στη δευτερη σεζον και λογικο ηταν να ειχε λιγοτερο χρονο. Σιγουρα ομως δεν εγινε καρικατούρα το αντιθετο θεωρω προσωπικα οτι εγινε. 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Θα διαφωνησω στο οτι καταντησαν τον Ted καρικατούρα. Σιγουρα ειχε τις κλασικες ατακες που ειδαμε και στην πρωτη σεζον αλλα το ολο story με τον πατερα του και της ψυχολογου εδωσε μια νεα διασταση στον χαρακτηρα διαφορετικη απο αυτη που ειδαμε στην πρωτη σεζον. Αναλυθηκαν αρκετοι χαρακτηρες στη δευτερη σεζον και λογικο ηταν να ειχε λιγοτερο χρονο. Σιγουρα ομως δεν εγινε καρικατούρα το αντιθετο θεωρω προσωπικα οτι εγινε. 

Με εξαίρεση τη κορύφωση στο θέμα που αναφέρεις, νομίζω πως σχεδόν όλες τις αλληλεπιδράσεις που είχε με τους άλλους χαρακτήρες τις βρήκα επιπέδου μιμιδίου. Συνήθως απλά προσπαθούσε να πετάξει μια γρήγορη ατάκα για γελάκι, χωρίς αρκετές φορές να συμμετέχει σε αυτό που γινόταν εκείνη τη στιγμή.

Αντίθετα στη 1η σεζόν είχε βαθιά επίδραση στους γύρω του ως απόρροια της φιλοσοφίας του. Ως παράδειγμα, ενδεικτικά θα σου αναφέρω κάτι που κατέληξε στην υπογραφή μου. Το επεισόδιο που παίζει βελάκια στη παμπ με τον Rupert. Όλη η 1η σεζόν είναι σε αυτό το μοτίβο, το οποίο λάτρεψα. Ο θεατής είχε, νομίζω σε κάθε επεισόδιο, κάτι ουσιαστικό να κρατήσει από αυτό το ξεχωριστό χαρακτήρα. Αυτό μου έλειψε πολύ στη 2η. Ελπίζω να επανέλθει στη 3η.

Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε! :P

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Με εξαίρεση τη κορύφωση στο θέμα που αναφέρεις, νομίζω πως σχεδόν όλες τις αλληλεπιδράσεις που είχε με τους άλλους χαρακτήρες τις βρήκα επιπέδου μιμιδίου. Συνήθως απλά προσπαθούσε να πετάξει μια γρήγορη ατάκα για γελάκι, χωρίς αρκετές φορές να συμμετέχει σε αυτό που γινόταν εκείνη τη στιγμή.

Αντίθετα στη 1η σεζόν είχε βαθιά επίδραση στους γύρω του ως απόρροια της φιλοσοφίας του. Ως παράδειγμα, ενδεικτικά θα σου αναφέρω κάτι που κατέληξε στην υπογραφή μου. Το επεισόδιο που παίζει βελάκια στη παμπ με τον Rupert. Όλη η 1η σεζόν είναι σε αυτό το μοτίβο, το οποίο λάτρεψα. Ο θεατής είχε, νομίζω σε κάθε επεισόδιο, κάτι ουσιαστικό να κρατήσει από αυτό το ξεχωριστό χαρακτήρα. Αυτό μου έλειψε πολύ στη 2η. Ελπίζω να επανέλθει στη 3η.

Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε! :P

Spoiler

Αλοιμονο αν ολοι συμφωνουσαμε σε ολα ολα θα ηταν βαρετα. Και θα συμφωνησω οτι εγιναν λιγο generic οι στιγμες που πεταει ατακες αλλα ειναι η μια πλευρα του στη σειρα. Στην πρωτη ειδαμε 80% ted και 20% τους υπολοιπους στην δευτερη 40% ted και 60% τους υπολοιπους και ισως για αυτο να σου φανηκε οτι σε καποια σημεια υπηρχε απλα για να πεταξει τις ατακες του. Στην πρωτη ειδαμε τη φισολοφια του και για πιο λογο προσπαθει να ειναι τοσο ευθυμος με τα παντα στην δευτερη αναλυθηκε περισσοτερο μεσω της ψυχολογου για πιο λογο αποκτησε αυτη τη νοοτροπια πως σφυρηλατηθηκε δηλαδη ο Ted Lasso. Στην τριτη θα εχουμε Ρουπερτ-Νειτ και απο την αλλη Ted-Roi-Beard θα γινει σκληρο παιχνιδι ο καθενας με τα οπλα του. Μου αρεσει παρα πολυ και η χημεια Σαμ-Ρεμπεκα ελπιζω να προχωρησει και εδω το πραγμα. Η τριτη θα ειναι η τελευταια οπως λενε οποτε θα τα ανοιξουν ολα τα χαρτια τους ωστε να κλεισει η σειρα οπως πρεπει. 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...