Προς το περιεχόμενο

Huawei Mate 40 Pro με κορυφαίο φωτογραφικό σύστημα και το γνωστό πρόβλημα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Billi the Kid είπε

Το ανάποδο έγινε πιστεύω λόγο της κλοπής αμερικάνικης τεχνολογίας η αλλιώς λέγεται βιομηχανική κατασκοπεία αλλά όταν την κάνουν οι Αμερικάνοι είναι θεμιτή... οι εταιρίες ανάγκασαν την κυβέρνηση να κάνει εμπορικό πόλεμο με την Κίνα αλλά το πρόβλημα της Alphabet δεν είναι μόνο η Κίνα αλλά και η ίδια η Αμερική καθώς οι γενικοί εισαγγελείς από 48 αμερικανικές πολιτείες, μαζί με τον γενικό εισαγγελέα του Πουέρτο Ρίκο και της Ουάσιγκτον σύνολο 50 εισαγγελείς, διεξάγουν έρευνα εναντίων της Google και αυτήν την φορά δεν θα την γλυτώσει όπως την προηγούμενη που ήταν 2 εισαγγελείς, οπότε οδεύει προς διάσπαση.

Να σου θυμίσω και το γνωστό σκάνδαλο περί προσωπικών δεδομένων Cambridge Analytica του Facebook, για την παράτυπη απόκτηση και χρήση προσωπικών δεδομένων  εκατομμυρίων χρηστών, βέβαια όλα αυτά εμάς εδώ στην ψαροκώστενα δεν μας αφορούν ενώ θα 'πρεπε και απλά μπαίνουμε σε μια ανούσια αντιπαράθεση για την κάθε Χ εταιρία λες και είμαστε μέτοχοι.

Όπως και να έχει είναι σεβαστή η άποψη σου φίλε μου δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν εδώ μέσα, ούτε έχω να κερδίσω κάτι από κάποια εταιρία, αν προσέξεις τα post μου επικεντρώνονται στην Google για τους τρόπους και τις μεθόδους που παραβιάζουν τα προσωπικά μας δεδομένα και για αυτόν τον λόγο έχω στραφεί τα τελευταία χρόνια προς την Apple.
 

Καμία μάχη μεταξύ εταιρειών, συμφωνώ... αλλά δεν εκφράζει την προσωπική μου άποψη αλλά ένα γεγονός, σχεδόν το σύνολο των αμεικανικών εταιρειών-συνεργατών της Huawei εξαναγκάστηκαν να πάψουν τη συνεργασία τους με τη huawei κατόπιν εντολής του προέδρου των ΗΠΑ. Τώρα το τι οδήγησε σε αυτή την απόφαση, σηκώνει μεγάλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο προκυπτουν τα παρακατω νουμερα?Απο το δελτιο τυπου της εταιρειας?

 

 Επιστρέφοντας στο Kirin 9000 chipset, όπως αναφέρθηκε στην παρουσίαση συνοδεύεται από 8GB μνήμη και 256GB επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου, με επιδόσεις 10% μεγαλύτερες από το Snapdragon 865+ ενώ σε επίπεδο GPU η διαφορά είναι πολύ μεγαλύτερη αφού φτάνει το 52%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο άρθρο. Η τιμολόγηση από την Huawei αποτελεί και το μεγαλύτερο φάουλ της.

Δεν μπορείς να ζητάς από υποψήφιο πελάτη να πάρει ένα ρίσκο των 1200€. Γιατί όσο και αν το περνάνε στο χαλαρό μερικοί όχι δεν είναι "Okay" να πρέπει να μπαίνω στο Facebook μέσω Browser ή να πρέπει να ψάχνω APK's για να φέρω στα μέτρα μου μια συσκευή που μου κόστισε 1200€. Την στιγμή που στην αγορά υπάρχουν αμέτρητες προτάσεις συσκευών, που είναι στα ίδια επίπεδα ή και καλύτερες από άποψη Hardware, κοστίζουν λιγότερα και δουλεύουν Out of the box.

Η Huawei θα έπρεπε να ρίξει τις τιμές πολύ πιο κάτω από τον ανταγωνισμό, να δώσει κίνητρο δηλαδή σε κάποιον να πάρει το ρίσκο. Να χτίσει παράλληλα το App gallery για να το φέρει σε ικανοποιητικά επίπεδα και μετά ας δει αν και πόσο την παίρνει να φτάσει τις τιμές στον Θεό. Σε διαφορετική περίπτωση την βλέπω να ξεχνιέται εντελώς τα επόμενα χρόνια. 

Γιατί ναι είναι καλές συσκευές. Αλλά αφορούν μόνο όσους έχουν χρήμα να πετάξουν και χρόνο να αφιερώσουν για να "δουλέψουν" τα κινητά της Huawei. Εκτός αν αποφάσισε ότι δεν θα ασχοληθεί με καμία άλλη αγορά, παρά μόνο αυτή της Κίνας. Εκεί πάσο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για έναν υποψήφιο αγοραστή θεωρώ ότι δεν είναι η έλλειψη των gapps. Σε ένα κινητό Huawei μπορείς να έχεις την ίδια εμπειρία χρήσης χωρίς αυτά και το έχω βιώσει από προσωπική εμπειρία. 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι η αβεβαιότητα για το μέλλον της huawei. Θα μπορεί στο άμεσο μελλον να βγάλει επεξεργαστές και να παράγει κινητά? Θα μπορεί να συνεχίσει να εμπλουτίζει το appgallery ώστε ο χρήστης να απολαμβάνει καλή εμπειρία χρήσης? Αυτά είναι μερικά από τα προβλήματα που πρέπει να βρει λύσεις η huawei για να την εμπιστευτούν οι αγοραστές, αλλιώς το κινητό αυτό θα είναι συλλεκτικό γιατί ίσως να είναι και η τελευταία της ναυαρχίδα. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν έχει Google services επάνω, τότε είναι δώρον άδωρον.. Αυτομάτως στενεύει το κοινό και δεν θα απευθυνθεί στον μέσο χρήστη.

Θα μπορούσε κάλλιστα να το πλασάρει σαν Privacy-Friendly Smartphone κλπ , διαθέτοντας διακόπτες στα πλάγια που κλέινουν μικρόφωνα/κάμερες - δίκτυα κλπ (βλέπε libre phone), όπου εκεί το να έλεγαν οτι δεν έχουμε μέσα Google services κλπ όντως θα ανέβαζε τις μετοχές τους.

Αλλά στη huawei θέλουν και να σε παρακολουθούν με τόσο spyware & bloatware στο OS τους και να σου δυσκολευουν τη ζωη με την έλλειψη playstore.

Ευχαριστώ δε θα πάρω.. 

10 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Δυστυχως αλλα για οποιον δεν θελει τις υπηρεσιες της google τα huawei ειναι μονοδρομος... Μακαρι στο μελλον να εχουμε περισσοτερες επιλογες... 

Παίρνεις Google Pixel 4 και φλασάρεις Graphene OS  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ, επισήμως τουλάχιστον, η απαγόρευση έχει γίνει επειδή η huawei κατασκοπευει τον πελάτη, και κάποιοι λενε, το προτιμώ επειδή δεν έχει Google services, και θα γλύτωσω την κατασκοπία.. :)

Πολυ μεγάλη εμπιστοσύνη στην huawei έχετε ορισμένοι και βγάζετε σπυράκια στο όνομα Google.. 

Η Apple πηγε τις τιμές στο Θεό, προσφέροντας κάποια ποιότητα, πολυ μάρκετινγκ, όπου βασικό όχημα ηταν η "απλότητα"..." It just works" και κατι τετοια, καθώς και δικό της λειτουργικό σύστημα για να μπορεί να ρυθμίσει και την τελευταία λεπτομέρεια όπως τη θέλει.

Η huawei τι δικαιολογία εχει αυτη τη στιγμη να πουλάει σε τιμές Apple? 

Ασύμβατα store, ξανα αγορα εφαρμογων που ειχες, και αν αγοράσεις αλλες όταν πας σε αλλη μάρκα Android πρέπει να τις ξανα αγοράσεις παλι,  πολύπλοκοτητα καθως πρέπει να ξημεροβραδιαζεσαι σε φόρουμ να ψάχνεις χακερικες λύσεις για να βάλεις με πλάγιους τρόπους gapps.. 

Οποτε η θεωρία, ακόμα και αν έχεις εμπιστοσύνη στην huawei, περι ασφαλείας, παει περίπατο. 

Ωραία τα γράφετε ορισμένοι αλλα στην πραξη κάθε πέρσι και καλύτερα, οι πωλήσεις στην Ευρώπη κατρακύλουν, οι συσκευές εξαφανίζουνται απο την αγορά γιατί το αγοραστικό κοινο για το συγκεκριμένο πακέτο στη συγκεκριμένη τιμή, είναι σχεδόν ανύπαρκτο. 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, flamingo19 είπε

Πάνω στην ώρα που ψαχνόμουνα για smartphone με κορυφαία κάμερα. Έχει και φορτιστή/ακουστικά ... Η αγορά κλείδωσε!

Σωστά.

Γιατί σίγουρα θα το βρεις να τ'αγοράσεις και αφού δώσεις 1400 δε θα χρειαστεί να δώσεις αλλά 30 για φορτιστή/ακουστικά. 

Αλλά πώς να γράψουμε το ό,τι νά'ναι σχόλιο μέσα στη μαύρη νύχτα. 

Μαύρη είναι η νύχτα τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατη συσκευη, θα πεσει γρηγορα και η τιμη της, αλλα μεγαλο μειον η ελλειψη google services. Τολμησα και εγω να απαλλαγω απο την google με το Honor 9X Pro, με τις εφαρμογες την παλεψα, λειτουργουσαν ολες εκτος απο το app της πειραιως, αλλα ειναι ολα τοσο συνδεδεμενα με την google που ειναι σπασιμο τα 3 κλικ παραπανω για την ιδια δουλεια, γιαυτο και πηρε την αγουσα προς τις αγγελιες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο άρθρο. Η τιμολόγηση από την Huawei αποτελεί και το μεγαλύτερο φάουλ της.

Δεν μπορείς να ζητάς από υποψήφιο πελάτη να πάρει ένα ρίσκο των 1200€. Γιατί όσο και αν το περνάνε στο χαλαρό μερικοί όχι δεν είναι "Okay" να πρέπει να μπαίνω στο Facebook μέσω Browser ή να πρέπει να ψάχνω APK's για να φέρω στα μέτρα μου μια συσκευή που μου κόστισε 1200€. Την στιγμή που στην αγορά υπάρχουν αμέτρητες προτάσεις συσκευών, που είναι στα ίδια επίπεδα ή και καλύτερες από άποψη Hardware, κοστίζουν λιγότερα και δουλεύουν Out of the box.

Η Huawei θα έπρεπε να ρίξει τις τιμές πολύ πιο κάτω από τον ανταγωνισμό, να δώσει κίνητρο δηλαδή σε κάποιον να πάρει το ρίσκο. Να χτίσει παράλληλα το App gallery για να το φέρει σε ικανοποιητικά επίπεδα και μετά ας δει αν και πόσο την παίρνει να φτάσει τις τιμές στον Θεό. Σε διαφορετική περίπτωση την βλέπω να ξεχνιέται εντελώς τα επόμενα χρόνια. 

Γιατί ναι είναι καλές συσκευές. Αλλά αφορούν μόνο όσους έχουν χρήμα να πετάξουν και χρόνο να αφιερώσουν για να "δουλέψουν" τα κινητά της Huawei. Εκτός αν αποφάσισε ότι δεν θα ασχοληθεί με καμία άλλη αγορά, παρά μόνο αυτή της Κίνας. Εκεί πάσο.

Συμφωνώ ότι η τιμολόγησή της δεν είναι σωστή στα μοντέλα-ναυαρχίδες. Στα χαμηλότερης κατηγορίας, όμως, είναι πολύ καλή. Υπόψη ότι έχει το SOC, με διαφορά, σε κινητά κάτω των 200€. Πχ

αυτό: https://www.skroutz.gr/s/16901184/Huawei-P-Smart-2019-64GB-Midnight-Black.html   ή

https://www.skroutz.gr/s/23155516/Huawei-P40-Lite-128GB-Crush-Green.html

είναι από τις καλύτερες επιλογές στην κατηγορία τιμής τους.

Επιπλέον, σε συσκευές χωρίς play store οι επιλογές για κατέβασμα εφαρμογών είναι άπειρες: από κατέβασμα από εναλλακτικά store, όπως Apkpure, Uptodown, Aptoid και ένα σωρό άλλα, μέχρι και εφαρμογές που κάνουν ανώνυμη σύνδεση στο play store, όπως το Aurora Store. Προσωπικά , αν είχα Huawei κινητό, δε θα έμπαινα καν στο App gallery, όπως δε μπαίνω και στο play store από το 2017. Στη λειτουργία "out of the box", πράγματι πάσχουν (για το μέσο χρήστη) και αυτό είναι κάτι που δουλεύουν. Μέχρι και δικό τους λειτουργικό ετοιμάζουν (δεν είναι Android, αλλά έχει συμβατότητα με εφαρμογές Android και είναι open source).

Τα καινούρια της μοντέλα, από ότι έχει πάρει το μάτι μου, θα πάρουν αναβάθμιση σε Harmony OS. Η ανάπτυξή του κόστισε χρήμα και πόρους στη Huawei... και μάντεψε ποιος θα πληρώσει για όλα αυτά...

Δε χρειάζεται να αφιερώσεις χρόνο και χρήμα για να κάνεις μια συσκευή χωρίς gapps να δουλέψει. Όλες μου οι συσκευές τα τελευταία χρόνια ΔΕΝ είχαν gapps. Μάντεψε ποιες είναι οι διαφορές: μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και η μπαταρία κρατάει, κυριολεκτικά, σχεδόν το διπλάσιο... Φαντάσου τί κάνει η Google στο παρασκήνιο κάθε συσκευής...

Να πω ότι δεν είχα ποτέ μου και ούτε έχω συσκευή της Huawei. Όταν κυκλοφορήσει το Harmony OS, τότε, πιθανόν, να την τιμήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...