Προς το περιεχόμενο

Kόστος Κατασκευής Οικίας


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@papoys1, @gsisr, @paylidis (και όποιος άλλος θέλει προφανώς)

για να μη χαλάμε το άλλο νήμα, μπορούμε να συζητήσουμε εδώ το θέμα :) 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι θες να φτιαξεις...;

 

(υ.γ. η τιμη που ειπα δεν ειναι του κεφαλιου μου, μεσιτρια μου την εχει δώσει για εργολαβικού τυπου κατασκευη απο μηχανικούς-μαζι με την αμοιβη τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν την κριση, το κοστος τετραγωνικου με καλα υλικα (οχι πολυτελειας) ηταν €600 χωρις να υπολογιζετε το οικοπεδο και οι αδειες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι τετοιο ειχα και εγω στο μυαλο μου... Σύνολο 150-160 μετρα (1ο επιπεδο 100 κ δευτερο 60). Περι τις 40-45 μου ειπαν για μπετα, επειτα καπου 20-25 για τοιχοποιια μονωση και επιχρισματα και τα ρεστα υδραυλικα ηλεκτρικα κουζινες πορτες κουφωματα πατωματα και μπανια. Και η αδεια μεσα στη τιμή και οι συνδεσεις σε δεκο

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από το "μου είπαν" μέχρι το έχω γραπτή προσφορά για άδεια, πλήρη αποπεράτωση, με κουφώματα, αντλίες θερμότητας (γιατί πλέον βάσει ΚΕΝΑΚ με το πετρέλαιο πολύ δύσκολο να φτάσει το σπίτι στις απαιτήσεις της νομοθεσίας), διαμορφώσεις κλπ κλπ, υπάρχει τεράστια απόσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώπα τι έχουμε εδώ , με ενδιαφέρει και εμένα γιατί κοιτάω αντίστοιχα ή αγορά οικοπέδου και χτίσιμο ή αγορά παλιάς μονοκατοικίας και ανακαίνιση , ωραίος ts

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsofras είπε

ώπα τι έχουμε εδώ , με ενδιαφέρει και εμένα γιατί κοιτάω αντίστοιχα ή αγορά οικοπέδου και χτίσιμο ή αγορά παλιάς μονοκατοικίας και ανακαίνιση , ωραίος ts

ετοιμαζομαστε για megathread οπου θα αγορασεις/πουλησεις/ξανααγορασεις/δε θα σου αρεσει γιατι ειναι ψηλα το παραθυρο και δε βλεπεις θεα καθισμενος στον καναπε;!!! 😁

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Παιδιά από το "μου είπαν" μέχρι το έχω γραπτή προσφορά για άδεια, πλήρη αποπεράτωση, με κουφώματα, αντλίες θερμότητας (γιατί πλέον βάσει ΚΕΝΑΚ με το πετρέλαιο πολύ δύσκολο να φτάσει το σπίτι στις απαιτήσεις της νομοθεσίας), διαμορφώσεις κλπ κλπ, υπάρχει τεράστια απόσταση...

Ξεκινας να γυριζεις σχετικα γραφεια τότε ΄ή να προσέγγιζεις συνεργεια μπετατζηδες τουβλαδες κλπ κλπ και ρωτας...

Εγω αυτες τις τιμές πηρα και με αναζητηση τόσο (και πιο κατω απο 900 μαλιστα αν πας σε εργολαβικο επιπεδο και πλακακια τυπου πρακτικερ) εβγαινε... για μια καλη κατασκευη τα 900 ειναι ενα νορμαλ νουμερο...

για την ωρα το αφησα καθως δεν εχω βρει ακομα ουτε το οικοπεδο που να μου κανει...

Πληρη προσφορα μπορεις να παρεις απο εργολαβο με το αναλογο φεσι 300-αγνωστο/τμ ;) ειδαλλως με πολυ ψαξιμο σε μικρο τεχνικο γραφειο με μικρότερο φεσι (κατω απο 100 το τμ για κανενα λογο βεβαια)...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα με ενδιαφερει το θεμα αυτο. Αλλα θα ηταν χρησιμο να ερθει καποιος με συγκεκριμενα στοιχεια , τετραγωνικα, οροφοι, υπογεια...κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, gbras είπε

Και εμενα με ενδιαφερει το θεμα αυτο. Αλλα θα ηταν χρησιμο να ερθει καποιος με συγκεκριμενα στοιχεια , τετραγωνικα, οροφοι, υπογεια...κλπ

για υπογειο πας κατευθείαν +25-35% του προυπολογισμού αναλογα το μεγεθος του οικηματος, προσωπικα το απεκλεισα απευθείας

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, paylidis είπε

ετοιμαζομαστε για megathread οπου θα αγορασεις/πουλησεις/ξανααγορασεις/δε θα σου αρεσει γιατι ειναι ψηλα το παραθυρο και δε βλεπεις θεα καθισμενος στον καναπε;!!! 😁

Ξεκινας να γυριζεις σχετικα γραφεια τότε ΄ή να προσέγγιζεις συνεργεια μπετατζηδες τουβλαδες κλπ κλπ και ρωτας...

Εγω αυτες τις τιμές πηρα και με αναζητηση τόσο (και πιο κατω απο 900 μαλιστα αν πας σε εργολαβικο επιπεδο και πλακακια τυπου πρακτικερ) εβγαινε... για μια καλη κατασκευη τα 900 ειναι ενα νορμαλ νουμερο...

για την ωρα το αφησα καθως δεν εχω βρει ακομα ουτε το οικοπεδο που να μου κανει...

Χαχχαχα κάτι τέτοιο , αλλά αυτό το σκέφτομαι εδώ και 2 χρόνια , είναι πιο σημαντική απόφαση ( ένας απο τους λόγους που με έπιασε και η τσιγγουνιά στο αμάξι ειδικά τώρα που δουλεύω και απο το σπίτι εδώ και 8 μήνες)

Λοιπόν απλά επειδή το αναφέρατε και στο άλλο ποστ , εγώ που ρώταγα τότε για προκατ όντως έβγαινε περίπου 1000ε / τμ αλλά με το κλειδί στο χέρι όπως ανέφεραν , είναι υπολογισμένα ακόμη και τα είδη υγιεινής , ντουλάπες , πόρτες , κουζίνα , κουφώματα-τζάμια , υδραυλικά-ηλεκτρολογικά 

Παίζει τέτοια τιμή για να χτίσεις ?

Αυτά που δεν γνωρίζω είναι τιμή για περίφραξη , άδειες για ρεύμα - νερό - θέρμανση

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Λοιπόν απλά επειδή το αναφέρατε και στο άλλο ποστ , εγώ που ρώταγα τότε για προκατ όντως έβγαινε περίπου 1000ε / τμ αλλά με το κλειδί στο χέρι όπως ανέφεραν , είναι υπολογισμένα ακόμη και τα είδη υγιεινής , ντουλάπες , πόρτες , κουζίνα , κουφώματα-τζάμια , υδραυλικά-ηλεκτρολογικά 

Παίζει τέτοια τιμή για να χτίσεις ?

Πολλοί θα σου πουν ναι, στην πράξη εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις τελική τιμή σε αυτό το νούμερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Χαχχαχα κάτι τέτοιο , αλλά αυτό το σκέφτομαι εδώ και 2 χρόνια , είναι πιο σημαντική απόφαση ( ένας απο τους λόγους που με έπιασε και η τσιγγουνιά στο αμάξι ειδικά τώρα που δουλεύω και απο το σπίτι εδώ και 8 μήνες)

Λοιπόν απλά επειδή το αναφέρατε και στο άλλο ποστ , εγώ που ρώταγα τότε για προκατ όντως έβγαινε περίπου 1000ε / τμ αλλά με το κλειδί στο χέρι όπως ανέφεραν , είναι υπολογισμένα ακόμη και τα είδη υγιεινής , ντουλάπες , πόρτες , κουζίνα , κουφώματα-τζάμια , υδραυλικά-ηλεκτρολογικά 

Παίζει τέτοια τιμή για να χτίσεις ?

Αυτά που δεν γνωρίζω είναι τιμή για περίφραξη , άδειες για ρεύμα - νερό - θέρμανση

Δεν νομιζω οτι θα σου πηγαινε περισσοτερο με την κλασσικη καταστασκευη ( μπετον τουβλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...