Προς το περιεχόμενο

Kόστος Κατασκευής Οικίας


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, gbras είπε

Δεν νομιζω οτι θα σου πηγαινε περισσοτερο με την κλασσικη καταστασκευη ( μπετον τουβλα)

Mε προσφορά από κατασκευαστή ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, tsofras είπε

ώπα τι έχουμε εδώ , με ενδιαφέρει και εμένα γιατί κοιτάω αντίστοιχα ή αγορά οικοπέδου και χτίσιμο ή αγορά παλιάς μονοκατοικίας και ανακαίνιση , ωραίος ts

Αγορά παλιάς μονοκατοικίας και με το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ προ των πυλών - εφόσον το δικαιουσαι - κάνεις θαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Χαχχαχα κάτι τέτοιο , αλλά αυτό το σκέφτομαι εδώ και 2 χρόνια , είναι πιο σημαντική απόφαση ( ένας απο τους λόγους που με έπιασε και η τσιγγουνιά στο αμάξι ειδικά τώρα που δουλεύω και απο το σπίτι εδώ και 8 μήνες)

Λοιπόν απλά επειδή το αναφέρατε και στο άλλο ποστ , εγώ που ρώταγα τότε για προκατ όντως έβγαινε περίπου 1000ε / τμ αλλά με το κλειδί στο χέρι όπως ανέφεραν , είναι υπολογισμένα ακόμη και τα είδη υγιεινής , ντουλάπες , πόρτες , κουζίνα , κουφώματα-τζάμια , υδραυλικά-ηλεκτρολογικά 

Παίζει τέτοια τιμή για να χτίσεις ?

Αυτά που δεν γνωρίζω είναι τιμή για περίφραξη , άδειες για ρεύμα - νερό - θέρμανση

ναι παιζει... θελει αρκετη μελετη καλα κανεις κ δε βιαζεσαι, δεν ειναι αμαξι που το πουλας με 1-2 χιλιαρικα χασουρα αν δε σου κανει...

για εμενα το προκατ δεν αξιζει, ουτε το αντιστοιχο μεταλλική κατασκευη τυπου προκατ 

1 λεπτό πριν, stefanos_13 είπε

Αγορά παλιάς μονοκατοικίας και με το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ προ των πυλών - εφόσον το δικαιουσαι - κάνεις θαύματα.

μπα... τις ζητανε φαρμακι (στην αττικη τουλαχιστον τις ζητανε ακομα και πιο πολυ απο καινουργιες σε περιοχες βπ).

επισης δεν ειναι βεβαιο το οτι θα μπεις στο εξοικονομω ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

μπα... τις ζητανε φαρμακι (στην αττικη τουλαχιστον τις ζητανε ακομα και πιο πολυ απο καινουργιες σε περιοχες βπ).

επισης δεν ειναι βεβαιο το οτι θα μπεις στο εξοικονομω ;) 

Όπως επίσης δεν είναι σίγουρο τι θα βρεις όταν ανοίξεις δουλειές... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θείο μου εργολάβο οικοδομών, το 2006 ολοκλήρωσε την τελευταία του οικοδομή και ακόμα δεν έχει πουλήσει διαμερίσματα, ασχολείται τώρα μόνο με ανακαινίσεις ακινήτων μονωσεις κτλ, θα τον ρωτήσω να μου πει στο περίπου κόστη για να χτίσεις μόνος κτλ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Έχω θείο μου εργολάβο οικοδομών, το 2006 ολοκλήρωσε την τελευταία του οικοδομή και ακόμα δεν έχει πουλήσει διαμερίσματα, ασχολείται τώρα μόνο με ανακαινίσεις ακινήτων μονωσεις κτλ, θα τον ρωτήσω να μου πει στο περίπου κόστη για να χτίσεις μόνος κτλ. 

Αν έχει να χτίσει 15 χρόνια, δε νομίζω ότι θα προσφέρει κάτι στη συζήτηση η τιμή που θα σου πει

Ξαναλέω, πολύς κόσμος δυσκολεύεται να το κατανοήσει, με ΝΟΚ και ΚΕΝΑΚ το κόστος ανεβαίνει αρκετά, και υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει χτίσει με αυτές τις νομοθεσίες με αποτέλεσμα να αναφέρει τιμές για εντελώς διαφορετικά πράγματα... 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι τιμες ζωνης δεν παιζουν καποιο ρολο οταν χτιζεις? δηλαδη αν λεμε χτιζεις με 400e  και η τιμη ζωνης ειναι διπλασια τοτε δεν θα χεις θεμα με τους φορους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000€ υπολογίζεται το κόστος, μαζί με αμοιβή και ΙΚΑ . Τόσο δίνει το κράτος και στα κτίρια που καταστράφηκαν ολοσχερώς από διάφορες καταστροφές. Τώρα αν θες πιο ακριβά υλικά μπορεί να ξεφύγει λίγο. Αλλά πάνω κάτω είναι αυτό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ρωτήσει τρείς κατασκευαστές και μου έχουν πει 1.000-1.200 ευρώ το τ.μ. για μια καλή κατασκευή χωρίς πολυτέλειες.

Εφόσον κάποιος έχει βρει οικόπεδο σε καλή τιμή (ή έχει ήδη) καλύτερα να χτίσεις παρά να δίνεις 3.000 το τ.μ. για νεόδμητα διαμερίσματα και να μένεις σε πολυκατοικία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john1987 είπε

Εγώ έχω ρωτήσει τρείς κατασκευαστές και μου έχουν πει 1.000-1.200 ευρώ το τ.μ. για μια καλή κατασκευή χωρίς πολυτέλειες.

 

Καταλαβαίνεις ότι το 1000 με το 1200 είναι διαφορά της τάξεως του 20% ε ; 

Είναι πολύ μεγάλο νούμερο 

Συν τοις άλλοις, περιλαμβάνουν ΦΠΑ σε αυτή τη τιμή ; 

Υπάρχουν σκόπιμες παραλείψεις στην συγγραφή υποχρεώσεων ούτως ώστε να παρουσιάζονται πιο φιλικές οι τιμές ; 

Θα με ενδιέφερε επίσης να μάθω από αυτούς που έχουν πάρει τιμές για ΠΡΟΚΑΤ τι κομπλέ τιμές έχουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xxatziva είπε

και οι τιμες ζωνης δεν παιζουν καποιο ρολο οταν χτιζεις? δηλαδη αν λεμε χτιζεις με 400e  και η τιμη ζωνης ειναι διπλασια τοτε δεν θα χεις θεμα με τους φορους ?

Στο συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο. Η τιμή ζώνης μπορεί να σε επηρεάσει έμμεσα ως προς τους φόρους που θα πληρωθούν κατά την αγορά κατοχή και μεταβίβαση του ακινητου, κάποια πόσα όπως τέλη κατάληψης πεζοδρομίων και πληρωμή τελων προς τον οικείο δημο ο οποίος συνήθως χρεώνει ανάλογα την τιμή ζώνης της περιοχής, τέλος επηρεάζει ίσως και το φορολογητεο εισόδημα λόγω των αντικειμεινκων δαπανών και φυσικά ο ΕΝΦΙΑ. Βέβαια δεν αποκλείεται να σε επηρεάσει και αλλιώς πχ αν χτίζεις μόνος σου και ψάξεις εσύ τα συνεργεία χωρίς εργολαβία και πας πχ σε ακριβή περιοχή να.χτισεις, μπορεί και το συνεργείο να σου ζητήσει παραπάνω χρήματα σε σχέση με το αν πήγαινες να χτίσεις σε φτωχή και λαϊκή περιοχή, αλλά επειδή δεν έχω εμπλακεί στο ελάχιστο στον τομέα των ανακαινισεων και ανέγερσης κτιρίων, μπορεί να είναι και λάθος αυτό που γράφω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Όπως επίσης δεν είναι σίγουρο τι θα βρεις όταν ανοίξεις δουλειές... 

Επίσης δεν θα ήθελα να μπώ σε τέτοια διαδικασία , στο κεφάλι μου το έχω ότι αν βρώ κάποια τέτοια ευκαιρία , παίρνω μαζί και εργολάβο να μου εκτιμήσει κόστος ανακαίνισης , πουλάω το δικό μου με 2-3 μήνες αβάντζο να μείνω και κάνω ταυτόχρονα την ανακαίνιση να πάω να μπώ στο σπίτι.

Πέρασα ήδη μία ανακαίνιση στο σπίτι μου, δεν ξαναπερνάω άλλη ενώ πάω να μείνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καταλαβαίνεις ότι το 1000 με το 1200 είναι διαφορά της τάξεως του 20% ε ; 

Είναι πολύ μεγάλο νούμερο 

Συν τοις άλλοις, περιλαμβάνουν ΦΠΑ σε αυτή τη τιμή ; 

Υπάρχουν σκόπιμες παραλείψεις στην συγγραφή υποχρεώσεων ούτως ώστε να παρουσιάζονται πιο φιλικές οι τιμές ; 

Θα με ενδιέφερε επίσης να μάθω από αυτούς που έχουν πάρει τιμές για ΠΡΟΚΑΤ τι κομπλέ τιμές έχουν... 

Περιλαμβάνονται τα πάντα σε αυτή την τιμή. Έχω καταλάβει ότι το ελάχιστο είναι 1.200 ευρώ το τ.μ. και αν θες να κάνεις λίγες πολυτέλειες θα ξεφύγει το μπάτζετ. 

Επίσης αν δε θέλεις να είσαι από πάνω συνέχεια, θα πληρώσεις και αυτεπιστασία στον επιβλέποντα μηχανικό (έχω καταλάβει ότι θα είναι μια έντονη επίβλεψη).

Επεξ/σία από john1987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, john1987 είπε

Περιλαμβάνονται τα πάντα σε αυτή την τιμή. Έχω καταλάβει ότι το ελάχιστο είναι 1.200 ευρώ το τ.μ. και αν θες να κάνεις λίγες πολυτέλειες θα ξεφύγει το μπάτζετ. 

Επίσης αν δε θέλεις να είσαι από πάνω συνέχεια, θα πληρώσεις και αυτεπιστασία στον επιβλέποντα μηχανικό (έχω καταλάβει ότι θα είναι μια έντονη επίβλεψη).

Νομίζω ότι τώρα προσεγγίζουμε πιο καλά τα νούμερα :)

Καταλαβαίνεις φυσικά ότι τα 900€ που λένε κάποιοι είναι 30% κάτω από το κανονικό...

Για αυτό θα ήταν και ξαναλέω, θα ήταν ενδιαφέρον να παίρναμε γνώμες και από ανθρω΄πους που έχουν ψάξει καλά το θέμα των προκατασκευασμένων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...