Προς το περιεχόμενο

Kόστος Κατασκευής Οικίας


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Άρα για να κάνεις μια μεζονέτα με υπόγειο στα 120 τμ θες εύκολα 200+ χιλιάδες

Που τα 900 ευρώ που λέγαν μερικοί... 

Κοίτα δεν νομίζω οτι θα καταφέρεις να βρείς την τιμή που ψάχνεις γιατί υπάρχουν και άλλες χρεώσεις που χάνουμε

π.χ. όπως είπε και ο @SB_1957 πλήρωσε 25.000 μόνο για τα χώματα κάτι που μπορεί εσύ να μου το έχεις ή να σου πάει ακριβότερα.

Εγώ ακριβώς για αυτό τον λόγο πάγωσα την κίνηση γιατί με το απλό μυαλό μου σκεφτόμουν το παρακάτω : (τυχαία νούμερα)

Θα πουλήσω το σπίτι μου : 200.000ε

Θα αγοράσω ένα οικόπεδο : 100.000ε

Θα χτίσω ΠΡΟΚΑΤ με 1000ε/τ.μ : 100.000ε

Ωραία άντε να πάρω και ένα 30.000ε δάνειο για το αν προκύψει κάτι

Όλα τα παραπάνω ώς αθώος -  άσχετος

Όταν ψάχνεις και βλέπεις ότι στη παραπάνω τιμή μπορεί να μην έχει την άδεια , την βάση , την μεταφορά του ΠΡΟΚΑΤ

Το κόστος για σύνδεση - άδειες με Νερό / Ρεύμα

Θέρμανση

Φράχτη - Τοίχους που θέλεις γύρω γύρω

Και ότι άλλο δεν έχεις σκεφτεί ξαφνικά τα 30.000ε που είχα σκεφτεί εγώ έγιναν 50.000 μην πω 60.000 και αν βάλεις και 10.000 για καβάτζα έφτασες ήδη σε μεγάλη διαφορά ότι υπολόγιζες

Για αυτό και είπα να αφήσω το χτήσιμο και απλά κοιτάω για έτοιμη

Θα χρειαστείς άδειες για την ανακαίνηση , θεωρητικά με την πώληση θα είναι όλα τα χαρτιά εντάξει , γλυτώνεις πάρα πολλά απο τα παραπάνω κόστη.

Ναι δεν θα είναι όπως το σκέφτεσαι , αλλά πιστεύω ότι δεν έχει σχέση σε έξοδα με το να χτίσεις μόνος σου (και λογικό είναι)

Απο την άλλη τα ΠΡΟΚΑΤ δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που υπήρχαν πριν χρόνια , αλλά αν εξαιρέσεις ότι σε 2-3 μήνες το έχεις έτοιμο στημένο , και εγώ όταν το έψαχνα δεν βρήκα και καμία τραγική διαφορά στη τιμή με το να χτίσεις. Αλλά θεωρητικά το ΠΡΟΚΑΤ έρχεται έτοιμο απο εργοστάσιο με προδιαγραφές.

Στο χτίσιμο πρέπει να εμπιστευτείς τον κυρ Μήτσο ότι θα κάνει σωστά την δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Άρα για να κάνεις μια μεζονέτα με υπόγειο στα 120 τμ θες εύκολα 200+ χιλιάδες

Που τα 900 ευρώ που λέγαν μερικοί... 

Εξαρτάται πού θα χτίσεις.

Μάλλον δεν πρόσεξες ότι στα 1500/τ.μ. περιλαμβάνονται και έξοδα που δεν θα τα είχαμε αν κτίζαμε εντός οικισμού και σε ομαλό οικόπεδο.

Εμάς είναι σε πλαγιά με 40% κλίση και μακριά από κολώνες ΔΕΗ και ύδρευση, που έπρεπε να πληρώσουμε επέκταση δικτύων εκτός από σύνδεση και πολλά χωματουργικά και μπετά!

Χωρίς όλα αυτά τα έξτρα, θα μπορούσαμε να το τελειώσουμε και με 900/τ.μ., ίσως και λιγότερο.

Στην ουσία, μπορεί να είχε την επίβλεψη ο μηχανικός, αλλά κτίστηκε με αυτεπιστασία, καθώς είχαμε λόγο σε όλα τα στάδια και έπεσε πολύ ψάξιμο και παζάρι για τιμές σε όλα τα υλικά, οι πληρωμές γίνονταν από μας και τα τιμολόγια/αποδείξεις όλα στο όνομά μας!
Όμως ο μηχανικός έλεγχε τα πάντα να γίνουν σωστά και πήγαινε συνέχεια και μόνος αλλά και με μας για να επιβλέψει όλα τα στάδια της κατασκευής και ας ήταν 4 ώρες διαδρομή πήγαινε/έλα.

Οι άλλες προσφορές που είχαμε πάρει από εργολάβους και κατασκευαστικές, ήθέλαν τα μισά λεφτά με την υπογραφή του συμβολαίου, τα υπόλοιπα καθώς προχωρούσε η οικοδομή, αλλά στην ουσία όλα τα λεφτά πριν τελειώσει εντελώς. Και είχαν αφήσει ανοιχτό το θέμα με τα "απρόοπτα" για τα οποία κανείς δεν μας έλεγε ούτε στο περίπου πόσα μπορεί να ήταν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

 

Το θέμα είναι η τιμή που θα σου πει πόσο θα είναι... 

Η τιμή θα εινσι καλύτερη του κάθε μαστό ψεύτη. Ακουσεμε δυο έχω χτίσει. Ψάξου για προκάτ με όρο μέσα τον ορισμένο χρόνο παράδοσης στα συμβόλαια. Ετσι και περάσει μια μέρα από τον χρόνο παράδοσης έχει προςτιμο αυτός και μείωση τιμής. Μη πηγαίνετε στους ψεύτες. Τους έφαγα δυο φορές στην μούρη .Εταιρία προκάτ , το κανείς και βάζεις ότι θέλεις μέσα εσυ , και σου κενέ ακριβως ποτέ θα έχεις παράδοση. Εσυ μόνο θα βλέπεις. Τίποτε άλλο. Συν εγγύηση. Μην μπλέξεις με εργολάβους μπετά και ιστορίες.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SB_1957, είχες 35000 ευρώ για χωματουργικά και συνδέσεις με δίκτυα

Αν πούμε ότι έχτισες 150-160 τ.μ., μιλάμε για μια επιβάρυνση περί τα 200 € το μέτρο, καμία σχέση με τη διαφορά των 600 που συζητάμε εδώ...

@tsofras η έτοιμη μονοκατοικία ξεκινάει με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν μιλάμε για την περιοχή της Αθήνας (δε λέω της Αττικής, δε συζητάμε για τη Μάνδρα ή το Κίτσι)

Οι μονοκατοικίες που υπάρχουν είναι μικρές, με κακή διαρύθμιση και σε κάκιστη κατάσταση, αν ανοίξεις δουλειές άστα να πάνε, παίζει και να μείνεις μόνο με τους περιμετρικούς τοίχους...  

Εκτός αν λέμε για τίποτα Κηφισιές και Γλυφάδες, αλλά εκεί για να πάρεις μονοκατοικά πρέπει να πουλήσεις καμιά εκατοστή Ibiza σαν το δικό σου :D

 

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Η τιμή θα εινσι καλύτερη του κάθε μαστό ψεύτη. Ακουσεμε δυο έχω χτίσει. Ψάξου για προκάτ με όρο μέσα τον ορισμένο χρόνο παράδοσης στα συμβόλαια. Ετσι και περάσει μια μέρα από τον χρόνο παράδοσης έχει προςτιμο αυτός και μείωση τιμής. Μη πηγαίνετε στους ψεύτες. Τους έφαγα δυο φορές στην μούρη .Εταιρία προκάτ , το κανείς και βάζεις ότι θέλεις μέσα εσυ , και σου κενέ ακριβως ποτέ θα έχεις παράδοση. Εσυ μόνο θα βλέπεις. Τίποτε άλλο. Συν εγγύηση. Μην μπλέξεις με εργολάβους μπετά και ιστορίες.

Πρέπει να κάνω μια καλή διερεύνηση του θέματος 

Αντίστοιχα και εκεί θα έχει σοβαρούς επαγγελματίες, θα έχει και απατεώνες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

@SB_1957, είχες 35000 ευρώ για χωματουργικά και συνδέσεις με δίκτυα

Αν πούμε ότι έχτισες 150-160 τ.μ., μιλάμε για μια επιβάρυνση περί τα 200 € το μέτρο, καμία σχέση με τη διαφορά των 600 που συζητάμε εδώ...

@tsofras η έτοιμη μονοκατοικία ξεκινάει με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν μιλάμε για την περιοχή της Αθήνας (δε λέω της Αττικής, δε συζητάμε για τη Μάνδρα ή το Κίτσι)

Οι μονοκατοικίες που υπάρχουν είναι μικρές, με κακή διαρύθμιση και σε κάκιστη κατάσταση, αν ανοίξεις δουλειές άστα να πάνε, παίζει και να μείνεις μόνο με τους περιμετρικούς τοίχους...  

Εκτός αν λέμε για τίποτα Κηφισιές και Γλυφάδες, αλλά εκεί για να πάρεις μονοκατοικά πρέπει να πουλήσεις καμιά εκατοστή Ibiza σαν το δικό σου :D

Πρέπει να κάνω μια καλή διερεύνηση του θέματος 

Αντίστοιχα και εκεί θα έχει σοβαρούς επαγγελματίες, θα έχει και απατεώνες... 

Παλαιό Φάληρο - Άλιμο κοιτάω περίπου στα 200.000ε με μαξ 250.000ε να έχουν γίνει όλες οι δουλειές ή οικόπεδο μέχρι 100.000ε για προκατ.

Οικόπεδα όμως πλέον είναι σχεδόν ανύπαρκτα σε αυτές τις τιμές εδω πέρα  , περιοχή όμως δεν θέλω να αλλάξω και επίσης δεν θα πούλαγα το σπίτι που είμαι τώρα για να ξαναπάω σε διαμέρισμα που κατα πάσα πιθανότητα θα είναι χειρότερο σαν τοποθεσία και δεν ξέρω τι γείτονες θα έχω (εδώ είμαι 35 χρόνια τους ξέρω όλους και έχουμε τέλειες σχέσεις)

Απλά θα ήθελα μία μονοκατοικία να έχω τον κήπο να αράζω (και να πλένω το Ibiza :D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολήθηκα προσωπικα με την ανακαίνηση μου και έψαξα αρκετά και το κοστος να χτισεις.

Θεωρω τελειώς ατοπο να γράφουμε ποσα ανα τμ για σπιτι. ειναι κάτι τοσο γενικο σαν να λες ποσο στοιχίζει ενα ταξιδι στο εξωτερικο. Δεν υπάρχει απάντηση. Η γενική εικόνα αυτη τη στιγμή ειναι οτι δεν αξιζει να χτισεις. οι τιμές ειναι ψηλα σε σχέση με την αγορά+ανακαίνηση παλαιού ή με την αγορά έτοιμου 10ετίας. Τιμές για μπετά, υπογειο και βασικά ύλικά μπορείς να βρείς αλλα απο εκει και πέρα οι αποκλίσεις ειναι μεγάλες. Γενικως ενα νουμερο στα 1000ε/τμ ειναι ουτοπικό. Δεν παιζει για κανένα λόγο να καταφέρεις τοσο χαμηλή τιμή. Η επαρχία παιζει πιο χαμηλα παντως, εκει μπορει να αξιζει ακομη να χτισεις αλλα και παλι για αυτον που εχει ηδη το οικοπεδο, για τους άλλους ειναι μάλλον ασυμφορο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

@SB_1957, είχες 35000 ευρώ για χωματουργικά και συνδέσεις με δίκτυα

Αν πούμε ότι έχτισες 150-160 τ.μ., μιλάμε για μια επιβάρυνση περί τα 200 € το μέτρο, καμία σχέση με τη διαφορά των 600 που συζητάμε εδώ...

@tsofras η έτοιμη μονοκατοικία ξεκινάει με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν μιλάμε για την περιοχή της Αθήνας (δε λέω της Αττικής, δε συζητάμε για τη Μάνδρα ή το Κίτσι)

Οι μονοκατοικίες που υπάρχουν είναι μικρές, με κακή διαρύθμιση και σε κάκιστη κατάσταση, αν ανοίξεις δουλειές άστα να πάνε, παίζει και να μείνεις μόνο με τους περιμετρικούς τοίχους...  

Εκτός αν λέμε για τίποτα Κηφισιές και Γλυφάδες, αλλά εκεί για να πάρεις μονοκατοικά πρέπει να πουλήσεις καμιά εκατοστή Ibiza σαν το δικό σου :D

Πρέπει να κάνω μια καλή διερεύνηση του θέματος 

Αντίστοιχα και εκεί θα έχει σοβαρούς επαγγελματίες, θα έχει και απατεώνες... 

Φυσικα δεν το συζητάω.   παντου ετσι ειναι 
ψαξου για προκάτ. Μην τα αποκλείεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πρέπει να κάνω μια καλή διερεύνηση του θέματος 

Αντίστοιχα και εκεί θα έχει σοβαρούς επαγγελματίες, θα έχει και απατεώνες... 

Ακριβώς έτσι. Απατεώνες υπάρχουν παντού.

Και στο κτιστό και στο προκάτ έχουμε ακούσει ιστορίες τραγικές, που οι άνθρωποι ταλαιπωρήθηκαν και τα πλήρωσαν διπλά.

Ευτυχώς δεν είχαμε αυτή την ατυχία ούτε με τον μηχανικό, ούτε με τα συνεργεία, εκτός από τον ηλεκτρολόγο και υδραυλικό, που δεν ρωτήσαμε να μας συστήσουν και την πατήσαμε.
Μας εβγαλαν την πίστη και στο τέλος αναγκαστήκαμε να πάρουμε άλλους γιατί με αυτούς ακόμη θα περιμέναμε να τελειώσει το σπίτι!
Και μας στοίχησαν περισσότερο καθώς κάποια πράγματα τα ξαναπληρώσαμε και δεν είμαστε και σίγουροι ότι δεν θα προκύψουν προβλήματα στο μέλλον!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Παλαιό Φάληρο - Άλιμο κοιτάω περίπου στα 200.000ε με μαξ 250.000ε να έχουν γίνει όλες οι δουλειές ή οικόπεδο μέχρι 100.000ε για προκατ.

Οικόπεδα όμως πλέον είναι σχεδόν ανύπαρκτα σε αυτές τις τιμές εδω πέρα  , περιοχή όμως δεν θέλω να αλλάξω και επίσης δεν θα πούλαγα το σπίτι που είμαι τώρα για να ξαναπάω σε διαμέρισμα που κατα πάσα πιθανότητα θα είναι χειρότερο σαν τοποθεσία και δεν ξέρω τι γείτονες θα έχω (εδώ είμαι 35 χρόνια τους ξέρω όλους και έχουμε τέλειες σχέσεις)

Απλά θα ήθελα μία μονοκατοικία να έχω τον κήπο να αράζω (και να πλένω το Ibiza :D )

Αδερφέ μονοκατοικία με 200Κ συνολικά, σε Παλιό Φάληρο - Άλιμο, από αδύνατο έως εντελώς αδύνατο

Εκτός εάν θέλεις να μένει μόνο το Ibiza μέσα :D :D :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Αδερφέ μονοκατοικία με 200Κ συνολικά, σε Παλιό Φάληρο - Άλιμο, από αδύνατο έως εντελώς αδύνατο

Εκτός εάν θέλεις να μένει μόνο το Ibiza μέσα :D :D :D

Φυσικα στο προκάτ η στον εργολάβο ( που δεν στο ευχομε ) κανονίζεις δινεις ένα 10% μπροστά και ολα τα υπόλοιπα στο τέλος. Ποτέ ολα μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mp123 είπε

Φυσικα δεν το συζητάω.   παντου ετσι ειναι 
ψαξου για προκάτ. Μην τα αποκλείεις. 

τα προκάτ δεν ξερω τι μειονεκτήματα εχουν στην χρηση τους αλλα υπάρχει μια προκατ-άληψη απεναντι τους. Σιγουρα αν σε ενδιαφέρει και η μεταπώληση ειναι μάλλον λάθος επιλογή. Στην πράξη παντως ολοι οσοι ξερω με προκάτ ειναι απολύτως ευχαριστημένοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αδερφέ μονοκατοικία με 200Κ συνολικά, σε Παλιό Φάληρο - Άλιμο, από αδύνατο έως εντελώς αδύνατο

Εκτός εάν θέλεις να μένει μόνο το Ibiza μέσα :D :D :D

Έχει ρε μαν , φάση 65 - 75 ημ κατασκευής  , απλά δεν ξέρω κόστος για να την κάνεις ανθρώπινη (βασικά δεν ξέρω κόστη για ελέγχους στασιμότητας και γενικά αυτά των μηχανικών , τα άλλα τα έμαθα με την ανακαίνιση λίγο πολύ)

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

τα προκάτ δεν ξερω τι μειονεκτήματα εχουν στην χρηση τους αλλα υπάρχει μια προκατ-άληψη απεναντι τους. Σιγουρα αν σε ενδιαφέρει και η μεταπώληση ειναι μάλλον λάθος επιλογή. Στην πράξη παντως ολοι οσοι ξερω με προκάτ ειναι απολύτως ευχαριστημένοι.

Αν θυμάμαι καλά το μεγάλο μείον είναι ότι δεν δέχεται αλλαγές μετά . Δλδ αν θέλεις να το επεκτείνεις , να σηκώσεις όροφο πρέπει να έχει φτιαχτεί απο την αρχή έτσι

Κάποιο άλλο μείον εγώ δεν διάβασα βασικά στο ψάξιμο που έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχει ρε μαν , φάση 65 - 75 ημ κατασκευής  , απλά δεν ξέρω κόστος για να την κάνεις ανθρώπινη (βασικά δεν ξέρω κόστη για ελέγχους στασιμότητας και γενικά αυτά των μηχανικών , τα άλλα τα έμαθα με την ανακαίνιση λίγο πολύ)

A ok, μιλάς για παλιά μονοκατοικία, δε το είχα καταλάβει :) :)

@tsofras btw έκανα μια ψακτική ΧΕ για μονοκατοικίες στη γειτονιά σου και τρόμαξα...

Φαντάζομαι αυτά που έχεις κατά νου είναι σπίτια που παίζουν στη γειτονιά και απλά δεν υπάρχουν αγγελίες

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχει ρε μαν , φάση 65 - 75 ημ κατασκευής  , απλά δεν ξέρω κόστος για να την κάνεις ανθρώπινη (βασικά δεν ξέρω κόστη για ελέγχους στασιμότητας και γενικά αυτά των μηχανικών , τα άλλα τα έμαθα με την ανακαίνιση λίγο πολύ)

Αν θυμάμαι καλά το μεγάλο μείον είναι ότι δεν δέχεται αλλαγές μετά . Δλδ αν θέλεις να το επεκτείνεις , να σηκώσεις όροφο πρέπει να έχει φτιαχτεί απο την αρχή έτσι

Κάποιο άλλο μείον εγώ δεν διάβασα βασικά στο ψάξιμο που έκανα

Καλά και στην μη προκάτ μονοκατοικία πάλι είναι δύσκολο να κάνεις προσθήκες η επεκτάσεις, πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη από πριν τόσο για την στατικοτητα του κτιρίου όσο και τον χώρο στο οικόπεδο. Εάν έχουν περάσει πολλά χρόνια πρέπει να ελεγχθεί ξανά το κτίριο στατικά αν δεν έχει μεταβληθεί κάποια παράμετρος λόγω γήρανσης ώστε να προσθέσεις οροφο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...