Προς το περιεχόμενο

Kόστος Κατασκευής Οικίας


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

A ok, μιλάς για παλιά μονοκατοικία, δε το είχα καταλάβει :) :)

@tsofras btw έκανα μια ψακτική ΧΕ για μονοκατοικίες στη γειτονιά σου και τρόμαξα...

Φαντάζομαι αυτά που έχεις κατά νου είναι σπίτια που παίζουν στη γειτονιά και απλά δεν υπάρχουν αγγελίες

Μα δεν έχω βρεί κάτι ειδικά σε Π.Φ.

Σε Άλιμο μία μόνο αλλά δεν την έχω δει απο κοντά

Μόλις τώρα πέτυχα οικοπεδάκι και το κάνω stalking απο gmaps :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το προκάτ σίγουρα είναι μεγάλη ευκολία αλλά δεν έχεις πολλά περιθώρια να παίξεις με υλικά-τιμή όπως το συμβατικό. Από την άλλη είναι τι θέλεις και τι σε ικανοποιεί.Εάν τα θέλεις όλα με τα καλύτερα υλικά με την καλύτερη κατασκευή με το κλειδί στο χέρι κ.λ.π. σίγουρα με 1.000 ευρώ τ.μ. δεν γίνεται.

Θυμάμαι 2000 - με 2001 (λίγο πριν το ευρώ) αποφάσισα να κάνω ένα απλό εξοχικό με συμβατική κατασκευή. Θυμάμαι είχα στην άκρη 11.000.000 δραχμές όχι ευρώ μην παρεξηγηθούμε όταν ξεκίνησα και αναρωτιόμουν μέχρι που θα φτάσω όταν ακριβώς δίπλα μου ο κουνιάδος μου είχε φτιάξει πολυτελή μεζονέτα με λεφτά στην άκρη , δάνειο , πούλησε 2 χωράφια και στοίχισε κοντά στα 50.000.000 δραχμές.

Η δική μου κατασκευή φυσικά απλή ισόγεια 75 τ.μ. νόμιμη , με προοπτική και υποδομή στη βεράντα για επέκταση γύρω στα 30 τ.μ. Μέσα σε ένα χρόνο τελείωσα και στο βιβλιάριο είχαν μείνει και 2.500.000 δραχμές φυσικά.

Συμπέρασμα και συμβουλή. Ξεκινάς να κάνεις κάτι μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι σου. Αν είσαι ένας μισθοσυντήρητος μικρομεσαίος και πας να κάνεις φιγούρες πολυτέλειες και εγώ δεν ξέρω τι άλλο συμβουλευόμενος λάθος άτομα και πιστεύοντας μεγάλα παχιά λόγια  σίγουρα κάποια στιγμή θα το βρεις μπροστά σου. Όσο για μένα και τον κουνιάδο μου μετά από 20 χρόνια εγώ το μικρό εξοχικό το έχω τζιτζι και με πολύ προσωπική εργασία η οποία με ευχαριστεί , αυτός αποφεύγει να πηγαίνει γιατί όπως λέει του έφαγε την ψυχή , λεφτά , 15 χρόνια να πληρώνει δάνειο.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το προκάτ σίγουρα είναι μεγάλη ευκολία αλλά δεν έχεις πολλά περιθώρια να παίξεις με υλικά-τιμή όπως το συμβατικό. Από την άλλη είναι τι θέλεις και τι σε ικανοποιεί.Εάν τα θέλεις όλα με τα καλύτερα υλικά με την καλύτερη κατασκευή με το κλειδί στο χέρι κ.λ.π. σίγουρα με 1.000 ευρώ τ.μ. δεν γίνεται.

Θυμάμαι 2000 - με 2001 (λίγο πριν το ευρώ) αποφάσισα να κάνω ένα απλό εξοχικό με συμβατική κατασκευή. Θυμάμαι είχα στην άκρη 11.000.000 δραχμές όχι ευρώ μην παρεξηγηθούμε όταν ξεκίνησα και αναρωτιόμουν μέχρι που θα φτάσω όταν ακριβώς δίπλα μου ο κουνιάδος μου είχε φτιάξει πολυτελή μεζονέτα με λεφτά στην άκρη , δάνειο , πούλησε 2 χωράφια και στοίχισε κοντά στα 50.000.000 δραχμές.

Η δική μου κατασκευή φυσικά απλή ισόγεια 75 τ.μ. νόμιμη , με προοπτική και υποδομή στη βεράντα για επέκταση γύρω στα 30 τ.μ. Μέσα σε ένα χρόνο τελείωσα και στο βιβλιάριο είχαν μείνει και 2.500.000 δραχμές φυσικά.

Συμπέρασμα και συμβουλή. Ξεκινάς να κάνεις κάτι μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι σου. Αν είσαι ένας μισθοσυντήρητος μικρομεσαίος και πας να κάνεις φιγούρες πολυτέλειες και εγώ δεν ξέρω τι άλλο συμβουλευόμενος λάθος άτομα και πιστεύοντας μεγάλα παχιά λόγια  σίγουρα κάποια στιγμή θα το βρεις μπροστά σου. Όσο για μένα και τον κουνιάδο μου μετά από 20 χρόνια εγώ το μικρό εξοχικό το έχω τζιτζι και με πολύ προσωπική εργασία η οποία με ευχαριστεί , αυτός αποφεύγει να πηγαίνει γιατί όπως λέει του έφαγε την ψυχή , λεφτά , 15 χρόνια να πληρώνει δάνειο.

Εξοχικά 200 τετραγωνικά με 3 ορόφους, 'για να έρχονται και τα παιδιά΄ που κανανε/κάνουν κάποιοι, και πάνε 15 - 20 μέρες τον χρόνο είναι από τις μεγαλύτερες σπατάλες χρημάτων. Βάλε κάτω ποσά λεφτά θες για να πας 20 μέρες σε ξενοδοχεία κάνοντας την ζωή σου, και τα λέμε σε ποσά χρόνια κανείς απόσβεση. 200.000 ευρώ / 30 χρόνια / 30 μέρες τον χρόνο,  222 ευρώ την μέρα. Και ποσά λεφτά θα έχεις πληρώσει για το εξωχικό αυτα τα 30 χρόνια, και πόση ταλαιπωρία είναι να πρέπει να το καθαραζεις κάθε φορά όταν πας και και και. Δεν λεω προφανώς ότι δεν έχει νόημα, αλλιώς αράζεις στο σπίτι σου. Απλά, κάποιος πρέπει να το σκεφτεί πολύ καλά πριν το κάνει. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Εξοχικά 200 τετραγωνικά με 3 ορόφους, 'για να έρχονται και τα παιδιά΄ που κανανε/κάνουν κάποιοι, και πάνε 15 - 20 μέρες τον χρόνο είναι από τις μεγαλύτερες σπατάλες χρημάτων. Βάλε κάτω ποσά λεφτά θες για να πας 20 μέρες σε ξενοδοχεία κάνοντας την ζωή σου, και τα λέμε σε ποσά χρόνια κανείς απόσβεση. 200.000 ευρώ / 30 χρόνια / 30 μέρες τον χρόνο,  222 ευρώ την μέρα. Και ποσά λεφτά θα έχεις πληρώσει για το εξωχικό αυτα τα 30 χρόνια, και πόση ταλαιπωρία είναι να πρέπει να το καθαραζεις κάθε φορά όταν πας και και και. Δεν λεω προφανώς ότι δεν έχει νόημα, αλλιώς αράζεις στο σπίτι σου. Απλά, κάποιος πρέπει να το σκεφτεί πολύ καλά πριν το κάνει. 

Εξωχικο το πολύ 50.000€ και με προοπτική ότι είναι κοντά και θα αράζω όλο τον χρόνο οπότε και απόσταση μικρότερη των 2 ωρών για εμένα , αλλιώς δεν συμφέρει όπως είπες καλύτερα κάθε χρόνο και αλλού διακοπές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!!

Αυτή την στιγμή υπάρχει εταιρία πολύ γνωστή στο χώρο των προκάτ στην Αττική που αν ρωτήσεις θα σου πει 600€/τμ.

Στην πράξη όμως θα καταλήξεις στα 1000€/τμ με ένα σπίτι όμως πολύ καλό για την εποχή από άποψη υλικών(πλακάκια,ντουλάπες κτλ)

Από άποψη τοιχοποιίας,θερμομόνωσης,στέγης κτλ είναι πολύ μπροστά από οποιαδήποτε συμβατικά στησίματα. 

Το μόνο που δεν έχει στην τιμή είναι η βάση που χρειάζεται η οποία είναι έξτρα. 

Αν θες όμως πχ να βάλεις κάτι καλύτερο μπορείς να πας σε οποιαδήποτε επιλογή υλικού με το ανάλογο κόστος. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, arispz είπε

Πριν την κριση, το κοστος τετραγωνικου με καλα υλικα (οχι πολυτελειας) ηταν €600 χωρις να υπολογιζετε το οικοπεδο και οι αδειες!

Μόνο 600€  το τετραγωνικο !!!!!!

Δώσε τηλέφωνο !!!

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια μας φαίνεται ακριβό το χτίσιμο μονοκατοικίας με 1.200 ευρώ/τ.μ. (συν το κόστος του οικοπέδου) αλλα λογικά τα 3.000 ευρώ/τ.μ. για αγορά νεόδμητου διαμέρισματος στα "καλα" προαστια της Αθήνας;

Σε ποιο σύμπαν αξιζει παραπάνω να μένεις σε διαμέρισμα από μονονατοικια;

Επεξ/σία από john1987
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Το προκάτ σίγουρα είναι μεγάλη ευκολία αλλά δεν έχεις πολλά περιθώρια να παίξεις με υλικά-τιμή όπως το συμβατικό. Από την άλλη είναι τι θέλεις και τι σε ικανοποιεί.Εάν τα θέλεις όλα με τα καλύτερα υλικά με την καλύτερη κατασκευή με το κλειδί στο χέρι κ.λ.π. σίγουρα με 1.000 ευρώ τ.μ. δεν γίνεται.

Θυμάμαι 2000 - με 2001 (λίγο πριν το ευρώ) αποφάσισα να κάνω ένα απλό εξοχικό με συμβατική κατασκευή. Θυμάμαι είχα στην άκρη 11.000.000 δραχμές όχι ευρώ μην παρεξηγηθούμε όταν ξεκίνησα και αναρωτιόμουν μέχρι που θα φτάσω όταν ακριβώς δίπλα μου ο κουνιάδος μου είχε φτιάξει πολυτελή μεζονέτα με λεφτά στην άκρη , δάνειο , πούλησε 2 χωράφια και στοίχισε κοντά στα 50.000.000 δραχμές.

Η δική μου κατασκευή φυσικά απλή ισόγεια 75 τ.μ. νόμιμη , με προοπτική και υποδομή στη βεράντα για επέκταση γύρω στα 30 τ.μ. Μέσα σε ένα χρόνο τελείωσα και στο βιβλιάριο είχαν μείνει και 2.500.000 δραχμές φυσικά.

Συμπέρασμα και συμβουλή. Ξεκινάς να κάνεις κάτι μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι σου. Αν είσαι ένας μισθοσυντήρητος μικρομεσαίος και πας να κάνεις φιγούρες πολυτέλειες και εγώ δεν ξέρω τι άλλο συμβουλευόμενος λάθος άτομα και πιστεύοντας μεγάλα παχιά λόγια  σίγουρα κάποια στιγμή θα το βρεις μπροστά σου. Όσο για μένα και τον κουνιάδο μου μετά από 20 χρόνια εγώ το μικρό εξοχικό το έχω τζιτζι και με πολύ προσωπική εργασία η οποία με ευχαριστεί , αυτός αποφεύγει να πηγαίνει γιατί όπως λέει του έφαγε την ψυχή , λεφτά , 15 χρόνια να πληρώνει δάνειο.

Πες την αληθεια ,τα περισσοτερα υλικα τα αγορασες απο το lidl ε?  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

195.000 για αγορα οικοπεδου 500 τμ (41.000),  και κατασκευη μονοκατοικιας ενος επιπεδου συνολικης εκτασης120 τμ.Στα 195 περιλαμβανονται τα παντα, κραταγα αναλυτικα αρχειο.Συνεχεια εβγαιναν εξοδα που δεν τα ειχα καν σκεφτει αλλα γενικα ειμαι ευχαριστημενος με την αναλογια εξοδων/ποιοτητας.

Επεξ/σία από 4saken
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα (υπολογίζω χοντρικά για 120τμ μεζονέτα)

 

Επειδή η σύζηγος είναι του επαγγέλματος προσθέτω.

α) Το υπόγειο έχει κόστος σημαντικό (έξτρα χωματουργικά , έξτρα μπετά) , οπότε μην υποβαθμίζετε τα έξοδα του αν το θέλετε

β) Τα χωματουργικά σε κάθε οικόπεδο μπορεί να είναι πολύ διαφορετικά , συνήθως από 3.000ευρώ μέχρι 30.000ευρώ (πόσο κλίση έχει , αν έχει βράχο κτλ)

γ) Μεχρι μπετά-σοβάτισμα οι τιμές είναι στάνταρ περίπου σε όλες τις περιοχές σε όλους τους εργολάβους γιατί το κόστος υπολογίζεται εύκολα.

δ) Πλέον σημαντικό κόστος έχει και ο ηλεκτρολόγος/υδραυλικός (καλώδια-σωληνώσεις) που μπαίνουν πριν το σοβάτισμα

ε) Αλουμίνια μπορείς βάλεις από 5.000 μέχρι 50.000 ευρώ ανάλογα της ποσόστητας , ποιότητας

ζ) Είδη υγιεινής , ηλεκτρολογικά ,  πλακάκια , ξυλουργικά πάλι παίζει πάρα πολύ από 10.000 μέχρι 50.000 ευρώ (ανάλογα τμ , ποιότητας κτλ)

Οπως καταλαβαίνετε όταν ρωτάτε πόσο στοιχίζει να κτίσω ένα σπίτι γύρω στα 120τμ είναι σαν να ρωτάς πόσο στοιχίζει να αγοράσω ένα αυτοκίνητο γύρω στα 4,2μ. Υπάρχει το scoda υπάρχει με το porsce , όσο ποιο πολύ "ποιότητα & μούρη" θες τόσο θα ανεβαίνει το κόστος 5-5 τα σκαλιά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας και εγώ για χτίσιμο έχω καταλήξει ότι πάει περίπου στα 1000€/μ2. Αυτή είναι η τιμή από έμπιστο και έμπειρο εργολάβο. Από εκεί και πέρα εξαρτάται τι θα βάλεις μέσα. Όσο ανεβαίνει η πολυτέλεια ανεβαίνει και η τιμή. Γενικά η περίοδος είναι σχετικά καλή για χτίσιμο γιατί είναι ακόμα φθηνά τα εργατικά και τα υλικά έχοντας όμως ανοδικές τάσεις. Ήδη σε συνομιλίες με μαστορους είναι όλοι φουλ σε δουλειές ενώ μέχρι πριν τρία χρόνια κάθονταν στο καφενείο και έρχονταν τρέχοντας για μεροκαματακι άνευ παζαριού. Όσο έδινες.

Το ακριβό κομμάτι είναι το οικόπεδο. Οπότε αν έχεις οικόπεδο είσαι τυχερός και δεν το συζητάω, χτίζεις χωρίς άλλη κουβέντα. 

Επίσης αξίζει η σίδερο κατασκευή. Γλυτώνεις σε χρόνο και χρήμα. Όχι προκάτ. Απλά αντί για θεμέλια βάζεις σίδερα και μετά κλασσική κατασκευή πχ τούβλα κοκ. 

Το υπόγειο εννοείται ανεβάζει τα κόστη. Αν έχεις χώρο στο οικόπεδο καλύτερα ένα γκαράζ στο πλάι. 

Αυτήν την στιγμή κάνω μια ανακαίνιση σε ένα ρημάδι που είχαμε. Μείνανε μόνο οι τοίχοι. Μέχρι και σοβαδες έριξα. Ανοίξανε νέα παράθυρα, νέες τουαλέτες. Γενικά όλο από την αρχή. Σε κάνα δίμηνο θα σας πω ακριβώς τιμή ανά τετραγωνικό γτ κρατάω αρχείο. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μόνο 600€  το τετραγωνικο !!!!!!

Δώσε τηλέφωνο !!!

Δουλευω σε εταιρια μεταλου και aluminum, με εξαγωγες σε ολο τον κοσμο + εργοστασια εκτος Ελλαδος, κατι ξερουμε απο τον κατασκευαστικο κλαδο............ οπως καταλαβαινεις οι εργολαβοι δεν κανουν αυτη την δουλεια τσαμπα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, for4 είπε

Ψάχνοντας και εγώ για χτίσιμο έχω καταλήξει ότι πάει περίπου στα 1000€/μ2. Αυτή είναι η τιμή από έμπιστο και έμπειρο εργολάβο

έχεις τιμή 1000€ το μέτρο από εργολάβο ;

Αθήνα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

έχεις τιμή 1000€ το μέτρο από εργολάβο ;

Αθήνα ;

Δυστυχώς (για σένα) επαρχία είμαι. Αλλά θεωρώ ότι Αθήνα με το πλήθος των εργολάβων σίγουρα μπορείς να βρεις καλή τιμή. Αλλά θέλει ψάξιμο ώστε να είναι και αξιόλογος πέρα από φθηνός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arispz είπε

Δουλευω σε εταιρια μεταλου και aluminum, με εξαγωγες σε ολο τον κοσμο + εργοστασια εκτος Ελλαδος, κατι ξερουμε απο τον κατασκευαστικο κλαδο............ οπως καταλαβαινεις οι εργολαβοι δεν κανουν αυτη την δουλεια τσαμπα!!!!!!

Δηλαδή, ο φίλος είναι μουφα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...