Προς το περιεχόμενο

Kόστος Κατασκευής Οικίας


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, for4 είπε

Ψάχνοντας και εγώ για χτίσιμο έχω καταλήξει ότι πάει περίπου στα 1000€/μ2. Αυτή είναι η τιμή από έμπιστο και έμπειρο εργολάβο.

Καλημέρα σας. Πραγματικά ενδιαφέρουσα η συζήτηση περί τιμών και κόστους, καθώς ενδιαφέρομαι κι εγώ (θεωρητικά) να χτίσω κάποια στιγμή στην Ελλάδα (περίχωρα Θεσσαλονίκης).

Το πρόβλημα για εμένα βρίσκεται αλλού: Μετά από 10 χρόνια οικονομική κρίση και τώρα πανδημία COVID,  πώς είναι δυνατόν τα κόστη να είναι τόσο υψηλά;; (δεν αναφέρομαι στα οικοδομικά υλικά, αυτά είναι στάνταρ τιμές διεθνής αγοράς)

Όταν ο μέσος μισθός στην Ελλάδα (για Θεσσαλονίκη τουλάχιστον που ξέρω) είναι 700-800 καθαρά, πώς ο κάθε εργολάβος/τεχνικός/μπετατζής κλπ σου ζητάει τόσα πολλά χρήματα; Εδώ στη Στοκχόλμη με μέσο καθαρό μισθό 3 φορές τον ελληνικό, το να χτίσεις δική σου μονοκατοικία κοστίζει πάνω κάτω 100.000-150.000 ευρώ (συν κόστος οικοπέδου).

Κάποια πράγματα για τα προκάτ: πλέον όλοι χτίζουν προκάτ εδώ. Οι μεγάλες πολυκατοικίες χτίζονται μέσα σε έξι μήνες, απλά συνδέοντας έτοιμα κυβάκια Lego. Δεν γνωρίζω διαφορές στη στασιμότητα (η Σουηδία δεν έχει σεισμούς) αλλά τα κτίρια με προκάτ λειτουργούν άψογα, έχουν καταπληκτική μόνωση και διαρκούν για τουλάχιστον εκατό χρόνια. Φυσικά η Μεσανατολική νοοτροπία "θα χτίσω τώρα ισόγειο και μετά από χρόνια θα σηκώσω άλλον ένα-δύο ορόφους για τα παιδιά" δεν λειτουργεί αλλά το προκάτ μπορεί να γίνει ένα όμορφο, άνετο και λειτουργικό σπίτι.

Επεξ/σία από animo87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα προκάτ κτίρια μπορείς να επιλέξεις όπως θέλεις την χωροθέτηση των δωματίων την διαρρύθμιση και γενικά τα αρχιτεκτονικα χαρακτηριστικά του ακινήτου εσωτερικά και εξωτερικά η εμπίπτουν σε περιορισμούς; Πχ επιλογή ετοίμων τυποποιημενων χαρακτηριστικών και σημείων τα οποία είναι συγκεκριμένα και δεν επιδέχονται παραμετροποίησης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, animo87 είπε

Καλημέρα σας. Πραγματικά ενδιαφέρουσα η συζήτηση περί τιμών και κόστους, καθώς ενδιαφέρομαι κι εγώ (θεωρητικά) να χτίσω κάποια στιγμή στην Ελλάδα (περίχωρα Θεσσαλονίκης).

Το πρόβλημα για εμένα βρίσκεται αλλού: Μετά από 10 χρόνια οικονομική κρίση και τώρα πανδημία COVID,  πώς είναι δυνατόν τα κόστη να είναι τόσο υψηλά;; (δεν αναφέρομαι στα οικοδομικά υλικά, αυτά είναι στάνταρ τιμές διεθνής αγοράς)

Όταν ο μέσος μισθός στην Ελλάδα (για Θεσσαλονίκη τουλάχιστον που ξέρω) είναι 700-800 καθαρά, πώς ο κάθε εργολάβος/τεχνικός/μπετατζής κλπ σου ζητάει τόσα πολλά χρήματα; Εδώ στη Στοκχόλμη με μέσο καθαρό μισθό 3 φορές τον ελληνικό, το να χτίσεις δική σου μονοκατοικία κοστίζει πάνω κάτω 100.000-150.000 ευρώ (συν κόστος οικοπέδου).

Κάποια πράγματα για τα προκάτ: πλέον όλοι χτίζουν προκάτ εδώ. Οι μεγάλες πολυκατοικίες χτίζονται μέσα σε έξι μήνες, απλά συνδέοντας έτοιμα κυβάκια Lego. Δεν γνωρίζω διαφορές στη στασιμότητα (η Σουηδία δεν έχει σεισμούς) αλλά τα κτίρια με προκάτ λειτουργούν άψογα, έχουν καταπληκτική μόνωση και διαρκούν για τουλάχιστον εκατό χρόνια. Φυσικά η Μεσανατολική νοοτροπία "θα χτίσω τώρα ισόγειο και μετά από χρόνια θα σηκώσω άλλον ένα-δύο ορόφους για τα παιδιά" δεν λειτουργεί αλλά το προκάτ μπορεί να γίνει ένα όμορφο, άνετο και λειτουργικό σπίτι.

Σε συμβατική κατασκευή σίγουρα στην Σουηδία είναι ακριβότερα. Τώρα σημασία έχει και τι ξέρουν οι μαστόροι/εργολάβοι της περιοχής σου. Στην Ελλάδα έχουμε συνήθως και την θαλασσινή αλμύρα και πολύ ήλιο και σεισμούς. Γενικά οι συνθήκες εδώ είναι ποιο δύσκολες και οι φθορές περισσότερες από ότι στην Β.Ευρώπη. Ο συνδιασμός οπλισμένο σκυρόδεμα με τούβλο και χοντρο/ψιλό σοβά απ'εξω  έχει εξαιρετική αντοχή σε αυτές τις συνθήκες. 

ΠΡΟΚΑΤ σε μεγάλο ή μικρό βαθμό έχουν σε όλες τις χώρες γιατί η συμβατική κατασκευή είναι η ποιο χρονοβόρα και έχει τα περισσότερα στάδια και φυσικά κόστος. Οπότε όλοι προσπαθούν να βρουν ΠΡΟΚΑΤ συστήματα ανθεκτικά που να "δένονται" γρήγορα και να ολοκληρώνεται σύντομα η κατασκευή. Στην Ελλάδα γενικά τα προκάτ δεν έχουν πιάσει ενώ έχουν γίνει προσπάθειες. Μεταλλικές κατασκευές με έτοιμη τοιχοποιία εφαρμόζεται όμως συχνά σε επαγγελματικά ακίνητα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Στην Ελλάδα έχουμε συνήθως και την θαλασσινή αλμύρα και πολύ ήλιο και σεισμούς. Γενικά οι συνθήκες εδώ είναι ποιο δύσκολες και οι φθορές περισσότερες από ότι στην Β.Ευρώπη. 

δηλαδή θάλασσα έχει μόνο η Ελλάδα ?? Ο ήλιος τι ακριβώς καταπόνηση κάνει στις κατασκευές ?? Η βροχή κ το κρύο πάντως είναι μακράν πιο επικίνδυνα ειδικά για το σκυρόδεμα.

Επίσης το ότι δεν έχουνε σεισμούς μικρό ρόλο παίζει. Οι διαφορές στις μονοκατοικίες είναι μηδαμινές.

Τα " προκάτ" είναι σύμμικτες κατασκευές δεν έχουν καμία διαφορά με τις συμβατικές σε θέμα ασφάλειας/σχεδιασμού. Θεωρητικά είναι μακράν ποιοτικότερες κατασκευές μιας κ όλα γίνονται κάτω απο ιδανικές συνθήκες, ελέγχονται κτλπ. Επίσης λόγω μεταλλικού σκελετού έχουν μεγαλύτερη ευελιξία.

Τα προκατ δεν είναι λειωμένα όπως νομίζετε μερικοί

 

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, bilya είπε

δηλαδή θάλασσα έχει μόνο η Ελλάδα ?? Ο ήλιος τι ακριβώς καταπόνηση κάνει στις κατασκευές ?? Η βροχή κ το κρύο πάντως είναι μακράν πιο επικίνδυνα ειδικά για το σκυρόδεμα.

Επίσης το ότι δεν έχουμε σεισμούς μικρό ρόλο παίζει. Οι διαφορές στις μονοκατοικίες είναι μηδαμινές.

Τα " προκάτ" είναι σύμμικτες κατασκευές δεν έχουν καμία διαφορά με τις συμβατικές σε θέμα ασφάλειας/σχεδιασμού. Θεωρητικά είναι μακράν ποιοτικότερες κατασκευές μιας κ όλα γίνονται κάτω απο ιδανικές συνθήκες, ελέγχονται κτλπ. Επίσης λόγω μεταλλικού σκελετού έχουν μεγαλύτερη ευελιξία.

Τα προκατ δεν είναι λειωμένα όπως νομίζετε μερικοί

α) Δεν χαρακτήρισα τις ΠΡΟΚΑΤ , ξαναδιάβασε το μνμ μου.

β) Στην Ελλάδα πάρα-πολλές κατασκευές "δέχονται" την θαλασσινή αύρα και την αλμύρα της.(μεγάλο πρόβλημα για πολλά υλικά)  Στην Ευρώπη είναι μειοψηφία.

γ) Ηλιος (UV) κάνουν ζημιά μεγάλη σε ορισμένα υλικά. Το νερό της βροχής όταν δεν λιμνάζει δεν κάνει ζημιά.

δ) Αντισεισμικό κανονισμό έχουν και οι ισόγειες κατασκευές. Η σεισμικότητα δεν αντιμάχεται τις προκατ κατασκευές , στην Καλιφόρνια που έχουν σεισμούς χρησιμοποιούν ευρέως προκατ συστήματα.

Προσωπικά πιστεύω ότι το μέλλον είναι το ΠΡΟΚΑΤ απλά θέλει προσοχή μεγάλη στα υλικά που θα πας να εφαρμόσεις στις δύσκολες συνθήκες εδώ. Π.χ. τα ξύλινα σπίτια ταλαιπωρούνται πολύ περισσότερο στην Ελλάδα από Β.Ευρώπη. (άρα έχουν και μικρότερο κύκλο ζωής και συχνότερη συντήρηση-έξοδα)

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

β) Στην Ελλάδα πάρα-πολλές κατασκευές "δέχονται" την θαλασσινή αύρα και την αλμύρα της.(μεγάλο πρόβλημα για πολλά υλικά)  Στην Ευρώπη είναι μειοψηφία.

Στην κεντρική Ευρώπη μπορεί,στην Σουηδία που ανεφερες όχι. 

γ) Ηλιος (UV) κάνουν ζημιά μεγάλη σε ορισμένα υλικά. Το νερό της βροχής όταν δεν λιμνάζει δεν κάνει ζημιά.

Ο ήλιος δεν θα χαλάσει/διαβρώσει τα κύρια δομικά στοιχεία ενός κτηρίου. Το νερό ακόμα κ αν τρέχει κάνει ζημιά με πολύ αργό ρυθμό αλλά κάνει. Γιατί νομίζεις  τα κτήρια του 60 άρχισαν να παρουσιάζουν προβλήματα? Το νερό είναι αρκετά ύπουλο

Και τα 2 παραδειγματα που ανεφερες παντως ειναι προβληματα των συμβατικών κατασκευών [μπετα-τουβλα] κ όχι των προκατ

δ) Αντισεισμικό κανονισμό έχουν και οι ισόγειες κατασκευές. Η σεισμικότητα δεν αντιμάχεται τις προκατ κατασκευές , στην Καλιφόρνια που έχουν σεισμούς χρησιμοποιούν ευρέως προκατ συστήματα.

Γιατί είπα εγώ οτι οι ισόγειες κατασκευές δεν πρεπει αν σχεδιαζόνται για σεισμό?

Προσωπικά πιστεύω ότι το μέλλον είναι το ΠΡΟΚΑΤ απλά θέλει προσοχή μεγάλη στα υλικά που θα πας να εφαρμόσεις στις δύσκολες συνθήκες εδώ. Π.χ. τα ξύλινα σπίτια ταλαιπωρούνται πολύ περισσότερο στην Ελλάδα από Β.Ευρώπη. (άρα έχουν και μικρότερο κύκλο ζωής και συχνότερη συντήρηση-έξοδα)

Φυσικά κ το μέλλον είναι τα προκάτ πάντα ήταν απλά στην ελλαδα έχουν θεοποιήσει τα τούβλα κ το μπετό. Σε καμιά 20αρια χρόνια που θα έρθει ο μεγάλος λογαριασμός για συντήρηση των κακοτεχνιών του 60 τότε θα δεις πως θα αλλάξουν γνώμη πολλοί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bilya είπε
34 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

β) Στην Ελλάδα πάρα-πολλές κατασκευές "δέχονται" την θαλασσινή αύρα και την αλμύρα της.(μεγάλο πρόβλημα για πολλά υλικά)  Στην Ευρώπη είναι μειοψηφία.

Στην κεντρική Ευρώπη μπορεί,στην Σουηδία που ανεφερες όχι. 

γ) Ηλιος (UV) κάνουν ζημιά μεγάλη σε ορισμένα υλικά. Το νερό της βροχής όταν δεν λιμνάζει δεν κάνει ζημιά.

Ο ήλιος δεν θα χαλάσει/διαβρώσει τα κύρια δομικά στοιχεία ενός κτηρίου. Το νερό ακόμα κ αν τρέχει κάνει ζημιά με πολύ αργό ρυθμό αλλά κάνει. Γιατί νομίζεις  τα κτήρια του 60 άρχισαν να παρουσιάζουν προβλήματα? Το νερό είναι αρκετά ύπουλο

Και τα 2 παραδειγματα που ανεφερες παντως ειναι προβληματα των συμβατικών κατασκευών [μπετα-τουβλα] κ όχι των προκατ

δ) Αντισεισμικό κανονισμό έχουν και οι ισόγειες κατασκευές. Η σεισμικότητα δεν αντιμάχεται τις προκατ κατασκευές , στην Καλιφόρνια που έχουν σεισμούς χρησιμοποιούν ευρέως προκατ συστήματα.

Γιατί είπα εγώ οτι οι ισόγειες κατασκευές δεν πρεπει αν σχεδιαζόνται για σεισμό?

Προσωπικά πιστεύω ότι το μέλλον είναι το ΠΡΟΚΑΤ απλά θέλει προσοχή μεγάλη στα υλικά που θα πας να εφαρμόσεις στις δύσκολες συνθήκες εδώ. Π.χ. τα ξύλινα σπίτια ταλαιπωρούνται πολύ περισσότερο στην Ελλάδα από Β.Ευρώπη. (άρα έχουν και μικρότερο κύκλο ζωής και συχνότερη συντήρηση-έξοδα)

Φυσικά κ το μέλλον είναι τα προκάτ πάντα ήταν απλά στην ελλαδα έχουν θεοποιήσει τα τούβλα κ το μπετό. Σε καμιά 20αρια χρόνια που θα έρθει ο μεγάλος λογαριασμός για συντήρηση των κακοτεχνιών του 60 τότε θα δεις πως θα αλλάξουν γνώμη πολλοί. 

Ο λογαριασμός έχει έρθει ήδη...... Και στου 70 και του 80, 90.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μπετον εχει την δυνατότητα να κτισει 2-3-4-5 ορόφους. Τα προκατ είναι συνήθως μονοκατοικίες με αυλη σε ιδιόκτητα οικόπεδα κτλ Τετοια σπίτια θα δείτε στην Ευρώπη και φυσικά στα υπερ-ΒΠ και στην Βούλα. Έδω έχουμε πολυκατοικίες οπότε μπετόν! :-)

Ελλάδα θα τα δείτε προκάτ σε εξοχικά ωστε να μειωθεί το κόστος κατασκευης και κυριως για να χτισθεί σύντομα και να μην χρειάζεται επίβλεψη.

Καλιφόρνια λογικά θα έχουν ειδική πρόβλεψη για ισόγεια κτήρια και για σεισμούς. θα ταιριάζουν καλυτερα.

Ιαπωνία άραγε έχουν προκάτ; Τους κόβω για φουλ μπετόν στις πόλεις

 

Επεξ/σία από Dvs
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dvs είπε

Το μπετον εχει την δυνατότητα να κτισει 2-3-4-5 ορόφους. Τα προκατ είναι συνήθως μονοκατοικίες με αυλη σε ιδιόκτητα οικόπεδα κτλ Τετοια σπίτια θα δείτε στην Ευρώπη και φυσικά στα υπερ-ΒΠ και στην Βούλα. Έδω έχουμε πολυκατοικίες οπότε μπετόν! :-)

Ελλάδα θα τα δείτε προκάτ σε εξοχικά ωστε να μειωθεί το κόστος κατασκευης και κυριως για να χτισθεί σύντομα και να μην χρειάζεται επίβλεψη.

Καλιφόρνια λογικά θα έχουν ειδική πρόβλεψη για ισόγεια κτήρια και για σεισμούς. θα ταιριάζουν καλυτερα.

Ιαπωνία άραγε έχουν προκάτ; Τους κόβω για φουλ μπετόν στις πόλεις

Τα προκατ σπίτια ειναι ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.  Σταματηστε να  αναπαραγετε πραγματα που δεν ισχύουν. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις θεμελια ομως.Για αυτο ειναι πιο φτηνα και για αυτο τα βλεπεις να καταληγουν στην θαλασσα σε πλυμηρες η να εξαυλονται σε ανεμοστρόβιλους, σε αντιθεση μετα τσιμεντένια που δεν πανε πουθενα.Και εχουμε πλεον και απο τα δυο στην Ελλαδα

Ριξε θεμελια και μετα ελα να δουμε ποιο ειναι πιο φτηνο.........

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2020 στις 6:07 ΜΜ, papoys1 είπε

...

Θυμάμαι 2000 - με 2001 (λίγο πριν το ευρώ) αποφάσισα να κάνω ένα απλό εξοχικό με συμβατική κατασκευή. Θυμάμαι είχα στην άκρη 11.000.000 δραχμές όχι ευρώ μην παρεξηγηθούμε όταν ξεκίνησα και αναρωτιόμουν μέχρι που θα φτάσω όταν ακριβώς δίπλα μου ο κουνιάδος μου είχε φτιάξει πολυτελή μεζονέτα με λεφτά στην άκρη , δάνειο , πούλησε 2 χωράφια και στοίχισε κοντά στα 50.000.000 δραχμές.

Η δική μου κατασκευή φυσικά απλή ισόγεια 75 τ.μ. νόμιμη , με προοπτική και υποδομή στη βεράντα για επέκταση γύρω στα 30 τ.μ. Μέσα σε ένα χρόνο τελείωσα και στο βιβλιάριο είχαν μείνει και 2.500.000 δραχμές φυσικά.

...

Οπότε έχτισες σπίτι 75 τ.μ. με 11-2,5= 8 500 000 δρχ ή € 25 000 ή 333 €/τμ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Χωρις θεμελια ομως.Για αυτο ειναι πιο φτηνα και για αυτο τα βλεπεις να καταληγουν στην θαλασσα σε πλυμηρες η να εξαυλονται σε ανεμοστρόβιλους, σε αντιθεση μετα τσιμεντένια που δεν πανε πουθενα.Και εχουμε πλεον και απο τα δυο στην Ελλαδα

Ριξε θεμελια και μετα ελα να δουμε ποιο ειναι πιο φτηνο.........

Νομιζω ότι αυτό που βλέπεις να γίνεται στην Αμερική είναι άλλο πράγμα. Υλικά χαμηλής αντοχής που δεν αντέχουν σε φορτίσεις που είναι αποτέλεσμα ισχυρού ανέμου. Αν ήταν να γινόντουσαν τέτοιες ζημιές σε κάθε προκάτ δεν θα τα προτιμούσε κανένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την εμπειρία που έχω με ΠΡΟΚΑΤ θα έλεγα το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ο χρόνος και όχι το χρήμα. Ο τρόπος κατασκευής εξασφαλίζει οτι το κτίριο θα παραδωθεί σύντομα στον πελάτη, ενώ πολλές φορές λόγω καιρικών συνθηκών απλά δεν υπάρχει χρόνος για συμβατική κατασκευή (πχ Ελλάδα 300 μέρες χωρίς βροχή, Γερμανία 200 μέρες χωρίς βροχή, βόρεια Νορβηγία που δούλεψα 120 ημέρες διαθέσιμες).

Ως προς το κόστος που ρωτάνε μερικοί, όλα εξαρτώνται με το τι θες να κάνεις. Αν θες να χτίσεις 120 μέτρα μέσα σε πόλη τότε κάνεις υπόγειο-πυλωτή-όροφο, ώστε αργότερα να αξιοποιήσεις την υπόλοιπη δόμηση που έχεις, αλλά εκει θα φτάσει 1000+€/μ2. Αν πάλι είσαι σε κανένα χωριό ή εξοχή κάνεις ισόγειο με φέρουσα τοιχοποιία το πολύ να έχεις 2 κολώνες και έχεις μια σπιταρόνα με κόστος 700-800€/μ2. Και αν θες πιο φθηνα, σχεδιάζεις τα ανοίγματα σε διαστάσεις που βρίσκεις προ-κατ κουφώματα (πχ leroy merlin), βρίσκεις πλακάκια β διαλογής απο μάντρα φθηνα, πληρώνεις άμεσα τα μαστόρια για να πετύχεις καλές τιμές και εξασφαλίζεις και ποιότητα και οικονομία. 

Flat rate δεν υπάρχει στα κτίρια, το κάθε ένα είναι διαφορετικό. Η προκατασκευή είναι λύση σε συγκεκριμένες περιπτώσεις αλλά όχι για το γενικό συνολο στην Έλλάδα, το μπετό θα συνεχίσει να κυριαρχεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω πάρει ζεστά το θέμα , σε περίπτωση που βρω π.χ  ένα οικόπεδο αλλά πριν προβώ σε αγορά θέλω να δω αν γίνεται να χτίσω αυτό που έχω στο μυαλό μου είτε προκάτ είτε όχι , πάω σε αρχιτέκτονα με σχέδιο του οικοπέδου να μου πει αν γίνεται?

Γνωρίζει κάποιος κόστος?

Καταλαβαίνω ότι είναι λογικό να μην είναι τσάμπα, αλλά αν χρειάζεται ένα σεβαστό ποσό και έχω π.χ. 3 οικόπεδα στο μυαλό μου δεν είναι εύκολο να πληρώνω και συνέχεια για ένα draft σχέδιο ( π.χ. να δω με ένα γκαράζ και 100 τμ σπίτι σε ένα η δύο ορόφους πόσο χώρο θα έχω για κήπο , οπότε τέτοια θέματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...