Προς το περιεχόμενο

Το xCloud του Xbox θα γίνει διαθέσιμο και μέσω TV sticks


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως για την MS δεν καταλαβαινει καθολου τη gaming βιομηχανια...Η στρατηγικη της δε βγαζει κανενα νοημα...Το μοντελο της ποτε δε θα ειναι αρκετο για να υποστηριξει και τα third parties, αρα το μελλον της ειναι προδιαγεγραμμενο....

  • Like 1
  • Confused 10
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 minutes ago, ELMastas said:

Οπως φαίνεται πάνε να "καταλάβουνε" τα πάντα ολα κάτι όπως λέγανε για το Skyrim να παίζεις και σε ψυγείο ένα πράμα 😃

https://www.sammobile.com/news/samsung-fridge-run-doom-xbox-game-pass/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Choutas είπε

Το Netflix έπαιζε μπάλα μόνο του για πολύ καιρό για πάρα πολύ καιρό. Τώρα έχει κατακερματιστεί η αγορά σε πολλούς παίκτες που είναι όλοι μέτριοι. Η Microsoft έως τώρα είναι η μόνη τίμια επιλογή και για αυτό έχει την δυναμική να πάρει όλη την πίτα του Subscription/Cloid gaming. Αναμένουμε και την υπηρεσία της Amazon αλλά μέχρι τώρα δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνιστής για το μοντέλο που αναπτύσσει η MS.

Το πρόβλημα είναι ότι οι streaming υπηρεσίες δεν είναι ιδιαίτερα βιώσιμες από μόνες τους. Το Netflix παρά τη δημοφιλία του είχε πάντα αρνητικό οικονομικό πρόσημο και ήδη έχει φτάσει στα όρια του, για αυτό έχει αρχίσει να αυξάνει τις τιμές. Γενικά, η λογική "χαμηλή συνδρομή, παίξε όσο θες" είναι μόνο disruptive business model με σκοπό να χτυπήσει κάποιος τον ανταγωνισμό και όχι να βγάλει κέρδη και να είναι βιώσιμος σε βάθος χρόνου.

Συνεπώς, μην περιμένετε ότι μπορεί η MS να χτίσει το xCloud όπως είναι σήμερα με τόσο χαμηλές τιμές κλπ.

Επίσης, προσωπικά παραμένω πολύ σκεπτικός για το όλο concept του game streaming σε σοβαρά παιχνίδια.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Choutas είπε

Το Netflix έπαιζε μπάλα μόνο του για πολύ καιρό για πάρα πολύ καιρό. Τώρα έχει κατακερματιστεί η αγορά σε πολλούς παίκτες που είναι όλοι μέτριοι. Η Microsoft έως τώρα είναι η μόνη τίμια επιλογή και για αυτό έχει την δυναμική να πάρει όλη την πίτα του Subscription/Cloid gaming. Αναμένουμε και την υπηρεσία της Amazon αλλά μέχρι τώρα δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνιστής για το μοντέλο που αναπτύσσει η MS.

η μόνη τίμια επιλογή σε τι είναι ακριβώς; γιατί αν θες να  παίξεις κάμποσα καλά παιχνίδια της προκοπής δεν είναι σίγουρα όπως επιβεβαιώνει και η αγορά 

 

εκτός αν ο αυτοσκοπός είναι να γλιτώσουμε λίγες εκατοντάδες ευρώ το χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, XBnPC είπε

Για πες μας βρε armchair analyst - πως ξέρεις αν τα οικονομικά της MS μπορούν να στηρίξουν ένα τέτοιο μοντέλο, πως αυτό δεν θα μπορεί να υποστηρίξει τα third parties (το RDR2 και πόσα άλλα ΑΑΑ δεν μπήκαν στο game pass ποτέ - όχι) και κάνε μας και μια αστρολογική πρόβλεψη για το προδιαγεγραμμένο της μέλλον, λαμβάνοντας υπόψη τον ανάδρομο του Ερμή που έρχεται να γουστάρουμε!

😆

Εντάξει έχει λεφτά η ms αλλά πόσες αποτυχίες μπορεί να τροφοδοτήσει;

 

Επίσης το θέμα εδώ δεν είναι αν θα αποτύχει ή όχι αλλά τι συνέπειες μπορεί να έχει μια ενδεχόμενη επιτυχία της στη βιομηχανία γενικά

Για αυτό το λόγο εγώ προσωπικά εύχομαι να αποτύχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, XBnPC είπε

To να έχεις επιλογές είναι αποτυχία ή καταδικάζει κάποιον σε ισόβιο cloud gaming?

Το να γίνει το gaming Netflix για μένα θα είναι ένα δράμα γενικά δεν το θέλω

Προτιμώ να χαλάω επιπλέον 200 ευρώ το χρόνο και να έχω ποιοτικούς τίτλους παρά αρπακολλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, XBnPC είπε

Δεν σε καταλαβαίνω. Τι εννοείς ως netflix και τι νοείται ως "ποιοτικό" gaming και τι αρπακόλλα? 

Το νετφλιξ κατά κύριο λόγο έχει σαβουρα

Πολλή επιλογή και λίγη ποιότητα

Αυτό ήδη υπάρχει σε σημαντικό βαθμό στο gaming, αν πέσουν τα κόστη άρα και τα κέρδη των εταιρειών θα γίνει χειρότερη η κατάσταση

Δεν ψήνομαι, προτιμώ να τα ακουμπάω να χαίρομαι περισσότερο τον ελεύθερο χρόνο μου

Η μσ συνεχίζει και επενδύει σε υπηρεσίες και οικονομικά μοντέλα αλλά από ουσία τίποτα

Αλλά αν θες να το πάρουμε και με οικονομικά κριτήρια για αυτό και το ποσοστό χρηστών της είναι εκεί που είναι, τελευταίο

Είναι λογικό επακόλουθο όταν δεν ακούς τι θέλει ο κόσμος και προσωπικά το βρίσκω και κάπως ανήθικο να προσπαθεί να προσελκύσει αδαή κόσμο με χαμηλή τιμή, παρασύρει και πολλούς που είμαστε διατεθειμένοι να πληρώνουμε τη δουλειά των δημιουργών όσο θεωρούν ότι αξίζει

Επεξ/σία από logistoulis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, XBnPC είπε

Μαζί σου για το netflix. To Game Pass ή και το xcloud, η τεχνική δυνατότητα δηλαδή να γίνεται stream κάτι σε όποια συσκευή θέλεις, τι σχέση έχει με το netflix δεν έχω καταλάβει.

Κοιτάζω το μεγαλύτερο πλάνο

Και κοιτάζω και τα αρνητικά του όταν κάποιος γίνεται μονοπώλιο ουσιαστικά μέσω υπηρεσιών (πάρε το steam και τους δημιουργούς του )

Σαν δυνατότητα να στριμαρω φυσικά και δεν είμαι αρνητικός, αρνητικός είμαι στο να αλλάξει όλο το οικονομικό μοντέλο για δήθεν πιο φθηνά, δεν με ενδιαφέρει το πιο φθηνά

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, XBnPC said:

Και πάλι δεν καταλαβαίνω.

- Δεν σου παρέχει το Steam ποιοτικές υπηρεσίες? Δεν αναβάθμισε την ποιότητά του ή την αναβαθμίζει συνεχώς? 

- Από την άλλη η Microsoft δεν έχει πλέον 23 studio (με πολλαπλές ομάδες εντός αυτών) - δεν επένδυσε και αυτή για να αναβαθμίσει την ποιότητα (και την ποσότητα προφανώς)?

- Δεν σε ενδιαφέρει το δήθεν πιο φθηνά από πότε? Επειδή ένας ανταγωνιστής αποφάσισε μονομερώς 80?

Κάτι θες να πεις και δεν το λες μου φαίνεται.

μην ασχολεισε καποιοι ειναι απλα κολλημενα fanboys που  θελουν κατι να αποτυχει επειδη η αγαπημενη τους εταιρεια δεν εχει κατι αντιστοιχο 🤣

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, logistoulis said:

η μόνη τίμια επιλογή σε τι είναι ακριβώς; γιατί αν θες να  παίξεις κάμποσα καλά παιχνίδια της προκοπής δεν είναι σίγουρα όπως επιβεβαιώνει και η αγορά 

εκτός αν ο αυτοσκοπός είναι να γλιτώσουμε λίγες εκατοντάδες ευρώ το χρόνο...

Ίσα ίσα αν θες να παίξεις κάμποσα καλά παιχνίδια και δεν παίζεις μόνο ένα είδος παιχνιδιών είναι μια καλή επιλογή. 

Στο ενδιάμεσο με τα λεφτά που έχεις γλιτώσει αγοράζεις έξτρα παιχνίδια. 

Μιλάω φυσικά με το μοντέλο που έχει τώρα έτσι, gamepass και μπόνους το streaming. 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, privateer είπε

μην ασχολεισε καποιοι ειναι απλα κολλημενα fanboys που  θελουν κατι να αποτυχει επειδη η αγαπημενη τους εταιρεια δεν εχει κατι αντιστοιχο 🤣

 

Εγω φιλε εχω ολα τα πλει απο το πρωτο, (εξω απο το 4, δεν βγεναν τα κουκια) εχω μεγαλωσει ολη τη γειτονια με τα παιχνδια της κονσολαρας. Σου λεω εκ πηρας πως δεν χρειαζονται τετοια τερτιπια online cloud , και pass και δε συμαζευετε. Πως επαιζε ο κοσμος ολα τα χρονια? Επαιζε επειδη η κονσολα ειχε ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ φιλος (δε φωναζω, απλα το βαζω για εμφαση). Αυτο ειναι το ζουμι. Το χβοχ δεν εχει τετοια γκαμα παιχνιδιων και γιαυτο το παει μεσω Λαμιας. Εχουν παρει διαβαζω τοσα στουντιο αλλα που ειναι τα ΑΑΑΑ παιχνιδια? που ειναι το last of us (το 2 δεν το εχω παιξει αλλα λεμε τα καλυτερα παντου, ολα τα σαιτ δινουν 10/10), που ειναι το uncharted? Δεν γραφω να σε πικαρω αδερφε αλλα η αληθεια να λεγεται.

Επεξ/σία από PSMenidi7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...