Προς το περιεχόμενο

Synology 118 vs 218 vs what else?


lanc3lot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/12/2020 στις 12:55 ΜΜ, dkmaster είπε

Νομίζω ότι ο επεξεργαστής είναι ο ίδιος. Στο setup έχω απλό modem του παρόχου.

Δοκίμασα ένα αρχείο που πρότεινε ο ntinaras και βλέπω τα εξής:

1) Το αρχείο είναι 70gb remux με 88.4mbit bitrate.

2) Αν επιλέξω ήχο TrueHD ή DTS τότε το plex κάνεις transcoding σε mp4 με ήχο eac3 διότι η τηλεόραση δεν υποστηρίζει αυτά τα φορματ. Όλο αυτό γίνεται χωρίς να έχω σπασίματα ή διακοπές.

3) Αν επιλέξω ήχο AC3 5.1 τότε το βίντεο παίζει απευθείας και έχω παύσεις για buffering δευτερολέπτων ανά 5-7 λεπτά.

Είδα το εξής όμως. Το plex στην 3η περίπτωση λέει το εξής: network bandwidth reserved for this file 184mbit. Αλλά, η τηλεόραση έχει 100άρα ethernet. Μέσα από τον nas βλέπω το upload καρφωμένο στα 11.4mb/s.

Θεωρώ λοιπόν ότι για τις παύσεις δε φταίει ο nas αλλά μάλλον η tv λόγω περιορισμού. Επίσης, ο nas έχει cpu usage 5% και ram 59% όσο γίνονται αυτά.

Θα δοκιμάσω με καλώδιο να συνδεθώ με το pc και να δω το αρχείο ώστε να δω τι γίνεται με την ταχύτητα του δικτύου και θα σας ενημερώσω.

Επίσης, ο nas έχει μια εφαρμογή cinema μάλλον όμοια με το plex αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη.

Update 1: Στο pc η χρήση δικτύου μέσα από τον nas φτάνει 40-50mb/s και είμαι κομπλέ, οπότε πιθανόν το θέμα έχει να κάνει με την κάρτα δικτύου της τηλεόρασης.

Τελικα εβγαλες ακρη?

μου ηρθε η καινουρια τηλεοραση και παλι δεν παιζει σωστα το plex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τελικα εβγαλες ακρη?

μου ηρθε η καινουρια τηλεοραση και παλι δεν παιζει σωστα το plex

Οι υποτιτλοι ειναι τυπου srt? Δοκιμασες να κατεβασεις συγκεκριμενα srt υποτιτλους γι'αυτην την ταινια και πριν ξεκινησει η ταινια να δηλωσεις οτι θες να παιξει με αυτους? Το λεω μηπως απο εκει ξεκιναει το προβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ashaman είπε

Οι υποτιτλοι ειναι τυπου srt? Δοκιμασες να κατεβασεις συγκεκριμενα srt υποτιτλους γι'αυτην την ταινια και πριν ξεκινησει η ταινια να δηλωσεις οτι θες να παιξει με αυτους? Το λεω μηπως απο εκει ξεκιναει το προβλημα σου.

δεν εχω θεμα με τους υποτιτλους, αλλα οτι παντα κανει transcode τα αρχεια.

ενω το ιδιο αρχειο η τηλεοραση απο usb το παιζει τελεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

δεν εχω θεμα με τους υποτιτλους, αλλα οτι παντα κανει transcode τα αρχεια.

ενω το ιδιο αρχειο η τηλεοραση απο usb το παιζει τελεια

Μα γι'αυτο σου λεω για τους υποτιτλους γιατι ΚΑΙ για τους υποτιτλους κανει transcode το Plex αν δεν τους παιζει natively ο player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ashaman είπε

Μα γι'αυτο σου λεω για τους υποτιτλους γιατι ΚΑΙ για τους υποτιτλους κανει transcode το Plex αν δεν τους παιζει natively ο player.

Χμ, δεν βαζω καν εξωτερικους, με ο,τι εχει μεσα ενσωματωμενο το mkv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Τελικα εβγαλες ακρη?

μου ηρθε η καινουρια τηλεοραση και παλι δεν παιζει σωστα το plex

Transconding μου κάνει μόνο στον ήχο, χωρίς αυτό να επηρεάζει την απόδοση. Όταν παίζει το αρχείο στην τηλεόραση, πήγαινε από το κινητό ή τον υπολογιστή στον web πίνακα του plex και δες εκεί που λέει παίζει τώρα αν κάνει transcoding και στην εικόνα ή μόνο στο ήχο. Επίσης, στην τηλεόραση να επιλέξεις στις ρυθμίσεις του plex να παίζει πάντα το original αρχείο και να μην κάνει transcoding στο video.

Ο lanc3lot φαίνεται να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα με την αναπαραγωγή αρχείων μέσω shield πάντως, οπότε παίζει με τις τηλεοράσεις θέμα (σε ό,τι αφορά τα buffering, όχι το transcoding).

Επίσης όπως έγραψα προηγουμένως, πρόβλημα υπάρχει κυρίως επειδή οι τηλεοράσεις έχουν 100αρα κάρτα δικτύου και τα remux αρχεία έχουν μεγάλο bandwidth που δεν καλύπτεται. Γι' αυτό μια λύση είναι η χρήση μετατροπέα usb->ethernet.

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδες. Εχει μπει αγγελια στα 180 για το play αν ψηνεται κανεις. 

Οχι δεν ειναι δικη μου, ουτε τον ξερω τον ανθρωπο που το εβαλε απλα ετυχε να το δω :

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ashaman είπε

καλησπερα παιδες. Εχει μπει αγγελια στα 180 για το play αν ψηνεται κανεις. 

Οχι δεν ειναι δικη μου, ουτε τον ξερω τον ανθρωπο που το εβαλε απλα ετυχε να το δω :

 

 

Μόνο εμένα μου φαίνεται τσιμπημένο για μεταχειρισμένο? κατά ενα 30άρι τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Μόνο εμένα μου φαίνεται τσιμπημένο για μεταχειρισμένο? κατά ενα 30άρι τουλάχιστον

Ισως ειναι αλλα δεν ξερω αν θα ενδιεφερε τα παιδια γιατι καινουριο εχει 230 περιπου για αμεση παραδοση. 

Δεν αναφερει και τπτ για εγγυηση κλπ αλλα οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ερωτήσεις ενός ασχέτου αν και το γυροφέρνω καιρό..

1) Μπορώ στο QNap TS-230  ή σε κάποιο απο τα Synology να βαλω αρχικά 1 μονο δίσκο και αργότερα να βάλω εναν 2ο ιδιο σε raid 1 (mirror)

2)Αυτα τα μηχανάκια ανοίγουν/ κλεινουν απομακρυσμένα και αν ναι πως;  πχ με κάποιο wake lan, μιας και δεν θέλω να δουλεύει οταν λείπω ή πχ τα βάρδια . 

3) Αν δεν έχουμε 1gbit lan και απλα ενα 100αρι δίκτυο θα εχω θέματα πχ σε κάποιο stream 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vasiliou είπε

Ερωτήσεις ενός ασχέτου αν και το γυροφέρνω καιρό..

1) Μπορώ στο QNap TS-230  ή σε κάποιο απο τα Synology να βαλω αρχικά 1 μονο δίσκο και αργότερα να βάλω εναν 2ο ιδιο σε raid 1 (mirror)

2)Αυτα τα μηχανάκια ανοίγουν/ κλεινουν απομακρυσμένα και αν ναι πως;  πχ με κάποιο wake lan, μιας και δεν θέλω να δουλεύει οταν λείπω ή πχ τα βάρδια . 

3) Αν δεν έχουμε 1gbit lan και απλα ενα 100αρι δίκτυο θα εχω θέματα πχ σε κάποιο stream 

Καλημέρα, το TS-230 έχω προσωπικά:
1. Ναι φυσικά, εγώ το έχω με ένα δίσκο προς το παρόν
2. Η λογική είναι πως θα είναι ανοιχτό συνεχώς. Δεν είναι για να κλείνει δηλαδή. Μπορείς να το κλείσεις απομακρυσμένα μέσω κινητού μπαίνοντας στο μηχανάκι πχ ή από την εφαρμογή που έχει η Qnap

3. Δεν είναι ιδανικό. Θα παίζουν αλλά ενδέχεται με διακοπές για buffering. Ιδανικά 1000αρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα 8αρι switch 1Gbit έχει πάμθφηνα. Δοκίμασα ένα κινέζικο των 20ευρώ και τα συνδεδεμένα pc έπιασαν το θεωρητικό μέγιστο.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/2/2021 στις 10:47 ΜΜ, vasiliou είπε

Ερωτήσεις ενός ασχέτου αν και το γυροφέρνω καιρό..

1) Μπορώ στο QNap TS-230  ή σε κάποιο απο τα Synology να βαλω αρχικά 1 μονο δίσκο και αργότερα να βάλω εναν 2ο ιδιο σε raid 1 (mirror)

2)Αυτα τα μηχανάκια ανοίγουν/ κλεινουν απομακρυσμένα και αν ναι πως;  πχ με κάποιο wake lan, μιας και δεν θέλω να δουλεύει οταν λείπω ή πχ τα βάρδια . 

3) Αν δεν έχουμε 1gbit lan και απλα ενα 100αρι δίκτυο θα εχω θέματα πχ σε κάποιο stream 

2) Τα Synology θυμάμαι έχουν. Θα πρέπει να έχουν και τα Qnap. Δες στο online demo της:
https://www.qnap.com/en/live-demo/

3) Αναλόγως το bitrate των αρχείων αλλά και την κατάσταση του υπόλοιπου δικτύου σου. Κάνε μια δοκιμή και πράξε αναλόγως, αλλά μάλλον θα χρειαστείς Gb switch όπως είπε ο jgeorgiou.

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και μαζεύτηκαν αρκετοί χρήστες, ήθελα να ρωτήσω γιατί νομίζω πως γίνομαι περίεργος. Από σκόνη πως πάτε; για κάποιο λόγο το synology μου μαζεύει πάρα μα πάρα πολύ και γρήγορα. Κάθε μήνα το ανοίγω για καθαρισμό καθώς οι αεραγωγοί κλείνουν από την σκόνη. Εννοείται πως στο σπίτι γενικά δεν έχω σκόνη και ειδικά σε αναλογία με αυτό που συζητάω. Συμβαίνει και σε εσάς τίποτα τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα σας ,
Είμαι λίγο πριν την αγορά του πρωτου μου NAS
Θα είναι ενας οικιακός nas οπου πανω του θα μπουν 1 Desktop με lan, ολα τα αλλα wifi 5G 2 laptop ,2 tablet, 3 smartphone & 1 tv
Νομιζω πως εχω καταλέξει στον ds-220+ αλλα εχω δυο ερωτήσεις
1) Επειδή το router μου δεν εχει Gigabit LAN και βλέπω πως αυτο το Nas εχει πάνω δυο gb lan.
Mπορεί να μπει router -> lan1 nas και στο lan2 nas να μπει το Desktop PC(για να είναι μεταξύ τους με Gigabit LAN) και να βγαίνει και internet το Desktop PC ;
Ή ειναι μονόδρομος για 1 pc & 1 router ενα Switch 1 Gbps + 1 nas ;

2) Υπάρχει πρόβλημα αν μπει μέσα ενας WD Red 4TB μαζι με εναν Seagate Ironwolf 4TB σαν mirror ; Το ρωτάω γιατι ο red υπαρχει ηδη αλλα δεν θέλω να παω ξανα σε WD 


YΓ: sorry για το κάπως off topic αλλα βλέπω ειναι το πιο ενεργό θέμα για nas😶

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...