Προς το περιεχόμενο

Σπίτι χωρίς καλοριφέρ


Kyriakos131211

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/10/2020 στις 7:41 ΠΜ, Kyriakos131211 είπε

Καλημέρα και καλό ΣΚ σε όλους . 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε σαν λύση για θέρμανση τον χειμώνα σε ένα σπίτι που έχει μόνο a/c σε κάθε δωμάτιο .

Προτείνετε κάποια καλή λύση ;

Ευχαριστώ 

Αναμφίβολα το AC είναι η πιο οικονομική λύση αν η εξωτερική θερμοκρασία δεν είναι πολύ χαμηλή και το σπίτι έχει κουφώματα αλουμινίου. Εγώ όμως όταν μετακόμισα σε νησί παρόλο που έχω κορυφαία multi κλιματιστικά και δύο αφυγραντήρες δεν ένοιωθα όμορφα με τη θέρμανση τους. Από τότε που έβαλα πάλι μπρος τα καλοριφέρ νοιώθω υπέροχα.

Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για θερμοσυσσωρευτές με νυχτερινό ρεύμα ή κάτι αντίστοιχο εγώ θα πρότεινα να το δοκιμάσεις, το κόστος είναι μεν αστρονομικό αλλά για κάποιον που δεν έχει συνηθίσει το κλίμα του νησιού μπορεί να αξίζει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τελη οκτωβρη κ κυκλοφοραμε με κοντομανικο οπως περισυ τα χριστουγεννα. τουλαχιστον το μεσημερι.

 

ειδικα σαλονικιος στη χιο ..να ευχηθω καλα μπανια?

θα σκεφτομουν ερκοντισιον κ ισως υγραεριο για λιγα βραδια ή πρωινα,

λιγη ωρα για γρηγορο ζεσταμα,

δεκεμβρη,γεναρη κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

παρόλο που έχω κορυφαία multi κλιματιστικά και δύο αφυγραντήρες δεν ένοιωθα όμορφα με τη θέρμανση τους

Τα κλιματιστικά τα ανάβουμε όταν ξεκινούν τα κρύα και τα σβήνουμε την άνοιξη. 24/7 λειτουργία. Το σπίτι είναι συνέχεια ζεστό. Κάποια στιγμή δεν καταλαβαίνεις αν έχεις καλοριφέρ ή κλιματιστικά. Αρκεί να μην σβήσουν ποτέ.

  • Like 5
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, elpenor said:

παρόλο που έχω κορυφαία multi κλιματιστικά και δύο αφυγραντήρες δεν ένοιωθα όμορφα με τη θέρμανση τους

  

54 minutes ago, liakjim said:

Τα κλιματιστικά τα ανάβουμε όταν ξεκινούν τα κρύα και τα σβήνουμε την άνοιξη. 24/7 λειτουργία. Το σπίτι είναι συνέχεια ζεστό. Κάποια στιγμή δεν καταλαβαίνεις αν έχεις καλοριφέρ ή κλιματιστικά. Αρκεί να μην σβήσουν ποτέ.

Ακριβώς, δυστυχώς  όμως η πλειοψηφία του κόσμου δεν το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυλόσομπα 

Υγραεριο για ζεστό νερό και κουζίνα 
Αφυγραντηρα ζεολιθου

Αλλαγή παρόχου ρεύματος (κάνα 2 αξίζουν , αν βαριέσαι να ψάξεις στείλε πμ)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/120/

άμεσα και ενεργοποίηση νυχτερινού .

Αν δεν τα δουλεύεις τα AC μόνιμα (η θερμοκρασία που θα τα έχεις όταν λείπεις εξαρτάται άμεσα από τη μόνωση και την εξωτερική θερμοκρασία  ) , οι τοίχοι θα είναι παγωμένοι και θα νιώθεις ρεύματα στο σπίτι , όταν γυρίζεις όπου και θα τα λειτουργείς σαν αερόθερμο (τέρμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά τα ανάβουμε όταν ξεκινούν τα κρύα και τα σβήνουμε την άνοιξη. 24/7 λειτουργία. Το σπίτι είναι συνέχεια ζεστό. Κάποια στιγμή δεν καταλαβαίνεις αν έχεις καλοριφέρ ή κλιματιστικά. Αρκεί να μην σβήσουν ποτέ.

 

38 λεπτά πριν, Thresh είπε

 Ακριβώς, δυστυχώς  όμως η πλειοψηφία του κόσμου δεν το κάνει.

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε όμως ο κάθε ένας ζει διαφορετικά. Για παράδειγμα εγώ θέλω το πρωί μόλις πάει ο μικρός σχολείο να ανοίξω όλα τα ανοίγματα για τουλάχιστον μία ώρα να αεριστεί το σπίτι, ακόμα και αν έχει -5 βαθμούς έξω. Επίσης θέλω να έχω μόνιμα κάποια παράθυρα στην ανάκληση.

Μόλις σκοτεινιάσει που μαζευόμαστε όλοι θέλω να μπορέσω να ζεστάνω το σπίτι πολύ ώστε να είμαστε όλοι άνετα, να κάνει ο μικρός μπάνιο, να κάτσουμε χαλαρά στο σαλόνι κλπ. Αντίθετα το βράδυ αφού ξαπλώσουμε δεν με ενδιαφέρει αν θα πέσει η θερμοκρασία του σπιτιού γιατί θα είμαστε μέσα στις κουβέρτες.

Καταλαβαίνω ότι το να έχεις το σπίτι σε μια μόνιμα καλή θερμοκρασία είναι πιο σωστό αλλά δύσκολο να λειτουργήσει σε όλους, ιδίως σε άτομα σαν και εμένα που έχουμε μανία με τα ανοιχτά παράθυρα το κόστος για ένα σχετικά μεγάλο σπίτι μπορεί να είναι αβάσταχτο.

  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά τα ανάβουμε όταν ξεκινούν τα κρύα και τα σβήνουμε την άνοιξη. 24/7 λειτουργία. Το σπίτι είναι συνέχεια ζεστό. Κάποια στιγμή δεν καταλαβαίνεις αν έχεις καλοριφέρ ή κλιματιστικά. Αρκεί να μην σβήσουν ποτέ.

Αυτο το ειχα ακουσει και απο τεχνικο! Δεν το κλεινεις μονο το χαμηλωνεις για να σου προσφερει ποιοτικη ζεστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elpenor είπε

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε όμως ο κάθε ένας ζει διαφορετικά. Για παράδειγμα εγώ θέλω το πρωί μόλις πάει ο μικρός σχολείο να ανοίξω όλα τα ανοίγματα για τουλάχιστον μία ώρα να αεριστεί το σπίτι, ακόμα και αν έχει -5 βαθμούς έξω. Επίσης θέλω να έχω μόνιμα κάποια παράθυρα στην ανάκληση.

Μόλις σκοτεινιάσει που μαζευόμαστε όλοι θέλω να μπορέσω να ζεστάνω το σπίτι πολύ ώστε να είμαστε όλοι άνετα, να κάνει ο μικρός μπάνιο, να κάτσουμε χαλαρά στο σαλόνι κλπ. Αντίθετα το βράδυ αφού ξαπλώσουμε δεν με ενδιαφέρει αν θα πέσει η θερμοκρασία του σπιτιού γιατί θα είμαστε μέσα στις κουβέρτες.

Καταλαβαίνω ότι το να έχεις το σπίτι σε μια μόνιμα καλή θερμοκρασία είναι πιο σωστό αλλά δύσκολο να λειτουργήσει σε όλους, ιδίως σε άτομα σαν και εμένα που έχουμε μανία με τα ανοιχτά παράθυρα το κόστος για ένα σχετικά μεγάλο σπίτι μπορεί να είναι αβάσταχτο.

Ακριβώς το ίδιο και δεν μπορώ να καταλάβω κάποιους που λένε ανοίγουμε θέρμανση μόλις πιάσουν τα κρύα και κλείνουμε το Μάρτιο.

Καλά δεν ανοίγετε ποτέ παράθυρα;;;; Γνωρίζετε ότι αυτό είναι ότι χειρότερο στην υγεία σας αλλά κυρίως για την υγεία των παιδιών σας;;; Θα μου πουν κάποιοι βάζω υφυγραντήρα. Καλά και πόσους αφυγραντήρες βάζεις;;;; Από την άλλη όσους και να βάλεις τον φρέσκο αέρα δεν μπορούν να τον αντικαταστήσουν και 10 αφυγραντήρες.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά τα ανάβουμε όταν ξεκινούν τα κρύα και τα σβήνουμε την άνοιξη. 24/7 λειτουργία. Το σπίτι είναι συνέχεια ζεστό. Κάποια στιγμή δεν καταλαβαίνεις αν έχεις καλοριφέρ ή κλιματιστικά. Αρκεί να μην σβήσουν ποτέ.

Καμία σχέση το καλοριφέρ. Και δεύτερον αν το αφήσουμε έτσι το κλιματιστικό πάμε σίγουρα για άσθμα κάποια στιγμή. Και ξέρεις πόσο μετράω τη γνώμη σου για τα κλιματιστικά αλλά το καλοριφέρ κόπηκε λόγω αδυναμίας πληρωμής του κόσμου. Σε σχέση με άλλα ηλεκτρικά μέσα είναι φυσικά το οικονομικότερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, elpenor είπε

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε όμως ο κάθε ένας ζει διαφορετικά. Για παράδειγμα εγώ θέλω το πρωί μόλις πάει ο μικρός σχολείο να ανοίξω όλα τα ανοίγματα για τουλάχιστον μία ώρα να αεριστεί το σπίτι, ακόμα και αν έχει -5 βαθμούς έξω. Επίσης θέλω να έχω μόνιμα κάποια παράθυρα στην ανάκληση.

Μόλις σκοτεινιάσει που μαζευόμαστε όλοι θέλω να μπορέσω να ζεστάνω το σπίτι πολύ ώστε να είμαστε όλοι άνετα, να κάνει ο μικρός μπάνιο, να κάτσουμε χαλαρά στο σαλόνι κλπ. Αντίθετα το βράδυ αφού ξαπλώσουμε δεν με ενδιαφέρει αν θα πέσει η θερμοκρασία του σπιτιού γιατί θα είμαστε μέσα στις κουβέρτες.

Καταλαβαίνω ότι το να έχεις το σπίτι σε μια μόνιμα καλή θερμοκρασία είναι πιο σωστό αλλά δύσκολο να λειτουργήσει σε όλους, ιδίως σε άτομα σαν και εμένα που έχουμε μανία με τα ανοιχτά παράθυρα το κόστος για ένα σχετικά μεγάλο σπίτι μπορεί να είναι αβάσταχτο.

 

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ακριβώς το ίδιο και δεν μπορώ να καταλάβω κάποιους που λένε ανοίγουμε θέρμανση μόλις πιάσουν τα κρύα και κλείνουμε το Μάρτιο.

Καλά δεν ανοίγετε ποτέ παράθυρα;;;; Γνωρίζετε ότι αυτό είναι ότι χειρότερο στην υγεία σας αλλά κυρίως για την υγεία των παιδιών σας;;; Θα μου πουν κάποιοι βάζω υφυγραντήρα. Καλά και πόσους αφυγραντήρες βάζεις;;;; Από την άλλη όσους και να βάλεις τον φρέσκο αέρα δεν μπορούν να τον αντικαταστήσουν και 10 αφυγραντήρες.

 

6 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Καμία σχέση το καλοριφέρ. Και δεύτερον αν το αφήσουμε έτσι το κλιματιστικό πάμε σίγουρα για άσθμα κάποια στιγμή. Και ξέρεις πόσο μετράω τη γνώμη σου για τα κλιματιστικά αλλά το καλοριφέρ κόπηκε λόγω αδυναμίας πληρωμής του κόσμου. Σε σχέση με άλλα ηλεκτρικά μέσα είναι φυσικά το οικονομικότερο.. 

Ο σκοπός είναι να ζεσταθούν τα δομικά στοιχεία της οικίας. Είναι δεδομένο ότι το καλοριφέρ το κάνει πιο έντονα και γρήγορα μιας και οι σωλήνες διέρχονται εντός του σπιτιού αλλά αν διατηρήσουμε τα κλιματιστικά ανοιχτά μόνιμα τότε θα διατηρηθούν ζεστά και τα δομικά στοιχεία, οπότε ένας καθημερινός ή δύο αερισμός δεν θα προλάβει να ρίξει τη θερμοκρασία.

Προσωπικά έχω περάσει έτσι δυο χειμώνες.

Κόστος θέρμανσης για σπίτι 120τμ με συνολικές απώλειες 15kw έως 4€/ημέρα (24kwh με 0.17€ / kwh).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το αέρισμα των χώρων, με μία σωστή ροή μεταξύ εισόδου και εξόδου αέρα , έχετε ανανεώσει τον αέρα σε λιγότερο από 5 λεπτά , μετά κρυώνετε τους τοίχους και απλά πετάτε χρήματα για την επαναθέρμανση αυτών. Το άκουσα από μηχανικό, μην μου ζητήσετε να κάνω τα μαθηματικά , τα έχω ξεχάσει 😛 Αν ποτέ αγοράσω σπίτι ή φτιάξω σπίτι , αν και πολύ ακριβό, ένα σπίτι παθητικής ενέργειας είναι προαπαιτούμενο, επειδή έχεις πάντα φρέσκο αέρα στη σωστή θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SchinasN είπε

για το αέρισμα των χώρων, με μία σωστή ροή μεταξύ εισόδου και εξόδου αέρα , έχετε ανανεώσει τον αέρα σε λιγότερο από 5 λεπτά , μετά κρυώνετε τους τοίχους και απλά πετάτε χρήματα για την επαναθέρμανση αυτών. Το άκουσα από μηχανικό, μην μου ζητήσετε να κάνω τα μαθηματικά , τα έχω ξεχάσει 😛 Αν ποτέ αγοράσω σπίτι ή φτιάξω σπίτι , αν και πολύ ακριβό, ένα σπίτι παθητικής ενέργειας είναι προαπαιτούμενο, επειδή έχεις πάντα φρέσκο αέρα στη σωστή θερμοκρασία.

Μάλλον θα αναφερεσαι στα συστήματα μηχανικού αερισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον θα αναφερεσαι στα συστήματα μηχανικού αερισμού.

ναι , και γεωθερμία και όλες αυτές οι τεχνολογίες παθητικής ενέργειας ( όπως μονώσεις ) , ανοίγω άλλο κεφάλαιο άσχετο με το θέμα. Σόρρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό δεν είναι τίποτα άλλο, από έναν εναλλάκτη αέρα. Ο αέρας είναι το μέσο μετάδοσης της θερμότητας (συναγωγή), η οποία μεταδίδεται με άλλους δυο τρόπους, αγωγή (με επαφή, δηλαδή) και με ακτινοβολία.

Ο liakjim σωστά λέει ότι από την στιγμή που ζεστάνεις τα δομικά στοιχεία της οικοδομής, αισθάνεσαι πολύ μεγαλύτερη θερμική άνεση, γιατί αυτά ακτινοβολούν θερμότητα ολόγυρα επομένως και η αίσθηση είναι καλύτερη και τα A/C απλώς συντηρούν τις απώλειες, δεν χρειάζεται να δουλέψουν στην μέγιστη ισχύ για να καλύψουν τις απώλειες ΚΑΙ για να ανεβάσουν θερμοκρασία σε επιθυμητά επίπεδα.

Ωστόσο, για μια οικογένεια που κάνει διακοπτόμενη λειτουργία (λείπουν όλοι τα πρωινά - απογεύματα - δραστηριότητες κλπ και μαζεύονται τα απογεύματα) και ειδικά στην Ν. Ελλάδα που είναι πιο ήπιο το κλίμα και με A/C που η κατοικία ζεσταίνεται σχετικά εύκολα και άμεσα, πολλές φορές δεν είναι αυτό ούτε εφικτό ούτε οικονομικό. Εκεί υπάρχει πράγματι "ξηρή" αίσθηση των συστημάτων A/C. Εκεί για εμένα παίζει ρόλο ο έμπειρος εγκαταστάτης, να προτείνει κατάλληλα διαστασιολογημένα συστήματα και σε κατάλληλες θέσεις ώστε να μετριαστεί αυτό το φαινόμενο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...