Προς το περιεχόμενο

Σπίτι χωρίς καλοριφέρ


Kyriakos131211

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, SchinasN είπε

 Σε περιοχή με μπόλικη υγρασία θα είχες περισσότερη υγρασία μετά το άνοιγμα

Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο.

1-3f5600e1fe.jpg

πηγή https://repository.kallipos.gr/bitstream/11419/76/1/02_chapter_14.pdf

Όπως βλέπεις, αν έξω έχει 5C και 100% υγρασία  και αερίσεις έναν χώρο 20C και 50%, τελικά θα εισάγεις πιο ξηρό αέρα στον χώρο όταν αυτός θερμανθεί μιας και θα περιέχει λιγότερη ποσότητα υδρατμών.

 

1 λεπτό πριν, nvel είπε

ο αέρας με θερμοκρασία 10oC και σχετική υγρασία 100% είναι ξηρότερος από τον αέρα με σχετική υγρασία 50% σε θερμοκρασία 24oC

Πιάσε κόκκινο 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά με τόσες ώρες κλιματιστικό δεν έχετε θέμα με αναπνευστικό / λαιμό ?

Εγώ που έχω ένα μικρό εξοχικό και πήγα το Πάσχα και την έβγαλα ένα βράδυ με το κλιματιστικό γιατί δεν έχει καλοριφέρ , την επόμενη ημέρα δεν μπορούσα να μιλήσω. Το τραβάς που το τραβάς αυτό 4-5 μήνες με τον κλιματισμό στο κρύο να το τραβάς και το χειμώνα ?

Οκ καταλαβαίνω αν είναι οικονομικό το θέμα , εγώ προτιμώ αν δεν έχω καλοριφέρ σόμπα λαδιού . Δεν ξέρω απο πλευράς οικονομίας τι λέει , αλλά έχει ο καλό ότι όταν πιάσει θερμοκρασία σβήνει αλλά κρατάει αρκετή ώρα την θερμοκρασία το λάδι και ζεσταίνει ωραία τον χώρο.

Προσωπικά είμαι με 3 air condition σπίτι όλο το καλοκαίρι λόγω 5ου ορόφου , τα έχω σιχαθεί όμως τόσα χρόνια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο.

1-3f5600e1fe.jpg

πηγή https://repository.kallipos.gr/bitstream/11419/76/1/02_chapter_14.pdf

Όπως βλέπεις, αν έξω έχει 5C και 100% υγρασία  και αερίσεις έναν χώρο 20C και 50%, τελικά θα εισάγεις πιο ξηρό αέρα στον χώρο όταν αυτός θερμανθεί μιας και θα περιέχει λιγότερη ποσότητα υδρατμών.

όπως είπες συνήθως , εγώ σκεφτόμουν συγκεκριμένες περιοχές.

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρε παιδιά με τόσες ώρες κλιματιστικό δεν έχετε θέμα με αναπνευστικό / λαιμό ?

Εγώ που έχω ένα μικρό εξοχικό και πήγα το Πάσχα και την έβγαλα ένα βράδυ με το κλιματιστικό γιατί δεν έχει καλοριφέρ , την επόμενη ημέρα δεν μπορούσα να μιλήσω. Το τραβάς που το τραβάς αυτό 4-5 μήνες με τον κλιματισμό στο κρύο να το τραβάς και το χειμώνα ?

Οκ καταλαβαίνω αν είναι οικονομικό το θέμα , εγώ προτιμώ αν δεν έχω καλοριφέρ σόμπα λαδιού . Δεν ξέρω απο πλευράς οικονομίας τι λέει , αλλά έχει ο καλό ότι όταν πιάσει θερμοκρασία σβήνει αλλά κρατάει αρκετή ώρα την θερμοκρασία το λάδι και ζεσταίνει ωραία τον χώρο.

Προσωπικά είμαι με 3 air condition σπίτι όλο το καλοκαίρι λόγω 5ου ορόφου , τα έχω σιχαθεί όμως τόσα χρόνια

ναι είναι θέμα , αλλά από ότι είπαν πιο πάνω συμβαίνει μόνο με την ψύξη η μείωση της απόλυτης υγρασίας , οπότε κατέβηκε η σχετική υγρασία όπως δείχνει ο πίνακας επάνω και σου προκάλεσε το θέμα. Ίσως ένας υγραντήρας μαζί με το ερκοντίσιον λύσει το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και οι σόμπες Kerosun κάνουν δούλεια για μέχρι 50 τ.μ ίσως και παραπάνω.
Σε σπίτι που είχα πάει χειμώνα μια χαρά θερμοκρασία και περιβάλλον. Μόνο προσοχή θέλει στο άναμμα και στο σβήσιμο.
Έχουν βγει και κάτι ΕΣΠΑ για φυσικό αέριο αν έχεις σώματα στο σπίτι, που ίσως συμφέρει να το ψάξεις και καλύπτεις τα εισοδηματικά κριτήρια αν δεν νοικιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Πάντως και οι σόμπες Kerosun κάνουν δούλεια για μέχρι 50 τ.μ ίσως και παραπάνω.
Σε σπίτι που είχα πάει χειμώνα μια χαρά θερμοκρασία και περιβάλλον. Μόνο προσοχή θέλει στο άναμμα και στο σβήσιμο.
Έχουν βγει και κάτι ΕΣΠΑ για φυσικό αέριο αν έχεις σώματα στο σπίτι, που ίσως συμφέρει να το ψάξεις και καλύπτεις τα εισοδηματικά κριτήρια αν δεν νοικιάζεις.

να μην ξεχνάμε την μόνωση, ένα αμόνωτο σπίτι δεν θα ζεσταθεί ποτέ σε σχέση με ένα μονωμένο που θα ζεσταθεί στην μικρή κλίμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρε παιδιά με τόσες ώρες κλιματιστικό δεν έχετε θέμα με αναπνευστικό / λαιμό ?

Το θέμα να υπάρχει; Στη λειτουργία θέρμανσης, το κλιματιστικό επιδρά στην σχετική υγρασία το ίδιο ακριβώς όπως όλα τα μέσα θέρμανσης. Μόνο με το να μεταβάλλουν την ικανότητα του αέρα να συγκρατεί υδρατμούς. Δλδ με θέρμανση στον αέρα, ο τελευταίος συγκρατεί περισσότερους υδρατμούς = μείωση σχετικής.

2 λεπτά πριν, SchinasN είπε

όχι , 100% υγρασία στους 15 βαθμούς.

Νομίζω απίθανο στη χώρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω απίθανο στη χώρα μας.

Έχεις δίκιο , πάντως υπάρχουν κάποιες μέρες σε κάποιες περιοχές που δεν αντέχεται το άνοιγμα λόγω υγρασίας, χειμώνα - καλοκαίρι, να σου λένε οι γνωστοί , ωραία περιοχή , αλλά όχι για να μένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το θέμα να υπάρχει; Στη λειτουργία θέρμανσης, το κλιματιστικό επιδρά στην σχετική υγρασία το ίδιο ακριβώς όπως όλα τα μέσα θέρμανσης. Μόνο με το να μεταβάλλουν την ικανότητα του αέρα να συγκρατεί υδρατμούς. Δλδ με θέρμανση στον αέρα, ο τελευταίος συγκρατεί περισσότερους υδρατμούς = μείωση σχετικής.

ένα κλιματιστικό μπορεί να δημιουργεί ρεύμα αέρα με τέτοια ταχύτητα που να μειώνει την θερμική άνεση στην ίδια υγρασία/θερμοκρασία σε σχέση με άλλους τρόπος θέρμανσης που λειτουργούν με χαμηλές ταχύτητες αέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα π.χ. υψηλές τιμές υγρασίας έχουμε συνήθως Φθινόπωρο και Άνοιξη.

Η εξωτερική θερμοκρασία δεν έχει σχέση με την υγρασία.Το χειμώνα ας πούμε που έχει χαμηλές θερμοκρασίες έχουμε συνήθως χαμηλότερες τιμές υγρασίας γιατί ο βοριάς που είναι συνηθισμένος το χειμώνα ρίχνει πολύ την εξωτερική υγρασία σε σχέση με την εσωτερική στο σπίτι. Με ένα υγρασιόμετρο μπορούμε να το διαπιστώσουμε και να ανοίξουμε τα παράθυρα. Εγώ το κάνω πάντα όταν βλέπω ότι έχει καλές μέρες.

Και βρε παιδιά (δε μιλάω για τους πολύ βόρειους) ας μη μιλάμε στην Αθήνα για χαμηλές θερμοκρασίες.Τι περισσότερες μέρες του χειμώνα με μία σόμπα υγραερίου στο σαλόνι στο 1ο ή στο 2ο μάτι πιάνεις θερμοκρασίες 21 - 22 βαθμούς Κελσίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras

Όπως έγραψαν και άλλοι...στη λειτουργία για κρύο το ac ξηραίνει (δηλαδή αφαιρεί υγρασία) από το χώρο. Και έτσι αν έχεις ευαισθησία θα σου δημιουργήσει το πρόβλημα.

Στο ζεστό απλά με την άνοδο μειώνεται η σχετική...που τουλάχιστον προσωπικά το αντιλαμβάνομαι πολύ λιγότερο ως ενοχλητικό.

Εδώ και χρόνια μόνο ac είτε Αθήνα που έμενα είτε Πύργο τώρα χειμώνα καλοκαίρι και δεν έχουμε θέματα κανείς σε 5μελή οικογένεια.

Αλλά δε λέει κάτι...απλά θα είναι λιγότερο ευαίσθητο το αναπνευστικό μας. Όσο για οικονομία; καλύτερη επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά τα ανάβουμε όταν ξεκινούν τα κρύα και τα σβήνουμε την άνοιξη. 24/7 λειτουργία. Το σπίτι είναι συνέχεια ζεστό. Κάποια στιγμή δεν καταλαβαίνεις αν έχεις καλοριφέρ ή κλιματιστικά. Αρκεί να μην σβήσουν ποτέ.

Αυτό ισχύει για όλα τα είδη θέρμανσης. Και το εφαρμόζουμε μια ζωή, ό,τι είδος θέρμανσης και αν είχαμε. Όταν λείπουμε ή κοιμόμαστε χαμηλώνουμε τον θερμοστάτη.

16 ώρες πριν, elpenor είπε

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε όμως ο κάθε ένας ζει διαφορετικά. Για παράδειγμα εγώ θέλω το πρωί μόλις πάει ο μικρός σχολείο να ανοίξω όλα τα ανοίγματα για τουλάχιστον μία ώρα να αεριστεί το σπίτι, ακόμα και αν έχει -5 βαθμούς έξω. Επίσης θέλω να έχω μόνιμα κάποια παράθυρα στην ανάκληση.

Μόλις σκοτεινιάσει που μαζευόμαστε όλοι θέλω να μπορέσω να ζεστάνω το σπίτι πολύ ώστε να είμαστε όλοι άνετα, να κάνει ο μικρός μπάνιο, να κάτσουμε χαλαρά στο σαλόνι κλπ. Αντίθετα το βράδυ αφού ξαπλώσουμε δεν με ενδιαφέρει αν θα πέσει η θερμοκρασία του σπιτιού γιατί θα είμαστε μέσα στις κουβέρτες.

Καταλαβαίνω ότι το να έχεις το σπίτι σε μια μόνιμα καλή θερμοκρασία είναι πιο σωστό αλλά δύσκολο να λειτουργήσει σε όλους, ιδίως σε άτομα σαν και εμένα που έχουμε μανία με τα ανοιχτά παράθυρα το κόστος για ένα σχετικά μεγάλο σπίτι μπορεί να είναι αβάσταχτο.

Κι εμείς αερίζουμε το σπίτι συστηματικά όσο κρύο και αν κάνει. Αλλά δεν χρειάζεται να είναι μία ώρα ανοικτά για να αεριστεί. 4-5 φορές την ημέρα από 5-10 λεπτά, όλα ανοιχτά να κάνει ρεύμα αερίζεται το σπίτι τέλεια χωρίς να παγώσει.

 

7 ώρες πριν, SchinasN είπε

ναι , και γεωθερμία και όλες αυτές οι τεχνολογίες παθητικής ενέργειας ( όπως μονώσεις ) , ανοίγω άλλο κεφάλαιο άσχετο με το θέμα. Σόρρυ

Αυτό έχουμε κάνει στο σπίτι που κτίσαμε και είναι Α+, αλλά χωρίς γεωθερμία, αν και το θέλαμε, γιατί ξέφευγε σε κόστος λόγω βραχώδους οικοπέδου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Υπάρχει μηχανικός που προτείνει τέτοια λύση σε καλά μονωμένο σπίτι ή ακόμα καλύτερα πχ σε παθητικό? 

Τι διαφορά έχει πχ μια αντλία θερμότητα με fan coils ?

Ναι αρκετοί καθος συγκεκριμένο μηχάνημα ζεσταίνει τα αντικείμενα και όχι τον αέρα απλά όλο το θέμα τους είναι η σωστή εγγατασταση (κατά προτίμηση στο ταβάνι) και το παν είναι καλή θερμομόνωση σπιτιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...