Προς το περιεχόμενο

Σπίτι χωρίς καλοριφέρ


Kyriakos131211

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SchinasN είπε

για το αέρισμα των χώρων, με μία σωστή ροή μεταξύ εισόδου και εξόδου αέρα , έχετε ανανεώσει τον αέρα σε λιγότερο από 5 λεπτά , μετά κρυώνετε τους τοίχους και απλά πετάτε χρήματα για την επαναθέρμανση αυτών. Το άκουσα από μηχανικό, μην μου ζητήσετε να κάνω τα μαθηματικά , τα έχω ξεχάσει 😛 Αν ποτέ αγοράσω σπίτι ή φτιάξω σπίτι , αν και πολύ ακριβό, ένα σπίτι παθητικής ενέργειας είναι προαπαιτούμενο, επειδή έχεις πάντα φρέσκο αέρα στη σωστή θερμοκρασία.

Πιθανώς να συμβαίνει σε σύγχρονα σπίτια τα οποία σπανίζουν στη χώρα μας και τα τελευταία χρόνια φτιάχνονται κάποια  όχι όλα με αυτόν τον τρόπο , γιατί ανεβαίνει πολύ το κόστος..

Τα κλασικά διαμερίσματα Ελλήνων κατασκευαστών 10ετιών 1980 , 1990 . 2000 , συσωρεύουν υγρασία σε τοίχους σε ρούχα σε ντουλάπες και ο καλύτερος τρόπος να διώξεις την υγρασία είναι όταν η εξωτερική είναι χαμηλή ανοίγεις για όση ώρα μπορείς περισσότερο να στεγνώσει το σπίτι.

Μη το κάνετε σαν το γειτονά μου που δεν είχε ανοίξει παράθυρο όλο το χειμώνα να μην του φύγει η ζέστη και το Μάρτιο βλέποντας το δικό μου αναρωτιόταν γιατί οι δικοί μου τοίχοι δεν έχουν  πουθενά ούτε στίγμα μαυρίλας σε αντίθεση με το δικό του.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικα σκοπευω να δωσω 5.000€ για να βαλω κλιματιστικά για 200τμ σπιτι να καλύψω θερμανση και ψυξη. Αλλιως γυρω στα 7000 για πετρελαιο μονο.

Εαν ειναι διαστασιολογημενο σωστα και εχεις οσα χρειαζονται εισαι οκ. Εχω δει πανω απο 24btu σε χωρο 70 τετραγωνικων να μη κανει τιποτα fujitsu και το ιδιο σε αλλο χωρο αντιστοιχο να σκας. Παιζει ρολο και η θεση και πολλα. Μπορει να χρειαζεσαι πανω απο 1 σε ενα χωρο ειδικα αν θες να ζεστενεσαι οταν εχει 1-2 βαθμους εξω... και γενικα να μη το αναβεις μονο 2 ωρες τη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2020 στις 10:41 ΠΜ, Kyriakos131211 είπε

Καλημέρα και καλό ΣΚ σε όλους . 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε σαν λύση για θέρμανση τον χειμώνα σε ένα σπίτι που έχει μόνο a/c σε κάθε δωμάτιο .

Προτείνετε κάποια καλή λύση ;

Ευχαριστώ

αν εχεις καλά μονωμένο σπιτι (πορτες κυριος ) υπέρυθρα πανελ ειναι μονόδρομος

https://www.skroutz.gr/c/1500/Panel-Yperythris-THermansis/m/8340/Infrapower.html

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος περιμένετε με κλιματιστικά να ζεσταθεί το κοκαλαλι σας?

Αν δε βάλεις πετρέλαιο/φυσικό αέριο δεν πρόκειται

εδώ Θεσσαλονίκη ξυπνάω καμία φορά με τον κλιματισμό και από την υγρασία η μύτη μου είναι υγρή

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, Black Demis said:

αν εχεις καλά μονωμένο σπιτι (πορτες κυριος ) υπέρυθρα πανελ ειναι μονόδρομος

https://www.skroutz.gr/c/1500/Panel-Yperythris-THermansis/m/8340/Infrapower.html

Υπάρχει μηχανικός που προτείνει τέτοια λύση σε καλά μονωμένο σπίτι ή ακόμα καλύτερα πχ σε παθητικό? 

17 minutes ago, OliverTwist1985 said:

Έλεος περιμένετε με κλιματιστικά να ζεσταθεί το κοκαλαλι σας?

Τι διαφορά έχει πχ μια αντλία θερμότητα με fan coils ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

Έλεος περιμένετε με κλιματιστικά να ζεσταθεί το κοκαλαλι σας?

Αν δε βάλεις πετρέλαιο/φυσικό αέριο δεν πρόκειται

εδώ Θεσσαλονίκη ξυπνάω καμία φορά με τον κλιματισμό και από την υγρασία η μύτη μου είναι υγρή

Μία χαρά ζεσταίνεσαι με κλιματιστικο. Τώρα αν δεν είναι σωστα επιλεγμένα η το ανάβει και το σβήνει συνεχώς κάποιος. αυτό είναι άλλο θέμα. Για την υγρασία βάζεις αφυγραντηρα. Σε πολλές πολυκατοικιες δεν ανάβουν καθόλου κεντρική θέρμανση, οπότε όσοι μπορούν καταφεύγουν στο κλιματιστικο. Οι περισσότεροι έχουν συνηθίσει στην τακτική της κεντρικής θέρμανσης με την διακοπτόμενη λειτουργία και τα υπερδιαστασιολογημενα σώματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Μία χαρά ζεσταίνεσαι με κλιματιστικο. Τώρα αν δεν είναι σωστα επιλεγμένα η το ανάβει και το σβήνει συνεχώς κάποιος. αυτό είναι άλλο θέμα. Για την υγρασία βάζεις αφυγραντηρα. Σε πολλές πολυκατοικιες δεν ανάβουν καθόλου κεντρική θέρμανση, οπότε όσοι μπορούν καταφεύγουν στο κλιματιστικο. Οι περισσότεροι έχουν συνηθίσει στην τακτική της κεντρικής θέρμανσης με την διακοπτόμενη λειτουργία και τα υπερδιαστασιολογημενα σώματα. 

Το ότι πολύ κόσμος είναι αφραγγος και δεν ανάβει την κεντρική θέρμανση, δε σημαίνει ότι είναι το ίδιο ο κλιματισμός. Όσο κλιματισμό και να βάλεις, οι τοίχοι όταν τους πιάνεις θα είναι παγωμένοι.

Επεξ/σία από OliverTwist1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

Το ότι πολύ κόσμος είναι αφραγγος και δεν ανάβει την κεντρική θέρμανση, δε σημαίνει ότι είναι το ίδιο ο κλιματισμός. Όσο κλιματισμό και να βάλεις, οι τοίχοι όταν τους πιάνεις θα είναι παγωμένοι.

Προσωπικη εμπειρία και απο εμένα, με 24/7 χρήση κλιματισμού η αίσθηση ζέστης / θαλπωρής είναι παραπλήσια με του καλοριφερ.(και οι τοίχοι δεν ειναι παγωμένοι)

Εχω καλοριφερ, έχω πετρέλαιο.. δεν ειναι θέμα αφραγκίας..είναι θέμα επιλογής.

Επίσης με το κλιματιστικό ο χώρος εχει πάντα σταθερη θερμοκράσια που θέλω, σε σχεση με το ανοιξε κλεισε του καλοριφερ.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πιθανώς να συμβαίνει σε σύγχρονα σπίτια τα οποία σπανίζουν στη χώρα μας και τα τελευταία χρόνια φτιάχνονται κάποια  όχι όλα με αυτόν τον τρόπο , γιατί ανεβαίνει πολύ το κόστος..

Τα κλασικά διαμερίσματα Ελλήνων κατασκευαστών 10ετιών 1980 , 1990 . 2000 , συσωρεύουν υγρασία σε τοίχους σε ρούχα σε ντουλάπες και ο καλύτερος τρόπος να διώξεις την υγρασία είναι όταν η εξωτερική είναι χαμηλή ανοίγεις για όση ώρα μπορείς περισσότερο να στεγνώσει το σπίτι.

Μη το κάνετε σαν το γειτονά μου που δεν είχε ανοίξει παράθυρο όλο το χειμώνα να μην του φύγει η ζέστη και το Μάρτιο βλέποντας το δικό μου αναρωτιόταν γιατί οι δικοί μου τοίχοι δεν έχουν  πουθενά ούτε στίγμα μαυρίλας σε αντίθεση με το δικό του.

δεν μίλησα για το τι κάνεις σε μερικώς μονωμένα ή αμόνωτα , εκεί θέλει μόνωση να ανεβείς τουλάχιστον 2 ενεργειακές κλάσεις και για αυτό έχουν βγει τα προγράμματα. Το ξέρουμε ότι αερίζεις περισσότερο χρόνο , αλλά είναι λάθος να το προτείνεις επειδή είναι η λύση που σε βολεύει χωρίς όμως επιστημονικές αποδείξεις , δεν ισχύουν τα ίδια σε κάθε σπίτι και σε κάθε περιοχή. Σε περιοχή με μπόλικη υγρασία θα είχες περισσότερη υγρασία μετά το άνοιγμα, επίσης ο πρώτος όροφος θα έχει περισσότερη υγρασία από τον τελευταίο. Ένας αφυγραντήρας θα κάνει περίπου την ίδια δουλειά χωρίς να πέσει η θερμοκρασία, όπως επίσης και ένα ερκοντίσιον επίσης ρίχνει την υγρασία. Ο γείτονας σου πιθανόν να έκαψε τις μισές θερμίδες, αλλά επειδή εσύ έχεις lpg από το βενζινάδικο , το έκανες πιο φτηνά, άλλο πιο φτηνά και άλλο μόλυνες το περιβάλλον με τους διπλάσιους ρύπους. Βέβαια ο καθένας κοιτά την τσέπη του , τα "εξοικονομώ" είναι μια καλή ευκαιρία για πολύ κόσμο να μονώσει το σπίτι. Την καλύτερη απάντηση θα την πάρεις από τον μηχανικό. Δεν είπα όμως να τα έχετε συνέχεια κλειστά. Μπορείς κάλλιστα να ανοίγεις 2 φορές την μέρα από 5 λεπτά και οι τοίχοι να είναι καθαροί στο τέλος του χειμώνα. Τώρα αν έχεις τζάκι και άλλα πράγματα , αναμενόμενο να κάτσει και στους τοίχους.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SchinasN είπε

δεν μίλησα για το τι κάνεις σε μερικώς μονωμένα ή αμόνωτα , εκεί θέλει μόνωση να ανεβείς τουλάχιστον 2 ενεργειακές κλάσεις και για αυτό έχουν βγει τα προγράμματα. Το ξέρουμε ότι αερίζεις περισσότερο χρόνο , αλλά είναι λάθος να το προτείνεις επειδή είναι η λύση που σε βολεύει χωρίς όμως επιστημονικές αποδείξεις , δεν ισχύουν τα ίδια σε κάθε σπίτι και σε κάθε περιοχή. Σε περιοχή με μπόλικη υγρασία θα είχες περισσότερη υγρασία μετά το άνοιγμα. Ένας αφυγραντήρας θα κάνει περίπου την ίδια δουλειά χωρίς να πέσει η θερμοκρασία, όπως επίσης και ένα ερκοντίσιον επίσης ρίχνει την υγρασία. Ο γείτονας σου πιθανόν να έκαψε τις μισές θερμίδες, αλλά επειδή εσύ έχεις lpg από το βενζινάδικο , το έκανες πιο φτηνά, άλλο πιο φτηνά και άλλο μόλυνες το περιβάλλον με τους διπλάσιους ρύπους. Βέβαια ο καθένας κοιτά την τσέπη του , τα "εξοικονομώ" είναι μια καλή ευκαιρία για πολύ κόσμο να μονώσει το σπίτι. Την καλύτερη απάντηση θα την πάρεις από τον μηχανικό. Δεν είπα όμως να τα έχετε συνέχεια κλειστά. Μπορείς κάλλιστα να ανοίγεις 2 φορές την μέρα από 5 λεπτά και οι τοίχοι να είναι καθαροί στο τέλος του χειμώνα. Τώρα αν έχεις τζάκι και άλλα πράγματα , αναμενόμενο να κάτσει και στους τοίχους.

Ένα φυσιολογικό κλιματιστικό  μόνο στην ψύξη αφαιρεί υγρασία του χώρου και όχι στην θέρμανση. Λόγο αύξησης θερμοκρασίας πέφτει η σχετική υγρασία του χώρου αλλά δεν αφαιρείται.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

Το ότι πολύ κόσμος είναι αφραγγος και δεν ανάβει την κεντρική θέρμανση, δε σημαίνει ότι είναι το ίδιο ο κλιματισμός. Όσο κλιματισμό και να βάλεις, οι τοίχοι όταν τους πιάνεις θα είναι παγωμένοι.

Αλλά έλεγες πριν και άλλα τώρα. Είπες ότι με κλιματισμό δεν ζεσταίνεσαι, αποψη που ειναι λάθος. Όλος ο ντορος που γίνεται για τα κλιματιστικά τα τελευταία 10 χρόνια γίνεται επειδή το πετρελαιο έγινε πολύ ακριβό και το αέριο το ακολουθεί. Στο θέμα της ποιότητας είναι δεδομένο ότι τα σώματα καλοριφέρ με το νερό παρέχουν πιο ποιοτική θέρμανση, για όσους έχουν να πληρώνουν όμως και με περιβάλλοντικες επιπτώσεις, θα μπορούσες να έλεγες ορθοτερα ότι το καλύτερο είναι να κάνεις θερμομόνωση και μετά αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου με αντλία θερμότητας. Επίσης δεν ειναι ανάγκη να έχεις άφραγκιες για να υποστηρίζεις τα κλιματιστικά, εγώ απλά αρνούμαι να πληρώνω για την μονοκατοικία μου τόσα χρήματα όταν μπορώ να θερμανθω με λιγότερα, δεν έχει σχέση ούτε με υγρασιες ούτε με τοίχους. Και στον κλιματισμό ζεσταίνονται οι τοίχοι αν το αφήσεις κάποιες ώρες να λειτουργεί, έχω κάνει μετρήσεις με θερμόμετρο στο σπίτι μου και βλέπω τι γίνεται. Τα συστήματα κεντρικής θέρμανσης με την διακοπτόμενη λειτουργία και τα τεράστια σώματα και λέβητες ειναι ενας σπαταλος προβληματικός και περιβάλλοντικα επιβλαβής τρόπος θέρμανσης. Αυτό που πρέπει να συμβαίνει σήμερα είναι μόνιμη λειτουργία του συστήματος είτε κλιματισμός είτε αέριο στο ρελαντι με χαμηλή κατανάλωση για μόνιμη και σταθερή ποιοτική θέρμανση, βγαίνει φθηνότερα σε σχέση με την διακοπτόμενη και τα πετρελαια, αυτο μπορείς να το πετύχεις είτε με ΑΘ είτε με αέριο. Εσύ έχεις συνηθησει στον λάθος τρόπο και τον παρουσιάζεις για σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ένα φυσιολογικό κλιματιστικό  μόνο στην ψύξη αφαιρεί υγρασία του χώρου και όχι στην θέρμανση. Λόγο αύξησης θερμοκρασίας πέφτει η σχετική υγρασία του χώρου αλλά δεν αφαιρείται.

Χρησιμοποιώ και τις άλλες λειτουργίες , αφύγρανση και ανακύκλωση του αέρα. Για θέρμανση έχω φα , οπότε το πάω σε συνδυασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SchinasN είπε

Σε περιοχή με μπόλικη υγρασία θα είχες περισσότερη υγρασία μετά το άνοιγμα

ο αέρας με θερμοκρασία 10oC και σχετική υγρασία 100% είναι ξηρότερος από τον αέρα με σχετική υγρασία 50% σε θερμοκρασία 24oC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...