Προς το περιεχόμενο

Σπίτι χωρίς καλοριφέρ


Kyriakos131211

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Με ένα κλιματιστικό σε κάθε δωμάτιο και όχι ένα "μεγάλο" σε μικρό χώρο ώστε να μπορεί ο αέρας να κάνει πεντάλεπτο ταξίδι στα άλλα δωμάτια για να "σπάει" τη θερμοκρασία δε γίνεται δουλειά.

Με τα σωστά μηχανήματα σε μικρούς χώρους έχεις παραπλήσια αίσθηση σε κλάσμα της κατανάλωσης φυσ. αερίου /πετρελαίου.

Για μένα λειτουργεί πάντως το 24/7 εξαιρετικά, δεν κλείνω ούτε στα 15λεπτα που αερίζω και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Πόσο σου έρχεται ο λογαριασμός αν επιτρέπεται και για πόσα τετραγωνικά σπίτι μιλάμε;
Θα ήθελα να ξέρω αν συμφέρει να το αφήνει κάποιος συνέχεια ή αν το σβήνει και το ανάβει, που κάνω εγώ μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Πόσο σου έρχεται ο λογαριασμός αν επιτρέπεται και για πόσα τετραγωνικά σπίτι μιλάμε;
Θα ήθελα να ξέρω αν συμφέρει να το αφήνει κάποιος συνέχεια ή αν το σβήνει και το ανάβει, που κάνω εγώ μέχρι τώρα.

Μα αυτό είναι το θέμα. Ότι άσχετα με το "on" όταν πιάνει θερμοκρασία είναι κλειστό το ac, δεν καίει σχεδόν τίποτα 

Όταν πέσει από την θερμοκρασία που του έχεις ορίσει, ανοίγει ήπια μόνο του, και αυτόν τον ένα βαθμό χοντρικά που έχασε σύντομα τον ξανανεβαζει. 

Με αυτό που κάνεις εσύ, πέφτει η θερμοκρασία 2-3-5 βαθμούς και μετά ανοίγεις, κάτι που κάνει το ac να δουλεύει πολύ πιο έντονα και για πολύ περισσότερη ώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giannis808 είπε

Μα αυτό είναι το θέμα. Ότι άσχετα με το "on" όταν πιάνει θερμοκρασία είναι κλειστό το ac, δεν καίει σχεδόν τίποτα 

Όταν πέσει από την θερμοκρασία που του έχεις ορίσει, ανοίγει ήπια μόνο του, και αυτόν τον ένα βαθμό χοντρικά που έχασε σύντομα τον ξανανεβαζει. 

Με αυτό που κάνεις εσύ, πέφτει η θερμοκρασία 2-3-5 βαθμούς και μετά ανοίγεις, κάτι που κάνει το ac να δουλεύει πολύ πιο έντονα και για πολύ περισσότερη ώρα. 

Ναι καλά όλα αυτά, ο λογαριασμός πόσο έρχεται να πει κάποιος.
Αυτά τα έχω ξανακούσει και για το καλοκαίρι, και μετά έρχεται ο λογαριασμός στον Θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Ναι καλά όλα αυτά, ο λογαριασμός πόσο έρχεται να πει κάποιος.
Αυτά τα έχω ξανακούσει και για το καλοκαίρι, και μετά έρχεται ο λογαριασμός στον Θεό.

Εξαρτάται από την μόνωση. Αν η θερμοκρασία πέφτει/ανεβαίνει αμέσως , θα καίει συνέχεια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Πόσο σου έρχεται ο λογαριασμός αν επιτρέπεται και για πόσα τετραγωνικά σπίτι μιλάμε;
Θα ήθελα να ξέρω αν συμφέρει να το αφήνει κάποιος συνέχεια ή αν το σβήνει και το ανάβει, που κάνω εγώ μέχρι τώρα.

92τμ σαλονοκουζινοτραπεζαρία, 2 υπνοδωμάτια. Ενα 18άρι (οριακά επαρκές) και 1 εννιάρι σε κάθε υπνοδωμάτιο, ζητούμενη 22, Κορωπί.

Οικονομικά αν το δεις, λογικά όσο λιγότερο το ανάβεις τόσο περισσότερο σε συμφέρει οικονομικά με την έννοια οτι δεν λειτουργεί :)

Λοιπόν κάθησα και υπολόγισα για να μιλάμε με νούμερα. Εγώ από 1/11-31/3 πλήρωσα ρεύμα συνολικά 590 € ρεύμα για όλο το σπίτι, συμπεριλαμβανόμενης συχνής χρήσης στεγνωτηρίου, φούρνου, φωτισμού κ.ο.κ.

Αν σκεφτείς ότι μέσα σε αυτό υπάρχει 24/7 κλματισμός, ε, το λες και γ@μάτο (με μέτρια κλιματιστικά έτσι, ειδικά το 18άρι)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

92τμ σαλονοκουζινοτραπεζαρία, 2 υπνοδωμάτια. Ενα 18άρι (οριακά επαρκές) και 1 εννιάρι σε κάθε υπνοδωμάτιο, ζητούμενη 22, Κορωπί.

Οικονομικά αν το δεις, λογικά όσο λιγότερο το ανάβεις τόσο περισσότερο σε συμφέρει οικονομικά με την έννοια οτι δεν λειτουργεί :)

Λοιπόν κάθησα και υπολόγισα για να μιλάμε με νούμερα. Εγώ από 1/11-31/3 πλήρωσα ρεύμα συνολικά 590 € ρεύμα για όλο το σπίτι, συμπεριλαμβανόμενης συχνής χρήσης στεγνωτηρίου, φούρνου, φωτισμού κ.ο.κ.

Αν σκεφτείς ότι μέσα σε αυτό υπάρχει 24/7 κλματισμός, ε, το λες και γ@μάτο (με μέτρια κλιματιστικά έτσι, ειδικά το 18άρι)

Καλά είναι, καθώς το 18ρι είναι μικρό για το χώρο σου και καταναλώνει και παραπάνω από ότι ένα 24ρι για παράδειγμα.
Προφανώς αν δεν λειτουργεί καίει λιγότερο, εγώ ρωτάω να δω πιο είναι vfm, δηλαδή να μην κρυώνεις και να μην πληρώνεις τα κέρατά σου σε ρεύμα.
Τέλος πάντων ευτυχώς δεν κάνει τόσο κρύο στην Αθήνα τουλάχιστον, οπότε κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 777andreas777 είπε

Πόσο σου έρχεται ο λογαριασμός αν επιτρέπεται και για πόσα τετραγωνικά σπίτι μιλάμε;
Θα ήθελα να ξέρω αν συμφέρει να το αφήνει κάποιος συνέχεια ή αν το σβήνει και το ανάβει, που κάνω εγώ μέχρι τώρα.

Εξαρτάται από τη μόνωση όπως σου είπαν . Επίσης άλλο να το έχεις 20-22 το χειμώνα και άλλο 26 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στοιχεια και για τις 2 πλευρες. πατησια, 100τμ σπιτι, κλειστο απο παντου, γενικα κατω απο 19 μεσα δεν πεφτει το χειμωνα.

ανεκαθεν αναβα μονο 2 ac στο σπιτι και το κραταγα στους 23, απο τελη οκτωβρη μεχρι απριλιο αναμενα ξεχασμενα. ρευμα πληρωνα κανα 70ρι παραπανω το μηνα για 3-4 μηνες. ενα 18ρι σαλονι και ενα 9 ρι πισω για 2 δωματια, με ολες τις πορτες ανοιχτες υπηρχε μια σχετικη ανομοιομορφια αλλα οκ.

περσι λογω ασθενειας αφησα αναμενα καλοριφερ απο αρχες δεκεμβρη μεχρι μαρτη. πληρωσα καπου 50% παραπανω απο το ρευμα αντιστοιχα. δε μπροω να δωσω πιο ακριβη στοιχεια δυστυχως.

γενικα συμφερει το ρευμα, πλην του οτι δεν εχεις την ιδια ομοιομορφια θερμανσης στο χωρο, και λιγο χειροτερη σχετικη υγρασια. αυτα που λενε οτι οσο χειροτερη ειναι η μονωση τοσο πιο πολυ συμφερει το πετρελαιο δεν τα πολυπιστευω, γιατι θεωρητικα κατι δε μου καθεται καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...