Προς το περιεχόμενο

Μασκα παντου διευκρινίσεις


41ex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, βάζω τον τιτλο ως εχει στο γκουγκλ και δεν παιρνω απάντηση, απο επίσημα χείλη το ίδιο αρα καταφευγω στη λύση του ινσομνια!

Ρωτάω αν εχει καταλάβει κανεις τι παίζει και αν υπάρχιε κάποιο επίσημο λινκ με τους κανόνες (φεκ, κυα, κτλ) το μόνο που βρήκα είναι αυτό αλλά μιλάει για σχολεία μονο: https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/fek_3.pdf

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος παραθέτω κάποια ερωτήματα, γραψτε μου αν ΝΑΙ ή ΟΧΙ αν γνωρίζετε:

1. παω να πετάξω τα σκουπιδια απο κάτω?

2. παω να πεταξω την ανακύκλωση, 5 τετράγωνα πιο κάτω?

3. παω το βράδυ στο ψιλικατζιδικο για τσιγάρα:

    α. μεσα στο ψιλικατζιδικο -> ΝΑΙ

    β. εξω αν έχει ουρά -> ΝΑΙ

    γ. στο δρόμο αν είναι έρημος και περπατώ εντελώς μόνος?

4. πάω για τρέξιμο -> ΟΧΙ

5. πάω το σκύλο βόλτα?

  α. εγώ ?

  β. ο σκύλος ?

6. πάω στο εστιατόριο:

  α. όταν μπαίνω και στην ουρά ->ΝΑΙ

  β. όταν κάτσω στο τραπέζι -> ΟΧΙ

  γ. στο δρόμο αν είναι έρημος και περπατώ εντελώς μόνος?

7. στο αμάξι:

   α. μονος μου -> ΟΧΙ

   β. με οικογένεις - >ΟΧΙ

   γ. με ξένους -> ΝΑΙ

 

παρακάλω δεν ειναι τρολοθέμα, μη κλειδωθεί, χωρίς προσωπικά σχόλια, υπέυθυνες απαντήσεις μόνο, και αν δικαιολογούνται με κάποιο φεκ λινκ

οποιος θέλει ας προσθέσει περιπτώσεις που τον ενδιαφέρουν...

Επεξ/σία από 41ex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαλάνδρι κέντρο σήμερα όλοι φοράνε έξω μάσκα όταν κυκλοφορούν. Όταν κάθονται σε κατάστημα οχι.

Στην γειτονιά μου, τα 4 άτομα που είδα να κυκλοφορούν μόνα τους στην ερημιά, φοραγαν την μάσκα.

Είδα κάποιον που έτρωγε όσο περπατούσε και φυσικά δεν φόραγε μάσκα. 

Θεωρητικά αν ισχύει αυτό, μπορείς να κυκλοφορείς με ένα σακουλάκι κουλούρι στο χέρι και να μασάς τσίχλα σαν κατσίκα. 

 

https://www.tanea.gr/2020/10/23/greece/maskes-pantou-poioi-eksairountai-apo-to-metro-ti-tha-isxysei-se-sxoleia-ix-polykatoikies/amp/

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SilentVoice είπε

Θεωρητικά αν ισχύει αυτό, μπορείς να κυκλοφορείς με ένα σακουλάκι κουλούρι στο χέρι και να μασάς τσίχλα σαν κατσίκα. 

Ε ναι, μην ακολουθήσουμε τους κανονισμούς μία φορά, θα χαλάσει η φήμη του ελληνάρα. :P

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ε ναι, μην ακολουθήσουμε τους κανονισμούς μία φορά, θα χαλάσει η φήμη του ελληνάρα. :P

Το λέω από την άποψη ότι θα πρέπει να διευκρινιστεί αυτό.

Εγώ π.χ. συνήθιζα όταν περπατάω, να κάνω τσιγάρο. Σήμερα δεν το έκανα γιατί φορούσα την μάσκα.

Μπορώ όταν περπατάω να κάνω τσιγάρο χωρίς μάσκα;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Το λέω από την άποψη ότι θα πρέπει να διευκρινιστεί αυτό.

Εγώ π.χ. συνήθιζα όταν περπατάω, να κάνω τσιγάρο. Σήμερα δεν το έκανα γιατί φορούσα την μάσκα.

Μπορώ όταν περπατάω να κάνω τσιγάρο χωρίς μάσκα;

Το ζήτημα είναι να φοράμε μάσκα όταν ερχόμαστε σε επαφή με κόσμο για την υγεία τη δική μας και των γύρω μας, όχι να ψάχνουμε πότε μπορούμε βάση νόμου, παραθύρων ή ερμηνευτικών τρυπών να μη φοράμε. Και να επιτρέπεται να μη φοράμε σε κάποιες περιπτώσεις (π.χ τσιγάρο, φαγητό, κ.λπ) καλό θα ήταν να μη το εκμεταλλευτούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Haldol είπε

Το ζήτημα είναι να φοράμε μάσκα όταν ερχόμαστε σε επαφή με κόσμο για την υγεία τη δική μας και των γύρω μας, όχι να ψάχνουμε πότε μπορούμε βάση νόμου, παραθύρων ή ερμηνευτικών τρυπών να μη φοράμε. Και να επιτρέπεται να μη φοράμε σε κάποιες περιπτώσεις (π.χ τσιγάρο, φαγητό, κ.λπ) καλό θα ήταν να μη το εκμεταλλευτούμε.

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είπα το αντίθετο.Για αυτό άνοιξε το θέμα ο TS , αν κάποιος μπορεί να βρει επίσημες διευκρινίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στην Αθήνα σας "ξενίζει" το θέμα της μάσκας, θα σας πω τι ίσχυε στα Χανιά που  είχαμε μάσκες όλο το καλοκαίρι. Όταν είμασταν  "στα κοκκινα", μάσκες έξω ακομα και για τα σκουπίδια. Οταν περιμένεις σε ουρα να μπείς σε μαγαζί-->μάσκα, οταν εισαι σε μαγαζί-->μάσκα (εκτός εστίασης στα οποία δεν περιλαμβάνονται όμως οι φούρνοι πχ), πας τον σκύλο βόλτα-->μάσκα, στο αμάξι δεν φοράς μάσκα αλλά σε λεοφωρείο εννοείται μάσκα. Στον δρομο εννοείται με μάσκα ακομα και εαν είναι άδειος, εκτός αν πέσει το επίπεδο του κινδύνου. Στα χανιά δεν έχουμε κρούσμα σχεδόν μήνα και πριν περίπου 10 μέρες νομίζω επέτρεψαν σε δρόμους ΧΩΡΙΣ πολυ κόσμο να μην φοράμε μάσκες. Εαν ειμαστε σε σημείο με πολύ κόσμο, παλι μάσκα στο δρόμο...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για του αθλητές έκαναν διευκρίνηση ότι δεν χρειάζεται μάσκα, αλλα για τους ελεύθερα ασκούμενους δεν έχω διαβάσει κάτι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεμε μασκα παντου, τωρα οσοι πανε γυμναστηριο και δεν φορανε μεγεια τους με χαρα τους, αν κολλησουν μετα να δω τι θα λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙα ερώτηση.

Εμείς οι μηχανόβιοι πρέπει να φοράμε και κράνος και μάσκα ;

Ηλ**θια ερώτηση αλλά την θέτω διότι διάβασα περι προστιμων στην Αχαια για την μη χρήση μάσκας από μηχανοβιους

Αν το αναγραφει στο φεκ ,καλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Για του αθλητές έκαναν διευκρίνηση ότι δεν χρειάζεται μάσκα, αλλα για τους ελεύθερα ασκούμενους δεν έχω διαβάσει κάτι.

Ισχύει για όλους τους αθλούμενους. Κατα την ώρα της άθλησης δεν φοράμε μάσκα, όπως αποφάνθηκε και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας. Είτε είσαι χρυσός ολυμπιονίκης είτε χομπίστας αθλούμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κρήτη (λόγω τουρισμού-αλλά μη το φωνάζουμε γιατί θα φάμε κανένα κατακέφαλο, οι τουρίστες δεν μας κολλάνε, τους κολλάμε είπαμε....), φοράμε μάσκα από το καλοκαίρι, την πρώτη εβδομάδα ήταν χάλια (έκανε και πολύ ζέστη), μετά συνηθίζεις, όπως συνηθίζεις να σε βλέπουν και να αλλάζουν πεζοδρόμιο. Κάπου πριν 10 ημέρες, χαλαρώσαμε λίγο αλλά μετά τα 800αρια τους βλέπω πάλι ξανακουμπώθηκαν. Βασικά δεν υπάρχει κάτι άλλο, αποστάσεις και μάσκα. Τουλάχιστον φύγανε οι τουρίστες και έπεσε επίπεδο το Ηράκλειο από πορτοκαλί σε κίτρινο (να μη βάζουν τουλάχιστον τα παιδιά μάσκα στο διάλυμα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου ανοίγεις το στόμα για να φας ή να πιεις δεν φοράς. Επίσης και στην οδήγηση όταν είσαι μόνος σου ή με οικογένεια.  

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις  φοράς. Αν ο καδος απορριμμάτων είναι είκοσι μέτρα,  ε , πάρε την δική σου απόφαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...