Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαν το origins δεν εχει οταν βγηκε το 2 και το επαιξα και εγω οκ δεν ηταν χαλια αλλα τεσπα δεν ενιωσα οπως το πρωτο..και ξαναεβαλα παλι το

origins με ολα τα dlc και το ελιωσα ξανα :P αλλα οκ  και το 3ο πλεον ειναι επικο... λιγο αλλη φαση ποια και φυσικα τα γραφικα κλπ δεν συγκρινονται...

 

 

15 ώρες πριν, th_nikos είπε

Τερμάτισα πριν από λίγες ημέρες το Witcher 3 μαζί και με τα δύο expansions, συνολικά πάνω από 380 ώρες. Μόλις το τελείωσα μου έμεινε μία γλυκιά μελαγχολία. Παιχνίδι σταθμός που πλέον όλα τα RPG θα συγκρίνονται μαζί του. Θα κάνω σίγουρα ένα δεύτερο playtrough όταν αναβαθμίσω τη κάρτα γραφικών μου ώστε να το παίξω σε ultra τα γραφικά του.

το μονο που συγκρινεται μαζι του ειναι το dragon age inquisition για εμενα τπτ αλλο...και παλι ειναι διαφορετικη φαση οποτε απλα θα ελεγα ειναι ισαξια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Γενικά το Dragon Age II ήταν κάπως σαν...spin-off να το πω; 

Αυτό με τα assets ισχύει ότι ήταν ό,τι πιο εκνευριστικό. Και στο πρώτο Mass Effect είχαμε τα ίδια "μέρη" πολλές φορές σε secondary μέρη, αλλά τα έκρυβαν κάπως, εδώ απλά έκλεινε η τάδε πόρτα ή ο τάδε δρόμος για να μην μπορείς να έχεις το ίδιο path πάλι.

Σίγουρα είναι σαν spin-off. Σεναριακά φεύγουμε τελείως από τα Blights και τις μάχες με κάποιο αρχαίο κακό και πάμε στις πολιτικές διαμάχες μιάς πόλης, οι οποίες διαμάχες αποτελούν τον πρόδρομο του Dragon Age Inquisition.

Τώρα με τα επαναλαμβανόμενα assets, γενικά το παιχνίδι έχει πολύ χαμηλά production values. Βλέπουμε πολύ μικρότερα studios να κάνουν απείρως καλύτερα πράγματα (στο μυαλό μου ερχόταν το πρώτο Τorchlight με τα random generated dungeons). Εδώ έχουμε προκατασκευασμένες "πιστούλες" με λίγες διακλαδώσεις, οι οποίες ανοίγουν και κλείνουν αναλόγως του quest. Πραγματικά ντροπή τους.

12 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Μου κάνει εντύπωση πώς δεν αναφέρεσαι στο party. Πέρα από το Varric, που απλά δε με εκνεύριζε, και του Anders, γιατί τόσο χάλια γραμμένο χαρακτήρα δε μπορείς να τον ξεχάσεις. Χρειάστηκε να δω στο Internet για το ποιοι ήταν οι υπόλοιποι. Θυμήθηκα λοιπόν ότι είχα μεγάλο πρόβλημα με τους μάγους γιατί και τους δύο τους σιχαινόμουν, η Isabella παλευόταν αλλά δεν ήταν και αξιομνημόνευτη, η Aveline ήταν η βαρετή η ίδια αλλά τουλάχιστον έκανε τη δουλειά της καιαιαι αυτά. Αναγκαστικά χρησιμοποιούσα κάποιο μάγο όπου δε μπορούσα να τον αποφύγω και σαν τέταρτο είχα το Varric να αλλάζει θέση με έναν από τους προηγούμενους.

Δηλαδή έβγαλα όλο το παιχνίδι με 3 άτομα και εξ ανάγκης μάγο μπαλαντέρ, μέχρι που άνοιγε ο τρίτος μάγος και ο Varric πήγαινε πάγκο.

Χμμμμ, να σου πώ την αλήθεια το party μου άρεσε, όχι γιατί ήταν καλογραμμένοι, παραδόξως ακριβώς για το αντίθετο.

Με τον κλαψιάρη Anders στο 3ο act, στην αρχη έμεινα κάγκελο και μετά έβαλα τα γέλια. Από τους πιό κακογραμμένους χαρακτήρες ever για μένα.

Με την ξωτικίνα την Merill, το πράγμα έδειχνε από την αρχή ότι είχαμε να κάνουμε με μία παντελώς naive, stupid, delusional mage. Kαι εκεί κατέληξε το πράγμα.

Η Isabella ήταν τόσο υπερβολική, τί να πώ. Μιλάμε ότι είχε σκηνή που πήγε στον Anders να την θεραπεύσει από αφροδίσιο. Τί να πείς. Μπέρδεψαν τη σεξουαλικότητα της Morrigan με τη χυδαιότητα.

Ο Fehrin με τα τατουάζ από lyrium μου άρεσε, αλλά οι συνεχείς του διαμάχες με τους μάγους με κούρασαν πάρα πολύ. Το ίδιο με κούρασαν και οι διαμάχες του Anders με την Μerill που ήταν blood mage.

Η Αveline ο ορισμός της βαρεμάρας.

Μόνο ο Varric ήταν ενδιαφέρον χαρακτήρας για μένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, panther_512 είπε

Με την ξωτικίνα την Merill, το πράγμα έδειχνε από την αρχή ότι είχαμε να κάνουμε με μία παντελώς naive, stupid, delusional mage. Kαι εκεί κατέληξε το πράγμα.

Πήγε να φέρει λίγο σαν αντίστοιχη Tali (Mass Effect waifu :D ), αλλά το ψιλοχάλασε. 

Well, cutest face around (την άλλαξαν από το Origins, που δεν θυμόμουν καν ότι ήταν εκεί ^_^) oπότε άντεξα τα κουκου-ρούκου της. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Πήγε να φέρει λίγο σαν αντίστοιχη Tali (Mass Effect waifu :D ), αλλά το ψιλοχάλασε. 

Well, cutest face around (την άλλαξαν από το Origins, που δεν θυμόμουν καν ότι ήταν εκεί ^_^) oπότε άντεξα τα κουκου-ρούκου της. :P 

Πολύ σωστός. Μόλις μου εξηγησες για ποιο λόγο επέλεξα την Merill για romance. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει σχέση με την Tali αυτό το χτικιασμένο απολειφάδι. Δεν υπάρχει καν plot twist, είναι τόσο φανερό πως είναι ηλίθια και εμμονική που η μόνη σωστή επιλογή είναι να την αρχίσεις στις φάπες μπας και στρώσει. Και είναι και μισή μερίδα.

Ο Anders είναι η ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗ έκδοση του Anders του Awakening. Αυτό τα λέει όλα. Μέχρι να ανοίξει ο\η αδερφός-ή σου, βλαστήμησα. Προσπαθώ εν τω μεταξύ να θυμηθώ αν την είχα στείλει στους μάγους ή στους Grey Wardens και δε μπορώ, φανταστείτε πόση εντύπωση μου έκανε...Νομίζω Wardens.

Η Isabella δε με πείραξε γιατί είναι πειρατίνα και στη θάλασσα έχουνε και ναυτικές συνήθειες, αν και ο συνδυασμός ψιλο-Καραϊβικής με μεσαιωνική Ευρώπη δεν έδενε πολύ καλά. Τουλάχιστον ήταν χρήσιμη στη μάχη.

Για romance επίσης δε θυμάμαι, νομίζω Isabella, τόσο ρηχό όσο το παιχνίδι.

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Δεν έχει σχέση με την Tali αυτό το χτικιασμένο απολειφάδι. Δεν υπάρχει καν plot twist, είναι τόσο φανερό πως είναι ηλίθια και εμμονική που η μόνη σωστή επιλογή είναι να την αρχίσεις στις φάπες μπας και στρώσει. Και είναι και μισή μερίδα.

 

Ε ναι, αλλά έχει το "the 'cute' party member" στυλ της Tali. "Oh, and I'm also a crazy blood mage". Κάνουμε θυσίες για το virtual elf pu**y.

:D :D

Edit: Tali ήταν και cute αλλά και badass mechanic + shotgun. :D

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω παιξει και τα τρια Dragon Age. Το Origins ηταν και το πρωτο μου rpg ever, επικο και ασυγκριτο.Το δευτερο ηταν πραγματικα ενα κακο παιχνιδι, απορω πως καταφεραν να κυκλοφορησουν κατι τοσο κακο και αδιαφορο. Το Inquisition εχει ενδιαφερον, καλη ιστορια, μεγαλο κοσμο και καλα γραφικα. Ελπιζω αν υπαρξει τεταρτο να πατησει στο Origins με τα open world στοιχεια του Inquisition.

Στο θεμα μας. Τερματισα το Tyranny με 5 ευρω απο το Origin access. Ενα παρα πολυ καλο rpg, στην αρχη ψαχνεσαι αλλα μετα που πιανεις το νοημα το παιχνιδι απογειωνεται. Πρωτοτυπια οτι για πρωτη φορα το κακο εχει νικησει και ο χαρακτηρας σου ειναι μαριονετα του Overlord, σκοτωνοντας, καιγοντας κτλ. Μπορεις να συνταχθεις με καποιον απο τους Archon η... και με κανεναν επιλεγοντας το δικο σου μονοπατι. 30 ωρες περιπου το οποιο με βολεψε καθως δεν υπαρχει πολυς χρονος. Εγγυηση η Obsidian. Ελπιζω σε Tyranny 2 τωρα κοντα.

Επεξ/σία από KNSM
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως κατάφεραν να το κυκλοφορήσουν είναι λίγο-πολύ γνωστό - απο όσο θυμάμαι ήταν οι εποχές που η EA δοκίμαζε ιδέες του στύλ "new sequel per 1-2 years" (μαζί με το ηλίθιο Project 10-Dollar "εναντίον" των μεταχειρισμένων παιχνιδιών), οπότε και το deadline για το DA2 ήταν τραγικά μικρό (θυμάμαι διάβαζα πως τους δώσανε περίπου 1 χρόνο για development - συγκριτικά το DA:O είχε κάπου 6-7 χρόνια development time), το οποίο φυσικά οδήγησε σε recycled locations, "συρρικνωμένα" dialogue trees, κακό (ημιτελές/rushed) characterization, εκείνο το ηλίθιο spawn "εφέ" όπου 90% των εχθρών κάνουν καταδρομική πτώση απο τις οροφές/ταράτσες, το artificial padding όπου οι περισσότερες μάχες έχουν τα ακριβώς ίδια enemies ως reinforcements μόλις σκοτωθεί το πρώτο wave και πάει λέγοντας...

For what it's worth, μου άρεσει η ιδέα που προσπάθησαν να ακολουθήσουν στο DA2 - το focus της ιστορίας σε προσωπικό (party) επίπεδο παρά στο πιο grand scale (save the world) των πιο "παραδοσιακών" western cRPG (σε γενικές γραμμές, θεωρώ πως ακολουθεί παρόμοιο στήσιμο στα γενικά με το Planescape: Torment, όπου το focus είναι κυρίως στον πρωταγωνιστή και τους/τις unique party members που ελκύονται προς αυτόν για τον Χ ή Ψ λόγο)  - αν και στην εκτέλεση απέτυχαν παταγωδώς.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Βλέπω τα screens του Heybro και πελαγώνω. Μου φαίνεται πρεπει να αρχίσω να μαζευω για pc ή για καμια πιο νεα κονσόλα.

Είναι και τα fps που κάνουν πολύ μεγάλη διαφορά. Γιατί αν παίζεις στα 30 στην κονσόλα σε medium γραφικά δεν είναι το ίδιο. Με μια 1070 θα είσαι κομπλέ πάντως για 60αρι full HD ultra. 

 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Είναι και τα fps που κάνουν πολύ μεγάλη διαφορά. Γιατί αν παίζεις στα 30 στην κονσόλα σε medium γραφικά δεν είναι το ίδιο. Με μια 1070 θα είσαι κομπλέ πάντως για 60αρι full HD ultra. 

Και να παρω μια 1070 δεν εχω που να την βάλω. Μόνο αυτά της υπογραφής υπαρχουν, οπότε.... θελω CPU, Mobo, RAM, PSU και κανενα καμμενο κουτί εκτός από GPU. Σκληρους και SSD εχω :) Οπότε ανεβαίνει το μαρούλι. Γενικώς δεν εχω τόσο κολλημα με τα γραφικά. Οκ επαθα ενα σοκ όταν επαιζα στο PS3 το Watchdogs και πήγα σε φίλο και το είδα σε PC αλλα....αν το παιχνίδι είναι καλό τα γραφικά, ας είναι και medium. Ενώ όμως λατρεύω την σειρά AC, χωρίς PC και μόνο με ενα PS3.... εχω μείνει αρκετά πίσω. Πχ το AC origin θελω να το παίξω. Το unravel επίσης. Εχω ακομα επιλογές για ωραία παιχνίδια και στο PS3 αλλα όπως και να το κάνεις.....  δεν είναι το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Και να παρω μια 1070 δεν εχω που να την βάλω. Μόνο αυτά της υπογραφής υπαρχουν, οπότε.... θελω CPU, Mobo, RAM, PSU και κανενα καμμενο κουτί εκτός από GPU. Σκληρους και SSD εχω :) Οπότε ανεβαίνει το μαρούλι. Γενικώς δεν εχω τόσο κολλημα με τα γραφικά. Οκ επαθα ενα σοκ όταν επαιζα στο PS3 το Watchdogs και πήγα σε φίλο και το είδα σε PC αλλα....αν το παιχνίδι είναι καλό τα γραφικά, ας είναι και medium. Ενώ όμως λατρεύω την σειρά AC, χωρίς PC και μόνο με ενα PS3.... εχω μείνει αρκετά πίσω. Πχ το AC origin θελω να το παίξω. Το unravel επίσης. Εχω ακομα επιλογές για ωραία παιχνίδια και στο PS3 αλλα όπως και να το κάνεις.....  δεν είναι το ίδιο

Ναι για 2018 το ps3 δείχνει πολύ τα χρόνια του. Ακόμα δεν έχω παίξει heavy rain red dead redemption αλλα τα προσπάθησα πέρσι και μου φάνηκαν πολύ κακά τα γραφικά τους. Περιμένω τον emulator στον υπολογιστή τώρα. Που να δεις το Zelda στον υπολογιστή 10 φορές ανώτερο από το switch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lara Croft GO (ΗΒ Απριλίου): Κινητοπαίχνιδο αλλά παίζεται μια χαρά και στον υπολογιστή. Είναι με γύρους, μια κίνηση κάνεις εσύ, μία και η σαύρα που σε κυνηγά πχ. Ουσιαστικά ψάχνεις τρόπο να  δραπετεύσεις με την Λάρα, σε προκαθορισμένο διάδρομο, αποφεύγοντας εμπόδια, παγίδες, και εχθρούς, σαν παζλ. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις επίσης ένα ακόντιο και έναν πυρσό, αν πας στο κατάλληλο τετραγωνάκι.
Μην κολλάτε στο όνομα, κράχτης είναι, θα μπορούσε να λέγεται Geralt GO, Tom Clancy Go ή Μήτσος GO. Είναι εύκολο, λίγο πιο δύσκολο είναι να βρεις τα κρυμμένα αντικείμενα στους χάρτες, έξτρα χαρακτηριστικό δεν χρειάζονται για τον τερματισμό, μερικά είναι φανερά, μερικά αχνοφαίνονται μόνο αν ο χαρακτήρας σου είναι σε συγκεκριμένο σημείο. Γύρω στις 9-10 ώρες χρειάζεται για 100%. Μου φάνηκε ευχάριστο σε γενικές γραμμές.

Aviary Attorney (ΗΒ Μαρτίου): Εδώ γίνεσαι δικηγόρος (προφανές) στην προεπαναστατική Γαλλία του 1848 που αναλαμβάνεις την υπεράσπιση κατηγορούμενων. Πρέπει μόνος σου να πας να βρεις τα στοιχεία υπεράσπισης, ακολουθώντας τη λογική και επισκεπτόμενος διάφορους τόπους, για να τα χρησιμοποιήσεις όταν πρέπει στο δικαστήριο. Αν ισχυριστείς κάτι παράλογο οι ένορκοι θα στραφούν εναντίον σου, αν σημειώσεις κάτι σωστό οι ένορκοι μεταστρέφονται υπέρ σου. Πάντως θέλει προσπάθεια για να στείλεις στην γκιλοτίνα τον πελάτη σου. Έχει 3 διαφορετικούς τερματισμούς, και αφού το τερματίσεις σε ενημερώνει για το σημείο που κρίνει τον τερματισμό σου.
Το ενδιαφέρον είναι ότι όλοι οι χαρακτήρες είναι ζώα, που τους ακολουθούν στερεότυπα. Εσύ είσαι γεράκι(όλα τα γεράκια είναι αρπακτικά), ο βασιλιάς της Γαλλίας είναι πιγκουίνος(έχει μανία με τα ψάρια), ένας άλλος είναι ελέφαντας (έχει άριστη μνήμη) κτλπ. Όταν μιλάνε, δηλαδή όταν εμφανίζονται οι πολύ καλοί διάλογοι, για κάθε ζώο ακούγεται διαφορετικός ήχος όσο εμφανίζονται τα γράμματα. Από γραφικά, είναι σαν σκίτσα, όμορφα, με βάση το μαύρο και την ώχρα. Για μένα αξίζει πολύ αυτό το παιχνίδι,χρειάστηκα 14 ώρες και για τους 3 τερματισμούς.

Maize (ΗΒ Ιουνίου '17): Είσαι ένα σκιάχτρο και προσπαθείς να βοηθήσεις καλαμπόκια, που έχουν γίνει ας πούμε ζωντανά, έχουν συναίσθηση, κάπως έτσι, και στην πορεία ανακαλύπτεις και την ιστορία (τσακωμούς) των 2 υπεύθυνων για αυτό, επιστημόνων.  Το σενάριο δεν το πολυκατάλαβα για να είμαι ειλικρινής 😄
Αρχικά νόμιζα ότι είναι maze-λαβύρινθος επειδή ξεκινάς σε φυτεία με πολλούς διαδρόμους, αλλά δεν είναι. Μάλιστα σε βοηθάει κλείνοντας και ανοίγοντας κάποιους δρόμους. Μείγμα adventure και ανεύρεσης (όχι και πολύ) κρυφών αντικειμένων. Στην πορεία αποκτάς και βοηθό, ένα αρκουδάκι που μιλάει, γκρινιάζει και σε βρίζει συνέχεια. Αυτό είναι το πιο διασκεδαστικό σημείο του παιχνιδιού.
Αν κάποιος το έχει ήδη και θέλει να το δοκιμάσει, ή πρέπει να παίξει όλα τα παιχνίδια της συλλογής του ή θέλει να κάνει ένα σύντομο (4 ώρες περίπου) διάλειμμα από κάτι άλλο, εντάξει παίζεται μια χαρά. Για αγορά, ούτε για αστείο.

Cognition: An Erica Reed Thriller: Λίγο παλιότερο adventure αλλά το απέκτησα πρόσφατα. Η βασική ιδέα είναι ότι η πρωταγωνίστρια είναι ομοσπονδιακή πράκτορας και κυνηγάει τον κατά συρροή δολοφόνο του αδερφού της. Έχει και αναπτύσσει κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού την ικανότητα αγγίζοντας τα αντικείμενα να βλέπει τι έχει γίνει στο παρελθόν με αυτά σε όραμα. Οπότε όλα τα αντικείμενα που αλληλεπιδράς δεν μπαίνουν στο iventory σου απαραίτητα. Επίσης έχει και ανάκριση, τι σόι πράκτορας είσαι. Η εξέλιξη είναι γραμμική, προσωπικά δεν με ενόχλησε,  λόγω καλού σεναρίου, είχα μεγάλη αγωνία για την εξέλιξη και έκανα και υποθέσεις. 
Επίσης καλοί διάλογοι και καλοί ηθοποιοί στις ερμηνείες .Τα γραφικά είναι σαν κομικ, μου θύμισαν τα αντίστοιχα κόμικ που είχαν τα αρχικά max payne αν θυμάται κανείς, αλλά λίγο πιο μοντέρνα. Θα μπορούσαν να είναι καλύτερα. 
Χρειάστηκα 32-33 ώρες περίπου για όλα τα achievement και γιατί δεν είμαι ειδήμων στο είδος αλλά και γιατί το έπαιζα βλέποντας παράλληλα gol και pol. Θέλει απόλυτη συγκέντρωση και σώσιμο συχνά. Μου φάνηκε μέτριο, μέτριο προς δύσκολο. Είχε και ένα δύσκολο γρίφο που κόλλησα κάπως. Αξίζει και σε πλήρη τιμή και μακάρι να βγάλουν και συνέχεια , έστω με άλλον πρωταγωνιστή με παρόμοια υπερφυσική ικανότητα.

Αυτά τα ολίγα  για σήμερα 😛

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, panther_512 είπε

Είχα αναφέρει λίγες σελίδες πιό πρίν ότι ξεκίνησα μαραθώνιο Dragon Age, με σκοπό να παίξω όλα τα παιχνίδια της σειράς.

Για το Dragon Age origins τα είπαμε, το παιχνίδι είναι πολύ αξιόλογο.

Εχθές τελείωσα και το Dragon Age 2.

590db2bf5bafe3919019335a

Το παιχνίδι δυστυχώς είναι ένα κακέκτυπο του Dragon Age Origins. Όλα μοιάζουν να έγιναν πρόχειρα, με ανελέητη χρήση των ίδιων assets ξανά και ξανά καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Όλο το παιχνίδι εκτυλλίσεται σε μιά δεκάδα πολύ μικρών χαρτών, οι οποίοι αποτελούνται από ανακάτεμα ίδιων κομματιών.

Πρέπει να βρείς τους αποστάτες Qunari? Πάνε στο χάρτη West Coast. Πρέπει να βρείς το τάδε αντικείμενο? Πάνε στο West Coast. Βρές τους κλέφτες? Πάνε στο West Coast. Βρές τους συνωμότες? Πάνε στο West Coast. Βρές το άτομο που απήχθη? West Coast. Και πάει λέγοντας.

Είναι κυριολεκτικά σαν να βλέπεις θέατρο, όπου ενώ η ιστορία λαμβάνει χώρα σε διάφορες τοποθεσίες, χρησιμοποιούν όλο κι όλο 1-2 διαφορετικά σκηνικά. Όλα τα quests σε πηγαίνουν ξανά και ξανά σε μικρούς χάρτες που τους έχεις δεί όλους στο πρώτο 30% του παιχνιδιού.

Την ιστορία την βρήκα πολύ μέτρια. Πάρα πολύ έμφαση στο δραματικό στοιχείο. Δεν υπάρχει η επικότητα του quest του Origins. Εδώ όλο το παιχνίδι περιστρέφεται γύρω από προβληματικές σχέσεις προβληματικών χαρακτήρων. Για μένα είναι προφανές ότι προσπάθησαν να μιμηθούν το ύφος αρχαίας ελληνικής τραγωδίας.  Σε ορισμένα σημεία τo πετυχαίνει, αλλά γενικά την εκτέλεση την βρήκα πολύ κατώτερη του Dragon Age Origins.

Στο gameplay το ίδιο μέτριο επίπεδο. Αφαίρεση tactical στοιχείων, υπερβολικό streamline του inventory, αλλά το χειρότερο όλων, το spawning κακών από το πουθενά σε όλες μα όλες τις μάχες. Στο Dragon Age Origins η παρουσία των κακών είχε νόημα. Εδώ οι μάχες μοιάζουν σαν random encounters, τα οποία αποτελούνται από διαδοχικά waves κακών. Μόλις βγάλεις τους πρώτους κακούς, τσούπ, εμφανίζεται από το πουθενά η δεύτερη φουρνιά.

Ακόμα χειρότερο, η πλήρης προχειρότητα στις μάχες. Για παράδειγμα, πολύ συχνά κάνεις μάχες με waves κακών μέσα στην πόλη, με σένα και το party σου να σφάζετε τις ορδές, και δίπλα σου 2 κοπέλες να συζητάνε, παρα δίπλα που έριξες τη χειροβομβίδα να έχει αμέρημνους μαγαζάτορες που κάνουν σαν να μήν υπάρχεις, ο μάγος σου να ρίχνει fireball σε 5-6 κακούς και ανάμεσά τους ένας ζητιάνος, καθισμένος στο πάτωμα, πλήρως απρόσβλητος από όλα αυτά.

Το παιχνίδι γενικα δίνει την εικόνα indie προσπάθειας ενός πολύ μικρού στούντιο, το οποίο ήθελε να φτιάξει ένα fan made spin off του Origins.

Όπως και να έχει, το παιχνίδι το έπαιξα με σχεδόν πλήρη γνώση του τί θα έβρισκα, και τώρα που το τελείωσα δηλώνω ότι δεν μπορώ να το προτείνω σε κανέναν, πέραν αυτών που θέλουν να παίξουν μία μετριότητα απλά και μόνο για να έχουν την πλήρη Dragon Age εμπειρία.

Σε είχα προειδοποιήσει πάντως πάνθηρα αν θυμάσαι πριν το αρχίσεις😅. Τέλος πάντων από αυτό το game το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το ξωτικό ήταν gay και μου την έπεφτε στη ψύχρα παρόλο που ήμουν straight😄 ενώ η isabella ήταν π@ρτουζιάρα αλλά op όσο δε πήγαινε. Άφηνα το party παρκαρισμένο και την αμόλαγα να κάνει 1 shot τα πάντα στο map.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ilos είπε

Σε είχα προειδοποιήσει πάντως πάνθηρα αν θυμάσαι πριν το αρχίσεις😅. Τέλος πάντων από αυτό το game το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το ξωτικό ήταν gay και μου την έπεφτε στη ψύχρα παρόλο που ήμουν straight😄 ενώ η isabella ήταν π@ρτουζιάρα αλλά op όσο δε πήγαινε. Άφηνα το party παρκαρισμένο και την αμόλαγα να κάνει 1 shot τα πάντα στο map.

Ήξερα τί έπαιζα όταν το ξεκίνησα. Ήταν και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα μαζί του όταν πρωτοβγήκε. Βέβαια δεν ήξερα την έκταση των προβλημάτων του παιχνιδιού. Τώρα ξέρω.

Να σου πώ την αλήθεια δεν μετάνιωσα που ασχολήθηκα μαζί του, ακριβώς επειδή γνώριζα τα αρνητικά του. Δεν παύει όμως να είναι ένα παιχνίδι κάτω του μετρίου.

Από εχθές ξεκινήσαμε το Dragon Age Inquisition: Game of the year edition. Ήθελε όμως 1 ώρα για να φτιάξουμε το World State με τις επιλογές μας στα προηγούμενα παιχνίδια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

nier-automata_2016_11esugj.jpg

 

Τερμάτισα και με τα 5 main endings (και μερικά joke) και μου άρεσε πολύ. Είχα δει πολύ λίγο gameplay και εικόνες, οπότε δεν περίμενα τόσο bullet hell και αλλαγές της κάμερας σε κάποια σημεία. Επίσης θα πρέπει να κοιτάξω τι παίζει με το πρώτο NieR γιατί έχει διάφορα κομμάτια που κολλάνε, πάντως ήταν ενδιαφέρουσα ιστοριούλα (αν και λίγο "κλασσική ιαπωνέζικη" σε κάποια σημεία).

Δεν το έκανα 100% προφανώς, επόμενη φορά θα το πάω πιο φουλ, πάντως πέρασαν ευχάριστα οι 33 ώρες. ^_^

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...