Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο χαίρομαι που εχετε χρόνο βρε παιδιά για να ξεφευγετε μεσα στα games. Εγώ εχω μαζέψει καμια 10αρια RPG που θέλω να παίζω στο PS3 (δεν εχω pc) αλλα λογικά θα τα πιασω όταν βγώ σε συνταξη. Σε 30-40 χρόνια. :)

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Post Mortem (2002)

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏναÏ

Παρισι. Είμαστε ο Gus MacPherson, τέως ιδιωτικός ντέντεκτιβ. Μια γυναίκα θέλει να βρούμε τον άνθρωπο που δολοφόνησε την αδερφή και το γαμπρό της το προηγούμενο βράδυ σε ενα δωμάτιο ξενοδοχείου. Ο δολοφόνος τους έκοψε τα κεφάλια και έκλεψε και ένα αρχαίο οικογενειακό κειμήλιο.

 

Βασικα ηθελα να ξεκινησω το Stll Life 2 γτ ειχα παιξει παλια το 1 (το οποιο ειναι παιχνιδαρα και ποιοτητας Syberia) αλλα επειδη η "τριλογια" ξεκιναει με το Post Mortem, ειπα να πιασω αυτο πρωτα.

Το game εχει δυνατο σενάριο και γρήγορα σε βάζει στο κλιμα. Υπαρχει μια ατμοσφαιρα μυστηρίου και μια ιστορια που περιπλεκεται και διάφορα αλλα πραγματα που θα χρειαστει να λυσεις.

Αν και βγηκε την ιδια χρονιά με το Syberia, τα γραφικα του δεν ειναι και τοσο καλα. (απο την microids ειναι και τα δυο) Οι γριφοι του ειναι ετσι κι ετσι και σε μερικους υπαρχει παλι αυτο το trial and error. Ενα πραγμα που με ενοχλησε πολυ ειναι οτι το game ειναι πολυ σκοτεινό, σε σημειο που πρεπει να βρεις και πραγματα στο απολυτο μαυρο. Δεν ξερω αν εχει θεμα το παιχνιδι, παντως το gamma του παιχνιδιου δεν δουλευε και οσο και να προσπαθουσα απ τις ρυθμισεις της οθονης, παλι δεν.

Γενικα ειναι δυσκολο και δεν το προτείνω σε όσους θελουν τώρα να αρχίσουν τα adventures.

 

Επεξ/σία από firepc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Far Cry 5(100%)

far-cry-5.jpg?itok=Z1STt8Fn

 

Ακομα ενα απολαυστικο Far Cry οπως ηταν το 3 και το 4. Πολλες αποστολες διαφορετικες που δεν θα βαρεθεις ποτε πολλα skills οπλα για οτι στυλ θελετε και το συστημα με τα buddies εξαιρετικο. Ο καθενας θα βοηθησει εκει που πρεπει. Το story αρκετα σοβαρο και μου αρεσε. Υπαρχουν 3 διαφορετικα τελη. Στο τελος επελεξα resist και πιστευω ηταν το καλυτερο τελος που θα μπορουσε να βγει μεσα απο αυτο το story. Στο τελος μου ειχαν μεινει 3 αποστολες. Μια σε καθε region. Στου John στο βουνο εχει τα γραμματα yes. Παρτε ενα ελικοτερο και ριξτε τα. Δεν θα σας τη βγαλει την αποστολη οπως και τις αλλες. Στους jacob σε κατι καταρρακτες εχει ενα stach και στην faith ο τυπας που γυριζει την ταινια μολις τελειωσετε πηγαινετε μεσα και θα σας βγαλει αποστολη που αλλιως δεν προκειται να εμφανιστει. Το παιχνιδι θα παιξει ανετα σε οποιοδηποτε συστημα τα γραφικα του ειναι εξαιρετικα και η εικονα της Αμερικανικης επαρχιας δεν θα μπουρουσε να ειναι καλυτερη. Οσους σας αρεσαν τα προηγουμενα 2 προφανως μην το χασετε. Να κανετε πρωτα main missions μετα side γιατι αν γεμισει το resistance points θα σας παει κατευθειαν στην μεγαλη αποστολη και οι αλλες θα χαθουν μεχρι εκεινη τη στιγμη. Να πω οτι μπηκε reshade το οποιο αλλαζει τελειως τα χρωματα του original και γινεται απειρως καλυτερο. Το original εχει μια απιστευτη μουνταδα οπως ειχε και το wildlands.

 

Τραβηκα 451 φωτογραφιες σε ολη τη διαρκεια του παιχνιδιου

https://postimg.cc/gallery/1c52nzyxw/

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες τελειωσα το the evil 2 

αρκετα καλο ...μαλλον το πρωτο ηταν καλυτερο και ποιο τρομαχτικο αλλα οκ δεν με χαλασε καθολου...

ειχε αρκετα σκηνικα μεσα και γενικως ειναι ενα απο τα παιχνιδια που σε κραταει ως το τελος με την υποθεση του ...

δυστυχώς επισης εχει λιγα θεματα με το vsync κλπ οποτε δεν ηταν εντελως ομαλο αλλα οκ παιζοταν δεν ηταν κατι πολυ τραγικο

και πιθανων με freesync-gsync δεν θα εχει κανενα θεμα... 

οποιος δε το εχει παιξει το προτινω και να ξεκινησει το 1ο εχουν βγει και κατι dlc κλπ οποτε θα ειναι καλη εμπειρια γενικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tερμάτισα τo wolcen,το οποιο ειναι σε alpha και έχει περιορισμενo story atm.
Συντομα θα παει σε beta και το story θα αυξηθει.
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ γραφικα(cry engine),νομιζω έχει ολα τα φοντα να γινει οτι θα θέλαμε να ήταν το diablo 3.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RIME

_Poster_Game_Rime_090014_.jpg

Οτι και να γραψω για αυτο το αριστουργημα θα το αδικησω. Θα το χαρακτηρισω με 3 λεξεις. ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΜΑΓΙΚΟ. Μεσα σε 7 ωρες καταφερνει να προσφερει απιστευτα συναισθηματα να σε ταξιδεψει και να σε συγκινηση οσο λιγα παιχνιδια. Θα ελεγα οτι προκειται για εμπειρια και οχι απλα για ενα ακομα παιχνιδι που πρεπει να παιξει ο καθενας. Στο τεχνικο κομματι μεταξυ γραφικων και ηχου δινει ρεσιταλ και στα 2 η καθε εικονα του ειναι μια ζωγραφια. Προσπαθησα να βρω οσα περισσοτερα collectibels μπορουσα αλλα μου εμειναν 2 toys στο τελος 2 κουστουμια και μερικα key holes. Εχει αρκετη εξερευνηση και χωρις καποιο walkthrough μπορει να χασεις αρκετα. Για οποιον θελει να τα παρει ολα στο τελος εχει το καθε stage ξεχωριστα και γραφει αναλυτικα τι πηρατε και τι εμεινε. Για μενα παιχνιδι σταθμος και μην το χασει κανεις. Μια συμβουλη να βαλετε shadows medium μιας και σε αρκετα σημεια κυριως στο δευτερο επιπεδο εχει σημεια που βαραει 100% η καρτα και πεφτουν τα fps χωρις λογο. Με medium shadows δεν υπαρχει διαφορα στα γραφικα και η καρτα θα μενει στο 60-70% συν βαλτε fxaa η txaa. Το ssaa ριχνει 30 40fps. Και το txaa θολωνει αρκετα το παιχνιδι. Παιξτε το μονο αυτο μια εμπειρια πολλων συναισθηματων που δεν συναντας ευκολα. 

 

Εβγαλα 183 φωτογραφιες καθολη τη διαρκεια του παιχνιδιου ολες κανουν ανετα για wallpapers.

https://postimg.cc/gallery/id4tsk2s/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beyond Good and Evil (2003)

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± beyond good and evil pc

Παιζοντας το game αυτο, θυμηθηκα οτι ΝΑΙ !! υπηρχε ενας καιρός που η ubisoft εβγαζε γραμμικα παιχνίδια! Οκ, το παιχνιδι εχει τα πηγαινε ελα του, αλλα σε καμία περίπτωση δεν ειναι map cleaner.

Τσπ, το παιχνιδι παιζεται ευχαριστα, εχει casual gameplay και ειναι οτι πρεπει για να χαλαρωσεις. Δεν ζητάει πολλά απ τον παικτη δλδ στις μάχες κλπ.

Ο βασικοτερος λόγος που το έπιασα, ειναι γτ η Ubisoft θα βγαλει το Beyond good and evil 2 και λογικα θα δειξει και αλλα πραγματα απ το game στην Ε3, οποτε ειπα ας πιάσω το 1.

Εχει τα χρονακια του το παιχνιδι, αλλα παρολα αυτα δεν με χαλασαν και τοσο τα γραφικα του και ο ψιλοmeh χειρισμος του. Εχει το χιουμορ του, εχει τις ευκολες μαχες του και τους γριφους του που δεν ειναι και τπτ σπουδαιο στο να τους λυσεις.

Αν δεν εχετε θεμα με τα παλιά παιχνιδια παιξτε το.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, firepc είπε

Beyond Good and Evil (2003)

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± beyond good and evil pc

Παιζοντας το game αυτο, θυμηθηκα οτι ΝΑΙ !! υπηρχε ενας καιρός που η ubisoft εβγαζε γραμμικα παιχνίδια! Οκ, το παιχνιδι εχει τα πηγαινε ελα του, αλλα σε καμία περίπτωση δεν ειναι map cleaner.

Τσπ, το παιχνιδι παιζεται ευχαριστα, εχει casual gameplay και ειναι οτι πρεπει για να χαλαρωσεις. Δεν ζητάει πολλά απ τον παικτη δλδ στις μάχες κλπ.

Ο βασικοτερος λόγος που το έπιασα, ειναι γτ η Ubisoft θα βγαλει το Beyond good and evil 2 και λογικα θα δειξει και αλλα πραγματα απ το game στην Ε3, οποτε ειπα ας πιάσω το 1.

Εχει τα χρονακια του το παιχνιδι, αλλα παρολα αυτα δεν με χαλασαν και τοσο τα γραφικα του και ο ψιλοmeh χειρισμος του. Εχει το χιουμορ του, εχει τις ευκολες μαχες του και τους γριφους του που δεν ειναι και τπτ σπουδαιο στο να τους λυσεις.

Αν δεν εχετε θεμα με τα παλιά παιχνιδια παιξτε το.

Να το πιάσω ρε συ παίζει καλά σε windows 10? Είδα το trailer από το 2 και μου φαίνεται πολύ ωραίο παιχνίδι. Θα παίξει καλά σε 21:9? Κυρίως το τελευταίο μην έχουμε μπάρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Heybro είπε

Να το πιάσω ρε συ παίζει καλά σε windows 10? Είδα το trailer από το 2 και μου φαίνεται πολύ ωραίο παιχνίδι. Θα παίξει καλά σε 21:9? Κυρίως το τελευταίο μην έχουμε μπάρες. 

Εγω επαιξα την gog εκδοση και δεν ειχα κανενα πρoβλημα. Το εχω και σε physical, αλλα δεν ασχοληθηκα με το δισκακι του γτ ισως να ειχα θεματα. Ειναι παλιό το game, μη περιμενεις 21:9

Επεξ/σία από firepc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, firepc είπε

Εγω επαιξα την gog εκδοση και δεν ειχα κανενα πραβλημα. Το εχω και σε physical, αλλα δεν ασχοληθηκα με το δισκακι του γτ ισως να ειχα θεματα. Ειναι παλιό το game, μη περιμενεις 21:9

Θα περιμένω το καινούργιο δηλαδή δεν πειράζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, firepc είπε

Το 2 θα εχει σιγουρα native ultrawide

Ναι το 2 θα παιχτεί σίγουρα. Πάντως κοίτα λίγο εδώ 

 

http://www.wsgf.org/dr/beyond-good-evil

 

Γραφει για hack στο ultra wide screen και βλέπω δείχνει και περισσότερο περιεχόμενο 

Baseline (Widescreen) Solution & Issues

Natively the game is letterboxed and stretched on widescreen.

New Solution from ps2wide.net - removes the letterbox and stretching and makes the game HOR+

Installation: Download the FIXed Files from here: Download

Edit the resolution in the bge.ini and make Pillarbox = 0

Optional FOV: Hex edit BGE.exe - go to offset 9DC1 and replace 00 00 80 3F with 00 00 A0 3F for a wider FOV.

 

Θα το δοκιμάσω 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ναι το 2 θα παιχτεί σίγουρα. Πάντως κοίτα λίγο εδώ 

http://www.wsgf.org/dr/beyond-good-evil

Γραφει για hack στο ultra wide screen 

Baseline (Widescreen) Solution & Issues

Natively the game is letterboxed and stretched on widescreen.

New Solution from ps2wide.net - removes the letterbox and stretching and makes the game HOR+

Installation: Download the FIXed Files from here: Download

Edit the resolution in the bge.ini and make Pillarbox = 0

Optional FOV: Hex edit BGE.exe - go to offset 9DC1 and replace 00 00 80 3F with 00 00 A0 3F for a wider FOV.

Θα το δοκιμάσω 

χμ, ισως να ισχυει. Παντως δεν ειχα προβλημα που το παιξα στην αλλη οθονη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, firepc είπε

χμ, ισως να ισχυει. Παντως δεν ειχα προβλημα που το παιξα στην αλλη οθονη μου

Σε 16:9 προφανώς θα παίζει καλά. Απλά θέλω πληκτρολόγιο ποντίκι στην μεγάλη μόνο χειριστήριο. Θα αναφέρω το βράδυ να δω τι γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...