Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/4/2018 στις 12:40 ΠΜ, Bigi444444 είπε

Dungeon siege!!!

Επιτέλους κατάφερα με μια μικρή καθυστέρηση (16 ετών) να το τερματίσω!Αν και με πολλά προβλήματα στα 10ρια και εν τέλει χωρίς να δω ουσιαστικά το τέλος του επειδή crashάρει. Το είδα στο yt βέβαια και είναι απλά ανύπαρκτο και για τα δεδομένα του 2002 ακόμα.Δύο λόγια και μετά credits.

Συνολικά από ένα σημείο κι έπειτα πιο πολύ σαν αγγαρεία το έκανα και κυρίως επειδή πραγματικά ήταν προσωπικό απωθημένο. Αρκετά υπερεκτιμημένο σαν παιχνίδι θα το έλεγα. Ακόμα θυμάμαι τους διθυράμβους του Τσουρινάκη που με είχαν κάνει να το αγοράσω χωρίς καν να έχω υπολογιστή ακόμα δικό μου! ^_^

Δεν ήταν ούτε και είναι κακό (οκ για έναν νέο gamer προφανώς είναι ανύπαρκτο, δεν μπαίνει καν στην κατηγορία του εάν αξίζει ή όχι), αλλά θεωρώ πως είναι υπερεκτιμημένο. Δεν περιμένεις πολλά σε επίπεδο ιστορίας για παράδειγμα και πλοκής από ένα arpg, αλλά όταν λές ότι ένα τέτοιο παιχνίδι είναι σταθμός θα πρέπει να ξεφεύγει λίγο από το παιδαριώδες και κλισέ. Ειλικρινά πιστεύω ότι τους διαλόγους και όλα τα κείμενα εντός παιχνιδιού παίζει να τα επιμελήθηκαν 14χρονοι τότε κινέζοι. Δεν μπορούν να σταθούν σε καμία περίπτωση στο αφηγηματικό επίπεδο που έχουμε πλέον συνηθίσει.

Κατά έναν περίεργο τρόπο βέβαια, παρά τα τεχνικά του προβλήματα και τα κολλήματά του στα 10ρια και παρά την προβληματική του κάμερα, δεν έλλειψαν και οι στιγμές που με έκανε να αισθανθώ όπως τότε, 16 χρόνια πριν.Ειδικά στην αρχή, μέχρι να φτάσω στη glacern.Θες επειδή και τότε αυτό το τμήμα το είχα ευχαριστηθεί περισσότερο;Θες η επική μουσική του στην αρχή; Θες οι αναμνήσεις και η γλυκιά αίσθηση της νοσταλγίας που σου αλλοιώνει το πραγματικό αισθητήριο; Μέχρι τα 2/3 περίπου του παιχνιδιού το ευχαριστήθηκα αρκετά. Από εκεί και πέρα, όπως προείπα, ήταν πιο πολύ διεκπεραιωτική η διαδικασία.

Τόσο παλιά παιχνίδια που παίζω πλέον, ώρες ώρες αισθάνομαι ότι παρακολουθώ εκείνο το group στο facebook που τρολλάρουν τον internet explorer και ποστάρουν ειδήσεις και γεγονότα μιας δεκαετίας και βάλε πίσω ξέρω 'γω. :P

Πωπω με γύρισες πολλά χρόνια πίσω.. Τότε που είχε διοργανώσει το Pc master το Grand Prix 2003. Είχα αποκλειστεί στο DS στην 8αδα από τον τύπο που χρησιμοποιούσε ένα bug του παιχνιδιού όταν μάζευε Loot για να κερδίζει χρόνο. Ο οποίος είχε βγει δεύτερος τότε. Είχε γλινει θέμα το συγκεκριμένο bug αλλά από το περιδικό επιτρέψανε τη χρησιμοποίηση του.Την πρώτη θέση την είχε κερδίσει ένα φιλαράκι.
Επίσης είχα βγει 4ος και στο Age of Mythology.. 
Ωραία χρόνια.

Ωραίο παιχνίδι και το DS το είχα ευχαριστηθεί τότε πολύ. Μου είχαν αρέσει πολύ τα γραφικά και η ατμοσφαιρα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ AoM δεν έπιασα στο τουρνουά, μόνο το ds, απ' όπου αποκλείστηκα με συνοπτικές διαδικασίες. ^_^

Πήρα όμως ένα μπλουζάκι grand prix 4, το οποίο ζει ακόμα. Το βλέπω το φοράει και τώρα ο αδερφός μου καμιά φορά στο γυμναστήριο και η στάμπα δεν έχει πάθει τίποτα.Απο τι είναι φτιαγμένη δεν ξέρω. ^_^

Άλλος κόσμος πραγματικά.Χαοτικες οι αλλαγές στην 15ετια...Προσωπικά θα προτιμούσα να είχαμε μείνει στο τότε βέβαια.Τεσπα, ξεφεύγουμε και από το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

max-payne-3-cover-250x350.jpg

 

Max Payne 3. Aν και παλιό το gameplay παραμένει εθιστικό. Το ευχαριστήθηκα πολύ, θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να το τερματίσω στο hard. 

O απόλυτος αντί - ήρωας , με φοβερές ατάκες στη διάρκεια του παιχνιδιού δίνει ρέστα στις φαβέλες της Βραζιλίας και όχι μόνο. 

Το μόνο αρνητικό για μένα οι πολλές cutscenes.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα και το Talos Principle:Road to Gehenna. Εξαιρετικο DLC που θα αρεσει σε οσους αρεσε και το base game. Τα puzzle ειναι καμια 20αρια αυτη τη φορα,λιγοτερα μεν,αλλα πιο δυσκολα δε. Τα αστερια απτην αλλη καποια ειναι πανδυσκολα,μονο 2 πηρα που μου φανηκαν σχετικα ευκολα.Αν τα παρεις ολα ξεκλειδωνει το "true" ending. Πολυ ωραιο παιχνιδακι,εθιστικο mindgame θα ελεγα.

Δωστε του μια ευκαιρια αν μπορεσετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Keepsake (2006)

ΣÏεÏική εικÏνα

Θυμαμαι οταν ειχε βγει, ειχα διαβασει review του Μεγα Τσουρινακη στο PC Master. Μετα απο χρονια, επειδη μου ειχε μεινει το game στο μυαλο, το πηρα σε physical με σκοπο να το παιξω κάποτε και το βλεπω τωρα στα steam sales για 0,81€ και λεω now is the time! Βασικα ειχα και ορεξη για adventure game. (Απ τις αγαπημενες μου κατηγοριες παιχνιδιων).

Προκειται για ενα εκπληκτικο adventure που δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ακουστηκε οσο καποια αλλα. Ειναι του στιλ Syberia και Still Life. Οσοι λοιπον τα γουσταρατε αυτα, το Keepsake ειναι must. Μιλαμε για καθαροαιμο adventure εποχης '00 και φευγα. Οι γριφοι του ολοι ειναι πολυ καλοι, κανα 2 ειναι λιγο δυσκολουτσικοι. Οι υπολοιποι ειναι σε νορμαλ δυσκολια. Τα γραφικα του ειναι ωραια σχεδιασμενα και οι ηχοι και η μουσικη του ειναι και αυτα σε υψηλα επιπεδα. Γενικα το γουσταρα παρα πολυ. Το μονο που μπορω να πω οτι με χαλασε λιγο, ειναι τα πολλα πανε ελα που εχει.

Οι adventurades (οι οποιοι ειναι υπο εξαφανιση, το ξερω) τσεκαρετε το οπωσδηποτε.

Τσούρι, με τα adventures με εχεις κανει καψούρη 😜

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Gardens Between:

https://store.steampowered.com/app/600990/The_Gardens_Between/

Όμορφο puzzle game με καλοσχεδιασμένες πίστες και ωραίους μηχανισμούς. Απλός χειρισμός και τα puzzle έχουν αρκετή ποικιλία.

Αρνητικό σαφώς η μικρή διάρκεια, 3-4 ώρες.

 

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Metro 2033 Redux

metro_2033_redux_featured.jpg?w=672&h=37

Ενα επος. Βασισμενο σε βιβλια. Το story με λιγα λογια ειναι οτι εχει γινει πυρηνικος πολεμος και η ατμοσφαιρα εχει ραδιενεργεια. Παρα πολλοι εχουν μεταλλαχτει σε τερατα και καποιοι που λεγονται Dark Ones εχουν διαμορφωθει σε τεραστια διποδα τερατα τα οποια μπορουν να μπουν μεσα στο μυαλο των ανθρωπων και να μας αποπροσανατολίσουν. Εμεις ως ανθρωποι η μονη μας ελπιδα ειναι το μετρο ωστε να επιβιώσουμε. Το παιχνιδι ειναι αρκετα κλειστοφοβικο με απιστευτη ατμοσφαιρα ειδικα οταν εισαι μονος κατω απο τη γη και με εναν αναπτηρα και το οπλο παραμασχαλα και ακους τα τερατα και εισαι συνεχεια με την τριχα σηκωμενη ποτε θα πεταχτει καποιο. Τρομερη εμπειρια ειδικα με ακουστικα για να ακουτε τα παντα. Πανω στη γη θα συναντησουμε και λυκανθρωπους οπως και ιπταμενα τερατα τα οποια θελουν πολυ προσοχη. Το μονο loot που εχει το παιχνιδι ειναι κατι notes τα οποια θα μας βοηθησουν να καταλαβουμε καλυτερα την ιστορια. Στην αρχη δεν ηξερα και δεν εψαχνα για να τα βρω και εχασα μερικα μετα τη μεση τα μαζεψα ολα. Στον τεχνικο τομεα το παιχνιδι αν και παλιο ειναι χαρμα οφθαλμων με πολυ καλη ευκρινεια στα textures οπως και στα τερατα και στην ολη λεπτομερεια που εχει δωθει στο παραμικρο. Αψογο optimization και ultrawide support. Εχει βγει ακομα μια συνεχεια και περιμενουμε και το exodus σε 1-2 μηνες. Πιανω το last light ωστε να ειμαστε ετοιμοι για το exodus. Οσοι δεν το εχετε παιξει απλα παιξτε το. 9/10

Βγηκαν 225 φωτογραφιες καθολη τη διαρκεια του παιχνιδιου

https://postimg.cc/gallery/28k5hxof8/

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Βρε μήπως το Metro 2033...

  Απόκρυψη περιεχομένων

είναι της Θεσσαλονίκης;

(please don't kill me :P )

Φίλε ήμουν νιος και γέρασα από τότε που άκουγα για μετρό στην Θεσσαλονίκη (όπου και μεγάλωσα). Οποιοδήποτε ανέκδοτο για αυτό πλέον, είναι περισσότερο αποδεκτό 😛 Α , και το παραπάνω, ήταν αρκετά καλό (δουλεύω και σε βιβλιοπωλείο και ντροπή που δεν έχω διαβάσει ακόμη το 2035 :lol: )

Στις 4/1/2019 στις 6:36 ΜΜ, Arkin είπε

Metro 2033 Redux

metro_2033_redux_featured.jpg?w=672&h=37

Ενα επος. Βασισμενο σε βιβλια. Το story με λιγα λογια ειναι οτι εχει γινει πυρηνικος πολεμος και η ατμοσφαιρα εχει ραδιενεργεια. Παρα πολλοι εχουν μεταλλαχτει σε τερατα και καποιοι που λεγονται Dark Ones εχουν διαμορφωθει σε τεραστια διποδα τερατα τα οποια μπορουν να μπουν μεσα στο μυαλο των ανθρωπων και να μας αποπροσανατολίσουν. Εμεις ως ανθρωποι η μονη μας ελπιδα ειναι το μετρο ωστε να επιβιώσουμε. Το παιχνιδι ειναι αρκετα κλειστοφοβικο με απιστευτη ατμοσφαιρα ειδικα οταν εισαι μονος κατω απο τη γη και με εναν αναπτηρα και το οπλο παραμασχαλα και ακους τα τερατα και εισαι συνεχεια με την τριχα σηκωμενη ποτε θα πεταχτει καποιο. Τρομερη εμπειρια ειδικα με ακουστικα για να ακουτε τα παντα. Πανω στη γη θα συναντησουμε και λυκανθρωπους οπως και ιπταμενα τερατα τα οποια θελουν πολυ προσοχη. Το μονο loot που εχει το παιχνιδι ειναι κατι notes τα οποια θα μας βοηθησουν να καταλαβουμε καλυτερα την ιστορια. Στην αρχη δεν ηξερα και δεν εψαχνα για να τα βρω και εχασα μερικα μετα τη μεση τα μαζεψα ολα. Στον τεχνικο τομεα το παιχνιδι αν και παλιο ειναι χαρμα οφθαλμων με πολυ καλη ευκρινεια στα textures οπως και στα τερατα και στην ολη λεπτομερεια που εχει δωθει στο παραμικρο. Αψογο optimization και ultrawide support. Εχει βγει ακομα μια συνεχεια και περιμενουμε και το exodus σε 1-2 μηνες. Πιανω το last light ωστε να ειμαστε ετοιμοι για το exodus. Οσοι δεν το εχετε παιξει απλα παιξτε το. 9/10

Βγηκαν 225 φωτογραφιες καθολη τη διαρκεια του παιχνιδιου

https://postimg.cc/gallery/28k5hxof8/

Μια πρόταση μόνο. Μην καταστρέφεις τις φώτο με το OSD πάνω αριστερά :) Σε μερικές χαλάει την εικόνα κυριολεκτικά :) Εννοώ τις αρχικές κυρίως. Μετά το έκλεισες, thankgod 😛 

 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Φίλε ήμουν νιος και γέρασα από τότε που άκουγα για μετρό στην Θεσσαλονίκη (όπου και μεγάλωσα). Οποιοδήποτε ανέκδοτο για αυτό πλέον, είναι περισσότερο αποδεκτό 😛 Α , και το παραπάνω, ήταν αρκετά καλό (δουλεύω και σε βιβλιοπωλείο και ντροπή που δεν έχω διαβάσει ακόμη το 2035 :lol: )

Μια πρόταση μόνο. Μην καταστρέφεις τις φώτο με το OSD πάνω αριστερά :) Σε μερικές χαλάει την εικόνα κυριολεκτικά :) Εννοώ τις αρχικές κυρίως. Μετά το έκλεισες, thankgod 😛 

Ναι αλλά τώρα εγκαινίαστηκε το μέτρο. Είναι θέμα ημερων η έναρξη του. Περίπου 1000 ημερών όπως το κόβω. 

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Φίλε ήμουν νιος και γέρασα από τότε που άκουγα για μετρό στην Θεσσαλονίκη (όπου και μεγάλωσα). Οποιοδήποτε ανέκδοτο για αυτό πλέον, είναι περισσότερο αποδεκτό 😛 Α , και το παραπάνω, ήταν αρκετά καλό (δουλεύω και σε βιβλιοπωλείο και ντροπή που δεν έχω διαβάσει ακόμη το 2035 :lol: )

Μια πρόταση μόνο. Μην καταστρέφεις τις φώτο με το OSD πάνω αριστερά :) Σε μερικές χαλάει την εικόνα κυριολεκτικά :) Εννοώ τις αρχικές κυρίως. Μετά το έκλεισες, thankgod 😛 

Τους πρωτους 2 3 μηνες το ειχα μονιμα. Μετα καταλαβα οτι τις καταστρεφει και δεν μπαινουν και για wallpaper. Αν δεις ειναι σε 16:9. Επειτα απο 21:9 μονο στην αρχη το ειχα μονιμα λιγο αργοτερα το εβγαλα τελειως. Το παταω που και που απλα για να δω θερμοκρασιες. Δεν ηξερα πως βγαινει(περα απο το να κλεισω τελειως το afterburner) καποιος απο εδω μεσα μου το ειχε πει για το toggle.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dead Space 2 (2011)

Dead Space 2 [UK Import]

Το παιχνιδι συνεχιζει στα ιδια επιπεδα με το 1 σε ποιοτητα και μπορει να ναι και πιο πανω. Βασικα μοιαζει παρα πολυ με το 1 απλα εδω εχουν βελτιωσει τα θεματακια που ειχε το προηγουμενο. Δεν συνανταμε τα bugs που ειχε το 1 δλδ, αλλα για να πω την αληθεια, μια φορα χρειαστηκε να καλω ενα load γτ μια πορτα οταν ανοιγε, δεν μπορουσες να περασεις μεσα. Το gameplay του ειναι καλο αλλα επαναλαμβανομενο, τα γραφικα ειναι πολυ ομορφα, τα κλασικα dead space :)

Το παιχνιδι ειναι ακομα πιο γραμμικο απο το 1. Θα μου πεις, πως γινεται αυτο αφου και το 1 ηταν ετσι. Στο 1 τουλαχιστον γυρναγες και πισω στο station οταν πηγαινες σε αλλο chapter. Εδω, δεν γυρνας καθολου πισω, ουτε αριστερα ουτε δεξια. Ενας δρομος υπαρχει μονο και πισω σου κλεινει και η πορτα αμεσως. Σε καποιους θα αρεσει αυτο, αλλα καποιες φορες αισθανεσε σαν να σε τραβαει απ τα χερια απ τα ποδια απ το κεφαλι παντου και παντα

Απο performance δεν βρηκα κανενα προβλημα, 3440x1440 και 100fps τα πηγαινε νερακι, (ultrawide support αψογο) φυσικα ολα τα settings στο full. Θελω ομως να σταθω και σε καποια πραγματακια που δεν μου αρεσαν.

1ον. Στην αρχη σου μαθαινει πολυ ωραια να τραβας αντικειμενα, ειδικα καποιες σιδερενιες βεργες και να τις καρφωνεις στους εχθρους. Πολυ ωραια ως εδω. Λες ρε παιδι μου, για να κανω οικονομια στις σφαιρες. Στη πραξη ομως δεν υπαρχει ποτε χρονος για να το κανεις ολο αυτο. Μεσα σε κλασματα δευτερολεπτων σου πεταγονται 3, 4 τεραστιοι εχθροι σε χτυπανε ο ενας απο δω ο αλλος απο κει και ισα ισα προλαβαινεις να πυροβολησεις με το πολυβολο. Και καπως ετσι παει συνεχεια..

2ον. Προκειται για ενα ειδος bug που η ΕΑ το εχει αφησει απλα να υπαρχει. Οταν φτανεις στο πρωτο store, τα παντα ειναι ξεκλειδωτα και ολα κοστιζουν ΜΗΔΕΝ! Και λες wtf? Αργοτερα καποια θα εχουν μια τιμη καποια οχι και παει λεγοντας. Στη τελικη δεν εχει και πολυ σημασια τι παιρνεις απο οπλα και στολες γτ σε αφηνει να παρεις αυτο που ταιριαζει σε σενα. (στο τροπο που παιζεις ας το πουμε ετσι.) Βασικα θα χρειαζεσε τα λεφτα για σφαιρες και για Heal. Οπως και να χει σε μπερδευει αυτο το πραγμα ειδικα στην αρχη.

3ον. Ειναι αρκετες οι φορες, ειδικα προς το τελος, που σου την πεφτουν πολλα τερατα σε πολυ μικρους χωρους. Δεν μπορεις να δεις τι γινεται, ποσο μαλλον να κουνηθεις.

Overall περασα ωραια και ελπιζω να δω στο 3 κατι το διαφορετικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φιλε dead space. Πόσο τρομακτικα είναι? Στο ps3 είχα παίξει καμια ώρα πριν χρόνια δεν την πάλεψα και το σταμάτησα. Για γερά στομάχια. Μπράβο που το έπαιξες fire η ατμόσφαιρα όντως είναι μοναδική και κλειστοφοβικη είχα ασχοληθεί και με το extraction με τα motion controls. Μέχρι bioshock ειμαι. Πόσες ώρες σου πήγε για τερματισμό? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πω ρε φιλε dead space. Πόσο τρομακτικα είναι? Στο ps3 είχα παίξει καμια ώρα πριν χρόνια δεν την πάλεψα και το σταμάτησα. Για γερά στομάχια. Μπράβο που το έπαιξες fire η ατμόσφαιρα όντως είναι μοναδική και κλειστοφοβικη είχα ασχοληθεί και με το extraction με τα motion controls. Μέχρι bioshock ειμαι. Πόσες ώρες σου πήγε για τερματισμό? 

Ειναι τρομακτικο αλλα νταξει δεν θα εχεις εφιαλτες μη φοβασε :)

Ειναι 15 chapters και θα σου παρει περιπου 6, 7 ωρες. Για αλλους θεωρειται μικρο, για μενα ειναι οκ γτ οπως ειπα και πιο πανω, ειναι επαναλαμβανομενο

στο normal το επαιξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, firepc είπε

Ειναι τρομακτικο αλλα νταξει δεν θα εχεις εφιαλτες μη φοβασε :)

Ειναι 15 chapters και θα σου παρει περιπου 6, 7 ωρες. Για αλλους θεωρειται μικρο, για μενα ειναι οκ γτ οπως ειπα και πιο πανω, ειναι επαναλαμβανομενο

στο normal το επαιξα

Βρε δεν φοβαμαι απλα τετοια παιχνιδια με τερατα κτλ με χαλανε λιγο. Πχ outlast/agony ειναι αρκετα disturbing για μενα οπως και ταινιες hostel/saw. Αρκετα μικρο ειναι αν κατσω σε μια μερα θα το τερματισω. Ανοιχτα φωτα τερμα και χαμηλα φωνη κατι γινεται. 😛

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...