Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Τους πρωτους 2 3 μηνες το ειχα μονιμα. Μετα καταλαβα οτι τις καταστρεφει και δεν μπαινουν και για wallpaper. Αν δεις ειναι σε 16:9. Επειτα απο 21:9 μονο στην αρχη το ειχα μονιμα λιγο αργοτερα το εβγαλα τελειως. Το παταω που και που απλα για να δω θερμοκρασιες. Δεν ηξερα πως βγαινει(περα απο το να κλεισω τελειως το afterburner) καποιος απο εδω μεσα μου το ειχε πει για το toggle.

Εγώ ήμουν και στο ξαναλέω F5 ftw.🤩

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα παιδιά, εγώ έχω μια κονσόλα xbox 360 jtag και πρόσφατα ανακάλυψα πως μπορώ να την κάνω emulator και να παίξω οποίο παιχνίδι θέλω από αυτά που έπαιζα μικρός. 

Λοιπόν τερμάτισα golden axe, street of rage 1,2 street fighter, the revenge of shinobi, καποια sonic, cadillac and dinosurs, capten commando απο το 1ο xbox τερμάτισα το black που το θεωρώ από τα κορυφαία παιχνίδια του είδους και έπαιξα και αρκετά απο mame. Γενικά αφού έφτιαξα την κονσόλα την είδα πολύ νοσταλγία και ρετρολαγνεια... 

Πριν 2 βδομάδες έπεσε και ένα ps3 στα χέρια μου με αρκετούς τίτλους και αυτά που ξεχώρισα, επαιξα και ευχαριστήθηκα ήταν το uncharted 1,2 και το last of us. Για το τελευταιο ότι και να πω είναι λίγο. Αν ήξερα για αυτό το παιχνίδι πως είναι τοοοοοοσο καλό παίζει να αγόραζα μεταχειρισμένη κονσόλα για να παίξω μόνο αυτό το παιχνίδι. Πραγματικά φοβερό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DeOJH0vXkAMXz4i.jpg

Ένα metroidvania έπος...
Τι να πρωτοπώ;  Για τον όμορφα σχεδιασμένο "μουντό" κόσμο των ζωυφίων; Για τον τεράστιο χάρτη με περιοχές γεμάτες μυστικά και
εκπλήξεις; ... ευχάριστες και δυσάρεστες.  Για τους εχθρούς και τα boss που μ΄έκαναν κοτσίδες τα δάχτυλα μου;  Για τον ήχο και τις
μελωδίες που ακολουθούν τον "κούφιο" ιππότη στην εξερεύνηση και στις μάχες του;
Το τελείωσα με ποσοστό ολοκλήρωσης 99% σπαταλώντας πολλές ώρες προσπαθώντας να ανακαλύψω το κόσμο και τα μυστικά των
μπαμπουριών αλλά και στην επιμονή μου να παλεύω με δυνατότερους εχθρούς ή να παιδεύομαι να προσπεράσω δύσβατες περιοχές
που απαιτούσαν ακριβείς κινήσεις τις οποίες δεν ήμουν έτοιμος ή έπρεπε να αποκτήσω "κάτι" για να τις ξεπεράσω. Στο μέλλον - τώρα
που ξέρω τι παίζεται-  πείτε με μαζόχα αλλά θα επιχειρήσω να το τερματίσω ξανά γιατί άφησα κάποια  πραματάκια πίσω μου και φυσικά
να δω ένα διαφορετικό τέλος καθώς έχει άλλους τέσσερις διαφορετικούς τερματισμούς.
Εξαιρετικό παιχνίδι!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα.

Πάντως για να δεις τα 5 συνολικά ending δε χρειάζεται να το παίξεις από την αρχή. Αφού δεις ένα ending συνεχίζεις κανονικά. Για περισσότερα ψάξε online γιατί έχει spoiler.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!!!

Φανατικός των horror games, τελείωσα το chapter 1 του φανταστικού παιχνιδιού visage (early access στο steam).

Με ακουστικά Razer και το μπάσο στο τέρμα ήταν μια τρομερή εμπειρία!!!!!

 

Γνωρίζει κανένας πότε θα βγουν τα επόμενα chapter;

 

visage-01.jpg

Επεξ/σία από rockmike
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Youropa

Screenshot-1.png

Indie διαμαντακι στο οποιο επεσε μερακι και φαινεται. Εχει να κανει με τον πυργο του Άιφελ ο οποιος εξαιτιας ενος φαινομενου καταστρεφεται και διαλυετε στον ουρανο. Ταυτοχρονα παρασυρετε και ενα παιδακι το οποιο θα χασει την ταυτοτητα του και θα βοηθησει στο να αποκατασταθει η ταξη. Τα physics του ειναι αρκετα καλα και τα levels ειναι ολα διαφορετικα χωρις να μοιαζουν μεταξυ τους. Δεν υπαρχει μονοτονια δηλαδη μεχρι το τελος. Στην πορεια του παιχνιδιου θα αποκτησουμε απλες κινησεις οπως kick/jump/run και θα μας βοηθησουν παρα πολυ να φτασουμε στον προορισμο μας. Σε αρκετα σημεια ισως κολλησετε λιγο. Μαζεψα και τις 139 κασετες του παιχνιδιου. Για τους λατρεις του ειδους θα το προτεινα σιγουρα θα περασετε πολυ ομορφα. 8/10

Βγηκαν 200 φωτογραφιες καθολη τη διαρκεια του παιχνιδιου

https://postimg.cc/gallery/st3lrdgk/
Επεξ/σία από Arkin
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Star Wars Battlefront 2

Έχω Origin Access και έπαιξα το campaign + το Resurrection που δίνει ακόμη 3 single missions.  Σύνολο 15 missions. Δε μ΄ ενδιαφέρει το multi.

Πέρασα ευχάριστα 6-7 ώρες. Γραφικά-ήχος-ατμόσφαιρα πολύ καλά και έτρεχε άψογα σε DX11 στο PC μου.

Gameplay δε λέει κάτι καινούργιο αλλά το διασκεδάζεις. Είχαμε καιρό να δούμε single περιεχόμενο SW, είχε λείψει.

Όλα τα λεφτά η αποστολή με Lando-Shriv και γενικά οι διάλογοι τους. Είχα να γελάσω έτσι από Armed&Dangerous. Καλή επίσης η δυνατότητα εναλλαγής μεταξύ 1st-3rd person mode.

Μακάρι να δούμε κανά remaster X-Wing με αυτά τα γραφικά αν και πολύ χλωμό.

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 12/1/2019 στις 3:17 ΜΜ, Despotas είπε

Μακάρι να δούμε κανά remaster X-Wing με αυτά τα γραφικά αν και πολύ χλωμό.

Κι εγώ το λέω συνέχεια αυτό... Θα έκανα κωλοτούμπες αν γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σποιλερ, είναι λίγο μεγάλο κείμενο.
 

Spoiler

MGS V The Phantom Pain: Πολύ γνωστός τίτλος και λιγάκι παλιός εντάξει, να σημειώσω ότι δεν έχω παίξει το 4  και το 3 καθόλου. Γενικά το παιχνίδι αξίζει, είναι παιχνιδάρα δεν υπάρχει αμφιβολία, θέλει όμως χρόνο και αφοσίωση. Χρειάστηκα περίπου 2 μήνες για να το ολοκληρώσω αλλά αλλά 1) έπαιζα και άλλα παίγνια, 2)αναγκάστηκα από τον τρόπο που εξελίσσεται η πλοκή και η ανάπτυξη του παιχνιδιού. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω 100% στα επιτεύγματα ακόμα, πρέπει να βγάλω με άριστα κάποιες αποστολές αλλά έχω κουραστεί λίγο. Είναι μεγάλο σαν παιχνίδι αλλά υπάρχει πρόβλημα με το ρυθμό του. Ειδικά όταν σου βάζει ξανά να παίξεις τις ίδιες αποστολές σε μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας. Οι αποστολές έχουν μεγάλη ελευθερία προσέγγισης τουλάχιστον. Μερικές είναι μεγαλειώδης και σε σκηνοθεσία και σε σύλληψη, άλλες μέτριες και αρκετές έχουν και ανούσια πράγματα, πχ κόψε ένα φυτό, σώσε το τσακάλι, ή τον κρατούμενο, είναι τίγκα στους κρατούμενους. Επίσης με τον τρόπο που επεκτείνεις τη βάση σου και αναβαθμίζεις τα όπλα σου πρέπει να πας να φαρμάρεις πρώτες ύλες και φυτά και αυτό θέλει χρόνο. Ο χρόνος των αναβαθμίσεων είναι μεγάλος, στα μεγάλα επίπεδα δε, είναι τεράστιος. Το επόμενο αρνητικό είναι η ισχύς και οι δυνατότητες των όπλων, τα αρχικά όπλα είναι της πλάκας και σε καθυστερούν (προφανώς κάποιοι παιχταράδες δεν θα έχουν προβλημα) τα όπλα που λογικά θα έχεις προς το τέλος είναι πανίσχυρα ώστε οι τελευταίες αποστολές να μην έχουν καθόλου δυσκολία. Σεναριακά είναι απλό, καλούτσικο θα έλεγα, όποιος έχει κενά ή δεν γνωρίζει την ιστορία του MGS τα καλύπτει μετά από πολλές ώρες και πολλές ακροάσεις υλικού εντός του παιχνιδιού. Τα γραφικά είναι καλά και σου δίνει πολλές ευκαιρίες για να τραβήξεις ωραίες εικόνες. Ασχολήθηκα και με τα online πεσίματα στις βάσεις άλλων παιχτών, τολμώ να πω εθίστηκα, αλλά δεν υπάρχει πολύς κόσμος, ούτε ένας δεν προσπάθησε να κάνει αντίποινα μετά από το πέσιμό μου. Αυτό ήταν και λίγο χάσιμο χρόνου τώρα που το ξανασκέφτομαι.


 

Spoiler

Syrian Warfare: Είναι RTS και αφορά  όπως είναι προφανές τον εμφύλιο στη Συρία. Όσοι ανήκουν στις προοδευτικές δυνάμεις σταματάνε την ανάγνωση εδώ, το παιχνίδι δεν είναι πολιτικά ουδέτερο, έχει φτιαχτεί από Ρώσους και μάλιστα χρησιμοποιεί μερικά αληθινά ονόματα συμμετεχόντων στον πόλεμο. Υπάρχει ένα γενικό σενάριο όπου ξεκινάς σαν αξιωματικός σε αστυνομικό σταθμό και αφού σκοτώνεται ο διοικητής αμύνεσαι του σταθμού. Στις επόμενες αποστολές αναλαμβάνεις και στρατιωτικές δυνάμεις και ενίοτε και ρωσικές. Παράλληλα δημιουργούνται και δευτερεύουσες αποστολές εντός της κύριας,πχ  να σώσεις πολίτες ή τον θείο ενός φίλου με επιπτώσεις. Οι αποστολές είναι  7 και είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ, χωρίς υπερβολή έκανα 30 ώρες σχεδόν, και πολυεπίπεδες. Κάνεις επίθεση, καταλαμβάνεις, αντεπιτίθεται ο εχθρός, μετά έρχονται ενισχύσεις κτλπ κτλπ όλο αυτό είναι σεναριακό. Πάντως επιτρέπεται το σώσιμο τουλάχιστον και υπάρχει και ironman επίπεδο επίσης. Ενισχύσεις μπορούν να έρθουν σε συγκεκριμένα σημεία,  συνήθως μετά από την επίτευξη κάποιου στόχου, έχουν όριο στο μέγεθός τους και αγοράζονται με πόντους. Οι πόντοι αυτοί προκύπτουν στο τέλος κάθε αποστολής και είναι συν/πλην, απώλειες δικές μας έναντι απωλειών των αντιπάλων συν το χρόνο. Οι μάχες είναι αστικές κατά κύριο λόγο, και ο χειρισμός αφορά μια ομάδα πεζικού ή ένα όχημα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαζί πολλές μονάδες αλλά δεν μπορείς να τις ενώσεις και να δημιουργήσεις μια διμοιρία, και αυτό δημιουργεί προβληματάκι στον χειρισμό. Μπορείς να αλλάξεις το σχηματισμό μιας ομάδας ή τον προσανατολισμό σε ένα κτήριο και φυσικά μπορείς να ρυθμίσεις αν το άρμα θα κάνει όπισθεν στρέφοντας τα νώτα του ή καλύπτοντας τα. Η εμπειρία που αποκτά η κάθε ομάδα τις δίνει μεγαλύτερη ζωή και μεγαλύτερο ποσοστό ευστοχίας. Αν μια ομάδα χάσει 2/7 άνδρες, δεν υπάρχει δυνατότητα αναπλήρωσης, παρά μόνο αν η ομάδα επιβιώσει, οπότε στην επόμενη αποστολή εμφανίζεται πλήρης. Στα οχήματα ισχύει το ίδιο για τη θωράκιση, αλλά μπορεί το πλήρωμα να κάνει μερικές επισκευές. Ο μηχανισμός της θωράκισης είναι αρκετά ρεαλιστικός, κάθε όχημα έχει 3 επίπεδα, το πρώτο αφορά σε τι είναι άτρωτο, το δεύτερο σε τι προστατεύει αλλά φθείρεται και το τρίτο σε τι δεν αντέχει. Κάθε πλευρά έχει διαφορετικό επίπεδο θωράκισης, τη δείχνει και μάλιστα δείχνει και μικρογραφία κάθε οχήματος με το που έχεις δεχτεί πλήγμα. Οπότε θέλει και λίγο τύχη που θα σε βρει, το ίδιο όχημα αν δεχτεί πύραυλο στην ίδια πλευρά άλλες φορές τινάσσεται στον αέρα, άλλες απλά θα καταστραφεί η θωράκιση, άλλες φορές θα σκοτωθεί ένα μέλος του πληρώματος, άλλες θα κολλήσει το πυροβόλο.  Το πεζικό μπορεί να καταλάβει εγκαταλελειμένα οχήματα και να τα χρησιμοποιήσεις κανονικά εκτός αν έχει ερπύστριες οπότε θέλε ειδική ομάδα. Υπάρχουν επίσης ελικόπτερα και μπορείς να καλέσεις και αεροπορική υποστήριξη. Ο ανεφοδιασμός γίνεται με φορτηγά και είναι διαφορετικό το φορτηγό για καύσιμα και πυρομαχικα.
Τα γραφικά είναι μέτρια, ξεχωρίζεις σαφώς τις διαφορές στις εκδόσεις των οχημάτων αλλά δεν υπάρχει πολύ μεγάλο ζουμ. Τα κτήρια έχουν επίσης ποικιλία στις μορφές τους και καταστρέφονται. Η ΑΙ είπα ήδη ότι εφαρμόζει κάποια σενάρια. Εκτός αυτών, συνήθως αν κάνεις κίνηση σε κάποια περιοχή αμέσως εμφανίζονται κάποιες δυνάμεις. Υπάρχει η γελοιότητα να προσπαθεί να επανακαταλάβει κάποιο δευτερεύων σημείο με άπειρες δυνάμεις αλλά στέλνοντας μια μια τις ομάδες. Και τέλος υπάρχει και η αντίδραση, δεν είναι συχνή αλλά κάποιες φορές μετακινεί δυνάμεις για να ρίξει α/τ, βάλει στοχευμένα εναντίων των ανιχνευτών σου, δεν θα σου βάλει το μαχαίρι στο λαιμό σε γενικές γραμμές. Πιο πολύ η δυσκολία βασίζεται στο αριθμητικό μειονέκτημα του παίχτη. Δεν υπάρχει μουλτι μάλλον για λόγους οικονομίας αλλά λέω ευτυχώς γιατί πρέπει να έχεις 14 χέρια για να το παίξεις γρήγορα και χωρίς διακοπή.
Το συστήνω, ανάλογα με τα οικονομικά του καθενός ίσως και σε κανονική τιμή, θέλω να το παίξω και δεύτερη φορά για τα επιτεύγματα που έχασα. Υπάρχουν επίσης και 2 dlc με 5 και 3 αποστολές με editor αντίστοιχα, δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά είναι σίγουρη η αγορά τους στην πρώτη ευκαιρία.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έπαιξα για ένατη φορά και τερμάτισα το diablo το 2 σε περίπου 6,5 ώρες είναι πολύ καλοσχεδιασμένο παιχνίδι λίγο παλιό βέβαια αλλά αυτού του είδους τα games περνάς πολύ ευχάριστα.

 

IMG_20190120_030834.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Figment:

https://store.steampowered.com/app/493540/Figment/

Ισομετρικό puzzle παιχνίδι με ωραία γραφικά και εξαιρετική μουσική-voice cast.

Ουσιαστικά πρόκειται για ένα ταξίδι μέσα στο ανθρώπινο μυαλό και τις φοβίες-εφιάλτες του.

Οι μάχες πολύ απλές, τα puzzle πιο σύνθετα και με ωραία ποικιλία αλλά σαφώς ο βαθμός δυσκολίας είναι μικρός.

Ένα ευχάριστο διάλειμμα 6-7 ωρών που πιστεύω αξίζει ένα playthrough. Υπάρχει και free demo στο Steam.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Despotas είπε

Figment:

https://store.steampowered.com/app/493540/Figment/

Ισομετρικό puzzle παιχνίδι με ωραία γραφικά και εξαιρετική μουσική-voice cast.

Ουσιαστικά πρόκειται για ένα ταξίδι μέσα στο ανθρώπινο μυαλό και τις φοβίες-εφιάλτες του.

Οι μάχες πολύ απλές, τα puzzle πιο σύνθετα και με ωραία ποικιλία αλλά σαφώς ο βαθμός δυσκολίας είναι μικρός.

Ένα ευχάριστο διάλειμμα 6-7 ωρών που πιστεύω αξίζει ένα playthrough. Υπάρχει και free demo στο Steam.

Φαίνεται πολύ καλό, θα το δοκιμάσω.

Ξέρεις αν αξίζει και το Back to Bed της ίδιας εταιρίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EverythingYouBelieve είπε

Φαίνεται πολύ καλό, θα το δοκιμάσω.

Ξέρεις αν αξίζει και το Back to Bed της ίδιας εταιρίας;

ελάχιστα έχω παίξει αλλά ήταν ενδιαφέρον. Πρέπει να το είχα πάρει από bundle ή δωρεάν , δεν θυμάμαι. Πάντως θα το κοιτάξω κάποια στιγμή στο μέλλον γιατί μου αρέσουν αυτά , το ίδιο και το Figment!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, EverythingYouBelieve είπε

 

Ξέρεις αν αξίζει και το Back to Bed της ίδιας εταιρίας;

Είχε δωθεί όντως σε bundle, και για 100% ήθελε περίπου 6 ώρες. Γενικά έπρεπε να βρεις το σωστό συγχρονισμό για να μετακινήσεις αντικείμενα και να αναγκάσεις τον υπνοβάτη να γυρίσει στο κρεβάτι του. Σε λαπτοπ με είχε δυσκολέψει κάπως ο χειρισμός του, νομίζω ήταν με το δεξί σταυρό αλλά εντάξει πέρασε ευχάριστα ο χρόνος

Επεξ/σία από G.TH.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...