Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilos είπε

Στα MΕ το 1 αν και πιο rpg ήταν το χειρότερο για μένα (ακόμα έχω εφιάλτες με το MAKO).

 

Γ_μούσε το Mako. Είχε πολύ γέλιο.

:D Αν και είδαμε όχημα της προκοπής στα controls στο Andromeda. :P

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, ilos είπε

Στα MΕ το 1 αν και πιο rpg ήταν το χειρότερο για μένα (ακόμα έχω εφιάλτες με το MAKO).

Καλά στα DA το 2 είναι στα όρια του offending για sequel.

Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά προσωπικά θα έπαιζα racing game με μόνο όχημα το MAKO, εάν είχε αντίστοιχο story,characters και lore με του ΜΕ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mike299 είπε

Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά προσωπικά θα έπαιζα racing game με μόνο όχημα το MAKO, εάν είχε αντίστοιχο story,characters και lore με του ΜΕ1

😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

header.jpg?t=1549890633

Epistory: Typing Chronicles

Το Epistory είναι ένα action exploration game με καταπληκτική ατμόσφαιρα και επίσης υπέροχο soundtrack. Το στυλ του gameplay ήταν κάτι νέο για μένα (όπως και για τον συμφορουμίτη που το έπαιξε πριν λίγες μέρες και πόσταρε εδώ) αλλά γενικώς τα πηγαίνω πολύ καλά με την πλητρολόγηση και ξετρελάθηκα πραγματικά! Είναι μικρό, σχεδόν 6 ώρες μου πήρε, με χαλαρό gaming έως και πολύ casual κάποια βράδια που ήμουν τρομερά κουρασμένη για να γράψω ακόμα και το όνομά μου. Ο τρόπος, όμως, που είναι φτιαγμένο το παιχνίδι με έκανε να θέλω να μπω έστω και για λίγο, ακόμα και αν με φάνε τα ζουζούνια για αστείες λέξεις.

Ακολουθούμε την πρωταγωνίστριά μας, η οποία δεν θυμάται ποια είναι, πού βρίσκεται και τι κάνει. Εξερευνεί τον κόσμο γύρω της, καβάλα σε μια χαριτωμένη αλεπού. Ο κόσμος ξεδιπλώνεται γύρω της (κυριολεκτικά) καθώς μαθαίνει πληροφορίες, συλλέγει θησαυρούς και αποκτά νέες ικανότητες για να κατατροπώνει εχθρούς και όλα μέσω πλητρολόγησης! Το artwork είναι εξαίσιο και τα deaths δεν είναι punishing οπότε συνεχίζεις κανονικά να παίζεις ακόμα και τις μέρες που το κεφάλι είναι καζάνι και τα δάχτυλα πατάνε λάθος πλήκτρα :P  Η φωνή της αφηγήτριας είναι πανέμορφη και μαζί με την μουσική βγάζει πολύ όμορφα συναισθήματα που ταιριάζουν τρομερά με το κάθε νέο μέρος που περπατά η αλεπού μας.

Πέρασα πολύ όμορφες ώρες στον κόσμο του Epistory και θα το πρότεινα σε παίκτες που τους αρέσουν οι όμορφες ιστορίες και θέλουν να γνωρίσουν έναν γλυκό, ατμοσφαιρικό και γεμάτο συναισθηματικές μουσικές κόσμο. 9,5/10 από εμένα και όποιος παίξει, του εύχομαι καλή διασκέδαση :) 

Επεξ/σία από kate23
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Sexy Brutale

https://store.steampowered.com/app/552590/The_Sexy_Brutale/

https://www.gog.com/game/the_sexy_brutale

Ένα ιδιότυπο adventure από την Tequila Works (Rime, Deadlight).

Διαδραματίζεται σε μια έπαυλη όπου πρέπει να ξεδιαλύνουμε τους φόνους των επισκεπτών κατά τη διάρκεια ενός πάρτι.

Η ιδιομορφία είναι πως όλα συμβαίνουν σε διάστημα 12 ωρών το οποίο γίνεται reset κάθε φορά και έτσι ζούμε την ίδια ημέρα συνεχώς.

Σταδιακά, όσο λύνουμε τους γρίφους, ανοίγει όλη η έπαυλη και όταν τελειώσει το παιχνίδι μπορείτε ελεύθερα να εξερευνήσετε.

Όμορφα γραφικά, εξαιρετική μουσική, δεν υπάρχει voice acting αλλά ούτε και combat. Βολεύει καλύτερα με controller.

Η ατμόσφαιρα πολύ καλή όπως και οι γρίφοι αλλά και οι διάλογοι.

Δεν είναι δύσκολο παιχνίδι αλλά η αίσθηση της εξερεύνησης και η διελεύκανση-πορεία της υπόθεσης έχει υλοποιηθεί ωραία κατά τη γνώμη μου.

Συνοψίζοντας, πρόκειται για κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα και αξίζει κατά τη γνώμη μου για τις 8-10 ώρες του.

Μπράβο στους developers που τόλμησαν κάτι άλλο από αυτά που βλέπουμε όλη την ώρα.

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unravel 2 (2018)

Gerelateerde afbeelding

Υπεροχο πανεμορφο μαγικο. Στα ιδια επιπεδα με το πρωτο. Στο 2 μπορεις να παιξεις και διπλο αν το θες. Πανεμορφα τοπία, γενικα ενα συγχρονο platformer με τα ολα του.

To επαιξα σε ultrawide 3440x1440 100fps και ολο το game πηγε νερακι. Το gameplay του σε σχεση με το 1 εχει καποιες αλλαγες διοτι τωρα μπορεις να χειριζεσαι 2 ατομα.

Δειτε το οπωσδηποτε

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, firepc είπε

Unravel 2 (2018)

Gerelateerde afbeelding

Υπεροχο πανεμορφο μαγικο. Στα ιδια επιπεδα με το πρωτο. Στο 2 μπορεις να παιξεις και διπλο αν το θες. Πανεμορφα τοπία, γενικα ενα συγχρονο platformer με τα ολα του.

To επαιξα σε ultrawide 3440x1440 100fps και ολο το game πηγε νερακι. Το gameplay του σε σχεση με το 1 εχει καποιες αλλαγες διοτι τωρα μπορεις να χειριζεσαι 2 ατομα.

Δειτε το οπωσδηποτε

Αγαπαμε και τα 2 Unravel. Κανε και τα challenges καποια ειναι δυσκολακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HOLLOW KNIGHT (2017)

220px-Hollow_Knight_cover.jpg

 

Απο τα καλύτερα platformers που έχω παίξει. Πραγματικά ήταν μια μοναδική εμπειρία. Καταρχάς είναι χαοτικά τεράστιο με πανέμορφα και καλοστημένα μέρη και εχθρούς καθώς και απίστευτα απολαυστικά bosses. Σε αρκετά σημεία θυμίζει Dark souls, όπως π.χ., στην ύπαρξη bonfires και shortcuts σε αυτά, ότι πρέπει να μαζέψεις τα souls όταν πεθαίνεις αλλιώς τα χάνεις,  είναι γεμάτο secrets κτλ..

Πραγματικά ο κόσμος του με απορρόφησε και ήθελα να ανακαλύψω και να μάθω τα πάντα γι αυτόν. Συνέχεια ανακαλύπτεις νέα μέρη, νέους εχθρούς, αναβαθμίσεις, μυστικά, νέα bosses και ένα σωρό άλλο πράγματα.   

Επίσης πρέπει να αναφερθεί οτι τα dlc που έχουν βγει είναι δωρεάν και είναι τεράστια.  Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lilly Looking Through (2013)

Gerelateerde afbeelding

Ενα πανεμορφο, διασκεδαστικο, ξεκουραστο puzzle adventure που οσοι τα γουσταρετε εστω και λιγο αυτα τα games, θα λατρεψετε το συγκεκριμενο. Εχει πολυ ομορφα γραφικα με ωραια χρωματα.

Ειστε το μικρο κοριτσακι η Lilly και θα χρειαστει να κανετε ενα ταξιδι περνοντας απο διαφορες περιοχες, λυνοντας γριφους μεχρι να φτασετε στο τελικο σας προορισμο. Ενα ωραιο feature που εχει το παιχνιδι ειναι τα μαγικα γυαλια που οταν τα φορατε, αλλαζει η εποχη. Υπαρχουν και αλλοι μηχανισμοι στο περιβαλλον για την επιλυση των γριφων. Inventory δεν υπαρχει. Ειναι απλο το game αλλα καποιες φορες δινεται δυσκολουτσικο. Μου πηρε περιπου 2 ωρες. 

Το game ειναι ενα διαμαντακι, αξιζει πολυ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The MISSING: J.J. Macfield and the Island of Memories

https://store.steampowered.com/app/842910/The_MISSING_JJ_Macfield_and_the_Island_of_Memories/

Δεν είχα παίξει ποτέ παιχνίδι του Swery αλλά δεν είναι τυχαίο που πρόσφατα πήρε 2 βραβεία από το National Academy of Video Game Trade Reviewers:

http://navgtr.org/archives/3601/

Πρόκειται για 2D puzzle platform adventure που αφορά την ιστορία μιας κοπέλας που ψάχνει τη χαμένη φίλη της σε ένα νησί.

Η ιδιομορφία είναι πως η κοπέλα-πρωταγωνιστής χρησιμοποιεί τα μέλη από το διαμελισμένο κορμί της για να λύσει τα διάφορα puzzle.

Τα οποία puzzle δεν είναι δύσκολα ασφαλώς αλλά ο μηχανισμός αυτός τα κάνει κάτι ξεχωριστό. Για την ιστορία δε γράφω λόγω spoiler αλλά είναι εξαιρετικά δομημένη.

Όμορφα γραφικά, πολύ καλό voice cast και η μουσική όπου υπάρχει επίσης καλή. Χειρισμός προτείνω μόνο με gamepad. Μόνο αρνητικό, σε κάποια σημεία, τα αραιά checkpoint.

Επίσης κλειδώστε το refresh rate στα 60Hz, το παιχνίδι έχει θέμα αν έχετε οθόνη 144Hz.

Για τις 6-7 ώρες του προσφέρει μια ιδιαίτερη εμπειρία κατά τη γνώμη μου από έναν ξεχωριστό δημιουργό.

Έχω βάλει ήδη το D4 και θα ποστάρω όταν το τελειώσω.

 

 

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2019 στις 5:21 ΜΜ, Despotas είπε

Η ιδιομορφία είναι πως η κοπέλα-πρωταγωνιστής χρησιμοποιεί τα μέλη από το διαμελισμένο κορμί της για να λύσει τα διάφορα puzzle.

Dafuq literally.😁

Οι εντυπώσεις μου από το Hypnospace Outlaw εδώ btw.

 

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Witcher 3: Blood and Wine. 

images?q=tbn:ANd9GcQGoDkHQKNJkkmfiuYhH5p

Το να πεις για αυτό το παιχνίδι. Τι να πρώτοϋμνήσεις. 

Απίστευτο, αείμνηστο , εντυπωσιακό παντού και καθόλη την διάρκεια του. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια πρόταση για pc game παιδιά; κάτι σχετικά casual, θα προτειμούσα online αλλά δεν με χαλάει και offline, αρκεί να ΜΗΝ είναι battle royal games ή κλασικά moba(LoL, dota). Γενικά τι παίζεται αυτόν τον καιρό; έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό με τα παιχνίδια και θέλω τίποτα καλό να κολλήσω για να περνάω το χρόνο μ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, haris013 είπε

καμια πρόταση για pc game παιδιά; κάτι σχετικά casual, θα προτειμούσα online αλλά δεν με χαλάει και offline, αρκεί να ΜΗΝ είναι battle royal games ή κλασικά moba(LoL, dota). Γενικά τι παίζεται αυτόν τον καιρό; έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό με τα παιχνίδια και θέλω τίποτα καλό να κολλήσω για να περνάω το χρόνο μ :P 

dude, 23 σελιδες με μινι reviews απο παιχνιδια που τερματισαμε προσφατα

Καλο διαβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...