Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MAD MAX[100% EXCEPT CHALLENGES]

imageproxy.jpg

Απο τα πιο ομορφα παιχνιδια με τοσο δυστοπικο κοσμο. Παταει λιγο στις παλιες ταινιες[φτιαγμενα αμαξια/κοσμος/χαρακτηρας με παρελθον] και περισσοτερο στο fury road με τους υπολοιπους χαρακτηρες και τους εχθρους. Αν πιασετε μονο το main story θα σας κρατησει 15 ωριτσες περιπου αλλα θα σας δυσκολεψει ενω αν κανετε ολο το looting που πιστεψτε με εχει αρκετο το παιχνιδι τοτε θα σας φανει αρκετα ευκολο μεχρι το τελος. Ο χαρτης χωριζεται σε 3 πολυ μεγαλες περιοχες που στην καθε μια θα εχουμε το φρουριο του καθε αρχηγου που θα μας βοηθησει και θα τον βοηθησουμε σε οτι χρειαζετε μαζι με την Gastown και την ατελειωτη ερημο. Το main story θα σας ευχαριστησει πολυ εχει τα καλα και τα κακα του κυριως προς το τελος και οσον αφορα το looting υπαρχουν 191 camps με scrap(σαν νομισμα του παιχνιδιου) που θα σας βοηθησουν να φτιαξετε το αμαξι σας και να αναβαθμισετε το Max. Ειδικη μνεια θα κανω στον Griffa ο οποιος ειναι ενας ταξιδιωτης που παρακολουθει τον Max και μεσω αυτου θα αναβαθμιζουμε καποια skills περα απο τον βασικο εξοπλισμο. Στη μεση του παιχνιδιου τα ειχα ολα στο τερμα οποτε δεν θα δυσκολευτειτε. Δεν λειπουν βεβαια και τα Death Runs τα οποια ειναι αγωνες που πρεπει να κανετε με καθε αμαξι του παιχνιδιου εφοσον πατε για 100%. Το τελειωσα στις 51 ωρες και μου εμειναν κατι λιγα challenges τα οποια τα αφησα μιας και δεν εχει κατι αλλο να κανω στο παιχνιδι απο αποστολες/looting/αναβαθμισεις/death runs. Απο εχθρους θα χορτασετε εχει παρα πολλους διαφορετικους και ο καθενας θελει τον δικο του χειρισμο για να πεσει. Οι εκρηξεις στις πετρελαιοπηγες επισης θα σας ευχαριστισουν σε καθε μεγαλο camp. Overall παρα πολυ τιμιο για τις 50 ωρες που θα σας προσφερει καποιες στιγμες θα σας κουρασει με το ατελειωτο looting αλλα εφοσον κανετε και main αποστολες ενδιαμεσα θα φυγει νερακι. Στα του performance τρεχει νερακι μπηκε και reshade για λιγο παραπανω χρωμα και στο ultrawide μονο τα cut scenes ειναι σε 16:9 που δεν με ενοχλησαν καθολου. Σιγουρα αξιζει την προσοχη σας. 7.5/10

Βγηκαν 850 φωτογραφιες σε ολο το παιχνιδι απλα απολαυστετες.

https://postimg.cc/gallery/dw634uhw/
Επεξ/σία από Arkin
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Book of Demons (hack n slash / arpg )
------------------------------

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει.Το τελειωσα (σχετικα) χτες.Εψαχνα να βρω καποιο diablo clone και επεσα πανω σε αυτο.

Υφος : Εχει κλεψει αρκετα πραγματα απο Diablo.Εξελισσεται σε εναν κοσμο οριγκαμι , και εχει ενα στυλακι καρτουνιστικο.Υπαρχει η πολη με τον "cain" διπλα σε ενα πηγαδι (που τι κανει?identify items φυσικα :) ), healer αριστερα , μαγισσα δεξια , ταβερνιαρισσα καπου εκει αναμεσα.Σκεφτειτε οτι κλικαρετε στον "cain" και λεει "stay and listen a while"...κλασικη αναφορα και παραφραση στο αντιστοιχο που ελεγε ο cain στο Diablo.Στο βαθος ... ο cathedral οπου χωνεσαι στα εγκατα της γης για τις αποστολες.
Ιδιαιτεροτητες : Περα απο το οτι βρισκομαστε σε ενα paperverse...υπαρχουν και τα εξης.
1.Τρια classes , warrior / rogue / sorceress.Ξεκλειδωτος ο warrior και μονο οταν φτασεις level 5 , ξεκλειδωνουν τα αλλα 2.
2.Δεν υπαρχουν αντικειμενα , αλλα καρτες.Εχεις 4 σλοτς και μπορεις να τοποθετησεις καρτες που ειτε ειναι usable spells ειτε buffs/debuffs.Οσο βγαζεις χρημα ανοιγεις και νεα σλοτς , νομιζω συνολο 10.Οι καρτες μου θυμησαν φαση magic the gathering.Οι καρτες εχουν επιπεδα (common , magical , legendary) και αναβαθμιζονται.
3.Στα dungeons  δεν μπορεις να περπατησεις σε ολο το μηκος και πλατος του.Εχει συγκεκριμενους διαδρομους οπου κινεισαι!!
4.Εχει αρκετα dungeons , 2-3 μινι bosses , πριν φτασεις στο τελικο.Πρεπει να μετρησα πανω απο 100 dungeons.Eιχε την λογικη του Diablo 1..που τα dungeons/levels ηταν γραμμικα..εμπαινες cathedral και απλα κατεβαινες..το ιδιο γινεται και εδω..
 

Γενικως , το παιχνιδι μου αφησε καλες εντυπωσεις , αν και δεν μου αρεσουν τα καρτουνιστικα.Δειχνει οτι εχει γινει καλη δουλεια σε γραφικα / balance και ηχο/διαλογους κλπ.Απαξ και τελειωσεις το campaign σε βαζει σε "freeplay mode" σε φαση dungeon crawl με αυξανομενη δυσκολια για να βρεις νεα items (=καρτες) κλπ...Δεν ξερω αν το συνεχισω...

Ψαχνω diablo clones και δεν βρισκω.Τα παλια δεν μου κανουν αισθηση πια (diablo1/2,titan quest,sacred κλπ).Τα νεα , τα περισσοτερα δεν με ικανοποιησαν για διαφορους λογους (grim dawn ας πουμε).Αν εχει κανεις υποψη του καποιο diablo clone , δηλαδη χτιζω char με items αλλα να μην χρειαζεται και ιδιαιτερες σπουδες να εχουμε κανει και σε εναν κοσμο σχετικα μετριο και οχι να φαμε την ζωη μας στο περπατημα , να με ενημερωσει σχετικως :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Book of Demons (hack n slash / arpg )
------------------------------

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει.Το τελειωσα (σχετικα) χτες.Εψαχνα να βρω καποιο diablo clone και επεσα πανω σε αυτο.

Υφος : Εχει κλεψει αρκετα πραγματα απο Diablo.Εξελισσεται σε εναν κοσμο οριγκαμι , και εχει ενα στυλακι καρτουνιστικο.Υπαρχει η πολη με τον "cain" διπλα σε ενα πηγαδι (που τι κανει?identify items φυσικα :) ), healer αριστερα , μαγισσα δεξια , ταβερνιαρισσα καπου εκει αναμεσα.Σκεφτειτε οτι κλικαρετε στον "cain" και λεει "stay and listen a while"...κλασικη αναφορα και παραφραση στο αντιστοιχο που ελεγε ο cain στο Diablo.Στο βαθος ... ο cathedral οπου χωνεσαι στα εγκατα της γης για τις αποστολες.
Ιδιαιτεροτητες : Περα απο το οτι βρισκομαστε σε ενα paperverse...υπαρχουν και τα εξης.
1.Τρια classes , warrior / rogue / sorceress.Ξεκλειδωτος ο warrior και μονο οταν φτασεις level 5 , ξεκλειδωνουν τα αλλα 2.
2.Δεν υπαρχουν αντικειμενα , αλλα καρτες.Εχεις 4 σλοτς και μπορεις να τοποθετησεις καρτες που ειτε ειναι usable spells ειτε buffs/debuffs.Οσο βγαζεις χρημα ανοιγεις και νεα σλοτς , νομιζω συνολο 10.Οι καρτες μου θυμησαν φαση magic the gathering.Οι καρτες εχουν επιπεδα (common , magical , legendary) και αναβαθμιζονται.
3.Στα dungeons  δεν μπορεις να περπατησεις σε ολο το μηκος και πλατος του.Εχει συγκεκριμενους διαδρομους οπου κινεισαι!!
4.Εχει αρκετα dungeons , 2-3 μινι bosses , πριν φτασεις στο τελικο.Πρεπει να μετρησα πανω απο 100 dungeons.Eιχε την λογικη του Diablo 1..που τα dungeons/levels ηταν γραμμικα..εμπαινες cathedral και απλα κατεβαινες..το ιδιο γινεται και εδω..
 

Γενικως , το παιχνιδι μου αφησε καλες εντυπωσεις , αν και δεν μου αρεσουν τα καρτουνιστικα.Δειχνει οτι εχει γινει καλη δουλεια σε γραφικα / balance και ηχο/διαλογους κλπ.Απαξ και τελειωσεις το campaign σε βαζει σε "freeplay mode" σε φαση dungeon crawl με αυξανομενη δυσκολια για να βρεις νεα items (=καρτες) κλπ...Δεν ξερω αν το συνεχισω...

Ψαχνω diablo clones και δεν βρισκω.Τα παλια δεν μου κανουν αισθηση πια (diablo1/2,titan quest,sacred κλπ).Τα νεα , τα περισσοτερα δεν με ικανοποιησαν για διαφορους λογους (grim dawn ας πουμε).Αν εχει κανεις υποψη του καποιο diablo clone , δηλαδη χτιζω char με items αλλα να μην χρειαζεται και ιδιαιτερες σπουδες να εχουμε κανει και σε εναν κοσμο σχετικα μετριο και οχι να φαμε την ζωη μας στο περπατημα , να με ενημερωσει σχετικως :)

Μου αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soldier of fortune:    https://www.gog.com/game/soldier_of_fortune_platinum_edition

Παλιο αλλα κλασσικο FPS. Τα γραφικα ειναι μετρια και η υποθεση ανυπαρκτη, αλλα ειναι γεματο δραση και περναει η ωρα ευχαριστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Έχω το αυθεντικό CD από το 2001 around somewhere. Παιχνιδάρα. Τα γραφικά του για την εποχή ήταν top. Ήταν ξεχωριστό για την μπόλικη βία (έκοβες χέρια, κεφάλια και τα συναφή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Walking Dead S4

Για τους φιλους της Clem ενα καλουτσικο κλεισιμο, πολλες φορες βαρεθηκα απλα χρειαζοταν ενα κλεισιμο.

Δυστυχως την ατμοσφαιρα του 1ου δεν την πλησιασε τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 29/4/2019 στις 12:24 ΠΜ, tommybertsen είπε

^^ Έχω το αυθεντικό CD από το 2001 around somewhere. Παιχνιδάρα. Τα γραφικά του για την εποχή ήταν top. Ήταν ξεχωριστό για την μπόλικη βία (έκοβες χέρια, κεφάλια και τα συναφή).

Και μετά στο 2 που μπορούσες να διαλύσεις κομμάτια από τα κεφάλια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματισα το FF XV μετα απο 25 ωρες παιχνιδιου.

Γενικα το game ειχε τα θεματα του αλλα κυριως μου εδωσε την αισθηση οτι οσο προχωραγα τοσο επεφτε η ποιοτητα του. 

Τα side quests για πεταμα. Μονο main quest.

To συστημα μαχης προβληματικο σε αρκετες στιγμες.

Σχεδιαση επιπεδων αναλογα τα κεφια του καθε designer. Aλλα level ειχαν οπτικη ποιοτητα αλλα ηταν χαλια.

Βαθμολογια 6.5 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Image result for orwell game

 

Ενα πολυ πρωτοτυπο παιχνιδι, οπου εισαι ενας ερευνητης που εχει οπλο το ... Big Brother και παρακολουθεις τα παντα!!! Προσπαθεις να συλλεξεις στοιχεια για μια τρομοκρατικη επιθεση. Το σεναριο εξυπνο, οι επιλογες σου επηρεαζουν την εξελιξη της ιστοριας. Ομορφο και πρωτοτυπο adventure (αν μπορει να χαρακτηριστει ετσι)

 

Επεξ/σία από Sartiv
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

Steamworld Heist

To Steamworld Heist είναι ένα turn-based strategy game με rpg στοιχεία καθώς μπορείς να κάνεις customise τα ρομπότ που θα έχεις κάθε φορά στην ομάδα σου, όπλα και εξοπλισμό αλλά και καπέλα (για τους collectors *cough cough*). Το παιχνίδι έχει καταπληκτικό art style και με κέρδισε εξ αρχής όπως και το στοιχείο του steampunk που αγαπώ πολύ. Σαν combat style είναι ενδιαφέρον μιας και σημαδεύεις τους αντιπάλους σου με το πιστόλι και αναλόγως το είδος (laser, burst, etc) παίρνεις και τα ανάλογα αποτελέσματα. Η ιστορία του ήταν όμορφη και απλή αλλά κύλησε ωραία και γρήγορα με το gameplay και με έκανε να κολλήσω μέχρι να το φτάσω στο τέλος. Απόλαυσα να παίζω με xbox one s controller και μου πήρε περίπου 8 ώρες αλλά προφανώς δεν έχω κάνει όσα achievements θα ήθελα. Επίσης, η μουσική του ήταν τρομερή! Αφού το έκλεισα έβαλα να ακούσω το soundtrack και με έπιασε αμέσως νοσταλγία.

10/10 από εμένα, ναι είμαι biased αλλά δεν πειράζει :P 

spacer.png

Hollow Knight

Νομίζω πως έχουν ειπωθεί ήδη τα πάντα για αυτό το παιχνίδι στις προηγούμενες σελίδες. Το είχα φτάσει σχεδόν ως το τέλος αλλά λόγω κακής gpu δεν μπορούσα να παίξω καλά το τελευταίο boss. Επέστρεψα σήμερα μετά από upgrade gpu και το τελείωσα με βαριά καρδιά. Μου πήρε 26 ώρες να φτάσω 75% completion και αν είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο θα προσπαθούσα να κάνω περισσότερα achievements.

10/10 χωρίς δεύτερη σκέψη.

Επεξ/σία από kate23
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 λεπτά πριν, kate23 είπε

spacer.png

Steamworld Heist

To Steamworld Heist είναι ένα turn-based strategy game με rpg στοιχεία καθώς μπορείς να κάνεις customise τα ρομπότ που θα έχεις κάθε φορά στην ομάδα σου, όπλα και εξοπλισμό αλλά και καπέλα (για τους collectors *cough cough*). Το παιχνίδι έχει καταπληκτικό art style και με κέρδισε εξ αρχής όπως και το στοιχείο του steampunk που αγαπώ πολύ. Σαν combat style είναι ενδιαφέρον μιας και σημαδεύεις τους αντιπάλους σου με το πιστόλι και αναλόγως το είδος (laser, burst, etc) παίρνεις και τα ανάλογα αποτελέσματα. Η ιστορία του ήταν όμορφη και απλή αλλά κύλησε ωραία και γρήγορα με το gameplay και με έκανε να κολλήσω μέχρι να το φτάσω στο τέλος. Απόλαυσα να παίζω με xbox one s controller και μου πήρε περίπου 8 ώρες αλλά προφανώς δεν έχω κάνει όσα achievements θα ήθελα. Επίσης, η μουσική του ήταν τρομερή! Αφού το έκλεισα έβαλα να ακούσω το soundtrack και με έπιασε αμέσως νοσταλγία.

10/10 από εμένα, ναι είμαι biased αλλά δεν πειράζει :P 

spacer.png

Hollow Knight

Νομίζω πως έχουν ειπωθεί ήδη τα πάντα για αυτό το παιχνίδι στις προηγούμενες σελίδες. Το είχα φτάσει σχεδόν ως το τέλος αλλά λόγω κακής gpu δεν μπορούσα να παίξω καλά το τελευταίο boss. Επέστρεψα σήμερα μετά από upgrade gpu και το τελείωσα με βαριά καρδιά. Μου πήρε 26 ώρες να φτάσω 75% completion και αν είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο θα προσπαθούσα να κάνω περισσότερα achievements.

10/10 χωρίς δεύτερη σκέψη.

To Heist είναι απίθανο. Τα trick shots όταν πιάνουν, επικά. Κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα card-based παιχνίδι στον κόσμο του Steamworld, το Hand of Gilgamech, για την ώρα μόνο σε Nintendo Switch, αλλά το περιμένουμε σύντομα -ελπίζω- και στο PC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Snoob είπε

To Heist είναι απίθανο. Τα trick shots όταν πιάνουν, επικά. Κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα card-based παιχνίδι στον κόσμο του Steamworld, το Hand of Gilgamech, για την ώρα μόνο σε Nintendo Switch, αλλά το περιμένουμε σύντομα -ελπίζω- και στο PC.

Ωωω 😮 Θα βάλω πάλι το soundtrack μου φαίνεται και θα δω κανένα gameplay ελπίζοντας να βγει σύντομα σε pc και να το απολαύσουμε :3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kate23 είπε

Νομίζω πως έχουν ειπωθεί ήδη τα πάντα για αυτό το παιχνίδι στις προηγούμενες σελίδες. Το είχα φτάσει σχεδόν ως το τέλος αλλά λόγω κακής gpu δεν μπορούσα να παίξω καλά το τελευταίο boss. Επέστρεψα σήμερα μετά από upgrade gpu και το τελείωσα με βαριά καρδιά. Μου πήρε 26 ώρες να φτάσω 75% completion και αν είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο θα προσπαθούσα να κάνω περισσότερα achievements.

10/10 χωρίς δεύτερη σκέψη.

Για πες τι GPU / CPU έχεις και ζορίστηκες? Είμαι με Q6600 και GTX 660 εχω το παιχνίδι και σε PC και σε Switch και βρίσκομαι σε δίλημμα που να το αρχίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Για πες τι GPU / CPU έχεις και ζορίστηκες? Είμαι με Q6600 και GTX 660 εχω το παιχνίδι και σε PC και σε Switch και βρίσκομαι σε δίλημμα που να το αρχίσω...

Είχα μόνο τον Ryzen 5 2400 με την integrated RX Vega 11 gpu οπότε για αυτό ζορίστηκε. Αλλά μόνο στο τελευταίο boss, το υπόλοιπο game ήταν μια χαρά οπότε πιστεύω εσύ δεν θα έχεις θέμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mutant Year Zero : Road to Eden

Πολυ ωραιο παιχνιδακι turn-based αλλα με εμφαση στο stealth, το οποιο μου αρεσει πολυ.

Το μονο που με χαλασε ειναι ο μηχανισμος του hide αλλα κατα τα αλλα περναει ενα ευχαριστο 15ωρο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...