Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, firepc είπε

Fahrenheit (2005)

Τι να πω γι αυτο το επος. Ενα game που θυμαμαι ειχα πρωτοδιαβασει απο το pc master και ελεγα οτι πρεπει να το παιξω οπωσδηποτε και επιτελους το εκανα. Προκειται για ενα φοβερο horror/thriller adventure με πολυ καλο story, gameplay, γραφικα, χαρακτηρες τα παντα. Πραγματικη θριλερ ατμοσφαιρα και οχι jump scares και φθηνα τρικ. Δεν εχω να πω πολλα, ειναι ενα διαμαντι που ολοι πρεπει να παιξουν ή μάλλον, να ζησουν.

10/10

Παιχνιδαρα με τα ολα του. Συμφωνω απολυτα με τον ποιητη, πρεπει να το παιξετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, EliasKir είπε

Πήγα να το ξεκινήσω κι εγώ αυτό. Unistall από το tutorial. Δεν μπόρεσα με τίποτα να συνηθίσω τον χειρισμό και την κάμερα. 

Κριμα παντως που το αφησες. Εγω επαιξα την remastered εκδοση. Δεν ξερω πως ηταν η αρχικη, αλλα ισως η νεα να ειναι καλυτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με χάλασε προσωπικά με το συγκεκριμένο είναι πόσο απότομα αλλάζει ο τόνος και το feeling του παιχνιδιού απο τα μισά και μετά -

Απο εκεί που ξεκινά σαν paranormal thriller στα φόντα των καλύτερων X-Files episode με αρκετό ambiguity - είναι όντως δολοφόνος ο Lucas; Παίζει possession ή μήπως κάποια ψυχολογική διαταραχή; H Carla πώς εμπλέκεται στην υπόθεση; - και πάει λέγοντας, απο κάποια φάση και μετά απλά το γυρίζουν σε καθαρό sci-fi με conspiracy theory elements. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τα escape sequence με το bullet time (στα μισά του παιχνιδιού) και με τα ελικόπτερα (προς το τέλος) όπου η μόνη μου σκέψη ήταν "τι στο διάολο κάπνιζε ο Cage όταν έγραφε τα συγκεκριμένα set piece" :P 

Όχι οτι είναι κακό παιχνίδι, απλά αυτή η αλλάγη στο genre/theme ήταν απίστευτα απότομη...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doom (2016)

Ενα brainless run&shoot πρωτου προσωπου, επαναλαμβανομενο και ψιλοβαρετο. Για να ξεδωσεις καλουτσικο ειναι αλλα μεχρι εκει. Γενικα πρεπει να αλλαξει λιγο φιλοσοφια με τα παιχνιδια της η Boringthesda. Δεν το προτεινω το παιχνιδι, μου φανηκε κατω του μετριου.

4/10

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, firepc είπε

Doom (2016)

Ενα brainless run&shoot πρωτου προσωπου, επαναλαμβανομενο και ψιλοβαρετο. Για να ξεδωσεις καλουτσικο ειναι αλλα μεχρι εκει. Γενικα πρεπει να αλλαξει λιγο φιλοσοφια με τα παιχνιδια της η Boringthesda. Δεν το προτεινω το παιχνιδι, μου φανηκε κατω του μετριου.

4/10

Μαλλον δε θα εχεις παιξει το original Doom.. Τοτε στην εποχη του ηταν πρωτοποριακο και ολος ο κοσμος το ελιωνε... Αμετρητες ωρες εχω ξοδεψει!! Νομιζω πρεπει να ηταν του 1996; 1995;

Υ.Γ.: μετα απο ενα google, ειναι του 1993 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2018 στις 10:40 ΠΜ, firepc είπε

Κριμα παντως που το αφησες. Εγω επαιξα την remastered εκδοση. Δεν ξερω πως ηταν η αρχικη, αλλα ισως η νεα να ειναι καλυτερη

Κι εγω την remastered εχω. Δεν ξερω, ισως του δωσω μια δευτερη ευκαιρια. Το θεμα ειναι οτι εχω τοσα πολλα που πλεον αν δεν μου αρεσει κατι το παραταω.

8 ώρες πριν, firepc είπε

Doom (2016)

Ενα brainless run&shoot πρωτου προσωπου, επαναλαμβανομενο και ψιλοβαρετο. Για να ξεδωσεις καλουτσικο ειναι αλλα μεχρι εκει. Γενικα πρεπει να αλλαξει λιγο φιλοσοφια με τα παιχνιδια της η Boringthesda. Δεν το προτεινω το παιχνιδι, μου φανηκε κατω του μετριου.

4/10

Το επαιξα λιγο σε ενα ιντερνετ καφε. Κι εμενα δεν με τρελανε αλλα σιγουρα θα το τελειωσω οταν το παρω.

Εχθες τελειωσα το Last Day of June. Αν σας αρεσουν αυτου του ειδους τα games να το δοκιμασετε σιγουρα. Πολυ emotional καταστασεις.

Σιγουρα οχι σε αυτη την τιμη, μιας και ειναι μικρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/03/2018 στις 9:11 ΠΜ, Greygore είπε

Αυτό που με χάλασε προσωπικά με το συγκεκριμένο είναι πόσο απότομα αλλάζει ο τόνος και το feeling του παιχνιδιού απο τα μισά και μετά -

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Απο εκεί που ξεκινά σαν paranormal thriller στα φόντα των καλύτερων X-Files episode με αρκετό ambiguity - είναι όντως δολοφόνος ο Lucas; Παίζει possession ή μήπως κάποια ψυχολογική διαταραχή; H Carla πώς εμπλέκεται στην υπόθεση; - και πάει λέγοντας, απο κάποια φάση και μετά απλά το γυρίζουν σε καθαρό sci-fi με conspiracy theory elements. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τα escape sequence με το bullet time (στα μισά του παιχνιδιού) και με τα ελικόπτερα (προς το τέλος) όπου η μόνη μου σκέψη ήταν "τι στο διάολο κάπνιζε ο Cage όταν έγραφε τα συγκεκριμένα set piece" :P 

Όχι οτι είναι κακό παιχνίδι, απλά αυτή η αλλάγη στο genre/theme ήταν απίστευτα απότομη...

 

Έχουν γραφτεί πολλά για το πόσο πιέστηκε η ομάδα να το σουλουπώσει όπως όπως και να το κυκλοφορήσει, όπως και γενικά θέματα διαχείρισης. Δε μπορώ να βρω το λινκ τώρα και δε θυμάμαι πού, αλλά είχα διαβάσει ένα πολύ καλό αφιέρωμα στο παιχνίδι. Τα θέματα ήταν παρόμοια με του Bloodlines της αδικοχαμένης Troika.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Splasher και Mr Shifty
Όμορφα, Επαναλαμβανόμενα θα έλεγα και μέτρια σε δυσκολία, υπήρχαν στιγμές που ήθελα να σπάσω το χειριστήριο.
Μου πήρε 10 ώρες να τελειώσω το Splasher και 6 ώρες για το Shifty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deponia (2012)

Με παιδεψε πολυ αυτο το game. Ειναι μονο για adventure junkies γιατι ειναι αρκετα δυσκολο. Σαν παιχνιδι ειναι κλασικο daedalic adventure, καλουτσικο σεναριο και με καρτουνιστικα γραφικα. 

Ενα ωραιο χαρακτηριστικο ειναι οι Ελληνικοι υποτιτλοι που βοηθουν πολυ. Εχει ωραιους χαρακτηρες και χιουμορ. Οι γριφοι του ειναι ετσι κι ετσι.. καποιοι εχουν το γνωστο trial and error και αυτο κουραζει λιγο. Αμα θελετε να πονεσετε το κεφαλι σας, παιξτε το :-) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματίσαμε με έναν φίλο το Overcooked. Πολύ ωραίο παιχνιδάκι για couch co-op, γελάς αρκετά με τις μαλακιούλες που γίνονται.

Έχει λίγο clumsy χειρισμό, ειδικά από πληκτρολόγιο, αλλά δε μπορώ να πω ότι χαλάει την εμπερία του παιχνιδιού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SOADNICK είπε

Τερματίσαμε με έναν φίλο το Overcooked. Πολύ ωραίο παιχνιδάκι για couch co-op, γελάς αρκετά με τις μαλακιούλες που γίνονται.

Έχει λίγο clumsy χειρισμό, ειδικά από πληκτρολόγιο, αλλά δε μπορώ να πω ότι χαλάει την εμπερία του παιχνιδιού.

Τρομερο για couch coop, το τερματισα με την κοπελα μου. Δοκιμαστε αν θελετε και το Lovers in a Dangerous Spacetime.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EliasKir είπε

Τρομερο για couch coop, το τερματισα με την κοπελα μου. Δοκιμαστε αν θελετε και το Lovers in a Dangerous Spacetime.

Ευχαριστώ για τη πρόταση, αν και μάλλον θα πάμε για το cuphead στη συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Celeste

Εκπληκτικό platformer. Αν σας αρέσουν αυτού του είδους τα παιχνίδια και έχετε υπομονή στη υπέρμετρη δυσκολία τότε δοκιμάστε το.

Τι να πρωτο πω.. Όμορφη ηχητική επένδυση που ταιριάζει με το κλίμα του παιχνιδιού.. τρομερά καλό δουλεμένα levels, με σωστό progression.

Θα το έβαζα εύκολα δίπλα στο super meat boy. 

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Batman: Arkham Asylum

Πολύ ωραίο γενικά. Ειδικά η close-combat μάχη είναι αριστουργηματικά εκτελεσμένη. Αν θυμάμαι καλά ο πρώτος διδάξας με μαθητές τα Shadow of Mordor.

Το θέμα είναι ότι είναι λιγάκι επαναλαμβανόμενο. Ωραίο το ξύλο αλλά το πολύ το "κύριε ελέησον" το βαριέται κι ο παπάς.

 

Πάρα ταύτα, πάω για το επόμενο :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...