Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Doom Eternal (2020)

doom-eternal-listing-thumb-01-ps4-15jul19-en-us.png

 

Το τελείωσα στις 20 ώρες. Το έπαιξα στα 3/4 περίπου στο medium και το τελευταίο 1/4 στο εύκολο γιατί κουράστηκα να παίζω πολλές ώρες μια arena. Το παιχνίδι ήταν διασκεδαστικότατο. Σφαγή κανονική. Πολύ κίνηση και ωραίος συνδιασμός όπλων και εχθρών. Τρομερή μουσική και ωραία γραφικά. Ένιωθα κουρασμένος αλλά το παιχνίδι με ξυπνούσε. Σίγουρα το προτείνω ίσως με χαμηλότερη τιμή από της day one. Τώρα έχει Battlemode (multiplayer) και λίγο άρμεγμα για μερικά achievements.

9/10

Επεξ/σία από Voziniotis-3
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Escape From Tethys ( 2018 )

983521866_(1).jpg.09af858c52d0b083b2a4315f3155c6fc.jpg

 

Το Escape From Tethys είναι ένα απλό platformer-metroidvania. Δε ξετρελάθηκα αλλά ήταν ευχάριστο για να περάσει η ώρα, σαφώς και έχει κάποια πράγματα που είχαν περιθώρια βελτίωσης όπως ο χειρισμός για παράδειγμα. Συμπαθητική ατμόσφαιρα, αρκετά bosses και καλούτσική μουσική. Είχε δοθεί δωρεάν σε steam.

 

Senza Peso ( 2016 )

802976123_.jpg.6511188469d45a3b3d8fb449a8cf2db1.jpg

 

Το Senza Peso, είναι μια 10λεπτη vr εμπειρία που μεταφέρεσαι μεταξύ κόσμων ενώ παράλληλα παίζει μουσική, κάτι σαν μιούζικαλ. Δεν είναι κάτι τρελό, αλλά είναι ευχάριστο διάλειμμα, Είναι δωρεάν στο steam.

 

Lovers Smiles ( 2018 )

header.jpg.41c902e86bf73ce9040a9cdfcfba4286.jpg

 

Ένα απλό puzzle παιχνίδι, που η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ θυμίζει mobile puzzle game. Σκοπός είναι σχεδιάζοντας διάφορα σχήματα να ενώσεις 2 "μπάλες-φάτσες-χαμόγελα". Απλό, εύκολο και σε γενικές γραμμές σύντομο (100 επίπεδα), είχε δοθεί δωρεάν στο steam. Γενικά, είναι οκ αν έχει λίγα λεπτά που θέλεις να κάψεις. Προσωπικά το χα σα διάλειμμα 5 λεπτών μεταξύ διάφορων πραγμάτων. Για φρεε είναι οκ για αγορά δε νομίζω πως αξίζει.

 

Cayne ( 2017 )

cayne-featured-image-1.jpg.58136e5bc4fa72a6a762b6c79b1edd5a.jpg

 

Το Cayne είναι ένα δωρεάν point click adventure. Σχετικά μικρό, πήρε γύρω στις 2-2μιση ώρες για 100%, Έχει κλασσικούς μηχανισμούς όπου συνδυάζεις αντικείμενα και λύνεις μικρούς γρίφους, έχει "ωραία" , περίεργη και σκοτεινή ιστορία και καλό voice acting.

 

Resident Evil 3 ( 2020 )

1505405341_(3).jpg.49b32a8c5a875f7779959bf53faabc94.jpg1472213325_(2).jpg.035c1e901747f42965a0ba1a6637a7be.jpg

 

To resident evil 3 όπως και το resident evil 2 είναι ένα παιχνίδι που έχω εικόνες σα μικρό παιδάκι να βλέπω μεγαλύτερο ξάδερφο να παίζει και να ψιλό κρύβομαι. 😅  Γενικά, πέρα από τα 2 remake και το res 7, δεν έχω άλλη επαφή με τον gaming κόσμο του resident evil. Ωραία γραφικά, υπέροχο voice acting, ωραίος χειρισμός (ωραία πινελιά το dodge) και γενικά πολύ ωραίο παιχνίδι. Η αλήθεια είναι ότι σε σχέση με το remake του 2 φαίνεται πιο φτωχό και φάνηκε και σχετικά πιο εύκολο. Θα ήθελα παραπάνω ώρα παιχνιδιού και παραπάνω χρόνο με τον Carlos, φάνηκε πολύ γρήγορο και μικρό το παιχνίδι ( γύρω στις 6 ώρες πήρε). Λόγω του μεγέθους αλλά και για το λόγο ότι πρόκειται για remake η τιμή είναι αρκετά τσιμπημένη, γι'αυτό και περίμενα να βγει σε έκπτωση στο 30αρι.( προσωπικά πιστεύω ότι 30 θα έπρεπε να ήταν εξαρχής η τιμή του και γύρω στα 15-20 σε έκπτωση)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacer.png

Last day of June

Ένα συναισθηματικό ταξίδι στην θλίψη, την απουσία, την θυσία που αφήνει το σύνηθες ερώτημα του πόσο διαφορετικά θα γινόντουσαν τα πράγματα αν είχαμε κάνει κάποια άλλη πράξη στο παρελθόν.
Ενδιαφέρον artwork, ομαλός χειρισμός και μια ιστορία που στην αρχή μοιάζει βαρετό κλισέ αλλά εξελλίσεται πολύ ωραία.
Μικρό σε διάρκεια αλλά σε γενικές γραμμές ευχάριστο.

 

spacer.png

Fossil Echo

Ένα πολύ μικρό σε διάρκεια platformer (περίπου μιάμιση ώρα) αλλά αρκετά challenging σε μερικά σημεία. Ωραία γραφικά, όμορφος ήχος, απλός χειρισμός.
Η ιστορία ξετυλίγεται σταδιακά μετά απο κάθε challenge τα οποία αρχικά είναι απλά αλλά καταλήγουν αρκετά δύσκολα με πολύ trial & error για να τα περάσεις.
Μου άρεσε και θα ήθελα να είχε μεγαλύτερη διάρκεια, τουλάχιστον άλλη τόση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Halo 3 ODST σαν μέρος του Halo Master Chief Collection. Πολύ μικρό αλλά και πολύ καλό military sci-fi FPS, κινείται στα πλαίσια που κινούνται όλα τα παιχνίδια Halo απο άποψη gameplay, ιστορίας και απεικόνισης, έχοντας κάποιες θετικές διαφοροποιήσεις. Είναι ένα παιχνίδι που προκαλεί θλίψη γιατί σου θυμίζει πόσο πλούσια σε περιεχόμενο ήταν τα expansion packs πρίν την εποχή των DLCs. 

kpaykYW.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Max Payne 3

capsule_616x353.jpg.2b579f53288aa9fdbc8f2e196e1fab4c.jpg

Άψογο παιχνίδι. Το τελείωσα στις 12 ώρες στο Medium. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα επανέλθω για να το τερματίσω και στα πιο δύσκολα επίπεδα. Άλλο ένα ωραίο παιχνίδι με το κλασσικό ύψος της Rockstar. Δεν ξέρω τι hype υπήρχε το 2012 που βγήκε αλλά έχω την εντύπωση πως είναι λίγο υποτιμημένο το παιχνίδι. Διασκεδαστικό και το Multiplayer κομμάτι του αν και δεν έχει πολύ κόσμο, μερικά βράδυα μαζεύει ακόμα και μετά από 8 χρόνια !!! Θα του δώσω και άλλο χρόνο του παιχνιδιού γιατί το αξίζει και έχει και αρκετά modes το complete edition.

Singleplayer: 8.5/10,

Multiplayer: 7/10

 

https://store.steampowered.com/app/204100/Max_Payne_3/

Επεξ/σία από Voziniotis-3
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2020 στις 1:58 ΜΜ, firepc είπε

Singularity (2010)

Singularity™ on Steam

Αμερικανος κομαντο βρισκεται καπου στη Ρωσια οπου διαφορα τερατα εχουν παρει τον ελεγχο της περιοχης λογο καποιον περαματων που εκαναν οι σοβιετικοι. Ναι πρεπει να τα ξεσκισετε ολα.

Το παιχνιδι ειναι ενα κλασικο FPS με διαφορα οπλα και γενικα πολυ οπλισμο. Εκτος απο τερατα θα αντιμετωπισετε και στρατιωτες καιτι κακους και καποιους τρελογιατρους. Σαν fps shooting εχει το fun του. Αυτο που δεν εχει τοσο fun ειναι οι διαφορες προσθηκες των υπερδυναμεων που εβαλαν. Δλδ, αντικειμενα που μεταφερεις με σουπερ δυναμεις και τα πηγαινεις απο δω και απο κει για να τριγκαρεις μηχανισμους. Με το χερι σου απωθεις εχθρους ή τους πετας αντικειμενα που υπαρχουν στο χωρο. Μπορεις επισης σε διαφορα πραγματα να γυρισεις τον χρονο πισω και να παραμορφωσεις ενα αντικειμενο. Ολα αυτα για μενα δεν χρειαζοντουσαν. Κωβουν πολυ απ τον ρυθμο του παιχνιδιου. Κατα τα αλλα υπαρχουν καποια upgrades που κανεις κατα την διαρκεια του παιχνιδιου αλλα τπτ σπουδαιο. Τα πιο πολλα ειναι να χαμε να λεγαμε οτι βαλαμε κι αλλα στοιχεια στο παιχνιδι μας για να ειναι πιο πλουσιο.

Εχει ωραια γραφικα μπορω να πω, ειναι γραμμικο και διαδραματιζεται σε κλειστους χωρους. Κανα μποσακι εδω και εκει και γενικα το παιχνιδι σε σπρωχνει να το παιξεις με τις υπερφυσικες δυναμεις. Αξιζει πιστευω να το τσεκαρει κανεις για να θυμηθει τα καλα χρονια της Activision

Οπα αυτό πως μου έχει ξεφύγει; φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Poly Bridge[100%]

H2x1-NSwitch-DS-Poly-Bridge-image1600w.j

Εχετε κρυμμενη φαντασια μεσα σας? Απο μικροι ειχατε ονειρο να γινεται αρχιτεκτονες? Αν ναι τοτε το Poly Bridge ειναι ενα παιχνιδι που θα αγαπησετε και θα περασετε ατελειωτες ωρες μαζι του καιγοντας αρκετα εγκεφαλικα κυτταρα αλλα και νιωθοντας μια απιστευτη ικανοποιηση μολις καταφερετε να περασετε καποια πολυ δυσκολα levels. Το concept ειναι απλο. Φτιαχνουμε γεφυρες. Στη διαθεση μας εχουμε 5 πολυτιμα υλικα εκτος απο δρομους. Ξυλο/σιδερο/σχοινι/καλωδιο/υδραυλικο χειριστηριο. Ακουγεται απλο ετσι? Το παιχνιδι μας πιανει απο το χερακι απο τον πρωτο κοσμο και δυσκολευει εκθετικα οσο προχωραμε στους 8 κοσμους που εχει. Οι πρωτοι 7 αποτελουνται απο 15 levels και ο τελευταιος που ειναι και ο πιο δυσκολος απο 10. 115 levels στο συνολο. Προς το τελος σε καποια πολυ δυσκολα levels μπορουμε να ριξουμε μια ματια στην gallery ωστε να παρουμε ιδεες για την υλοποιηση της γεφυρας. Εκλεισα κοντα 110 ωρες στο παιχνιδι και καταφερα να περασω ολα τα levels στο 100% με καποια να με περνουν πανω απο 2-3 ωρες για να το καταφερω. Οσοι λοιπον ανηκετε στις κατηγοριες που ανεφερα δωστε του μια ευκαιρια και σας εγγυωμαι οτι θα περασετε πολυ ομορφα. Φορτωστε φαντασια υπομονη βαλτε το μυαλο σας να δουλεψει και η ικανοποιηση που θα σας προσφερει αυτο το διαμαντακι ειναι απεριγραπτη. 9/10

Παρακατω μερικες φωτογραφιες που ανεβασα να παρετε μια ιδεα

https://postimg.cc/gallery/npGN9gN

 

Kαι εδω playlist απο βιντεο που ανεβασα στο δικο μου καναλι για ολα τα levels στο 100% αν κολλησετε πουθενα να παρετε καποιες ιδεες

 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Outer Wilds ( 2020 )

1_Lk6UVU_p_XlQCck_EmdInQ@2x.jpeg.13d94f7e02541c6c2ae6dff6e46dbe15.jpeg

 

Το Outer Wilds είναι ένα πολύ ιδιαίτερο adventure-puzzle και κυρίως exploration παιχνίδι που διαδραματίζεται στο διάστημα. Ξυπνάς σε ένα κόσμο χωρίς κάποια εξήγηση για το τι έχει γίνει ή γενικά κάποιο στοιχείο του τι πρέπει να κάνεις. Ανακαλύπτεις στο πλανήτη που βρίσκεσαι σιγά σιγά ότι πρόκειται να ξεκινήσεις την εξερεύνηση για το τι απέγινε ένας πολιτισμός ( Nomai ), και ψιλό εξασκείς κάποιους μηχανισμούς. Από κει και πέρα μπαίνεις στο διαστημόπλοιό σου και ξεκινάς, δεν υπάρχει κάποια κατεύθυνση, διαλέγεις μέρος και πηγαίνεις, σιγά σιγά ανακαλύπτεις πράγματα, τα οποία με την ώρα αρχίζουν και δημιουργούν μια πολύ όμορφη ιστορία. Κάτι βασικό είναι, ότι το παιχνίδι έχει μια συνεχής λούπα διάρκειας 22 λεπτών, αυτός είναι ο χρόνος με τον οποίο κάθε φορά προσπαθείς να βρεις κάτι νέο, όλες οι πληροφορίες μένουν στο ship log μετά από κάθε λούπα. Είναι πολύ όμορφο από άποψη γραφικών έχει ωραία αίσθηση και τοπία και υπήρξαν και στιγμές όμορφης μοναξιάς που ήξερα ότι ο χρόνος δε μου φτάνει και απλά έπιανα μια συχνότητα μουσικής και απλά περίμενα την έκρηξη supernova για να ξεκινήσει η επόμενη λούπα. Τέλος,  το θεωρώ αρκετά δύσκολο και ειδικά στην αρχή θα νιώθεις εντελώς χαμένος, αλλά θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα!

 

 

Beyond Eyes ( 2015 )

953ef739-cdb0-4bdc-a0fb-15d87e21b55b.jpg.f71947b7d4764845097ae171ad3dc378.jpg

 

 

Το Beyond Eyes είναι ένας indie, walking simulator τίτλος. Παίζεις ως ένα μικρό κορίτσι σε ηλικία, που λόγω ενός ατυχήματος σε μικρότερη ηλικία, έμεινε τυφλό και κλείστηκε στον εαυτό του, ξαφνικά αποκτά ένα φίλο, μια γάτα. Σε κάποια φάση η γάτα εξαφανίζεται και αυτό οδηγεί το κορίτσι να εξερευνήσει τον άγνωστο γι’ αυτή κόσμο, με σκοπό να βρει τη γάτα. Το περιβάλλον σου εμφανίζεται σιγά σιγά καθώς περπατάς προς αυτό και το εξερευνάς, τα γραφικά/οπτικό κομμάτι θυμίζει μια όμορφη ζωγραφιά με νερομπογιά. Δεν έχει γρίφους, απλά περπάτημα/εξερεύνηση απλό και σύντομο (1-1μιση ώρα πήρε ) θα το χαρακτήριζα το παιχνίδι και ταυτόχρονα ευχάριστο. Γενικά, το παιχνίδι άξιζε και με το παραπάνω τη τιμή με την οποία βρέθηκε στα χέρια μου (0,25). Σε κάποιους ίσως δεν αρέσει ότι το περπάτημα είναι αργό και δεν αλλάζει. Τέλος, στο τελείωμα του παιχνιδιού χτύπησε λίγο ευαίσθητη χορδή με κατοικίδια.

Επεξ/σία από yaya14
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacer.png

Lifeless Planet

Αρχίζω απο το αρκετά εντυπωσιακό τρέιλερ του παιχνιδιού που με ώθησε να το βάλω στην wishlist μου.
Όταν ξεκίνησα να το παίζω όντως εντυπωσιάστηκα. Ένιωσα να είμαι κάπου ανάμεσα στο interstellar και το the martian, αλλά στην πορεία εξελίχθηκε σε ψυχροπολεμικό space parody...
Το παιχνίδι πολύ γρήγορα κατέληξε να είναι ένα βαρετό walking simulator, με ελάχιστα σημεία ενδιαφέροντος gameplay, σε έναν κόσμο φτιαγμένο αρκετά ερασιτεχνικά, με κακό χειρισμό και ανιαρη ιστορία.
Οι αρκετά καλές κριτικές που έχει στο steam θεωρώ οτι είναι παραπλανητικές, η δε τιμή του υπερβολική για αυτό που προσφέρει.

 

spacer.png

Valiant Hearts

Έχουν γράψει και άλλοι εντυπώσεις για το συγκεκριμένο παιχνίδι στο παρόν νήμα και δεν έχω παρά να συμφωνήσω. Πολύ όμορφο παιχνίδι που σε κρατάει μέχρι τέλους δίνοντας ταυτόχρονα και αρκετές ιστορικές πληροφορίες για τον Α' ΠΠ όπου διαδραματίζεται. Σίγουρα αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μαζί του.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Life is Strange 2

Μου άρεσε πιο πολύ από το 1. Οι αποφάσεις σου έχουν αντίκτυπο στην ιστορία, τους χαρακτήρες και στον τερματισμό (υπάρχουν 7 endings). Πολύ καλές οι ερμηνείες από τους πρωταγωνιστές.

Δεν θα αλλάξει ενδεχομένως την (αρνητική) γνώμη καποιων γι' αυτού του είδους τα παιχνίδια αλλά προσωπικά είναι ίσως η καλύτερη προσπάθεια που έχω δει (δεν έχω παίξει τα παιχνίδια της Quantic Dream).  Παίξτε και το δωρεάν Captain Spirit πρώτα. Το save του γίνεται import αυτόματα στο 2ο επεισόδιο του LiS2 και προσθέτει αρκετό backstory.

Ori and the Will of the Wisps

Ισχύει ότι έχω γράψει στο αντίστοιχο θέμα. Ένα από τα καλύτερα platform όλων των εποχών που πιστεύω πως όλοι πρέπει να παίξετε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dungeon Crawl Stone Soup

tiles.pngconsole.png

zajs7iv4a8s21.png

|

|

|

Roguelike κλώνος που βρίσκεται σε κυκλοφορία και αναπτύσσεται σχεδόν συνέχεια από το μακρινό 1997!
Το κυριότερο φυσικά είναι ότι είναι τζάμπα, παίζει σε οτιδήποτε κουβά Η/Υ και υπάρχει έκδοση για κινητό!
Έχει διάφορα modes και online παιχνίδι. 

Πολύ εθιστικό, παρά τα "γραφικά" και τον "πρωτόγονο" χειρισμό που φέρνει πολύ στις πρώτες εκδόσεις rogue από τα '80s.
Πολύ δύσκολο επίσης, με πολλαπλές "εκπλήξεις" και πάντα ironman παιχνίδια. 
Το τελείωσα πρώτη φορά αυτήν την εβδομάδα μετά από κάποιες δεκάδες μέρες ενασχόλησης, με βίντεο και φόρουμ για να καταλάβω τι παίζει. 
Αντίθετα με τα περισσότερα RPG εδώ το κυριότερο είναι η ράτσα που ξεκινάς και έπειτα όλα τα άλλα. Πολύ διαφορετικές εμπειρίες και παιχνίδι ανάλογα με το τι επιλέξεις και τι θα φέρει το ζάρι από αντικείμενα και εχθρούς. 
Άλλη διαφορά ότι δεν γίνεται να πουλήσεις τίποτα, έτσι ότι λεφτά βρίσκεις πρέπει να θεωρούνται πολύ περιορισμένοι πόροι. 
Πάρα πολλά κόλπα, καταστάσεις και τυχαία γεγονότα κάνουν κάθε προσπάθεια διαφορετική. 

|
Δεν μπορώ παρά να το προτείνω, ιδίως όταν κάποιος αγαπάει αυτό το genre. 

 

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τερματίσει τίποτα εδώ και καιρό γιατί βασικά παίζω ανελλιπώς εδώ και κανά 1.5 χρόνο το Batlle Brothers...

Τέτοιο κόλλημα με single player game δεν έχω φάει ποτέ στην ζωή μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Druidstone: The Secret of the Menhir Forest: Για κάποιον περίεργο λόγο, οι ίδιοι οι δημιουργοί το έχουν στην περιγραφή σαν tactical turn based RPG, ε λοιπόν RPG δεν είναι, εκτός κι αν η ονοματοδοσία των ηρώων θεωρείται RPG.Τακτικής και στρατηγικής (υπάρχουν και κάποιοι γρίφοι), πάνω σε μια απολύτως γραμμική ιστορία.
Η ιστορία αφορά 3 χαρακτήρες (συν ένα που προστίθεται αργότερα) που συναντώνται σε μάχη και καθώς πορεύονται μαζί, πρέπει να εκδιώξουν τον Καρκίνο, που είναι το κακό που εξαπλώνεται στο Δάσος. Έχει μερικούς καλούς διαλόγους αλλά η εξέλιξη είναι λίγο πολύ αναμενόμενη. Από γραφικά, ο κόσμος και η ατμόσφαιρα είναι ωραία. Και η μουσική εντάξει είναι. Οι πρωταγωνιστές ως χαρακτήρες, ε δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. 
Η μόνη δυνατότητα που έχει ο παίχτης στην ιστορία είναι να διαλέξει σε ποια τοποθεσία-μάχη θα πάει από όσες έχει διαθέσιμες. Μπορεί να πάει να ξαναπαίξει και τις παλιότερες αν θέλει για να μαζέψει επιπλέον εμπειρία, χρήματα ή δευτερεύοντες στόχους που δίνουν καλύτερη βαθμολογία σε κάθε αποστολή.
Οι χαρακτήρες κάθε φορά που ανεβαίνουν επίπεδο κερδίζουν μόνο μια επιπλέον ικανότητα, τίποτα άλλο και εμείς διαλέγουμε ποια από τις διαθέσιμες θέλουμε. Στο 13 επίπεδο θα τις έχουμε βγάλει όλες, αν και τερματίζεται νωρίτερα το παιχνίδι. Μπορούν να φέρουν 1 ή 2 όπλα, θώρακα και ένα επιπλέον αξεσουάρ. Επίσης έχουμε να κερδίσουμε και να διαχειριστούμε και πετράδια, που ενισχύουν ένα όπλο ή μια ικανότητα.
Οι μάχες έχουν ποικιλία στο είδη τους και δεν υπάρχει μια τακτική μοναδική για κάθε επίπεδο. Σε κάποιες ευνοείται το μπλιτς, σε κάποιες άλλες θέλει πιο αργή προσέγγιση. Επίσης οι εχθροί έχουν ποικιλία και διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης, κάτι που λειτουργεί στον ένα μπορεί να ενδυναμώνει τον διπλανό αντίπαλο. Γενικά οι μάχες , ακόμα και η πρώτη, θέλουν σχεδιασμό για αρκετούς γύρους αργότερα και πειραματισμούς για άριστο αποτέλεσμα.
Τέλος υπάρχει και map editor, βέβαια δεν δημιούργησα δικό μου επίπεδο αλλά υπάρχει υλικό από χρήστες.
Για απλό τερματισμό χρειάστηκα 20 ώρες περίπου και για 100% στα επιτεύγματα 55, γιατί χρειάζεται και δεύτερος τερματισμός και στο δύσκολο επίπεδο. Θεωρητικά γίνεται και με ένα πέρασμα κατευθείαν στο hard αλλά δεν νομίζω ότι κάποιος θα κερδίσει χρόνο, γιατί θα πελαγώσει σε αρκετά σημεία.

Heavy HRain: Εντάξει αυτό είναι πιο γνωστό. Υπάρχει ένας κατά συρροή δολοφόνος ανήλικων αγοριών, με δικό του μοτίβο και εμείς χειριζόμαστε 4 χαρακτήρες(όχι συνεργατικά) στην προσπάθεια να ανακαλύψουμε την ταυτότητά του και το τελευταίο θύμα του ζωντανό περνώντας δοκιμασίες και ψάχνοντας για στοιχεία. Βεβαίως δεν είναι απαραίτητο ότι θα τα καταφέρουν, υπάρχουν διάφοροι τερματισμοί, εξαρτάται από τις επιλογές μας και το τι στοιχεία βρήκαμε. Και τα στοιχεία δεν προκύπτουν μόνο από λογική αλλά και από το αν πάτησες το κουμπί στο qte όταν έπρεπε. Δυστυχώς το παιχνίδι έχει πολλά qte και ορισμένα είναι και παράλογα σαν κινήσεις. Άλλοτε θέλει κράτημα, άλλοτε απλώς πάτημα, άλλοτε σύρσιμο του ποντικιού, άλλοτε συνδυασμό κουμπιών. Πολλές φορές δεν λειτουργεί το πάτημα. Μόνο και μόνο για τον χειρισμό θα το χαρακτήριζα σαν ΑΑΓ παιχνίδι. Δεν δοκίμασα να χρησιμοποιήσω χειριστήριο θα εξηγήσω στο τέλος γιατί.

Από ατμόσφαιρα σκίζει. Στην αρχή με είχε πιάσει νευρικό γέλιο και λόγω του χειρισμού, και λόγω αυτών που σε έβαζα να κάνεις, πχ ξύρισμα αλλά στην πορεία άλλαξε αυτό. Αλλού προκαλεί αγωνία, αλλού εκνευρισμό, αλλού πίεση, αλλού απορία, αλλού θυμό, περνάνε πολλά συναισθήματα. Οι ηθοποιοί είναι πολύ καλοί και έχουν καταφέρει και έχουν κρύψει τον δολοφόνο πολύ καλά, τυχαία τον ψυλλιάστηκα σε ένα κεφάλαιο που δεν λειτούργησε καλά ο χειρισμός αλλά και πάλι δεν ήμουν βέβαιος.  Τώρα τα γραφικά τηρουμένων των αναλογιών και της ηλικίας καλά είναι, βλέπεις πολλές λεπτομέρειες σε ένα δωμάτο πχ. 

Σαν διάρκεια έχει περίπου 11-12 ώρες, Μπορεί να το ξαναπαίξει κάποιος για τους διαφορετικούς τερματισμούς.  Όποιος πιστεύει ότι μπορεί να εκνευριστεί με τον χειρισμό του ας κοιτάζει μόνο την έκδοση του steam. Στο επίκ δεν υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις χειριστήριο. 
Όποιος παίζει για το 100% και πιστεύει ότι μπορεί να εκνευριστεί, ας πάρει την έκδοση του επίκ που δεν έχει κανένα, όπως εγώ. Είναι σκατένια και καρκινένια (εκτός από αυτό που δεν πρέπει να χτυπήσεις καμιά πιατέλα στο τραπέζι, φτιαγμένο από αληθινό επιζώντα της ζωής).

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Amnesia Rebirth (2020)

amnesia-rebirth-review.jpg.bc066dfa667543fb3cc8f4272e787436.jpg

 

Το Amnesia Rebirth είναι ο 7ος τίτλος της Frictional games, 3ος για τη σειρά των Αmnesia παιχνιδιών και επαναφορά της εταιρείας μετά από 5 χρόνια ( Soma ). Δε συνηθίζω να αγοράζω παιχνίδια pre-order, πάντα περιμένω να δω κάποιες κριτικές, αλλά το πρώτο Amnesia είναι από τα παιχνίδια που μου χουν μείνει βαθιά και η κυκλοφορία του Amnesia Rebirth ήταν πάνω στα γενέθλια μου, οπότε δε θα μπορούσα να πω όχι!

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές το βρήκα καλό. Παίζεις ως μια έγκυο γυναίκα που συνέρχεσαι μετά από ένα ατύχημα, έχοντας αμνησία ( μα τι έκπληξη?! ),  σιγά σιγά εξερευνώντας την έρημο, σπηλιές και κάποια πιο σκοτεινά μέρη αλλά και μια άλλη διάσταση, δημιουργείται μια αρκετά σκοτεινή και σε κάποια σημεία καταθλιπτική ιστορία. Δε θα αναφερθώ παραπάνω στην ιστορία γιατί είναι κρίμα αν κάποιον τον ενδιαφέρει ο τίτλος να φάει κάποιο σποιλ.

Το βρήκα λίγο αλλαγμένο το παιχνίδι με λίγο πιο ανεπτυγμένα άλλα στοιχεία πέρα του horror κάτι που δε με χάλασε. Ο χαρακτήρας μιλάει αρκετά, αρκετά notes και flashbacks, πέρα από το κλασσικό φανάρι χρησιμοποιείς και αρκετά σπίρτα τα οποία πλέον αδειάζουν γρήγορα ( μ’αρεσε που σε περίπτωση που έτρεχες έσβηναν), υπάρχει αρκετό περπάτημα και σε σχέση με τα άλλα παιχνίδια, λύνεις αρκετούς γρίφους, Τα voice acting τα βρήκα εξαιρετικά, η ατμόσφαιρα κάποιες φορές σε κρατάει στη τσίτα. Eπίσης, βρήκα πολλές φορές τον εαυτό μου να χαζεύει τα τοπία, τα γραφικά από την άλλη με απογοήτευσαν, μη παρεξηγηθώ δεν ήταν άσχημα, αλλά για τίτλο του 2020 ήταν κάπως μέτρια, ο χρόνος που πήρε για να τερματίσω το παιχνίδι (έχει 3 διαφορετικά τέλη) ήταν στις 9-9μιση ώρες. Επιπροσθέτως, το βρήκα λίγο εύκολο σε κάποια σημεία όσο αφορά τους εχθρούς και το stealth κομμάτι.

Τέλος, το παιχνίδι σίγουρα το προτείνω, ειδικά αν κάποιος ευχαριστήθηκε τα πρώτα παιχνίδια, δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με αυτό το τίτλο, αλλά δεν με απογοήτευσε κιόλας.

Επεξ/σία από yaya14
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2020 στις 11:36 ΠΜ, yaya14 είπε

Outer Wilds ( 2020 )

1_Lk6UVU_p_XlQCck_EmdInQ@2x.jpeg.13d94f7e02541c6c2ae6dff6e46dbe15.jpeg

Το Outer Wilds είναι ένα πολύ ιδιαίτερο adventure-puzzle και κυρίως exploration παιχνίδι που διαδραματίζεται στο διάστημα. Ξυπνάς σε ένα κόσμο χωρίς κάποια εξήγηση για το τι έχει γίνει ή γενικά κάποιο στοιχείο του τι πρέπει να κάνεις. Ανακαλύπτεις στο πλανήτη που βρίσκεσαι σιγά σιγά ότι πρόκειται να ξεκινήσεις την εξερεύνηση για το τι απέγινε ένας πολιτισμός ( Nomai ), και ψιλό εξασκείς κάποιους μηχανισμούς. Από κει και πέρα μπαίνεις στο διαστημόπλοιό σου και ξεκινάς, δεν υπάρχει κάποια κατεύθυνση, διαλέγεις μέρος και πηγαίνεις, σιγά σιγά ανακαλύπτεις πράγματα, τα οποία με την ώρα αρχίζουν και δημιουργούν μια πολύ όμορφη ιστορία. Κάτι βασικό είναι, ότι το παιχνίδι έχει μια συνεχής λούπα διάρκειας 22 λεπτών, αυτός είναι ο χρόνος με τον οποίο κάθε φορά προσπαθείς να βρεις κάτι νέο, όλες οι πληροφορίες μένουν στο ship log μετά από κάθε λούπα. Είναι πολύ όμορφο από άποψη γραφικών έχει ωραία αίσθηση και τοπία και υπήρξαν και στιγμές όμορφης μοναξιάς που ήξερα ότι ο χρόνος δε μου φτάνει και απλά έπιανα μια συχνότητα μουσικής και απλά περίμενα την έκρηξη supernova για να ξεκινήσει η επόμενη λούπα. Τέλος,  το θεωρώ αρκετά δύσκολο και ειδικά στην αρχή θα νιώθεις εντελώς χαμένος, αλλά θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα!

Beyond Eyes ( 2015 )

953ef739-cdb0-4bdc-a0fb-15d87e21b55b.jpg.f71947b7d4764845097ae171ad3dc378.jpg

Το Beyond Eyes είναι ένας indie, walking simulator τίτλος. Παίζεις ως ένα μικρό κορίτσι σε ηλικία, που λόγω ενός ατυχήματος σε μικρότερη ηλικία, έμεινε τυφλό και κλείστηκε στον εαυτό του, ξαφνικά αποκτά ένα φίλο, μια γάτα. Σε κάποια φάση η γάτα εξαφανίζεται και αυτό οδηγεί το κορίτσι να εξερευνήσει τον άγνωστο γι’ αυτή κόσμο, με σκοπό να βρει τη γάτα. Το περιβάλλον σου εμφανίζεται σιγά σιγά καθώς περπατάς προς αυτό και το εξερευνάς, τα γραφικά/οπτικό κομμάτι θυμίζει μια όμορφη ζωγραφιά με νερομπογιά. Δεν έχει γρίφους, απλά περπάτημα/εξερεύνηση απλό και σύντομο (1-1μιση ώρα πήρε ) θα το χαρακτήριζα το παιχνίδι και ταυτόχρονα ευχάριστο. Γενικά, το παιχνίδι άξιζε και με το παραπάνω τη τιμή με την οποία βρέθηκε στα χέρια μου (0,25). Σε κάποιους ίσως δεν αρέσει ότι το περπάτημα είναι αργό και δεν αλλάζει. Τέλος, στο τελείωμα του παιχνιδιού χτύπησε λίγο ευαίσθητη χορδή με κατοικίδια.

Το Outer Wilds το εχω βαλει καιρο στη wishlist αλλα δεν λεει να πεσει σε τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...