Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Black Mesa

Εξαιρετικό remake του Half-Life και ευκαιρία να παίξουμε πάλι ένα από τα καλύτερα FPS.

 Ήχος-ατμόσφαιρα-level design-pacing-αίσθηση όπλων παραμένουν εξαιρετικά. Γραφικά έχουν γίνει σημαντικές βελτιώσεις και δεν θα έχετε κανένα θέμα παρότι σαφώς δεν συγκρίνεται με σύγχρονα παιχνίδια. Τα 4 level του Xen εντελώς διαφορετική εμπειρία αν και το Interloper κουράζει με τη μεγάλη του διάρκεια. Θα περάσετε όμως περίπου 15 ώρες ενός αξέχαστου ταξιδιού.

Μόλις κυκλοφόρησε και η Definitive Edition με ακόμη περισσότερες προσθήκες:

https://store.steampowered.com/newshub/app/362890/view/2895214724133808811

Star Wars Jedi: Fallen Order

Μια εξαιρετική παραγωγή σε κάθε τομέα. Μου πήρε 20 ώρες περίπου στο Jedi Master. Το έπαιξα με mouse-keyboard.

Γραφικά-ήχος πολύ καλά και η ιστορία ξετυλίγεται όμορφα. Επίσης μου άρεσε το level design και οι διαφορές σε κάθε πλανήτη. Οι μάχες δυνατές και τα bosses προσφέρουν πολλές συγκινήσεις.

Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα ήταν πως έπρεπε να κλειδώσω στα 60fps γιατί αλλιώς δεν παιζόταν γιατί "πάγωνε" συνεχώς. Υπάρχει επίσης ένα μικρό stutter μόλις φορτώνει νέα περιοχή αλλά είναι αμελητέο. Αρνητικό επίσης ο χάρτης που μπερδεύει αρκετές φορές και το γεγονός πως έχεις μόνο ένα όπλο. Το Metroidvania στοιχείο δεν θα το χαρακτήριζα έντονo αφού η μετέπειτα εξερεύνηση δεν έχει ιδιαίτερα collectibles. Όπως ακολούθησα την ροή της ιστορίας, είχα επισκεφτεί πάνω από το 70% του κάθε πλανήτη και είχα σχεδόν συμπληρώσει το skill tree.

Κλείνοντας, το προτείνω σε κάθε φίλο Star Wars και παιχνιδιών Action-TPS.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά τα 3rd person τα παίζω έτσι, βολεύει ο χειρισμός της κάμερας και χρησιμοποιώ και τα πλαϊνά κουμπιά του mouse.

Πχ τα Assassin's Creed και τα Batman: Arkham έτσι τα παίζω.

Είναι γεγονός πάντως στο συγκεκριμένο πρέπει να πατάς πολλά μαζί αφού υπάρχουν και τα Force powers αλλά συνήθεια είναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Plague Tale: Innocence 

Μόλις τερμάτισα το Plague tale innocence τoυ Asobo Studio. Ένα Story Driven παιχνίδι επικεντρωμένο ανάμεσα σε δυο αδέρφια στην μεσαιωνική Γαλλία, με μια πανδημία που θυμίζει ιδιαίτερα την πανώλη με ένα twist φυσικά με τα ποντίκια τα οποία όχι απλά μεταφέρουν τον ιό όπως τότε, αλλά δημιουργούν τεράστιες ορδές, καταστρέφοντας και τρώγοντας τα πάντα. Χωριά, κάστρα, πύργους, φάρμες, ανθρώπους, ζώα κτλ.

Δεν ξέρω τι να πω για το παιχνίδι, είχα πολύ ψηλά το Hype μιας και όλοι είχαν να πουν τα καλύτερα αλλά πάντα το καθυστερούσα. 

Το παιχνίδι σκίζει σε κάθε τομέα. Ερμηνείες, σκηνικά, τοποθεσίες, animation κ.α Αλλά κρατάω πάνω από όλα το απίστευτο Soundtrack που είχε, όπως και πολλές σκηνές που έβγαζαν μια απίστευτη σαπίλα.

Στα αρνητικά απλά θα πω ότι το Gameplay του είναι πρακτικά το ίδιο και επαναλαμβάνεται συνεχώς. Είτε θα πρέπει να αποσπάσεις την προσοχή των στρατιωτών για να περάσεις χωρίς να σε καταλάβουν, είτε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το φως για να απομακρύνεις τα ποντίκια ή να φτιάξεις κάποιο "δρόμο" για να περάσεις. Δεν θα πω ακριβώς ότι με κούρασε, αλλά σίγουρα από ένα σημείο και μετά μου ήταν αδιάφορο. Θα ήθελα αν υπάρξει επόμενο παιχνίδι να έχει περισσότερη ποικιλία.

Για να κλείσω. Χαίρομαι πολύ, που σε μια περίοδο που έχουμε πνιγεί στα multiplayer παιχνίδια, τα οποία φυτρώνουν σαν μανιτάρια χωρίς να έχουν να προσφέρουν τίποτα σε έναν παίκτη, εκτός από μερικά λεπτά/ώρες διασκέδασης, είτε σε παιχνίδια αρπακόλλες μετριότητες στην καλύτερη περίπτωση. Υπάρχουν και μερικά Studio που γουστάρουν αυτού που κάνουν, χωρίς να κοιτάνε πως θα φουσκώνουν με εκατομμύρια τα πορτοφόλια τους. Αυτούς που λατρεύουν να δημιουργούν κόσμους, συναισθήματα και φοβερές ιστορίες.

 Αυτοί οι όλο και λιγότεροι πια, που πιστεύουν ότι τα παιχνίδια μπορούν να είναι και τέχνη. 9/10 από εμένα χαλαρά. 

 

 

 

  • Like 17
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 3:10 ΠΜ, BlueBlade είπε

A Plague Tale: Innocence 

Μόλις τερμάτισα το Plague tale innocence τoυ Asobo Studio. Ένα Story Driven παιχνίδι επικεντρωμένο ανάμεσα σε δυο αδέρφια στην μεσαιωνική Γαλλία, με μια πανδημία που θυμίζει ιδιαίτερα την πανώλη με ένα twist φυσικά με τα ποντίκια τα οποία όχι απλά μεταφέρουν τον ιό όπως τότε, αλλά δημιουργούν τεράστιες ορδές, καταστρέφοντας και τρώγοντας τα πάντα. Χωριά, κάστρα, πύργους, φάρμες, ανθρώπους, ζώα κτλ.

Δεν ξέρω τι να πω για το παιχνίδι, είχα πολύ ψηλά το Hype μιας και όλοι είχαν να πουν τα καλύτερα αλλά πάντα το καθυστερούσα. 

Το παιχνίδι σκίζει σε κάθε τομέα. Ερμηνείες, σκηνικά, τοποθεσίες, animation κ.α Αλλά κρατάω πάνω από όλα το απίστευτο Soundtrack που είχε, όπως και πολλές σκηνές που έβγαζαν μια απίστευτη σαπίλα.

Στα αρνητικά απλά θα πω ότι το Gameplay του είναι πρακτικά το ίδιο και επαναλαμβάνεται συνεχώς. Είτε θα πρέπει να αποσπάσεις την προσοχή των στρατιωτών για να περάσεις χωρίς να σε καταλάβουν, είτε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το φως για να απομακρύνεις τα ποντίκια ή να φτιάξεις κάποιο "δρόμο" για να περάσεις. Δεν θα πω ακριβώς ότι με κούρασε, αλλά σίγουρα από ένα σημείο και μετά μου ήταν αδιάφορο. Θα ήθελα αν υπάρξει επόμενο παιχνίδι να έχει περισσότερη ποικιλία.

Για να κλείσω. Χαίρομαι πολύ, που σε μια περίοδο που έχουμε πνιγεί στα multiplayer παιχνίδια, τα οποία φυτρώνουν σαν μανιτάρια χωρίς να έχουν να προσφέρουν τίποτα σε έναν παίκτη, εκτός από μερικά λεπτά/ώρες διασκέδασης, είτε σε παιχνίδια αρπακόλλες μετριότητες στην καλύτερη περίπτωση. Υπάρχουν και μερικά Studio που γουστάρουν αυτού που κάνουν, χωρίς να κοιτάνε πως θα φουσκώνουν με εκατομμύρια τα πορτοφόλια τους. Αυτούς που λατρεύουν να δημιουργούν κόσμους, συναισθήματα και φοβερές ιστορίες.

 Αυτοί οι όλο και λιγότεροι πια, που πιστεύουν ότι τα παιχνίδια μπορούν να είναι και τέχνη. 9/10 από εμένα χαλαρά. 

 

 

 

Μου αρεσουν τετοιου ειδους παιχνιδια και ειδικα  ο μεσαιωνας σαν εποχη σε βιντεοπαιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Watch Dogs[100%+Bad Blood]

Webp-net-resizeimage.jpg

https://store.ubi.com/ie/game?pid=56c4948d88a7e300458b48a0&dwvar_56c4948d88a7e300458b48a0_Platform=pcdl&edition=Complete Edition&source=detail

Ενα απο τα αρκετα καλα παιχνιδια της Ubisoft που θα αγαπησουν σε οσους αρεσουν παιχνιδια στυλ GTA. Εχει ενα πρωτοτυπο gameplay με το ολο hack underground theme που δεν εχουμε ξαναδει αλλου. Μολις μπειτε στο νοημα και κατανοησετε πληρως τα mechanics του watch dogs θα εχετε εναν ολοκληρο κοσμο στη διαθεση σας ωστε να εκμεταλλευτειτε στο επακρο καθε δυνατοτητα που θα σας δωθει για την διεκπεραιωση οποιασδηποτε αποστολης. Η ιστορια μας ειναι μια ιστορια εκδικησης. Ο πρωταγωνιστης μας τον οποιο χειριζομαστε ειναι ο Aiden Pearce ενας hacker που κατι θα παει στραβα και θα σκοτωσουν την ανιψια του. Στην προσπαθεια μας να βρουμε ποιος πραγματικα ευθυνεται θα γνωρισουμε και αλλους hacker οπως και τι πραγματικα συμβαινει στην πολη του Σικαγο που διαδραματιζεται το παιχνιδι μας. Στη διαθεση μας εχουμε ποικιλα skills οπως και οπλα τα οποια θα μας βοηθησουν παρα πολυ στις περισσοτερες αποστολες. Ο κοσμος ειναι αρκετα ζωντανος και εδω η Ubisoft εκανε εξαιρετικη δουλεια. Θα ακουσετε συνομιλιες θα διαβασετε μηνυματα θα λυσετε εγκληματα και κρυφα μηνυματα διασκορπισμενα στον κοσμο του watchdogs. Γενικα θα νιωσετε σαν ενας πραγματικος hacker και δεν λειπει και το ποιοτικο stealth κομματι σε αρκετες αποστολες. Μονη ενσταση ο αρκετα κρυος χαρακτηρας του Aiden δεν βγαζει καποιο συναισθημα αλλα ισως ετσι ηθελαν να τον κανουν στην ubisoft ωστε να ταιριαζει με το σκοτεινο profile του παιχνιδιου. Στα των γραφικων αν και παιχνιδι του 2014 με ενα καλο mod που βρηκα γινεται απολυτα ρεαλιστικο και βαζει κατω πολλα φετινα παιχνιδια. Το ultrawide προσφερει και εδω τα μεγιστα στο immersion και το performance ειναι αψογο δεν συναντησα πουθενα θεμα. Θα αναφερω και τα 5 digital trips μικρα παιχνιδια που προσθεσε η ubisoft ανεξαρτητα απο το βασικο παιχνιδι θα αναφερω το alone και το Madness στο μεν εχουμε το Σικαγο που εχει κατακλειστει απο Robot και θα πρεπει να το καθαρισει σε ενα αρκετα stealth στυλ και στο δε οδηγαμε ενα αμαξι σε ενα μετααποκαλυπτικο Σικαγο που εχει κατακλειστει απο zombie εξαιρετικα fun και αυτο. Ασχοληθηκα λιγο και με το online εχει κοσμο και εκανα καμια 30αρια αποστολες με χακαρισμα και tailing πραγματικων παιχτων. Για το μεγαλο DLC Bad Blood εχω να γραψω τα καλυτερα για την βασικη ιστορια που συνεχιζει αμεσως μετα το τελος του κανονικου παιχνιδιου. Ο χαρακτηρας μας ειναι ενας μεγαλος hacker και βοηθος μας που γνωρισαμε ο T-Bone συνεχιζει να πολεμαει την εταιρια blume και τα βαζει με τον χειροτερο κακο hacker που γνωρισαμε επισης στο βασικο παιχνιδι τον Defalt. Μου αρεσαν αρκετα οι αποστολες και ο T-Bone ειναι αρκετα πιο ανθρωπινος απο τον Aiden. Ωραια προσθηκη το RC αυτοκινητακι. Εχουμε και εδω αρκετες αναφορες για τον Aiden μιας και σε καποια side quests επικοινωνουμε μαζι του και τον βοηθαμε. Δεν λειπει και το grinding με αρκετες αποστολες ιδιου στυλ ωστε να ανεβασουμε τις ωρες του gameplay. Overall το παιχνιδι μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις αυτες τις 80 ωρες που με κρατησε εχει τον δικο του ζωντανο κοσμο με ενα gameplay που οταν βγηκε ηταν πρωτοπορο εχει τρομερα γραφικα με αψογο performance και γενικα ειναι ενα ακομα πολυ fun παιχνιδι της Ubisoft με ενα αρκετα τιμιο linear story και με χαρακτηρες που μενουν. 8.7/10

Παρακατω φωτογραφιες που εβγαλα να παρετε μια ιδεα για τον κοσμο και το gameplay του παιχνιδιου καποιες κανουν και για wallpaper

https://postimg.cc/gallery/QrytP7K

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη ανάρτηση μου κι εμένα σε αυτό το νήμα με αφορμή τον τερματισμό του Death Stranding.
Δεν έχω παίξει άλλο παιχνίδι του ίδιου δημιουργού (πέρα από κάποιο MGS που είχε δώσει το PS plus παλιότερα, χωρίς να το τερματίσω όμως), και αν κρίνω από το Death Stranding κακώς έπραξα.
Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος ήθελε να φτιάξει ταινία και δεν τον "χωρούσε" ο χώρος και ο χρόνος της μεγάλης οθόνης, ή να γράψει βιβλίο και θεώρησε ότι δεν κατέχει την απαραίτητη γνώση. Αυτό που θα πω είναι ότι μου έδωσε μία άλλη οπτική στο μέσο βιντεοπαιχνίδια που δεν είχα ξαναζήσει.
Αν το κρίνω καθαρά σαν βιντεοπαιχνίδι με την αυστηρή έννοια δεν θα του δώσω μεγάλη βαθμολογία. Αν το κρίνω ως διαδραστική αφήγηση ενός Sci-fi σεναρίου διαπρέπει. Αυτό που εισέπραξα από το παιχνίδι είναι η υπαρξιακή ανησυχία του δημιουργού του και ένας φανταστικός τρόπος να μας την περάσει.
Το παιχνίδι σαν παιχνίδι στην αρχή είναι βαρετό. Αναρωτιέσαι "τι, αυτό θα κάνω μόνο? Περπάτημα με τις ώρες;". Όμως από το επεισόδιο 3 και μετά αποκτά και Gameplay-ακή ευχαρίστηση. Αργότερα μπλέκεται και το σενάριο, θέλεις να κάνεις μεταφορές, θέλεις να ενώσεις τις πόλεις μεταξύ τους. Μετά το τέλος αυτό που μου έμεινε με μία λέξη (ή μάλλον τέσσερις) είναι "ΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ".
Χαίρομαι που δεν το παράτησα στην αρχή όπως είχε περάσει από το μυαλό μου. Το προτείνω σε περιόδους που δεν έχετε αντιπερισπασμούς, σε περιόδους που μπορείτε να βυθιστείτε στον κόσμο του για 2-3-4 ώρες την φορά ανενόχλητοι.
Είναι ιδιαίτερο παιχνίδι και θέλει χρόνο για να σε κερδίσει. Από μένα thumbs up ;)

Επεξ/σία από petran91
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rad Rodgers - Radical Edition

aa2136185a68f0444ec2b83ce78a20f35de9f713

https://store.steampowered.com/app/805660/Rad_Rodgers__Radical_Edition/

Ενα old school παιχνιδι απο αυτα που παιζαμε επι εποχες SNES και πιο πισω. Η ιστορια του ειναι απλη εχουμε τον Rad Rodgers ενα παιδακι που παει σχολειο και του αρεσει να παιζει παιχνιδια ενα βραδυ ξαφνικα η παιχνιδομηχανη του τον τραβαει μεσα στο παιχνιδι και γινεται ο βασικος πρωταγωνιστης του παιχνιδιου. Μου αρεσε αρκετα το καφρικο στυλ των χαρακτηρων εχει στις ρυθμισεις αν θελετε να το βαλετε για μεγαλους η για μικρους που εκει αφαιρουνται οι αθυροστομιες και το αιμα των αντιπαλων. Στον χειρισμο και στο gameplay εχουμε τον χαρακτηρα[που αν θελουμε μπορουμε να τον αλλαξουμε με διαφορους αλλους πχ Duke Nukem] εχουμε το οπλο μας oπως και τον πολυ καλο φιλο και βοηθο μας Dusty που θα μας βοηθησει στο σκαρφαλωμα και στην εξοντωση των εχθρων. Σε καθε level εχουμε καποια υποlevel σε 8bit στυλ που εκει αναλαμβανει πληρως ο Dusty. Τα γραφικα του ειναι πολυ ομορφα αναλογα το level γεματα χρωματα με soundtracks που βοηθανε στο κλιμα του καθε level. Ενδιαμεσα στα levels εχουμε καποια mini games οπως φλιπερακι/παιχνιδια μνημης/jump levels που πρεπει να φτασουμε στην κορυφη ενω το νερο μας κυνηγα απο κατω. Το παιχνιδι οντας ωδη στα παιχνιδια της δεκαετιας του 90 δεν θα μπορουσε να ειναι ευκολο. Τα τελευταια 3 levels ηταν πολυ δυσκολα δεν συγχωρει καμια λαθος κινηση και θελει πολυ προσοχη. Αν θελετε μεγαλυτερη δυσκολια παιξτε με πληκτρολογιο ποντικι οπως εγω. Δυστυχως ηθελα να παω για 100% στα παντα αλλα η Radical εκδοση που ειναι μια πιο πλουσια εκδοση του αυθεντικου παιχνιδιου ειναι γεματη bugs που δεν το επιτρεπουν και σε καποια levels δεν μπορεις να παρεις ολα τα διαμαντια η δεν μπορεις να μπεις σε κρυφα σημεια. Μαζι με το κλειδι για την Radical εκδοση μου εδωσαν και την παλια αλλα δεν ηξερα οτι εχει θεματα και ειχα ηδη προχωρησει την νεα. Οπως και να εχει μικρο το κακο μιας και εβγαλα ολα τα levels μεχρι το τελος μου εβγαλε αρκετες παλιες αναμνησεις με παρομοια παιχνιδια οποτε τον σκοπο του το πετυχε. Ισως μελλοντικα παιξω το αυθεντικο για 100%. Οποτε αν το παιξετε προτιμηστε την αυθεντικη εκδοση World One ειδικα αν θελετε να βρειτε τα παντα σε ολα τα levels. Στο συνολο του ειναι ενα πολυ ευχαριστο παιχνιδι που δανειζετε μηχανισμους απο παλια καλα παιχνιδια αλλα βαζει και την δικη του νοτα και φερνει το τοτε στο τωρα. 8/10

Παρακατω φωτογραφιες που εβγαλα να παρετε μια ιδεα για τον κοσμο και το gameplay του παιχνιδιου https://postimg.cc/gallery/Lqz6FwW

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους τελευταίους 6 μήνες τερμάτισα 3 ωραία παιχνίδια. 

Wasteland 3

Post-apocalyptic turned-based RPG το οποίο συνεχίζει την ιστορία των rangers από το Wasteland 2. Αν και προσωπικά δεν έπαιξα το προηγούμενο της σειράς το κατευχαριστήθηκα. Tα δυνατά του στοιχεία ήταν η εκπληκτική μουσική του, το setting του, οι χαρακτήρες, το χιούμορ του αλλά και το turn based combat.  Στα αρνητικά θα έβαζα τα άπειρα bugs που είχε στην αρχή (πιθανών πολλά απο αυτά να έχουν φτιαχτεί τώρα) αλλά και την λίγο προβλέψιμη πορεία που είχε το main story, χωρίς όμως να σημαίνει οτι συνολικά δεν ήταν καλή. Γενικά το προτείνω σε λάτρεις του είδους. Επίσης, μια καλή εναλλακτική στο ίδιο seting, είναι και το Atom-RPG. 8/10

RDR2

Δεν έχω πολλά να πω γι' αυτό το διαμάντι που δεν έχουν ειπωθεί ήδη. Τρομερά γραφικά, μουσική, ιστορία και χαρακτήρες. Η λεπτομέρεια που βάλαν σε αυτό το παιχνίδι απλά δεν υπάρχει. Αν και έχουν περάσει κάποιοι μήνες απο τότε που το τερμάτισα, η ιστορία του Arthur είναι ακόμα στην μνήμη μου και αυτό λέει πολλά!  Απο τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ μου! 10/10

Disco Elysium 

Όταν το έπιασα αυτό το περίεργο παιχνίδι για πρώτη φορά, δοκίμασα να το παίξω όπως παίζω όλα τα άλλα rpg, καλούλης και σωστός αστυνομικός και ήταν μάλιστα μια εποχή που είχα ελάχιστο χρόνο  με αποτέλεσμα να μην του δώσω χρόνο και να το παρατήσω. Ευτυχώς, το ξανάπιασα πρόσφατα και το έπαιξα όπως του αξίζει, ως μπεκρούλιακας και περίεργος αστυνομικός που δεν φοβάται να πει και να κάνει τα πιο περίεργα πράγματα και πραγματικά.... μου διέλυσε τον εγκέφαλο με το πόσο ιδιαίτερο και πανέξυπνο είναι. Τα reviews αν και διθυραμβικά δεν είναι αρκετά για να μεταφέρουν πόσο τρομερά έξυπνο και αστείο είναι το γράψιμο του παιχνιδιού. Η ποιότητα της γραφής είναι ίσως ότι καλύτερο έχω δει ποτέ μου σε παιχνίδι.  Θα το παρομοίαζα πολύ με το παμπάλαιο μεν, αγαπημένο δε planescape torment σε άλλο setting. Βέβαια, αν δεν έχετε όρεξη για wall of text και αστεία πολιτικά επιχειρήματα, δεν θα σας κρατήσει. Το μόνο αρνητικό απο μένα, ήταν το τέλος του, που φάνηκε να έγινε βιαστικά, αλλά είναι κάτι τόσο μικρό σε σχέση με αυτά που επιτυγχάνει το game που απλά το προσπερνάς και πας για new game+ round 2 μιας και είναι πολύ re-playable! Απο τα πιο έξυπνα και αστεία games που έχω παίξει! 9/10

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Spec Ops The Line[100%]

71k-Hrrkk-Ds-L-AC-SL1500.jpg

https://store.steampowered.com/app/50300/Spec_Ops_The_Line/

Αν μετα απο χρονια με ρωτησουν να μιλησω για ενα παιχνιδι με μια πραγματικα δυνατη ιστορια το Spec Ops θα ειναι σιγουρα μεσα στις επιλογες μου. Μια ανατριχιαστικη ιστορια δημιουργια της YAGER που διαδραματιζεται στο Ντουμπαι. 3 Στρατιωτες καταφθανουν σε μια αποστολη στο Ντουμπαι γιατι δεν εχουν νεα απο μια προηγουμενη αποστολη διασωσης του Στρατηγου John Konrad και της 33ης διμοιριας στρατιωτων του. Τι θα γινει ομως οταν οι 3 μας στρατιωτες αρχισουν να δεχονται πυρα απο τους στρατιωτες της 33ης διμοιριας? Να πω οτι δεν ειχα διαβασει τιποτα για την ιστορια του παιχνιδιου και με εξεπληξε απιστευτα στη διαρκεια της και το τελος δεν το περιμενα ειναι σαν τις ταινιες που τελειωνουν και καθεσαι και βλεπεις τους τιτλους τελους σκεφτοντας τι πραγματικα εγινε. Εδω να αναφερω οτι εχουμε 4 διαφορετικα τελη τα εβγαλα ολα και ολα αξιζουν για τον βασικο χαρακτηρα μας θεωρω οτι κανενα δεν ειναι λαθος οπως τελειωνουν. Και επειδη αρκετα αναφερθηκα στην ιστορια θα πω για οποιον δεν το εχει παιξει να το ξεκινησει χθες και υποσχομαι οτι θα το αγαπησει. Το gameplay του ειναι ενα απλο third person shooter χωρις εξειδικευμενους μηχανισμους αλλα με απλετη δραση και πολλους εχθρους που ειναι οτι πρεπει για την ιστορια που θελουν να πουν οι developers της YAGER. Το παιχνιδι ειναι του 2012 και παρολο που εχει DX9 σε πολλα σημεια εχει πολυ ομορφα γραφικα και παιζεται πολυ ανετα 8 χρονια μετα. Για το ultrawide που δεν υποστηριζει επισημα χρησιμοποιησα το flawless widescreen και δεν ειχα κανενα θεμα. Κραταει 6 ωρες και αν και θα φανει μικρο τα ποικιλα και δυνατα συναισθηματα που προσφερει δεν τα ακουμπανε πολλα παιχνιδια με τις 10πλασιες του ωρες. Ειναι μια εμπειρια που θα πρεπει καθε gamer να ζησει. 9.2/10

Παρακατω φωτογραφιες που εβγαλα να παρετε μια ιδεα για τον κοσμο και το gameplay του παιχνιδιου

https://postimg.cc/gallery/rFT8xY8

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσα προσφατα το XCOM: Enemy Unknown Complete Pack γυρω στις 50 ωρεσ επαιξα στο χαλαρο. Μετριας δυσκολιας scifi turn based strategy/tactics με το κομματι του management (που περιλαμβανει χτισιμο βασης, οικονομικα, αναβαθμισεις κλπ) αρκετα ευκολο, αν κανεις 2-3 λογικες κινησεις στην αρχη ειναι σχεδον αδυνατο να χασεις το παιχνιδι. οι χαρακτηρες εχουν διαφορες ειδικοτητες και σε καθε levelup διαλεγεις και ειδικες ικανοτητες. οι μαχες ειναι ενδιαφερουσες γιατι εχεις 6 χαρακτηρες που μπορεις να τουσ αλλαζεις απο χαρτη σε χαρτη και κινουνται και επιτιθενται με οποια σειρα θες, ολοι οι δικοι σου μετα ολοι οι εχθροι οποτε απο τη μια μπορεις να σκοτωσεις τους εχθρουσ σε ενα γυρο απο την αλλη πρεπει να εισαι και λιγο συντηρητικος γιατι αν ο τελευταιος χαρακτηρας που κινεις αποκαλυψει εχθρους στο χαρτη, παιζουν αυτοι και μπορει να στοχοποιησουν εναν χαρακτηρα σου και να τον σκοτωσουν. οι τελικοι χαρτες μου φανηκαν ευκολοι περιμενα κατι που να φτασει την ομαδα μου στα ορια της. το παιχνιδι εχει και πολυ καλα mods οπως το long war που το κανουν πιο πολυπλοκο και απαιτητικο, δεν το δοκιμασα μια και χορτασα προς το παρον αλλα μπορει να  επανεγκαταστησω το παιχνιδι στο μελλον

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hades ( 2020 )

1145360_screenshots_20201218001402_1.jpg.b3fd77ab2fc5e54d2f5340bbc3dd4ed5.jpg

 

Το Hades πρόκειται για ένα indie rogue like, action τίτλο. Ο χαρακτήρας που χειρίζεσαι αφορά το γιο του Άδη, ξεκινώντας προσπαθείς να φύγεις από το κάτω κόσμο και καθώς παίζεις μαθαίνεις νέα πράγματα κ ξετυλίγεται η πολύ ωραία ιστορία, η οποία για να ολοκληρωθεί χρειάζεται να το “τερματίσεις” αρκετές φορές. Το παιχνίδι είναι πολύ όμορφο τόσο οπτικά όσο και από μουσική. Είναι αρκετά διασκεδαστικό και εθιστικό(58 ώρες έγραψε από του πουθενά) στο game-play του. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές επιλογές από όπλα και builds που μπορείς να διαλέξεις και υπάρχει έντονα  το στοιχείο του rng. Είναι φοβερή η δουλειά που χει γίνει σε όλους του χαρακτήρες του παιχνιδιού (θεούς και μη), είναι πολύ ζωντανό παιχνίδι, ωραίο χιούμορ, οι αλληλεπιδράσεις σε ό,τι κάνεις, οι διάλογοι τα πάντα. Η ελληνική μυθολογία δίνεται πολύ ωραία με μια ιδιαίτερη πινελιά. Φοβερό παιχνίδι γενικά με εντυπωσίασε πολύ θετικά και το προτείνω ανεπιφύλακτα και σε κόσμο που μπορεί να μη τον τρελαίνει αυτού του είδους παιχνίδια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Darkness II

The-Darkness-II-review-feature.jpg

https://store.steampowered.com/app/67370/The_Darkness_II/

Ακομα ενα μικρο εργο τεχνης απο αυτα που καταλαβαινεις απο την πρωτη στιγμη οτι οι δημιουργοι του ειχαν μερακι οταν το εφτιαχναν για αυτο και θα συναντησουμε τοσο συναισθημα τρομερους χαρακτηρες μια ιστορια απο αυτες που δεν βγαινουν πια και ιδιαιτερα ευφανταστους τροπους να σκοτωσουμε τους αντιπαλους μας στο gameplay του. Να πω οτι δεν εχω παιξει το πρωτο παιχνιδι αλλα οταν ξεκινησα το 2 ειδα μια μικρη συνοψη απο το πρωτο(την εχουν βαλει οι developers μολις ξεκιναμε το campaign) και με εβαλε κανονικα στο κλιμα ξεροντας περιπου τι εγινε. Η ιστορια μας εχει να κανει με τον Jackie τον οποιο τον εχει κανει possessed το πραγματικο σκοταδι το πραγματικο κακο. Στην συνοψη βλεπουμε οτι εχει χασει την κοπελα του Jenny η οποια εχει δολοφονηθει και εχει μπορεσει να δαμασει το κακο που κυλαει στο αιμα του. Μια εισβολη ομως θα κανει το κακο να αφυπνιστει απο μεσα του και θα αρχισει ο κακος χαμος προσπαθωντας μαζι με τη συμμορια του να βρει ποιος πραγματικα κρυβεται απο πισω. Η ιστορια παιζει με τον βασικο πρωταγωνιστη οπως και με τον θεατη μιας και παραλληλα τον δειχνει να βρισκεται σε ενα ασυλο για τρελους με τους χαρακτηρες απο την βασικη ιστορια να ειναι γιατροι/τρελοι. Τι πραγματικα συμβαινει ομως? Η ιστορια ειναι αρκετα mindf@ck και μια πραγματικη εσωτερικη παλη του χαρακτηρα μας με το κακο αλλα και στο τι πραγματικα συμβαινει. Ελπιζω να βγαλουν και τριτο παιχνιδι με συνεχεια απο το τελος του δευτερου. Μετα την βασικη ιστορια μας εχουμε και το vendetta campaign που εχουμε καποιους χαρακτηρες που βοηθησαν στην διαρκεια της βασικης ιστοριας και θα καλυψει καποια κενα. Το gameplay ειναι linear σε πρωτου προσωπου στυλ και εκτος απο τα οπλα που εχουμε στην κατοχη μας υπαρχει και το κακο με τα 2 τεραστια πλοκαμια με δαγκανες να σφαζουν κυριολεκτικα τους εχθρους. Αρκετο gore και εξυπνα skills που θα μας βοηθησουν να προχωρησουμε στις εξοντωση της brotherhood και να δουμε τι πραγματικα συμβαινει. Τα γραφικα ειναι στυλ borderlands και μου αρεσαν αρκετα εχουν μια ιδιαιτεροτητα που δεν νομιζω ποτε να χασουν την ομορφια τους. Χρησιμοποιησα και εδω το flaweless widescreen για σωστο ultrawide support. Overall ενα παιχνιδι must για ολους που δεν δειχνει τα χρονια του στον τεχνικο τομεα και προσφερει μια αρκετα δυνατη ιστορια που θα συναρπασει τον καθε παικτη που αγαπαει ενα καλο και ισορροπημενο campaign. 9/10

Παρακατω φωτογραφιες που εβγαλα να παρετε μια ιδεα για τον κοσμο και το gameplay του παιχνιδιου

https://postimg.cc/gallery/HHM1V48/9494f7d7

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toki ( 2019 )

H2x1_NSwitch_Toki_image1600w-890x606.jpg.f2874e6eb5e6ff3ac5f59b3527e110a5.jpg

Για το συγκεκριμένο δεν έχω να πω πολλά, πρόκειται για ένα remake από το παιχνίδι του 1989. Είναι ένα 2d platformer, πολύ όμορφο εικαστικά και αρκετά δύσκολο καθώς μπορείς να δεχτείς μόνο ένα χτύπημα.

Love, Sam ( 2019 )

ss_9f71d8a4fde0a681a56371eb5f0e9a9291956bfb.1920x1080.jpg.4ef381810e49252cd55e130e3a7340e6.jpg

Το Love, Sam πρόκειται για ένα horror παιχνίδι διάρκειας περίπου 2 ωρών με 2 διαφορετικά τέλη(πρόσβαση στο δεύτερο κατευθείαν μετά τα credits). Η ιστορία κυρίως διαβάζεται και είναι teenage drama , καθώς διηγείται το πως μια κοπέλα που μετακόμισε σε νέα πόλη και νέο σχολείο ανέπτυξε μια κοντινή σχέση με τον μαθητή/αθλητή πρότυπο του σχολείου και ότι κάποιοι από την παρέα του δε το πήραν καλά και έβγαλε στη φόρα κάποια μυστικά της και το κακό ιστορικό της οικογένειάς της, με κάποιον από αυτούς να το τραβάει παραπάνω για τους δικούς του λόγους , με αποτέλεσμα ενός “ατυχήματος” (δε θα αναφερθώ περαιτέρω για τυχόν spoiler). Ο ήχος ήταν πολύ καλός, τα γραφικά οκ, και η ατμόσφαιρα αρκετά καλή.

 

Scrap Garden ( 2016 )

header.jpg.47bab2dd0c58f422bcb452085feefca4.jpg

Στο scrap garden παίζεις ως ένα ρομπότ, από τα τελευταία που χουν μείνει στο πλανήτη “ζωντανά”, και σιγά σιγά προσπαθείς να επαναφέρεις και τα υπόλοιπα ξανά σε λειτουργεία. Το παιχνίδι είναι σχετικά μικρό, βγαίνει σε κανα 2ωρο. Είναι αρκετά εύκολο, η κάμερα έχει αρκετά θέματα, η ιστορία γενικά υπάρχει και δεν υπάρχει, και γενικά είναι κάπως άδειο. Το μόνο καλό ήταν η μουσική που ταίριαζε στον άδειο-νεκρό κόσμο. Δύσκολα θα το πρότεινα, αλλά αν βρεθεί δωρεάν στη κατοχή σας(όπως και μένα) δοκιμάστε το.

 

Τέλος, άκυρο με τα παιχνίδια! Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές για όλους σας παιδιά με υγεία πάνω απ'όλα για σας και τους δικούς σας. Με το καλό να επανέλθουν τα πράγματα στη κανονικότητα ξανά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rain of Reflections

header.jpg?t=1572876316

Ωραίο παιχνίδι, ανεξάρτητη παραγωγή.

Συνδυάζει adventure, με γρίφους/παζλ που βασίζονται σε hacking, με turn based strategy και σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Το θετικό είναι ότι το παιχνίδι σου δίνει εναλλακτικές είτε να σκοτώσεις τον αντίπαλο είτε να τον κάνεις να χάσει το ηθικό του και να φύγει. Επίσης και στους διαλόγους υπάρχουν πάντα διάφορες επιλογές.

Αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι αλλά πολύ μικρό σε διάρκεια.  Μου χρειάστηκε συνολικά 5-6 ώρες και μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έβαλαν περισσότερες turn based μαχες για να γεμίσει λίγο ο χρόνος του παιχνιδιού.  Δεν έχω πρόβλημα με τα μικρά παιχνίδια, αντιθέτως καμιά φορά τα μεγάλης διάρκειας με 60+ ώρες σου προκαλούν κούραση, απλά ήθελα λίγο παραπάνω.

Αν το βρείτε σε χαμηλή τιμή αξίζει.

edit: σημειωτεον ότι είναι το πρώτο μέρος (με ονομασία set free) και θα ακολουθήσουν επιπλέον κεφάλαια.

ίσως και αυτό να είναι το σφάλμα τους γιατί αν ήταν ενα ολοκληρωμένο παιχνίδι με 15+ ωρες θα μιλούσαμε με άλλα κριτήρια καθώς είναι αρκετά πρωτότυπο. 

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...