Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω παίξει καθόλου το bioshock, αλλά με όσα διαβάζω αρχίζω και ψήνομαι.
Προτείνετε να τα παίξω με τη σειρά ή μπορώ να ξεκινήσω απο το infinite που το έχω ήδη, χωρίς να έχω κενά συνέχειας στην ιστορία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, e-tic είπε

Δεν έχω παίξει καθόλου το bioshock, αλλά με όσα διαβάζω αρχίζω και ψήνομαι.
Προτείνετε να τα παίξω με τη σειρά ή μπορώ να ξεκινήσω απο το infinite που το έχω ήδη, χωρίς να έχω κενά συνέχειας στην ιστορία;

Εγώ έχω παίξει το Infinite μονο και δεν μπορώ να πω οτι ειχα κενά. Φάνηκε σαν ενιαία ιστορία. Επίσης σαν παιχνίδι είναι πολύ καλο, ειδικά η ιστορία του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, e-tic είπε

Δεν έχω παίξει καθόλου το bioshock, αλλά με όσα διαβάζω αρχίζω και ψήνομαι.
Προτείνετε να τα παίξω με τη σειρά ή μπορώ να ξεκινήσω απο το infinite που το έχω ήδη, χωρίς να έχω κενά συνέχειας στην ιστορία;

Κάποια πράγματα δε θα σου είναι κατανοητά στην ιστορία του Infinite και "κλικάρουν" καλύτερα αν ξέρεις τι έχει προηγηθεί, ειδικά τα DLC είναι απόλαυση αν γνωρίζεις.

Επίσης, τα δύο πρώτα είναι συνέχεια σε πολύ χαμηλές τιμές, το μόνο σου πρόβλημα είναι να βρεις το χρόνο για να ασχοληθείς με όλα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, e-tic είπε

Δεν έχω παίξει καθόλου το bioshock, αλλά με όσα διαβάζω αρχίζω και ψήνομαι.
Προτείνετε να τα παίξω με τη σειρά ή μπορώ να ξεκινήσω απο το infinite που το έχω ήδη, χωρίς να έχω κενά συνέχειας στην ιστορία;

Όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα. Η συγκεκριμένη σειρά είναι σημείο αναφοράς στα FPS παιχνίδια, κάνε το δώρο στον εαυτό σου και κάτσε να τα παίξεις.

Όσο για το Infinite, αν παίξεις το βασικό παιχνίδι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με κενά. Αν πάλι πιάσεις τα DLC εκεί ναι θα είναι καλύτερα να έχεις παίξει και τα 2 πρώτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, firepc είπε

Παιδια παιξτε και τελειωστε το Bioshock, προκειται για παιχνιδαρα και ας ειναι 14 ετων παιχνιδι, ειναι σαν να βγηκε χθες

Το έχουν κάνει Remastered κιόλας, άρα τα 14 χρόνια δεν τα καταλαβαίνεις. 

Και εγώ την Remastered έκδοση έκατσα και τερμάτισα πριν 1-2 χρόνια και δεν είχα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, e-tic είπε

Δεν έχω παίξει καθόλου το bioshock, αλλά με όσα διαβάζω αρχίζω και ψήνομαι.
Προτείνετε να τα παίξω με τη σειρά ή μπορώ να ξεκινήσω απο το infinite που το έχω ήδη, χωρίς να έχω κενά συνέχειας στην ιστορία;

Θα χάσεις τη μπάλα με το infinite, θα σε μπερδέψει η ιστορία απίστευτα. Παίξε το πρώτο, αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hitman GO: Definitive Edition

maxresdefault.jpg.3feef26428e8b5d7fa3e3cbc1f50fbe0.jpg

Έπειτα από το σχόλιο που είδα από τον Arkin εδώ μέσα μου δημιούργησε το ενδιαφέρον για αυτό το παιχνίδι. Και πολύ καλά έκανε !!! 11 ώρες στο 100% με 6-7 πίστες να τις περνάω με βοήθεια. Χαλαρό, δεν σπαζοκεφαλιάζεις σε υπερβολικό βαθμό, είναι τόσο όσο πρέπει για να το ευχαριστηθείς. Στα 3 ευρώ που το πήρα, το προτείνω σίγουρα.

8.5/10

https://store.steampowered.com/app/427820/Hitman_GO_Definitive_Edition/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Voziniotis-3 είπε

Hitman GO: Definitive Edition

maxresdefault.jpg.3feef26428e8b5d7fa3e3cbc1f50fbe0.jpg

Έπειτα από το σχόλιο που είδα από τον Arkin εδώ μέσα μου δημιούργησε το ενδιαφέρον για αυτό το παιχνίδι. Και πολύ καλά έκανε !!! 11 ώρες στο 100% με 6-7 πίστες να τις περνάω με βοήθεια. Χαλαρό, δεν σπαζοκεφαλιάζεις σε υπερβολικό βαθμό, είναι τόσο όσο πρέπει για να το ευχαριστηθείς. Στα 3 ευρώ που το πήρα, το προτείνω σίγουρα.

8.5/10

https://store.steampowered.com/app/427820/Hitman_GO_Definitive_Edition/

1.5€ στο Fanatical τωρα αυτο το παιχνιδι. Ισως ψηνομαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mafia: Definitive Edition[100%]

jjsyIKF.jpg

https://store.steampowered.com/app/1030840/Mafia_Definitive_Edition

Τι να γραψω τωρα για ενα απο τα καλυτερα remake που εχουμε δει μεχρι σημερα. Ενα remake ενος εξαιρετικου παιχνιδιου που βγηκε το 2002 με μια πολυ δεμενη και ιντριγκαδορικη ιστορια στον κοσμο της μαφιας στην πολη της Lost Heaven το 1930. Εμεις ειμαστε ο Τομμυ ενας νεος ταξιτζης που παλευει για να βγαλει τα προς το ζην. Σε μια συμπλοκη ομως σε ξεκαθαρισμα μαφιας μπαινει και αυτος στο κολπο και γνωριζει τους Sam και Paulie οι οποιοι ειναι τσιρακια του Don Salieri του μεγαλου μαφιοζου που κυριαρχει στην περιοχη της μικρης Ιταλιας. Η ιστορια θα μας παει μεχρι το 1951 σε καθε chapter θα μπαινουμε ολο και πιο βαθεια στην φαμιλια. Ο τροπος που σε κανει το παιχνιδι να δεθεις με τους χαρακτηρες ειναι μοναδικος. Το παιχνιδι αξιζει να το παιξετε αρχικα σε μετρια δυσκολια για την ιστορια του μην ψαχνετε για collectibles γιατι θα σας αποσπασουν την προσοχη μεχρι το τελος και επειτα μεσω του free ride να βρειτε ολα τα collectibles να κανετε τις 12 αποστολες που θα κανουν τη Lost Heaven να δειχνει σαν δειχνει πιο ζωντανη απο ποτε και να βρειτε και ολα τα αμαξια. Καποια collectibles μπορουμε να τα παρουμε μονο μεσω καποιου chapter αλλα οσοι πατε για 100% θα τα δειτε μετα αυτα. Στα του κοσμου τωρα η δουλεια που εκαναν στην Hangar 13 ειναι τρομερη. Η λεπτομερεια ξεχειλιζει σε καθε γωνια του χαρτη απο τα χερια τους που βαζουν στο κεφαλι τους οι ανθρωποι οταν βρεχει μεχρι τον τροπο που πεφτουν οι αντιπαλοι οταν τους σκοτωνουμε. Τα γραφικα ισως οτι πιο ρεαλιστικο εχω δει μεχρι σημερα ειδικα σε βροχερη μερα ριχνουν σαγονια. Το βραδυ η πολη μεταμορφωνεται παντου φωτα neon πινακιδες σε καθε καταστημα απλα καθεσαι και το χαζευεις ειναι ενα πραγματικο next gen παιχνιδι. Στα των αμαξιων η λεπτομερεια τους ειναι υποδειγματικη και μου αρεσαν αρκετα και τα physics που εχουν. Το παιχνιδι κραταει 10 ωρες αν πατε μονο για τη βασικη ιστορια μεσα απο τα 20 chapters που εχει και αρκετα παραπανω για να συλλεξετε τα παντα κομικς περιοδικα καρτες κτλ. Το πιο δυσκολο ειναι οι αλεπουδες 50 παρακαλω θα τις βρειτε στα πιο δυσκολια σημεια που δεν μπορειτε να φανταστειτε. Αν δειτε ενα σημαδακι με ενα προσωπο αλεπους να ξερετε οτι εκει γυρω υπαρχει ενα αγαλματακι. Οι 12 αποστολες του free ride ηταν αρκετα ευφανταστες κρατησα αυτη που κυνηγαμε ενα ιπταμενο δισκο με εξωγηινους που απαγαγουν ανθρωπους και πρεπει να τους σταματησουμε. Στο τελος ερχονται οι ανδρες με τα μαυρα και μας σβηνουν τη μνημη. Το πηγα παρα πολυ αργα το απολαυσα εγραψα 35 ωριτσες στο steam και καποια στιγμη θα προσπαθησω και την classic δυσκολια μιας και ειναι το τελευταιο achievement που μου εμεινε. Μην το χασει κανεις ειδικα οσoυς σας αρεσει μια πολυ καλη ιστορια και πανεμορφα γραφικα θα το αγαπησετε. 9.5/10

Παρακατω μερικες φωτογραφιες απο το παιχνιδι

https://postimg.cc/gallery/SXvn53W

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

Darksiders Genesis

Το τέταρτο παιχνίδι της σειράς και το πρώτο που δεν είναι 3rd person view αλλά top-down view. Σε αυτό εμφανίζεται ο τελευταίος εκ των καβαλάρηδων, ο strife, που μαζί με τον αδερφό του τον War, εκτελούν τις εντολές του συμβουλίου και σκοτώνουν ανελέητα ότι βρεθεί στον δρόμο τους, με την ιστορία να είναι prequel του πρώτου παιχνιδιού της σειράς.
Το παιχνίδι έχει 16 πίστες, εκ των οποίων οι 11 είναι κανονικές, με εξερεύνηση, μάχες, γρίφους, ενώ οι υπόλοιπες 5 είναι τα δυνατά boss fights.
Επίσης υπάρχει και η αρένα, όπου ο παίκτης καλείται να ανιμετωπίσει 10 κύματα απο εισερχόμενους εχθρούς, κλιμακούμενης δυσκολίας. Αυτό βοηθάει στο να ανεβάσει τα stats των χαρακτήρων και να μαζέψει επιπλέον ψυχές που μπορεί να ξοδέψει σε αναβαθμίσεις.
Το upgrade tree και γενικά τα rpg στοιχεία του παιχνιδιού είναι τα απολύτως βασικά. Το παιχνίδι εστιάζει περισσότερο στις μάχες, οι οποίες είναι απολαυστικώς εκνευριστικές στην αρχή, αλλά μόλις ανεβάσεις τα stats γίνονται ψιλοβαρετές και εύκολες.
Τα γραφικά είναι καταπληκτικά, ο ήχος πολύ ωραίος και ο χειρισμός -απλά- καλός (με πληκτρολόγιο-ποντίκι). Το παιχνίδι στην εκκίνηση ενημερώνει οτι παίζεται καλύτερα με joypad, και εγώ που το έπαιξα με πληκτρολόγιο παιδεύτηκα σε πολλά σημεία γιατί δεν μπορούσα να πετύχω την ακρίβεια που χρειαζόταν στους χειρισμούς. Οι γρίφοι είναι ενδιαφέροντες, αν και απαιτείται να περάσεις δεύτερη φορά απο κάθε πίστα ώστε να ξεκλειδώσεις τα μυστικά που χρειαζόντουσαν κάποιο χαρακτηριστικό που δεν είχες στο πρώτο πέρασμα.
Δεν λείπουν βέβαια τα glitches, καθώς πολλές φορές ο χαρακτήρας βρισκόταν μέσα σε κάποιο χαντάκι ή ανάμεσα σε βράχια, παίρνοντας στάση άλματος, απο όπου δεν μπορούσε να πηδήξει έξω, ώσπου τελικά απλά πέθαινε...

Εν κατακλείδι, είναι πολύ ωραίο παιχνίδι που το έπαιξα ευχάριστα και το προτείνω. Ανάμεσα στα τέσσερα παιχνίδια της σειράς το βάζω στην δεύτερη θέση, και συνεχίζω να θεωρώ το δεύτερο -με τον Death- το καλύτερο εως τώρα.

Επεξ/σία από e-tic
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

header.jpg.b0af27a61d2d6af57cbc0edcf0bb9b94.jpg

άλλη μια κ φετος....

https://spellforce.fandom.com/wiki/SpellForce:_The_Order_of_Dawn

ο "μπαμπάς" των rts-rpg,

απλα οτι καλυτερο στην κατηγορια για να μαθαινουν οι νεοι κ να θυμουνται οι παλιοι,

με τόσο φανατικο κοινο που βγηκαν καινουρια patches στο steam υστερα απο 15 χρονια....

Επεξ/σία από koolisk6
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/04/2021 at 17:27, e-tic said:

spacer.png

Darksiders Genesis

Το τέταρτο παιχνίδι της σειράς και το πρώτο που δεν είναι 3rd person view αλλά top-down view. Σε αυτό εμφανίζεται ο τελευταίος εκ των καβαλάρηδων, ο strife, που μαζί με τον αδερφό του τον War, εκτελούν τις εντολές του συμβουλίου και σκοτώνουν ανελέητα ότι βρεθεί στον δρόμο τους, με την ιστορία να είναι prequel του πρώτου παιχνιδιού της σειράς.
Το παιχνίδι έχει 16 πίστες, εκ των οποίων οι 11 είναι κανονικές, με εξερεύνηση, μάχες, γρίφους, ενώ οι υπόλοιπες 5 είναι τα δυνατά boss fights.
Επίσης υπάρχει και η αρένα, όπου ο παίκτης καλείται να ανιμετωπίσει 10 κύματα απο εισερχόμενους εχθρούς, κλιμακούμενης δυσκολίας. Αυτό βοηθάει στο να ανεβάσει τα stats των χαρακτήρων και να μαζέψει επιπλέον ψυχές που μπορεί να ξοδέψει σε αναβαθμίσεις.
Το upgrade tree και γενικά τα rpg στοιχεία του παιχνιδιού είναι τα απολύτως βασικά. Το παιχνίδι εστιάζει περισσότερο στις μάχες, οι οποίες είναι απολαυστικώς εκνευριστικές στην αρχή, αλλά μόλις ανεβάσεις τα stats γίνονται ψιλοβαρετές και εύκολες.
Τα γραφικά είναι καταπληκτικά, ο ήχος πολύ ωραίος και ο χειρισμός -απλά- καλός (με πληκτρολόγιο-ποντίκι). Το παιχνίδι στην εκκίνηση ενημερώνει οτι παίζεται καλύτερα με joypad, και εγώ που το έπαιξα με πληκτρολόγιο παιδεύτηκα σε πολλά σημεία γιατί δεν μπορούσα να πετύχω την ακρίβεια που χρειαζόταν στους χειρισμούς. Οι γρίφοι είναι ενδιαφέροντες, αν και απαιτείται να περάσεις δεύτερη φορά απο κάθε πίστα ώστε να ξεκλειδώσεις τα μυστικά που χρειαζόντουσαν κάποιο χαρακτηριστικό που δεν είχες στο πρώτο πέρασμα.
Δεν λείπουν βέβαια τα glitches, καθώς πολλές φορές ο χαρακτήρας βρισκόταν μέσα σε κάποιο χαντάκι ή ανάμεσα σε βράχια, παίρνοντας στάση άλματος, απο όπου δεν μπορούσε να πηδήξει έξω, ώσπου τελικά απλά πέθαινε...

Εν κατακλείδι, είναι πολύ ωραίο παιχνίδι που το έπαιξα ευχάριστα και το προτείνω. Ανάμεσα στα τέσσερα παιχνίδια της σειράς το βάζω στην δεύτερη θέση, και συνεχίζω να θεωρώ το δεύτερο -με τον Death- το καλύτερο εως τώρα.

παιχνιδαρα και για μενα το καλυτερο της σειρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LUST FOR DARKNESS

latest?cb=20171031225514

Η ιστορία ξεκινάει με την απαγωγή της γυναίκας του πρωταγωνιστή και στην αναζήτηση του καταλήγει να εχει μπλεξίματα με μια περίεργη αίρεση κθουλου - lovecraft style  .. 

Αρκετές σκηνές σεξ, ατμόσφαιρα που θυμίζει eyes wide shut στην αρχή αλλά καταλήγει αλλιώς, λες και απο τη μεση του παιχνιδιού και μετά άλλαξε ο σκηνοθέτης του παιχνιδιού φαση. 

Μικρο σε διάρκεια (οσο πρεπει για ενα horror τέτοιου είδους) , το gameplay μια χαρά το βρήκα χωρίς να σε τσατίζει κάπου, 

απο γραφικα επίσης δεν με χαλασε κατι

Το μονο μείων, ξεκινάει με ΓΑΜΑΤΗ ατμόσφαιρα αλλα στην μεση κανει super κοιλια (οταν αρχιζουν κατι κυνηγητά και τετοια), οχι σε βαθμο που το κανει κακο παιχνιδι απλα η αρχη ειναι τελεια για καποιο λογο και θα επρεπε να συνεχιστει σε αυτο το μοτίβο

Αξιζει να το τερματισει καποιος λατρης των horror games εννοείτε παντως !!!

 

Επεξ/σία από artemisxra
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...