Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, yaya14 είπε

Shadwen ( 2016 )

Shadwen-review-1130x635.jpg.495468ca7a7718fc84053be12f9276fa.jpg

 

Το Shadwen είναι ένα stealth παιχνίδι που χειρίζεσαι την πρωταγωνίστρια Shadwen, από την εταιρεία που έχει βγάλει τα αγαπημένα Trine. Ξεκινάς σώζοντας ένα κοριτσάκι τη Lilly το οποίο σε ακολουθά στη διαδρομή σου να σκοτώσεις τον βασιλιά. Αποτελείται από 15 επίπεδα, και σκοπός σου είναι είτε αποφεύγοντας του φρουρούς είτε σκοτώνοντας κάποιους ή όλους, εσύ και η Lilly να ολοκληρώσετε το κάθε επίπεδο που θα σας φέρει όλο και πιο κοντά στο κάστρο και στον βασιλιά. Ξεκινάς με ένα μαχαίρι και ένα γάντζο και όσο περνάει το παιχνίδι μαζεύοντας υλικά και σχέδια που βρίσκονται μέσα σε σεντούκια σκόρπια σε κάθε επίπεδο ξεκλειδώνεις και άλλα αντικείμενα ( προσωπικά πέρα από το γάντζο δε μπορώ να πω πως χρησιμοποίησα κάτι άλλο ), με το γάντζο μπορείς είτε να σκαρφαλώσεις σε διάφορα σημεία ή να σύρεις αντικείμενα (π.χ. βαρέλι) για να αποσπάσεις τη προσοχή των φρουρών. Επίσης, καθόλα τη διάρκεια του παιχνιδιού έχεις την ικανότητα να γυρίσεις τον χρόνο προς τα πίσω και να αλλάξεις κάποια κίνηση σου ή να ακυρώσεις κάποιο θάνατο. Η Lily για να μετακινηθεί πρέπει να έχεις δημιουργήσει πρώτα μια ασφαλή διαδρομή γι’ αυτήν από μια κρυψώνα σε άλλη. Η επιλογή σου να σκοτώσεις ή μη τους φρουρούς και το βασιλιά στο τέλος επηρεάζει τη συμπεριφορά του μικρού κοριτσιού καθώς και το τέλος του παιχνιδιού. Αν και ήθελα κατά διαστήματα πολύ απλά να καθαρίσω τους πάντες είπα να δοκιμάσω το δύσκολο δρόμο και να βγάλω το παιχνίδι 100% stealth χωρίς σκοτωμούς και να χαρίσω τη ζωή σε βασιλιά. Παρατήρησα αρκετά θέματα στην AI κυρίως στο χαρακτήρα της Lily, αλλά θα τα χαρακτήριζα οριακά ανεκτά. Τα γραφικά ήταν σχετικά καλά και η ιστορία ήταν σχετικά οκ. Η συνολική διάρκεια του παιχνιδιού ήταν περίπου 6 ώρες.

 

Ήταν αμαρτία να μην πάρω συνδρομή όταν την έβαλα 5/μήνα για 6 μήνες :P

Την ίδια προσφορά ακριβώς είχαμε. Τώρα που έληξε μου έδωσαν για 3 μήνες στα 6.75 πάλι μια χαρά και την τσίμπησα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, yaya14 είπε

Shadwen ( 2016 )

Shadwen-review-1130x635.jpg.495468ca7a7718fc84053be12f9276fa.jpg

 

Το Shadwen είναι ένα stealth παιχνίδι που χειρίζεσαι την πρωταγωνίστρια Shadwen, από την εταιρεία που έχει βγάλει τα αγαπημένα Trine. Ξεκινάς σώζοντας ένα κοριτσάκι τη Lilly το οποίο σε ακολουθά στη διαδρομή σου να σκοτώσεις τον βασιλιά. Αποτελείται από 15 επίπεδα, και σκοπός σου είναι είτε αποφεύγοντας του φρουρούς είτε σκοτώνοντας κάποιους ή όλους, εσύ και η Lilly να ολοκληρώσετε το κάθε επίπεδο που θα σας φέρει όλο και πιο κοντά στο κάστρο και στον βασιλιά. Ξεκινάς με ένα μαχαίρι και ένα γάντζο και όσο περνάει το παιχνίδι μαζεύοντας υλικά και σχέδια που βρίσκονται μέσα σε σεντούκια σκόρπια σε κάθε επίπεδο ξεκλειδώνεις και άλλα αντικείμενα ( προσωπικά πέρα από το γάντζο δε μπορώ να πω πως χρησιμοποίησα κάτι άλλο ), με το γάντζο μπορείς είτε να σκαρφαλώσεις σε διάφορα σημεία ή να σύρεις αντικείμενα (π.χ. βαρέλι) για να αποσπάσεις τη προσοχή των φρουρών. Επίσης, καθόλα τη διάρκεια του παιχνιδιού έχεις την ικανότητα να γυρίσεις τον χρόνο προς τα πίσω και να αλλάξεις κάποια κίνηση σου ή να ακυρώσεις κάποιο θάνατο. Η Lily για να μετακινηθεί πρέπει να έχεις δημιουργήσει πρώτα μια ασφαλή διαδρομή γι’ αυτήν από μια κρυψώνα σε άλλη. Η επιλογή σου να σκοτώσεις ή μη τους φρουρούς και το βασιλιά στο τέλος επηρεάζει τη συμπεριφορά του μικρού κοριτσιού καθώς και το τέλος του παιχνιδιού. Αν και ήθελα κατά διαστήματα πολύ απλά να καθαρίσω τους πάντες είπα να δοκιμάσω το δύσκολο δρόμο και να βγάλω το παιχνίδι 100% stealth χωρίς σκοτωμούς και να χαρίσω τη ζωή σε βασιλιά. Παρατήρησα αρκετά θέματα στην AI κυρίως στο χαρακτήρα της Lily, αλλά θα τα χαρακτήριζα οριακά ανεκτά. Τα γραφικά ήταν σχετικά καλά και η ιστορία ήταν σχετικά οκ. Η συνολική διάρκεια του παιχνιδιού ήταν περίπου 6 ώρες.

 

Ήταν αμαρτία να μην πάρω συνδρομή όταν την έβαλαν 5/μήνα για 6 μήνες :P

Πάει καιρός που το είχα παίξει αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε αρκετά ώστε μετά τον τερματισμό να παίξω όλες τις πίστες και σε reverse. Νομίζω ότι αυτή την επιλογή την έβγαζε ως dlc, χωρίς να είμαι σίγουρος.

Έχει θέματα στο ai όχι μόνο της lilly αλλά και των φρουρών, αλλά η ατμόσφαιρα που είχε ήταν πολύ ωραία.

8 ώρες πριν, yaya14 είπε

Shadwen ( 2016 )

Shadwen-review-1130x635.jpg.495468ca7a7718fc84053be12f9276fa.jpg

 

Το Shadwen είναι ένα stealth παιχνίδι που χειρίζεσαι την πρωταγωνίστρια Shadwen, από την εταιρεία που έχει βγάλει τα αγαπημένα Trine. Ξεκινάς σώζοντας ένα κοριτσάκι τη Lilly το οποίο σε ακολουθά στη διαδρομή σου να σκοτώσεις τον βασιλιά. Αποτελείται από 15 επίπεδα, και σκοπός σου είναι είτε αποφεύγοντας του φρουρούς είτε σκοτώνοντας κάποιους ή όλους, εσύ και η Lilly να ολοκληρώσετε το κάθε επίπεδο που θα σας φέρει όλο και πιο κοντά στο κάστρο και στον βασιλιά. Ξεκινάς με ένα μαχαίρι και ένα γάντζο και όσο περνάει το παιχνίδι μαζεύοντας υλικά και σχέδια που βρίσκονται μέσα σε σεντούκια σκόρπια σε κάθε επίπεδο ξεκλειδώνεις και άλλα αντικείμενα ( προσωπικά πέρα από το γάντζο δε μπορώ να πω πως χρησιμοποίησα κάτι άλλο ), με το γάντζο μπορείς είτε να σκαρφαλώσεις σε διάφορα σημεία ή να σύρεις αντικείμενα (π.χ. βαρέλι) για να αποσπάσεις τη προσοχή των φρουρών. Επίσης, καθόλα τη διάρκεια του παιχνιδιού έχεις την ικανότητα να γυρίσεις τον χρόνο προς τα πίσω και να αλλάξεις κάποια κίνηση σου ή να ακυρώσεις κάποιο θάνατο. Η Lily για να μετακινηθεί πρέπει να έχεις δημιουργήσει πρώτα μια ασφαλή διαδρομή γι’ αυτήν από μια κρυψώνα σε άλλη. Η επιλογή σου να σκοτώσεις ή μη τους φρουρούς και το βασιλιά στο τέλος επηρεάζει τη συμπεριφορά του μικρού κοριτσιού καθώς και το τέλος του παιχνιδιού. Αν και ήθελα κατά διαστήματα πολύ απλά να καθαρίσω τους πάντες είπα να δοκιμάσω το δύσκολο δρόμο και να βγάλω το παιχνίδι 100% stealth χωρίς σκοτωμούς και να χαρίσω τη ζωή σε βασιλιά. Παρατήρησα αρκετά θέματα στην AI κυρίως στο χαρακτήρα της Lily, αλλά θα τα χαρακτήριζα οριακά ανεκτά. Τα γραφικά ήταν σχετικά καλά και η ιστορία ήταν σχετικά οκ. Η συνολική διάρκεια του παιχνιδιού ήταν περίπου 6 ώρες.

 

Ήταν αμαρτία να μην πάρω συνδρομή όταν την έβαλαν 5/μήνα για 6 μήνες :P

Πάει καιρός που το είχα παίξει αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε αρκετά ώστε μετά τον τερματισμό να παίξω όλες τις πίστες και σε reverse. Νομίζω ότι αυτή την επιλογή την έβγαζε ως dlc, χωρίς να είμαι σίγουρος.

Έχει θέματα στο ai όχι μόνο της lilly αλλά και των φρουρών, αλλά η ατμόσφαιρα που είχε ήταν πολύ ωραία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, e-tic είπε

Πάει καιρός που το είχα παίξει αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε αρκετά ώστε μετά τον τερματισμό να παίξω όλες τις πίστες και σε reverse. Νομίζω ότι αυτή την επιλογή την έβγαζε ως dlc, χωρίς να είμαι σίγουρος.

Έχει θέματα στο ai όχι μόνο της lilly αλλά και των φρουρών, αλλά η ατμόσφαιρα που είχε ήταν πολύ ωραία.

Πάει καιρός που το είχα παίξει αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε αρκετά ώστε μετά τον τερματισμό να παίξω όλες τις πίστες και σε reverse. Νομίζω ότι αυτή την επιλογή την έβγαζε ως dlc, χωρίς να είμαι σίγουρος.

Έχει θέματα στο ai όχι μόνο της lilly αλλά και των φρουρών, αλλά η ατμόσφαιρα που είχε ήταν πολύ ωραία.

Ναι γενικά η ΑΙ είχε θέματα γι'αυτό στο playthrough που ήταν μόνο σκότωμα έβγαλα το άχτι μου :P Δε ξέρω αν υπήρχε dlc, πλέον μπορείς να το ξανά πιάσεις μετά το τέλος είτε από αρχή είτε από κάποιο συγκεκριμένο chapter, εννοείτε έπιασα κ τις 2 επιλογές τέλους (4 σαν επιτεύγματα). Επίσης, ξεκλειδώνει ένα έξτρα κεφάλαιο το οποίο όμως δε σχετίζεται με την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2021 στις 9:36 ΜΜ, Arkin είπε

Mafia: Definitive Edition[100%]

jjsyIKF.jpg

https://store.steampowered.com/app/1030840/Mafia_Definitive_Edition

Τι να γραψω τωρα για ενα απο τα καλυτερα remake που εχουμε δει μεχρι σημερα. Ενα remake ενος εξαιρετικου παιχνιδιου που βγηκε το 2002 με μια πολυ δεμενη και ιντριγκαδορικη ιστορια στον κοσμο της μαφιας στην πολη της Lost Heaven το 1930. Εμεις ειμαστε ο Τομμυ ενας νεος ταξιτζης που παλευει για να βγαλει τα προς το ζην. Σε μια συμπλοκη ομως σε ξεκαθαρισμα μαφιας μπαινει και αυτος στο κολπο και γνωριζει τους Sam και Paulie οι οποιοι ειναι τσιρακια του Don Salieri του μεγαλου μαφιοζου που κυριαρχει στην περιοχη της μικρης Ιταλιας. Η ιστορια θα μας παει μεχρι το 1951 σε καθε chapter θα μπαινουμε ολο και πιο βαθεια στην φαμιλια. Ο τροπος που σε κανει το παιχνιδι να δεθεις με τους χαρακτηρες ειναι μοναδικος. Το παιχνιδι αξιζει να το παιξετε αρχικα σε μετρια δυσκολια για την ιστορια του μην ψαχνετε για collectibles γιατι θα σας αποσπασουν την προσοχη μεχρι το τελος και επειτα μεσω του free ride να βρειτε ολα τα collectibles να κανετε τις 12 αποστολες που θα κανουν τη Lost Heaven να δειχνει σαν δειχνει πιο ζωντανη απο ποτε και να βρειτε και ολα τα αμαξια. Καποια collectibles μπορουμε να τα παρουμε μονο μεσω καποιου chapter αλλα οσοι πατε για 100% θα τα δειτε μετα αυτα. Στα του κοσμου τωρα η δουλεια που εκαναν στην Hangar 13 ειναι τρομερη. Η λεπτομερεια ξεχειλιζει σε καθε γωνια του χαρτη απο τα χερια τους που βαζουν στο κεφαλι τους οι ανθρωποι οταν βρεχει μεχρι τον τροπο που πεφτουν οι αντιπαλοι οταν τους σκοτωνουμε. Τα γραφικα ισως οτι πιο ρεαλιστικο εχω δει μεχρι σημερα ειδικα σε βροχερη μερα ριχνουν σαγονια. Το βραδυ η πολη μεταμορφωνεται παντου φωτα neon πινακιδες σε καθε καταστημα απλα καθεσαι και το χαζευεις ειναι ενα πραγματικο next gen παιχνιδι. Στα των αμαξιων η λεπτομερεια τους ειναι υποδειγματικη και μου αρεσαν αρκετα και τα physics που εχουν. Το παιχνιδι κραταει 10 ωρες αν πατε μονο για τη βασικη ιστορια μεσα απο τα 20 chapters που εχει και αρκετα παραπανω για να συλλεξετε τα παντα κομικς περιοδικα καρτες κτλ. Το πιο δυσκολο ειναι οι αλεπουδες 50 παρακαλω θα τις βρειτε στα πιο δυσκολια σημεια που δεν μπορειτε να φανταστειτε. Αν δειτε ενα σημαδακι με ενα προσωπο αλεπους να ξερετε οτι εκει γυρω υπαρχει ενα αγαλματακι. Οι 12 αποστολες του free ride ηταν αρκετα ευφανταστες κρατησα αυτη που κυνηγαμε ενα ιπταμενο δισκο με εξωγηινους που απαγαγουν ανθρωπους και πρεπει να τους σταματησουμε. Στο τελος ερχονται οι ανδρες με τα μαυρα και μας σβηνουν τη μνημη. Το πηγα παρα πολυ αργα το απολαυσα εγραψα 35 ωριτσες στο steam και καποια στιγμη θα προσπαθησω και την classic δυσκολια μιας και ειναι το τελευταιο achievement που μου εμεινε. Μην το χασει κανεις ειδικα οσoυς σας αρεσει μια πολυ καλη ιστορια και πανεμορφα γραφικα θα το αγαπησετε. 9.5/10

Παρακατω μερικες φωτογραφιες απο το παιχνιδι

https://postimg.cc/gallery/SXvn53W

Απο το 2002 που το ειχα παιξει, για πλακα μεχρι και σημερα κοντραρει στα ισα καινουργιους τιτλους. Απλα επος, τιποτα λιγοτερο.

Στις 5/3/2020 στις 8:02 ΜΜ, Arkin είπε

Hellblade - Senua's Sacrifice

Ενα απο τα σπουδαιοτερα παιχνιδια/εργα τεχνης της τελευταιας δεκαετιας. Ενα οδυνηρο ταξιδι στα πιο σκοτεινα μονοπατια ενος διαταραγμενου μυαλου. Το ταξιδι μας ξεκινα με την πρωταγωνιστρια μας Senua φτανοντας εξω απο το Helheim(Hel). Ενα μερος βγαλμενο απο τη Νορβηγική μυθολογια. Η αποστολη της να σωσει την ψυχη του αγαπημενου της Dillion ο οποιος σφαγιαστηκε απο τους Northmen, απο την Θεα Hela που την κραταει. Η Senua πασχει απο ψυχωτικα επεισοδια πιστευοντας οτι ειναι καταραμενη ακουει συνεχως φωνες αλλοτε ελπιδοφορες που την βοηθανε και αλλοτε φωνες που την αποπροσανατολιζουν και τις θυμιζουν οτι αυτη φταιει για οτι κακο εχει συμβει στην μητερα της στον Dillion και στους ανθρωπους του χωριου της, οπως και την φωνη που εχει ριζωσει στο σκοταδι του μυαλου της και ειναι ο κυριος ψυχολογικος αντιπαλος. Δεν θελω να γραψω αλλα για την ιστορια αλλα θα πω να αφεθειτε αφηστε την να σας απορροφήσει στον κοσμο της ειναι ενα πολυ "βαρυ" παιχνιδι με πολλα ψυχολογικα παιχνιδια και με πολλα νοηματα για την πραγματικη ζωη. Πανω στην βαρια ατμοσφαιρα του παιχνιδιου να πω οτι οι developers ειχαν την ιδεα στην αρχη να μας αναφερουν οτι αν χασουμε πολλες φορες στη διαρκεια του παιχνιδιου το save μας θα διαγραφει και θα πρεπει να ξεκινησουμε απο την αρχη. Ετσι πορευτικα προσεχοντας παρα πολυ και χανοντας 4 φορες μεχρι το τελος

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

για να καταλαβω οτι ηταν ακομη ενα κολπο των developers για να κανουν την εμπειρια του παικτη ακομα πιο ψυχοφθορα με φοβερο αγχος αντιστοιχο με αυτο της πρωταγωνιστριας

. Κατα καποιο τροπο προσπαθησαν να μας βαλουν μεσα στην τρελα της πρωταγωνιστριας και το καταφεραν. Το gameplay αποτελειται απο αρκετα εξυπνα puzzles που χρειαζεται παρατηρητικότητα τα λεγομενα Runes και απο τις μαχες με διαφορων λογης Northmen οι οποιες αν και παρομοιες μεταξυ τους ο καθε αντιπαλος θελει τον δικο του τροπο για να πεσει. Μεταξυ αυτων θα νικησουμε και καποια bosses του θεου της φωτιας και του θεου της ψευδαίσθησης οπως και τον τεραστιο χοιρο Garm που φυλαει τις πυλες του Helheim. Οι μαχες θελουν υπομονη και προσοχη. Σε διαφορα σημεια θα βρουμε τα Lorestones. Μεσα απο αυτα με εκφωνητη των Druth(σκλαβος των Northmen) θα μαθουμε πολλα στοιχεια για τους Northmen οπως και για τους θεους που δημιουργησαν αυτους τους κοσμους. Βρηκα 38 απο τα 44 και για οποιον τα βρει ολα ξεκλειδωνετε ενα μυστικο 2λεπτο τελος με τον Druth το οποιο ειδα μετα το τελειωμα του παιχνιδιου στο youtube. Στα των γραφικων εχουμε να κανουμε με ισως την πιο αληθοφανη εκφραστικοτητα στο προσωπο της Senua οπως και καποια υπεροχα τοπια του ουρανου και της θαλασσας μεσα σε ολη αυτη τη μαυρη ατμοσφαιρα του παιχνιδιου. Προσοχη το παιχνιδι δεν ειναι για ολους. Εχει σκληρες σκηνες και το ολο ψυχολογικο κομματι μπορει να ειναι too much για καποιους. Δεν ειναι ενα χαρουμενο παιχνιδι δεν ειναι ενα διασκεδαστικο παιχνιδι ειναι ενα μικρο εργο τεχνης που προσφερει μια ανεπαναληπτη εμπειρια σε οποιον το παιξει. Επιβάλλονται ακουστικα για την απολυτη εμπειρια και το immersion μεσα απο την τρελα της Senua και μην ξεχασω Ragnarok is coming. 9.8/10

Εβγαλα 652 φωτογραφιες σε ολο το παιχνιδι προσοχη μερικες περιεχουν spoilers

https://postimg.cc/gallery/27p0d3pj8/

Μολις το τελειωσα γτ μου ειχε ξεφυγει και το ειχα σταμπαρει καιρο. Μιλαμε για πολυ ψυχασθενεια παιχνιδι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Room 4: Old Sins ( 2021 )

1879207117_.jpg.ce64ceaf5937c2dc6a888f89cefdb3a1.jpg

Το the room 4: old sins πρόκειται για ένα καθαρό παιχνίδι γρίφων και είναι ο 4ο τίτλος της σειράς. Όπως και τα προηγούμενα, συνεχίζει να εντυπωσιάζει με το πόσο καθαρό και όμορφο παιχνίδι είναι. Τα συγκεκριμένα παιχνίδια αν και είναι μόνο γρίφοι καταφέρνουν και έχουν μια ατμόσφαιρα που σου φέρνει λίγο lovercraft. Το παιχνίδι μου πήρε κάτι λιγότερο από 5 ώρες για να το τελειώσω, αλλά είναι γνωστό ότι όλη η σειρά έχει σχετικά μικρή αλλά ικανοποιητική διάρκεια, με θετικό ότι ανα πάσα ώρα και στιγμή θες να το κλείσεις κάνει επιτόπου αποθήκευση. Μπορώ να πω πως το συγκεκριμένο μου φάνηκε λίγο πιο εύκολο από τους προηγούμενος τίτλους αλλά, όπως και τα υπόλοιπα,  εύκολα στο να το πιάσει κάποιος και να παίξει, επίσης δε χρειάζεται κάποιος να χει παίξει τα προηγούμενα για να πιάσει το συγκεκριμένο τίτλο. Στο παιχνίδι ξεκινάς σε μια σοφίτα όπου εκεί βρίσκετε το κουκλόσπιτο και τα δωμάτια του με τα οποία θα ασχοληθείς καθόλα τη διάρκεια. Κάθε φορά που ολοκληρώνεις ένα δωμάτιο ξεκλειδώνει ένα επίτευγμα, και υπάρχει ένα σχετικό κείμενο και το δωμάτιο σταματά να είναι προσβάσιμο, οπότε δε χρειάζεται κάποιος να ανησυχεί για το αν ξέχασε κάτι κάπου. Όσο αφορά την ιστορία, υπάρχουν κάποια κείμενα που μπορείς να διαβάσεις κάθε φορά που μπαίνεις σε νέο δωμάτιο αλλά δεν είναι και κάτι τρελό. Γενικά το παιχνίδι το προτείνω σαν τρελός ειδικά σε ανθρώπους που τους αρέσουν τα escape rooms και τα παιχνίδια γρίφων. Η αρχική του τιμή είναι αρκετά καλή (8ευρώ), αλλά κάποιος μπορεί να περιμένει και έκπτωση(5,35 ευρώ). Τέλος, τα συγκεκριμένα παιχνίδια υπάρχουν και στα κινητά χωρίς να τα έχω δοκιμάσει για να εκφέρω άποψη αν έχει γίνει καλή μεταφορά.

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, yaya14 είπε

The Room 4: Old Sins ( 2021 )

1879207117_.jpg.ce64ceaf5937c2dc6a888f89cefdb3a1.jpg

Το the room 4: old sins πρόκειται για ένα καθαρό παιχνίδι γρίφων και είναι ο 4ο τίτλος της σειράς. Όπως και τα προηγούμενα, συνεχίζει να εντυπωσιάζει με το πόσο καθαρό και όμορφο παιχνίδι είναι. Τα συγκεκριμένα παιχνίδια αν και είναι μόνο γρίφοι καταφέρνουν και έχουν μια ατμόσφαιρα που σου φέρνει λίγο lovercraft. Το παιχνίδι μου πήρε κάτι λιγότερο από 5 ώρες για να το τελειώσω, αλλά είναι γνωστό ότι όλη η σειρά έχει σχετικά μικρή αλλά ικανοποιητική διάρκεια, με θετικό ότι ανα πάσα ώρα και στιγμή θες να το κλείσεις κάνει επιτόπου αποθήκευση. Μπορώ να πω πως το συγκεκριμένο μου φάνηκε λίγο πιο εύκολο από τους προηγούμενος τίτλους αλλά, όπως και τα υπόλοιπα,  εύκολα στο να το πιάσει κάποιος και να παίξει, επίσης δε χρειάζεται κάποιος να χει παίξει τα προηγούμενα για να πιάσει το συγκεκριμένο τίτλο. Στο παιχνίδι ξεκινάς σε μια σοφίτα όπου εκεί βρίσκετε το κουκλόσπιτο και τα δωμάτια του με τα οποία θα ασχοληθείς καθόλα τη διάρκεια. Κάθε φορά που ολοκληρώνεις ένα δωμάτιο ξεκλειδώνει ένα επίτευγμα, και υπάρχει ένα σχετικό κείμενο και το δωμάτιο σταματά να είναι προσβάσιμο, οπότε δε χρειάζεται κάποιος να ανησυχεί για το αν ξέχασε κάτι κάπου. Όσο αφορά την ιστορία, υπάρχουν κάποια κείμενα που μπορείς να διαβάσεις κάθε φορά που μπαίνεις σε νέο δωμάτιο αλλά δεν είναι και κάτι τρελό. Γενικά το παιχνίδι το προτείνω σαν τρελός ειδικά σε ανθρώπους που τους αρέσουν τα escape rooms και τα παιχνίδια γρίφων. Η αρχική του τιμή είναι αρκετά καλή (8ευρώ), αλλά κάποιος μπορεί να περιμένει και έκπτωση(5,35 ευρώ). Τέλος, τα συγκεκριμένα παιχνίδια υπάρχουν και στα κινητά χωρίς να τα έχω δοκιμάσει για να εκφέρω άποψη αν έχει γίνει καλή μεταφορά.

 

Πολύ καλό παιχνίδι. Αντίστοιχα είναι και τα House of Davinci 1 & 2  

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Need For Speed Most Wanted[2012][ALL DLCS 100%]

background-the-inscription-race-need-for

https://store.steampowered.com/app/1262560/Need_for_Speed_Most_Wanted/

Μιας και αργει το επομενο NFS παιχνιδι και μετα το Payback και το Heat με τραβηξε να παιξω ενα απο τα αγαπημενα μου NFS παιχνιδια που ειχα παιξει στο PS3 το Most Wanted του 2012. Να πω αρχικα οτι οσοι περιμενετε ενα κλασικο NFS παιχνιδια θα απογοητευτειτε. Η Criterion η εταιρεια που εφτιαξε το παιχνιδι ειχε ολη την καλη διαθεση να βγαλει το καλυτερο NFS που εχει υπαρξει και αξιο διαδοχο του MW του 2005 αλλα η ΕΑ λογω πιεσης για να βγει γρηγορα το παιχνιδι το κυκλοφορησαν οπως οπως. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κακο παιχνιδια αντιθετως ειναι εξαιρετικα ευχαριστο σε οτι κανει απλα δεν ειναι καθαροαιμο NFS. Ειναι 90% burnout και 10% NFS και αν το δειτε ετσι θα το αγαπησετε. Δεν εχουμε καθολου customization εμφανισης των αυτοκινητων ολα ειναι μανισια και αλλαζει απλα το χρωμα.

Ιστορια δεν υπαρχει το παιχνιδι σε πεταει μεσα στην πανεμορφη Fairhaven πολη του παιχνιδιου και σου δινει 10 αντιπαλους με τα καλυτερα αυτοκινητα και σου λεει περασε τους και γινε εσυ ο καλυτερος στην πολη. Καπου εδω τελειωνει η ιστορια. Παμε στα πολυ καλα πραγματα που κανει το παιχνιδι που δεν ειναι αλλο απο την αδρεναλινη που προσφερει το εξαιρετικα πορωτικο soundtrack τον αξιοθαυμαστο κοσμο που παρολο που βγηκε το 2012 συνεχιζει να ειναι ενα πανεμορφο παιχνιδι με τα αμαξια να εχουν τρομερη λεπτομερεια και να δειχνουν υπεροχα εν ετη 2021.

Οι αγωνες ποικιλουν μεταξυ sprint/circuit/drift/speedrun και τα collectibles επισης αρκετα μεταξυ σπασιμων πινακιδιων σπασιμο φραχτων προστασιας και καμερες ταχυτητας. Τα αμαξια δεν στα δινει ετοιμα ουτε μπορεις να τα αγορασεις δεν υπαρχουν χρηματα στο παιχνιδι παρα μονο SP ποντοι ωστε οσο ανεβαινεις να μπορεις να ανταγωνιστεις τους καλυτερους most wanted του παιχνιδιου. Τα αμαξια τα βρισκουμε διασπαρτα στο κοσμο της Fairhaven. Απο tuning επισης πρεπει να νικησουμε αγωνες ωστε να παρουμε καλυτερα εξαρτηματα για το αμαξι μας. Καθε αμαξι εχει να κανει 8 αγωνες. Αυτο σημαινει οτι θα χειριστειτε αρκετα αμαξια μεχρι το 100% κατι που το βρηκα πολυ καλο το καθε αμαξι εχει τη δικη του οδηγικη συμπεριφορα. Θα βρουμε οτι αμαξι θελουμε απο τα κορυφαια Bugatti Pagani μεχρι και αμαξια της σειρας οπως Lancia και Alfa Romeo.

Τα 4 DLC μου αρεσαν πολυ και αξιζει να ασχολειθειτε. Ειδικα το velocity pack προσφερει ενα καινουργιο μικρο χαρτη που ειναι ενα αεροδρομιο με ενα σωρο stunts αγωνες και συλλεκτικα. 26 ωριτσες μου πηρε για να κανω 100% το παιχνιδι δεν αφησα τιποτα εκανα gold ολους τους αγωνες και βρηκα ολα τα collectibles και τα αμαξια. Καποια hard races ηταν δυσκολοι και θελει προσοχη. Στα αρνητικα να πω οτι δεν μου αρεσαν τα cutscenes καθε φορα οταν τρακαρουμε ειναι λιγο σπαστικο και καποια αμαξια που ειναι λες και ερχονται κατα πανω σου εν ωρα αγωνα και οταν παιζεις hard αγωνα εισαι στο τελος και εξαιτιας τους χανεις ειναι λιγο σπαστικο. Δεν ειναι πραγματα που θα κανουν το παιχνιδι κακο ομως γιατι τα καλα ειναι πολυ περισσοτερα. Με λιγα λογια δειτε το παιχνιδι ως ενα burnout και θα το αγαπησετε στεκεται εξαιρετικα καλα 9 χρονια μετα και προσφερει απλοχερα αδρεναλινη και συγκινησεις στον παικτη. 8.5/10

 

Παρακατω μερικες φωτογραφιες απο το παιχνιδι

https://postimg.cc/gallery/xLQC0Dh

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2021 στις 5:08 ΜΜ, Arkin είπε

Need For Speed Most Wanted[2012][ALL DLCS 100%]

background-the-inscription-race-need-for

https://store.steampowered.com/app/1262560/Need_for_Speed_Most_Wanted/

Μιας και αργει το επομενο NFS παιχνιδι και μετα το Payback και το Heat με τραβηξε να παιξω ενα απο τα αγαπημενα μου NFS παιχνιδια που ειχα παιξει στο PS3 το Most Wanted του 2012. Να πω αρχικα οτι οσοι περιμενετε ενα κλασικο NFS παιχνιδια θα απογοητευτειτε. Η Criterion η εταιρεια που εφτιαξε το παιχνιδι ειχε ολη την καλη διαθεση να βγαλει το καλυτερο NFS που εχει υπαρξει και αξιο διαδοχο του MW του 2005 αλλα η ΕΑ λογω πιεσης για να βγει γρηγορα το παιχνιδι το κυκλοφορησαν οπως οπως. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κακο παιχνιδια αντιθετως ειναι εξαιρετικα ευχαριστο σε οτι κανει απλα δεν ειναι καθαροαιμο NFS. Ειναι 90% burnout και 10% NFS και αν το δειτε ετσι θα το αγαπησετε. Δεν εχουμε καθολου customization εμφανισης των αυτοκινητων ολα ειναι μανισια και αλλαζει απλα το χρωμα.

Ιστορια δεν υπαρχει το παιχνιδι σε πεταει μεσα στην πανεμορφη Fairhaven πολη του παιχνιδιου και σου δινει 10 αντιπαλους με τα καλυτερα αυτοκινητα και σου λεει περασε τους και γινε εσυ ο καλυτερος στην πολη. Καπου εδω τελειωνει η ιστορια. Παμε στα πολυ καλα πραγματα που κανει το παιχνιδι που δεν ειναι αλλο απο την αδρεναλινη που προσφερει το εξαιρετικα πορωτικο soundtrack τον αξιοθαυμαστο κοσμο που παρολο που βγηκε το 2012 συνεχιζει να ειναι ενα πανεμορφο παιχνιδι με τα αμαξια να εχουν τρομερη λεπτομερεια και να δειχνουν υπεροχα εν ετη 2021.

Οι αγωνες ποικιλουν μεταξυ sprint/circuit/drift/speedrun και τα collectibles επισης αρκετα μεταξυ σπασιμων πινακιδιων σπασιμο φραχτων προστασιας και καμερες ταχυτητας. Τα αμαξια δεν στα δινει ετοιμα ουτε μπορεις να τα αγορασεις δεν υπαρχουν χρηματα στο παιχνιδι παρα μονο SP ποντοι ωστε οσο ανεβαινεις να μπορεις να ανταγωνιστεις τους καλυτερους most wanted του παιχνιδιου. Τα αμαξια τα βρισκουμε διασπαρτα στο κοσμο της Fairhaven. Απο tuning επισης πρεπει να νικησουμε αγωνες ωστε να παρουμε καλυτερα εξαρτηματα για το αμαξι μας. Καθε αμαξι εχει να κανει 8 αγωνες. Αυτο σημαινει οτι θα χειριστειτε αρκετα αμαξια μεχρι το 100% κατι που το βρηκα πολυ καλο το καθε αμαξι εχει τη δικη του οδηγικη συμπεριφορα. Θα βρουμε οτι αμαξι θελουμε απο τα κορυφαια Bugatti Pagani μεχρι και αμαξια της σειρας οπως Lancia και Alfa Romeo.

Τα 4 DLC μου αρεσαν πολυ και αξιζει να ασχολειθειτε. Ειδικα το velocity pack προσφερει ενα καινουργιο μικρο χαρτη που ειναι ενα αεροδρομιο με ενα σωρο stunts αγωνες και συλλεκτικα. 26 ωριτσες μου πηρε για να κανω 100% το παιχνιδι δεν αφησα τιποτα εκανα gold ολους τους αγωνες και βρηκα ολα τα collectibles και τα αμαξια. Καποια hard races ηταν δυσκολοι και θελει προσοχη. Στα αρνητικα να πω οτι δεν μου αρεσαν τα cutscenes καθε φορα οταν τρακαρουμε ειναι λιγο σπαστικο και καποια αμαξια που ειναι λες και ερχονται κατα πανω σου εν ωρα αγωνα και οταν παιζεις hard αγωνα εισαι στο τελος και εξαιτιας τους χανεις ειναι λιγο σπαστικο. Δεν ειναι πραγματα που θα κανουν το παιχνιδι κακο ομως γιατι τα καλα ειναι πολυ περισσοτερα. Με λιγα λογια δειτε το παιχνιδι ως ενα burnout και θα το αγαπησετε στεκεται εξαιρετικα καλα 9 χρονια μετα και προσφερει απλοχερα αδρεναλινη και συγκινησεις στον παικτη. 8.5/10

 

Παρακατω μερικες φωτογραφιες απο το παιχνιδι

https://postimg.cc/gallery/xLQC0Dh

Με το παλιό του 2005 έχει καμμία σχεση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Με το παλιό του 2005 έχει καμμία σχεση ; 

Η κεντρική ιδέα είναι ίδια ξεκινάς από τα χαμηλα και πρέπει να νικήσεις όλους τους most wanted ώστε να γίνεις εσύ ο most wanted της πόλης. Απλά είναι σε τελείως απλό επίπεδο στο παλιό από όσο θυμάμαι είχε καλύτερη ιστορία. Έχουμε και εδώ αστυνομίες κτλ. Αν το δείτε ως burnout είναι εξαιρετικό αν το δείτε ως most wanted θα απογοητευτείτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η κεντρική ιδέα είναι ίδια ξεκινάς από τα χαμηλα και πρέπει να νικήσεις όλους τους most wanted ώστε να γίνεις εσύ ο most wanted της πόλης. Απλά είναι σε τελείως απλό επίπεδο στο παλιό από όσο θυμάμαι είχε καλύτερη ιστορία. Έχουμε και εδώ αστυνομίες κτλ. Αν το δείτε ως burnout είναι εξαιρετικό αν το δείτε ως most wanted θα απογοητευτείτε. 

Εγω πάντως απο το παλίο θυμαμαι την Mia  ;)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Battlefield 1(2016)

Δεν προλαβαίνω τώρα τελευταία να παίζω games και χαίρομαι που τον λίγο αυτό χρόνο τον αφιέρωσα σε αυτό το game. Το παιχνίδι έχει 5 αυτοτελείς ιστορίες οι οποίες λαμβάνουν χώρα στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο(WWI).  Οι ιστορίες είναι υπέροχες καθώς και οι χαρακτήρες. Μέσα από αυτές έμαθα νέα πράγματα για τον WWI, όπως για τους τρόπους επικοινωνίας, ωστόσο δεν θα ήθελα να τα αναφέρω λεπτομερώς εδώ, ίσως σας εκπλήξουν και εσάς.
Ένα ακόμη ωραίο χαρακτηριστικό στις αποστολές είναι η φύση τους που σου επιτρέπει είτε να πας stealth είτε γιούργια. Βέβαια αν δεν το βάλεις στο easy δεν κάνεις εύκολα το rambo. Κάτι τελευταίο είναι όσον αφορά τα <<οχήματα>> κλασικά σε battlefield σε σχέση με άλλα παιχνίδια έχουμε συνηθίσει να οδηγάμε, αρκετά είδη όπως βάρκες, tanks και αεροπλάνα. Άλογα όμως ;
 

Στα αρνητικά θα αναφέρω το μικρό μήκος που έχουν τα story. Αν βέβαια το είχα αγοράσει κάνα 60€ που συνηθίζουν τα λανσάρονται τα παιχνίδια ίσως το έκανα σημαία. Με κάτω από 1€ κλειδί στο eneba ήταν παραπάνω από αρκετό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Αν βέβαια το είχα αγοράσει κάνα 60€ που συνηθίζουν τα λανσάρονται τα παιχνίδια ίσως το έκανα σημαία.

Spoiler

Η σειρά Battlefield ξεκίνησε σαν multiplayer-only game και πάντα το βάρος πέφτει εκεί. ^_^

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2021 στις 6:47 ΜΜ, GhostRiderLSOV είπε

Η σειρά Battlefield ξεκίνησε σαν multiplayer-only game και πάντα το βάρος πέφτει εκεί. ^_^

Ναι δεν διαφωνώ. Ωστόσο τα story του είναι πολύ καλύτερα και από πολλά παιχνίδια που δίνουν περισσότερο βάρος στο single player.

 

Battlefield V
 

Είπα, αφού υπάρχει και αυτό σε κλειδάδικο αρκετά οικονομικό να το τσιμπήσω και να το τερματίσω. Οι εντυπώσεις μου δεν είναι καλές όσο του Battlefield 1 και να μην πω ότι είναι εντελώς αντίθετες.
Τα stories εδώ είναι ακόμη πιο μικρά αλλά το χειρότερο τα περισσότερα είναι εντελώς αδιάφορα. Αν εξαιρέσουμε το Nordies που είναι αρκετά ενδιαφέρον άντε και λίγο τα Last Tiger , τα άλλα δύο παρακαλάς για το πότε θα τελειώσουν.
Ο ρεαλισμός πλέον παύει να υπάρχει και το παιχνίδι μετατρέπεται σε αμερικανιά όπου 1 ή 2 άτομα σταματάνε ολόκληρες στρατιές από τανκ.
Πέραν απ το σενάριο, το ίδιο το παιχνίδι έχει τα προβλήματα του. Αρχικά τα loading του κρατάνε περισσότερο απ το παιχνίδι. Τέτοια loading έχω να δω από τότε που είχα μόνο HDD, πλέον έχω NVMe. Ένα Bug όταν αφαιρείς και επαναφέρεις τα κυάλα ή καμιά φορά όταν αλλάζεις και όπλο το οποίο πρακτικά σε κάνει να μην μπορείς να αλλάξεις ξανά όπλο αλλά ούτε και να πυροβολήσεις ούτε καν να μαχαιρώσεις. Μπορείς μόνο να προχωρήσεις. Softfix είναι να βρεις κάπου ένα όπλο και το ανταλλάξεις.
Άλλο 2 βασικά bug έχουν να κάνουν με το stealth. Δεν ήταν λίγες οι φορές οι οποίες με ανακάλυψαν ενώ ήμουν πίσω από τοίχο ή αρκετά πυκνό θάμνο και ταυτόχρονα πολύ μακρυά απ τον εχθρό. Τα lures ενώ δούλευαν άψογα στο Battlefield 1 τώρα τα πετάς και ο εχθρός αντί να ακολουθήσεις την σωστή διαδρομή για να πάει σε αυτά, κάποιες φορές πάει εντελώς αλλού η κολλάει πάνω σε διάφορα εμπόδια όπως φράχτες ή τοίχους.

Δεν μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές ευχαριστήθηκα το game και δεν ξέρω αν κάποιος που του αρέσει το singleplayer αξίζει να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο game όσο φθηνό και αν είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αν εξαιρέσουμε το Nordies που είναι αρκετά ενδιαφέρον

Spoiler

Που αρκετοί είχαν θέμα με το Nordlys campaign, γιατί η DICE ήθελε να μας πει "ιστορίες που δεν είναι γνωστές", την στιγμή που η κανονική ιστορία ήταν πολύ διαφορετική, αλλά οκ, BFV πήγαινε για άλλα θέματα όπως και δεν έβαλαν ποτέ ανατολικό μέτωπο και άλλα, που έχουμε πει ήδη στο topic του (και έχουν γίνει memes). ^_^

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skul: The Hero Slayer ( 2021 )

893089273_(1).jpg.28ea97977e292a7419e232c941c52e8c.jpg

Το Skul: The hero Slayer είναι ένα indie 2D roguelike-platformer παιχνίδι. Στο παιχνίδι χειρίζεσαι ένα μικρό σκελετό τον skul, που χωρίς πολλά πολλά ξυπνάς σε κάποιο σημείο και μέσα από ένα tutorial καταλήγεις στο σημείο από το οποίο θα ξεκινάει κάθε run σου. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού μαζεύεις μερικούς NPC’s όπου παραμένουν στη βάση σου οι οποίοι, σε βοηθούν ανεβάζοντας κάποια trait σου είτε δίνοντας σου κάποια πράγματα για να ξεκινήσεις το κάθε νέο παιχνίδι με κάτι πάνω σου. Στο gameplay το παιχνίδι είναι πολύ απλό έχεις απλή επίθεση και 1-2 skills πέρα από το άλμα και το dash. Αυτό όμως πουν κάνει πιο ιδιαίτερο το παιχνίδι είναι ότι πέρα από το αρχικό κρανίο που έχει ο σκελετός σου μπορείς να βρεις πολλά διαφορετικά που το καθένα έχει το δικό του χαρακτήρα και τις δικές τους ικανότητες(μπορείς να χεις μέχρι 2 κρανία πάνω σου), τα οποία μπορείς κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού να τα αναβαθμίσεις και να γίνουν πιο δυνατά. Έχει αρκετά αντικείμενα που και αυτά είτε τα μαζεύεις κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού είτε τα αγοράζεις και μπορείς να κάνεις ότι χτίσιμο σ’αρέσει με το αντίστοιχο κρανίο. Έχει ιστορία αλλά δε δόθηκε και μεγάλη σημασία από τους devs καθώς δίνεται ένα μικρό κομμάτι κάθε φορά που βγάζεις για 1η φορά ένα κόσμο/biome. Τα γραφικά ήταν όμορφα και ζωηρά και ωραίο εύρος σε κρανία και τα χαρακτηριστικά του καθενός. Αν και το παιχνίδι το ευχαριστήθηκα αρκετά(ακόμη δηλαδή γιατί μέχρι το 100% έχουμε δρόμο), αφού το τερματίσεις ή κάνεις πολλά run ψιλό σταματάει να σου κρατάει το ενδιαφέρον ιδιαίτερα (περα από το να δοκιμάσεις κάποιο νέο κρανίο), δεν υπάρχει κάποιο bonus ή γενικά κάτι όπως για παράδειγμα στο Hades, που απογείωσε το κομμάτι replay ability σε ένα παιχνίδι. Μου πήρε περίπου 15 ώρες για να βγάλω πρώτη φορά όλο το παιχνίδι καθώς υπήρχαν αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες. Γενικά το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και θα το πρότεινα απλά ελπίζω παρόλο που έχει βγει πλέον από το early access να προστεθούν κάποια πράγματα ακόμη(π.χ. multiplayer).

 

Στις 5/8/2021 στις 1:29 ΜΜ, CONAN_ είπε

Πολύ καλό παιχνίδι. Αντίστοιχα είναι και τα House of Davinci 1 & 2  

 

 

 

Σωστός το δεύτερο δε το έχω ακουμπήσει ακόμη με περιμένει, αλλά το πρώτο ήταν αρκετά καλό, αν και τα the room τα χω λίγο πιο ψηλά.

 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...