Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα γραψω εννοειται φιλε μου. Αλλα πρωτα το replicant θελω να τα πιασω με τη σειρα. Ελπιζω να εχει γινει καλη δουλεια στο update αντε να χρειαστω κανα mod για ultrawide που εκει δεν πρεπει να εγινε δουλεια. Το special K εκανε τρομερη δουλεια στο automata αλλα δεν πρεπει να δουλευει με το update που βγηκε. Δεν περιμενα και το Replicant να εχει παρομοια θεματα. Αυτη η Square Enix ειναι λιγο τα ζωα μου αργα οσον αφορα τα updates. 

Δυστυχώς το special-k και στο Replicant δεν δουλεύει κανονικά μετά το τελευταίο update. Οπότε πρώτα τσέκαρε τις οδηγίες εδώ: https://wiki.special-k.info/SpecialK/Custom/Replicant

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vigil the longest night, πολύ καλή δουλειά στα γραφικά στο artistic και το περιβάλλον με πολύ φαντασία. Πολλά secret αν θέλεις να διαθέσεις χρόνο για την εξερεύνηση και την πλοκή, πολλαπλά endings ανάλογα με κάποιες επιλογές στα quests και στην τελική μάχη.

Καλό και το combat με πολλές δυνατότητες customization, με skills & upgrades σε όπλα και εξοπλισμό

Διαμαντάκι!

PS: εθιστική η μουσική επένδυση :)

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ειμαι off-topic καθως δεν τα εχω τερματισει 

control-παιζονταν γυρω στις 5 ωρες καταφερα αρκετα αλλα δεν με κρατησε παραπανω 

football manager 2022 - εχω να παιξω αυτην την σειρα απο το 2010 και ειπα να το ξεκινησω δυστηχως δεν με κρατησε πανω απο 2 ωρες καθως μου φανηκαν υπερβολικα τα mechanics που εχεις να δουλεψεις 

και τωρα ας παμε σε αυτα που τερματισα

braid -οτι καλυτερο εχω παιξει ποτε αν και δεν μου αρεσουν τα παιχνιδια με παζλ και γριφους αυτο εχει να μοναδικο τροπο να σε αποροφα μου πηρε 30ωρες να το τερματισω χωρις youtube

maneater- ευκολο κα χαλαρο rpg για να περνας την ωρα σου 

flotsam-το συγκεκριμενο εινα σε beta μορφη αλλλα και αυτο με αποροφησσε μεχρι να βρω τα κολπα του βεβαια αν και αυτο μου πηρε πανω απο 20 ωρες ...

ufc 4 - πολυ καλυτερο απο το 3 διασκεδαστικοτατο και πολυ καλους παιχτες στον online αξιζει ενα ματσακι 

fifa 21- εδω πονανε τα ματια μας...καθως το gameplay ειναι απαραδεκτο εχω μεινει στο gameplay του PES  2013 .Παρολα αυτα εχει και 2 θετικα το fifa 21 , competitor mode στον βαθμο δυσκολιας αλλα μονο στην καριερα το οποιο αντιγραφει το τροπο παιχνιδιου των καλυτερω παιχτων του online .Και το δευτερο ειναι volta mode το οποιο ειναι αρκετα κοντα στο FIFA STREET

frostpunk -Aκομα ενα παιχνιδι που με αποροφησε παρα πολλες ωρες παιχνιδιου ακομα δεν σταματαω να το παιζω καθως παλευω να το τεματισω στο πιο δυσκολο

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacer.png

Indivisible

Πρόκειται για ένα 2D platformer με στοιχεία metroidvania και ένα time depended, ψιλό-turn-based σύστημα μάχης. Ο παίκτης ξεκινάει με τον βασικό χαρακτήρα, την Ajna, και αφού βρεί το τσεκούρι της θα αρχίσει να ψάχνει τον δολοφόνο του πατέρα της και κατόπιν θα προσπαθήσει να σώσει όλο τον κόσμο. Στην πορεία θα βρεί συμμάχους που θα την βοηθήσουν στις μάχες (μέχρι 4 χαρακτήρες το group) ενώ θα αναβαθμίσει και τις ιδιότητές της αποκτώντας χαρακτηριστικά και κινήσεις που θα βοηθήσουν στην καλύτερη εξερεύνηση του κόσμου.

Τα γραφικά είναι πολύ όμορφα, με έντονα καρτουνίστικα χρώματα. Η μουσική επένδυση είναι πολύ καλή και οι περισσότεροι διάλογοι έχουν φωνητική υποβολή. Ο χειρισμός είναι σχετικά εύκολος, βέβαια έχει αρκετές κινήσεις που μπορεί να κάνει ο χαρακτήρας και ειδικά προς το τέλος που το platforming γίνεται πιο hardcore θέλει καλό συντονισμό στα πλήκτρα.

Έχει αρκετή διάρκεια, μου πήρε 22 ώρες να το τελειώσω, αλλά σχεδόν οι μισές είναι ιστορία/διάλογοι και cutscenes. Παρόλα αυτά όμως δεν κουράζει με τους διαλόγους οι οποίοι είναι καλοφτιαγμένοι και αποκαλύπτουν την ιστορία του κόσμου αλλά και πίσω απο κάθε χαρακτήρα του παιχνιδιού. Δυστυχώς η εταιρεία παραγωγής έκλεισε, οπότε δεν έχουμε να περιμένουμε ούτε updates ούτε sequel.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tseleks είπε

δεν ξερω αν ειμαι off-topic καθως δεν τα εχω τερματισει 

control-παιζονταν γυρω στις 5 ωρες καταφερα αρκετα αλλα δεν με κρατησε παραπανω 

football manager 2022 - εχω να παιξω αυτην την σειρα απο το 2010 και ειπα να το ξεκινησω δυστηχως δεν με κρατησε πανω απο 2 ωρες καθως μου φανηκαν υπερβολικα τα mechanics που εχεις να δουλεψεις 

και τωρα ας παμε σε αυτα που τερματισα

braid -οτι καλυτερο εχω παιξει ποτε αν και δεν μου αρεσουν τα παιχνιδια με παζλ και γριφους αυτο εχει να μοναδικο τροπο να σε αποροφα μου πηρε 30ωρες να το τερματισω χωρις youtube

maneater- ευκολο κα χαλαρο rpg για να περνας την ωρα σου 

flotsam-το συγκεκριμενο εινα σε beta μορφη αλλλα και αυτο με αποροφησσε μεχρι να βρω τα κολπα του βεβαια αν και αυτο μου πηρε πανω απο 20 ωρες ...

ufc 4 - πολυ καλυτερο απο το 3 διασκεδαστικοτατο και πολυ καλους παιχτες στον online αξιζει ενα ματσακι 

fifa 21- εδω πονανε τα ματια μας...καθως το gameplay ειναι απαραδεκτο εχω μεινει στο gameplay του PES  2013 .Παρολα αυτα εχει και 2 θετικα το fifa 21 , competitor mode στον βαθμο δυσκολιας αλλα μονο στην καριερα το οποιο αντιγραφει το τροπο παιχνιδιου των καλυτερω παιχτων του online .Και το δευτερο ειναι volta mode το οποιο ειναι αρκετα κοντα στο FIFA STREET

frostpunk -Aκομα ενα παιχνιδι που με αποροφησε παρα πολλες ωρες παιχνιδιου ακομα δεν σταματαω να το παιζω καθως παλευω να το τεματισω στο πιο δυσκολο

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το fm 22, προσωπικά το χα αφήσει τα τελευταία χρόνια (είχα να παίξω από το fm 2019), και μου φάνηκε λίγο μπουκωμένο,  αλλά όσο περνάει συνηθίζεται και προσθέτοντας  κάποια add-ins για διόρθωση ονομάτων, κάποια facepacks κτλ απλά καταπίνει τον ελεύθερο χρόνο χεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yaya14 είπε

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το fm 22, προσωπικά το χα αφήσει τα τελευταία χρόνια (είχα να παίξω από το fm 2019), και μου φάνηκε λίγο μπουκωμένο,  αλλά όσο περνάει συνηθίζεται και προσθέτοντας  κάποια add-ins για διόρθωση ονομάτων, κάποια facepacks κτλ απλά καταπίνει τον ελεύθερο χρόνο χεχεχε

δεν εχω ελευθερο χρονο μου τον καταπινει το forza πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , μιας και είμαι σε αναζήτηση κάποιου παιχνιδιού , μπορείτε να με βοηθήσετε στο να καταλήξω κάπου;

Είμαι ανάμεσα στο rdr 2 , far cry ή κάποιο tomb raider. Θέλω κάποιο που δεν θα είναι σύντομο. Δεν μου αρέσουν τα επιστημονικής φαντασίας. Δεκτές και άλλες προτάσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hiddenite είπε

Καλημέρα , μιας και είμαι σε αναζήτηση κάποιου παιχνιδιού , μπορείτε να με βοηθήσετε στο να καταλήξω κάπου;

Είμαι ανάμεσα στο rdr 2 , far cry ή κάποιο tomb raider. Θέλω κάποιο που δεν θα είναι σύντομο. Δεν μου αρέσουν τα επιστημονικής φαντασίας. Δεκτές και άλλες προτάσεις

 

Από θέμα διάρκειας μεγαλύτερα είναι τα rdr και far cry, που είναι και open world. Το read dead είναι από τα ποιοτικότερα παιχνίδια των τελευταίων χρόνων με μια τρομερή ιστορία με απίστευτες ερμηνείες και ένα μοναδικό setting που σε μεταφέρει μοναδικά στην άγρια δύση. Από την άλλη τα far cry υπολείπονται αρκετά στο θέμα της ιστορίας. Παρόλα αυτά είναι αρκετά διασκεδαστικά shooters (αρκετά επαναλαμβανόμενα όμως), με επίσης πολύ όμορφους κόσμους. Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια το red dead, αν και πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι είναι λίγο αργό ως παιχνίδι.

Φυσικά, αν δεν έχεις παίξει μέχρι τώρα, βλέπεις οπωσδήποτε witcher 3, ενώ παρόλο που είπες για τα επιστημονικής φαντασίας, εγώ θα σου πρότεινα να δεις λίγο και το horizon zero dawn. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hiddenite είπε

Καλημέρα , μιας και είμαι σε αναζήτηση κάποιου παιχνιδιού , μπορείτε να με βοηθήσετε στο να καταλήξω κάπου;

Είμαι ανάμεσα στο rdr 2 , far cry ή κάποιο tomb raider. Θέλω κάποιο που δεν θα είναι σύντομο. Δεν μου αρέσουν τα επιστημονικής φαντασίας. Δεκτές και άλλες προτάσεις

 

RDR2, End of Story.

Μαζί με το Witcher 3 (το οποίο να κοιτάξεις σίγουρα αν δεν το έχεις κανει ακομα) είναι για εμένα τα 2 κορυφαία παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερματισα σήμερα το Through the Darkest of Times.

https://store.steampowered.com/app/1003090/Through_the_Darkest_of_Times/

Για να είμαι ειλικρινής δεν συνηθίζω να παίζω τέτοιου είδους indie games (αν δεν κάνω λάθος). Το συγκεκριμένο έχει να κάνει με την αντίσταση προς τους Ναζί εντός της Γερμανίας από ανθρώπους που δεν ήθελαν το καθεστός. Ξεκινάει η ιστορία από το 1933 και καταλήγει στο τέλος του πολέμου.

Το story mode ειναι περίπου 8 ώρες. Ωραίο παιχνίδι με πολλά ιστορικά γεγονότα και πληροφορίες.
Πολύ καλή μουσικ, ατμόσφαιρα και το κλίμα στο οποίο σε βάζει το παιχνίδι. Έχει κάποια narrative κομμάτια τα οποία εν τέλει δεν άλλαζαν και πολύ την ροή του παιχνιδιού ότι και να επέλεγες από ότι κατάλαβα, αλλά ίχαν αρκετά καλή πλοκή.

Δεν είναι κάτι φορβερό το gameplay του, στην ουσία έχεις μία αντιστασιακή ομάδα και κάνεις κάποιες αποστολές. Στο resistance mode ίσως είναι πιο δύσκολο αλλά το story mode είναι αρκετά εύκολο και βατό. Νομίζω αξίζει για όποιον είναι λάτρης τέτοιων παιχνιδιών ή του αρέσει η φάση Β' Παγκόσμιος πόλεμος και το κλίμα που μπορεί να υπάρχει σε ένα παιχνίδι σχετικό με αυτή την εποχή (αυτός ήτνα ο λόγος που το πήρα εγώ).

Το αγόρασα σε μία προσφορά 4 και κάτι ευρώ και χαλάλι του πραγματικά, 8 ώρες το απόλαυσα, όχι τόσο για το gameplay το οποίο είναι αρκετά επαναλαμβανόμενο αλλά για την ιστορία και αυτό που είχε να διηγηθεί.

Επεξ/σία από Hawk_K
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, BlueBlade είπε

RDR2, End of Story.

Μαζί με το Witcher 3 (το οποίο να κοιτάξεις σίγουρα αν δεν το έχεις κανει ακομα) είναι για εμένα τα 2 κορυφαία παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς.

Πλέον και εγώ κάτοχος της Ultimate έκδοσης. Το έβαλα να κατεβαίνει..... Σε κάνα τριήμερο πιστεύω θα είναι οκ. Ευχαριστώ άπαντες

7 ώρες πριν, stevenfins είπε

Από θέμα διάρκειας μεγαλύτερα είναι τα rdr και far cry, που είναι και open world. Το read dead είναι από τα ποιοτικότερα παιχνίδια των τελευταίων χρόνων με μια τρομερή ιστορία με απίστευτες ερμηνείες και ένα μοναδικό setting που σε μεταφέρει μοναδικά στην άγρια δύση. Από την άλλη τα far cry υπολείπονται αρκετά στο θέμα της ιστορίας. Παρόλα αυτά είναι αρκετά διασκεδαστικά shooters (αρκετά επαναλαμβανόμενα όμως), με επίσης πολύ όμορφους κόσμους. Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια το red dead, αν και πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι είναι λίγο αργό ως παιχνίδι.

Φυσικά, αν δεν έχεις παίξει μέχρι τώρα, βλέπεις οπωσδήποτε witcher 3, ενώ παρόλο που είπες για τα επιστημονικής φαντασίας, εγώ θα σου πρότεινα να δεις λίγο και το horizon zero dawn. 

 

Επεξ/σία από Hiddenite
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν είμαι hardocore gamer εδώ και κάποια χρόνια , βασικά δεν θα με αποκαλούσα καν gamer τα τελευταία 2 χρόνια.

Με εξαίρεση το Uncharted 4 που τελείωσα πριν 2 χρόνια δεν με είχε τραβήξει κανένα άλλο game να κάτσω να το τερματίσω και να απορροφηθώ εκτός απο το Limbo που το τερμάτισα πριν απο 2 εβδομάδες και στο SteamWorld Dig 2 που το πέτυχα εδώ στο forum ότι ήταν δωρεάν.

Μετά απο 8 ώρες και 1 λεπτό με 41% secrets τερμάτισα αυτή την καταπληκτική / αγχολυτική για τα δικά μου γούστα πλατφόρμα .

Ένα παιχνίδι που θυμίζει old school στα γραφικά , στο gameplay και .... στο μέγεθος με μόνο 180Mb

Δεν το έχω με τα reviews , σε όσους αρέσουν οι πλατφόρμες και θέλουν μία αίσθηση ενός game λες και το παίζεις σε δισκέττα 1.44 μπορείτε να του ρίξετε μία ματιά :D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πολλές συστάσεις, τερμάτισα το XCOM2 το απλό.

https://store.steampowered.com/app/268500/XCOM_2/

Το είχα αγορασμένο από ένα bundle μαζί και με το war of the chosen, το οποίο έχει νέο περιεχόμενο και επιπλεόν mods παιχνιδιού αλλά δεν το έχω πολυασχοληθεί.

Γενικά παίζω παιχνίδα τύπου football manager ή πιο Multiplayer οπότε δεν τερματίζω συχνά κάτι.

Στο συγκεκριμένο game με τράβηξε το στυλ του, έψαχνα ένα game με παρόμοιο gameplay και λόγω της προσφοράς που υπήρχε το δοκίμασα. Ωραία mechanisms, ενδιαφέρον story και γενικά αρκετά δύσκολο game θα έλεγα. Υπάρχει και σχετικό νήμα για το παιχνίδι με αρκετές πληροφορίες οπότε δεν θα πω πολλά.

Θα αναφέρω κυρίως αυτά που με χάλασαν εμένα. Προσωπικά δεν είμαι φαν του alien science fiction συνεπώς και παρά το καλό story δεν με κράτησε ιδιαίτερα (βέβαια αυτό δεν είναι αρνητικό). Επίσης, το πιο σπαστικό πράγμα είναι τα shot που κάνεις miss σε chance πάνω από 80% σε μη καλυπτόμενο εχθρό. Τέλος, τα εφέ της μάχης πραγματικά μετά από ένα σημείο είναι βαρετά, πόσα δευτερόλεπτα να δεις το shot που θα κάνει ο εχθρός ή δικό σου member.

Αυτά τα ολίγα, γενικά worth it.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Morkredd ( 2020)

morkredd.jpg.7dfd650f44895e0053012a03374d8061.jpg

Δε θα γράψω πολλά πράγματα για το παραπάνω τίτλο μιας και ο φίλος @e-tic, τα έχει γράψει όλα στην κριτική που χε ανεβάσει εδώ το καλοκαιράκι και συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Προσωπικά, αν και όντως το παιχνίδι φαίνεται να πήγαινε σολο, το κράτησα και το πήγα co-op ,  ήταν αρκετά ωραία εμπειρία, έφυγε μονοκόμματα σε ένα playthrough και πήρε λίγο παραπάνω από 2 ώρες, χρησιμοποιώντας χειριστήρια. Το μόνο που ακόμη εγώ και ο άνθρωπος που το βγάλαμε δεν έχουμε καταλήξει, ήμασταν τελικά ο κακός στην όλη υπόθεση?

 

Kaisuo ( 2019 )

kaisuo.jpg.d85f3fd5a5f9c73f3857e2a68163761b.jpg

Το Kaisuo, είναι ένας vr τίτλος γρίφων. Ωραία ατμόσφαιρα και καλά γραφικά. Μικρό σε μέγεθος, έχει μόνο 2 μικρά κεφάλαια. Τα μόνα αρνητικά που έχω να πω είναι ότι ένιωσα ότι το ύψος ήταν λίγο άκυρο μέσα στο παιχνίδι και ότι ώρες ώρες ο χειρισμός δεν ήταν 100% οκ, παρόλα αυτά το θεωρώ μια καλή εμπειρία και ένα τίτλο που αξίζει κάποιος να δοκιμάσει, γιατί το πιο σημαντικό είναι ότι το παιχνίδι διατίθεται δωρεάν μέσω του steam.

 

The Adventure Pals ( 2018 )

773186299_-.jpg.c9e50635bd263235b08fa135e59811aa.jpg

Το The Adventure Pals πρόκειται για ένα adventure-indie πλατφόρμερ τίτλο. Ωραία και "γλυκά" καρτοονίστικα  γραφικά, με συνοδεία της αντίστοιχης μουσικής. Μπορώ να πω πως κάποια σχέδια ειδικά τον bosses ήταν αρκετά αστείος συνδυασμός. Απλό σε γενικές γραμμές πλατφόρμερ που μετά από κάποιο σημείο γίνεται λίγο επαναλαμβανόμενο και ψιλό χάνει το ενδιαφέρον. Ο χειρισμός είναι αρκετά καλός και δε συνάντησα κάποιο θέμα κάπου.  Έχει αρκετούς χαρακτήρες αλλά ίσως δεν είμαι το κατάλληλο κοινό για να γελάσω ή να δεθώ με αυτούς. Πήρε 8-9 ώρες για να βγει όλο το παιχνίδι. Σε γενικές ένα καλό παιχνίδι που μπορεί να το ευχαριστηθεί ο καθένας αλλά θα το πρότεινα για αρκετά πιο μικρές ηλικίες ( δημοτικού ).

 

Spelunky 2 ( 2020 )

5f7758037894b.png.48fad772b7a73856ec44b0e7a6018b86.png

 

Το Spelunly 2 είναι 2d platformer-roguelike τίτλος και ο δεύτερος της σειράς. Γενικά, το παιχνίδι ήταν αρκετά ευχάριστο, αλλά με απογοήτευσε σα sequel, ίσως περίμενα εγώ πολλά δε ξέρω. Σε αυτό το τίτλο η ιστορία είναι ότι η κόρη του πρωταγωνιστή από  το πρώτο παιχνίδι, ψάχνει τους γονείς της που χάθηκαν σε μια εξερεύνηση και πηγαίνεις να τους βρεις. Τα γραφικά και η μουσική πολύ κοντά στο πρώτο αλλά αυτό δεν είναι κάτι που με πείραξε ιδιαίτερα. Ο χειρισμός παραμένει το ίδιο καλός με το προηγούμενο τίτλο. Τα αντικείμενα ήταν ένα από τα αρνητικά για μένα ή πιο σωστά η έλλειψη αυτών. Τα boss ήταν οκ. Τα mobs τα ίδια απλά προστέθηκαν 2-3 ανα κόσμο. Με λίγα λόγια είναι ο ίδιος τίτλος με λίγες προσθήκες, κάτι που προσωπικά με έκανε να νιώθω πως απλά παίζω ένα dlc του πρώτου τίτλου και όχι το νέο τίτλο της σειράς.

Επεξ/σία από yaya14
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Horizon Zero Dawn Complete Edition[100%]

horizon-zero-dawn-complete-edition-websi

https://store.steampowered.com/app/1151640/Horizon_Zero_Dawn_Complete_Edition

Αν μου ελεγαν πριν λιγα χρονια οτι θα ερθει η εποχη που θα εχουμε στον υπολογιστη μας τα first party παιχνιδια της Sony και μαλιστα επιμελημενα με εξαιρετικα γραφικα υποστηριξη για ultrawide υψηλα FPS και αψογο χειρισμο με M/K δεν θα το πιστευα. Το Zero Dawn ειναι απο τα παιχνιδια που οταν κυκλοφορησε ειπα τι ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ αλλα ποτε δεν το επαιξα στο PS. Η ωρα ηρθε και τον Αυγουστο του 2020 κυκλοφορησε στον υπολογιστη. Ειχε σοβαρα προβληματα στον τεχνικο τομεα αλλα μετα απο 10 patches το παιχνιδι αποκτησε αυτο που λεμε την σωστη εμπειρια ενος σωστου pc release οποτε και ηρθε η ωρα της αγορας του. Το παιχνιδι μας ταξιδευει στο 3100 σε ενα μετα αποκαλυπτικο μελλον οπου κυριαρχουν τα ρομποτ και οσοι ανθρωποι υπαρχουν προσπαθουν να επιβιωσουν.

Ο χαρακτηρας μας ειναι η Aloy που παιζουμε ας πουμε το tutorial ως μικρο κοριτσακι ωστε να δουμε απο που ξεκινησαμε οταν μας ανακαλυψε ο Rost ο ανθρωπος που μας μεγαλωσε. Μετα απο λιγες ωρες μεσα στο παιχνιδι θα ερθουμε στο σημερα με την Aloy ως μεγαλη κοπελα να προσπαθει να χαραξει τον δικο της δρομο ως ξενη γιατι η φατρια δεν την αναγνωριζει ως νομιμο μελος της. Το ταξιδι της θα ειναι μεγαλο σε εναν απεραντο εχθρικο κοσμο γεματο με μοχθηρα ρομποτ αλλα και ανθρωπους που μολις μας δουν μας περνουν στο κυνηγητο.

Τα πιο ενδιαφερον κομματια του παιχνιδιου ειναι οι μαχες με τα ρομποτ οι οποιες ειναι απολαυστικες οπως και η ιστορια που μας παει στο μακρινο 2030 και μετα οπου μας δειχνει πως φτασαμε στο σημερα. Στο πρωτο κομματι στη διαθεση μας αρχικα εχουμε το αγαπημενο μας τοξο οσο προχωραμε ομως θα βρισκουμε ολο και καλυτερα οπλα για καθε τυπο ρομποτ που θα μας κανει killing machine.

Στο δευτερο κομματι οσο κανουμε βασικες αποστολες τοσο περισσοτερα ερωτηματα μας απαντωνται αλλα καθε quest μας αφηνει με νεα. Να πω οτι η δουλεια που εγινε εδω ειναι φανταστικη καθε log μετραει καθε κασετα μετραει γενικα η σκιαγραφηση των old ones οπως αναφερονται στο παιχνιδι των προγονων μας δηλαδη ειναι υποδειγματικη και στο τι περασαν για να φτασουμε μεχρι εδω. Θα ηθελα ελληνικα οπως στο Days Gone αλλα στο 90% καταλαβαινουμε τι γινεται. 

Μολις τελειωσουμε το βασικο παιχνιδι παμε στο DLC Frozen Wilds. Ενα μερος παγωμενο ενα μερος που θα συναντησουμε μερικα απο τα πιο δυνατα ρομποτ στο παιχνιδι ενα μερος που ειναι η γη των Banuk μιας απο τις πιο δυνατες φυλες στο παιχνιδι. Η δουλεια που εγινε εδω στα side quest ειναι πολυ ανωτερη απο του βασικου παιχνιδιου δενεσαι περισσοτερο με τους χαρακτηρες και γενικα δεν εχουν αυτη τη μονοτονια οπως στο βασικο παιχνιδι. Το τελος του δινει απαντησεις για πολλα θεματα που μας απασχολησαν και στο κυριως παιχνιδι και περιμενω πως και πως το Forbidden West στο οποιο γινονται αναφορες σε καποια quest στο τι θα συναντησουμε. 

Ειναι ενα παιχνιδι που πρεπει να παιξει ο καθενας ενα εργο τεχνης. Θα μπορουσα να γραψω σελιδες για το παιχνιδι αλλα επειδη εγκυμονουν spoilers και ηδη μακρηγορησα λιγακι θα κλεισω με το να πω οτι η Guerrilla εφτιαξε ενα παιχνιδι που θα μεινει εχει ψυχη ειναι πανεμορφο με μεγαλη λεπτομερεια και δειχνει ενα path στο οποιο ισως και να μην απεχει απο την πραγματικοτητα των ανθρωπων μετα απο πολλα χρονια. 9.3/10

 

Παρακατω μερικες φωτογραφιες απο το βασικο παιχνιδι

https://postimg.cc/gallery/PH6k6GN

Και εδω για το Frozen Wilds

https://postimg.cc/gallery/gWmySFX

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...