Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, petran79 είπε

Virtual Pool 3

Πελατάκος ο Low-Tech Pacholic 😆😂🤣

9 ώρες πριν, petran79 είπε

Η παρουσίαση με την Jeanette Lee έκανε το Training + Career mode πολυ πιο ενδιαφέρον.

Jeanette Lee και Cate Archer, επίσης από παιχνιδάρα της εποχής, από τις πρώτες ψηφιακές λατρείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Black The Fall[100%]

btf-poster-apr17.jpg

https://store.steampowered.com/app/308060/Black_The_Fall

Σε ενα δυστοπικο κοσμο οπου εχει κυριαρχησει ενα τεραστιο κομμουνιστικο καθεστως εμεις ενας απο τους χιλιαδες σκλαβους θα βρεθουμε σε θεση να φερουμε την ελευθερια στον κοσμο. Αντιμετωποι με τεραστιες μηχανες καμερες που μολις σε δουν σε σκοτωνουν και αρκετους γριφους το περιβαλλον του παιχνιδιου ειναι οσο πιο εχθρικο γινεται. Σκοτεινο στην πρωτη του ωρα μεχρι να το σκασουμε απο το εργοστασιο που μας εχουν μιας και αργοτερα βγαινουμε εξω και βλεπουμε πως εχει καταντησει ο κοσμος. 

Παρολο το μεγαγχολικο υφος του παιχνιδιου μιας και απο μονο της η ιστορια ειναι αρκετα βαρια τα πολυ ομορφα γραφικα του και οι εξυπνοι γριφοι κανουν τη συνολικη εμπειρια αρκετα τιμια. Στα αρνητικα του δεν μου αρεσε η προπαγανδα που πανε να περασουν με καλους κακους δεν χρειαζονται τετοια τα παιχνιδια ασχετα με το τι συνεβη στο παρελθον θα μπορουσε να ελειπε. 

Δεν υποστηριζει native ultrawide θα χρειαστει ενα μικρο hex edit και η εμπειρια απογειωνετε μιας και τετοια παιχνιδια σε 21:9 ειναι απλα απολαυστικα. Ευκολος ο χειρισμος του χαρακτηρα κανενα θεμα και εδω. Μου πηρε 3.5 ωρες να το ολοκληρωσω και ακομα μιση ωριτσα για καποια κρυφα μερη μεσα στο παιχνιδι που βρισκουμε διαφορους ανθρωπους που προσπαθουν να ξεφυγουν απο την πραγματικοτητα η ακομα χειροτερα να πενθουν. Αξιζει αναμφιβολα ενα playthrough μιας και στεκετε αξιοπρεπεστατα στην indie σκηνη μπορει να μην ειναι inside/unravel/limbo αλλα εχει και αυτο να πει την δικη του ιστορια-πραγματικοτητα. 8/10

Παρακατω φωτογραφιες απο το παιχνιδι

https://postimg.cc/gallery/TdV1rpv

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Black The Fall[100%]

btf-poster-apr17.jpg

https://store.steampowered.com/app/308060/Black_The_Fall

Σε ενα δυστοπικο κοσμο οπου εχει κυριαρχησει ενα τεραστιο κομμουνιστικο καθεστως εμεις ενας απο τους χιλιαδες σκλαβους θα βρεθουμε σε θεση να φερουμε την ελευθερια στον κοσμο. Αντιμετωποι με τεραστιες μηχανες καμερες που μολις σε δουν σε σκοτωνουν και αρκετους γριφους το περιβαλλον του παιχνιδιου ειναι οσο πιο εχθρικο γινεται. Σκοτεινο στην πρωτη του ωρα μεχρι να το σκασουμε απο το εργοστασιο που μας εχουν μιας και αργοτερα βγαινουμε εξω και βλεπουμε πως εχει καταντησει ο κοσμος. 

Παρολο το μεγαγχολικο υφος του παιχνιδιου μιας και απο μονο της η ιστορια ειναι αρκετα βαρια τα πολυ ομορφα γραφικα του και οι εξυπνοι γριφοι κανουν τη συνολικη εμπειρια αρκετα τιμια. Στα αρνητικα του δεν μου αρεσε η προπαγανδα που πανε να περασουν με καλους κακους δεν χρειαζονται τετοια τα παιχνιδια ασχετα με το τι συνεβη στο παρελθον θα μπορουσε να ελειπε. 

Δεν υποστηριζει native ultrawide θα χρειαστει ενα μικρο hex edit και η εμπειρια απογειωνετε μιας και τετοια παιχνιδια σε 21:9 ειναι απλα απολαυστικα. Ευκολος ο χειρισμος του χαρακτηρα κανενα θεμα και εδω. Μου πηρε 3.5 ωρες να το ολοκληρωσω και ακομα μιση ωριτσα για καποια κρυφα μερη μεσα στο παιχνιδι που βρισκουμε διαφορους ανθρωπους που προσπαθουν να ξεφυγουν απο την πραγματικοτητα η ακομα χειροτερα να πενθουν. Αξιζει αναμφιβολα ενα playthrough μιας και στεκετε αξιοπρεπεστατα στην indie σκηνη μπορει να μην ειναι inside/unravel/limbo αλλα εχει και αυτο να πει την δικη του ιστορια-πραγματικοτητα. 8/10

Παρακατω φωτογραφιες απο το παιχνιδι

https://postimg.cc/gallery/TdV1rpv

 

Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον παιχνίδι, το τελείωσα πέρισυ το καλοκαίρι και συμφωνώ με τα γραφόμενά σου. Αρκετά αγχωτικό σε ορισμένα σημεία αλλα οχι σε σημείο εκνευριστικό. 

Αν εχεις παρόμοιου στύλ παιχνίδια υπ'όψιν σου, ρίχτα  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Αν εχεις παρόμοιου στύλ παιχνίδια υπ'όψιν σου, ρίχτα  :)

Limbo, Inside, Monochroma είναι τα πρώτα παρόμοια που μου έρχονται στο μυαλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, e-tic είπε

Limbo, Inside, Monochroma είναι τα πρώτα παρόμοια που μου έρχονται στο μυαλό.

Τα πρώτα 2 επικά τα ανέφερα το τρίτο δεν το γνώριζα καν θα αγοραστεί άμεσα. 

8 ώρες πριν, CONAN_ είπε

 

Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον παιχνίδι, το τελείωσα πέρισυ το καλοκαίρι και συμφωνώ με τα γραφόμενά σου. Αρκετά αγχωτικό σε ορισμένα σημεία αλλα οχι σε σημείο εκνευριστικό. 

Αν εχεις παρόμοιου στύλ παιχνίδια υπ'όψιν σου, ρίχτα  :)

Αν δεν είχε την προπαγάνδα θα επερνε μισό βαθμό ακόμα. Τσέκαρε σίγουρα limbo/inside/unravel/planet alpha/lithe nightmares/never alone/the swapper/brother a tale of two sons/gris/odd world. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τα πρώτα 2 επικά τα ανέφερα το τρίτο δεν το γνώριζα καν θα αγοραστεί άμεσα. 

Αν δεν είχε την προπαγάνδα θα επερνε μισό βαθμό ακόμα. Τσέκαρε σίγουρα limbo/inside/unravel/planet alpha/lithe nightmares/never alone/the swapper/brother a tale of two sons/gris/odd world. 

 

Εχω παιξει limbo/inside/unravel 1 & 2/little nightmares και φυσικα oddworld . Τα υπολοιπα θα τιμηθούν προσεχως ! thanx ! 

 

Ωραίο και το monochroma που αναφέρθηκε, το εχω παιξει. Δοκίμασε το, αν και προσωπικα με κούρασε σε 1-2 σημεία αλλα γενικά είναι καλο. 

 

 

 

Επεξ/σία από CONAN_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EXPEDITIONS: ROME

Expeditions: Rome Review - IGN

 Αγορά από eneba στα 29 ευρώ (είχε προσφορά με 1 ευρώ επιπλεόν το expeditions: viking), τερματισμός στις 120 ώρες completionist run στο normal επίπεδο δυσκολίας. Το παιχνίδι το υπερευχαριστήθηκα, με κράτησε άπό την αρχή μέχρι το τέλος, δεν έκανε πουθενά κοιλιά, με δυνατότερο σημείο του την ιστορία και την εξέλιξή της. Το είδος του παιχνιδιού είναι turn based rpg με tactical και 4X strategy στοιχεία. Βασίζεται στην unreal engine, ευτυχώς είναι stutterfree και τεχνικά άρτιο, στις 120 ώρες δεν είχα κανένα ctd και μόνο δύο minor bugs. Στα του gameplay η αλήθεια είναι ότι τα turn based παιχνίδια τύπου xcom, gears tactics, δεν είναι καθόλου το φόρτε μου και με δυσκολεύουν αρκετά, το συγκεκριμένο στο normal ήταν ακριβώς αυτό, ούτε εύκολο, ούτε δύσκολο, χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω όλα τα abilities και τα items, αλλά προχωρούσε με ρυθμό και μόνο ελάχιστες φορές χρειάστηκε να φορτώσω save. Οι main missions έχουν ποικιλία στα objectives, οι περισσότερες side missions είναι eliminate all enemies και το mission στο τέλος κάθε act είναι μαραθώνιο, εξελίσσεται σε πολλαπλά επίπεδα χωρίς τη δυνατότητα για ιατρική φροντίδα ή αναγόμωση του αναλώσιμου (tactical) εξοπλισμού. Όταν έρχεται η ώρα να ολοκληρωθεί το κάθε act γίνεται αντιληπτό ότι πρέπει να ετοιμαστεί-εξοπλιστεί η ομάδα. Αδύναμο σημείο του gameplay το grand strategy 4x στοιχείο, όπου μοιάζει σαν την browser free to play έκδοση του total war. Το base building στοιχείο έχει ενδιαφέρον και προσθέτει μία ακόμα διάσταση στο gameplay χωρίς να είναι περίπλοκο, βρήκα λίγο κουραστικό ότι έπρεπε να επισκέπτομαι το στρατόπεδο κάθε φορά που χρειαζόταν να κάνω craft κάποιο αντικείμενο. Το παιχνίδι το προτείνω στους θιασώτες των rpg, αλλά και σε όσους (όπως εγώ) τους αρέσει το συγκεκριμένο setting.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

#Titanfall2 | Μετά από μήνες, που το είχα αφήσει λίγα chapters πριν το τέλος (και ένα χαλασμένο pc τότε), βρήκα χρόνο και το τερμάτισα. 

Πολύ καλή προσπάθεια, αξιόλογο story για το είδος, έχει ωραία ροή, πλήρη δράση και τις συγκινητικές στιγμές του αλλά σχετικά συμπυκνωμένη διάρκεια. Θα έπαιζα άνετα ακόμη 2 ωρίτσες κάποιο prequel backstory DLC με τον Captain Lastimosa Όμορφα γραφικά, καλό voice acting που σε βάζει στο κλίμα του παιχνιδιού, ο ήχος των όπλων θα μπορούσε όμως να ήταν καλύτερος.

Αναμένω κάποια αντιστοίχου επιπέδου συνέχεια έστω και με άλλον pilot.

Προτείνεται για αγορά, ειδικά τώρα που βρίσκεται και με κόστος κάτω από 5€.

_________________________________

Titanfall2_2022_03_24_12_49_58_923.png

 

TF2logoPRIMARYcmyk.png?t=1619804815

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

#Titanfall2 | Μετά από μήνες, που το είχα αφήσει λίγα chapters πριν το τέλος και ένα χαλασμένο pc τότε, βρήκα χρόνο και το τερμάτισα. 

Πολύ καλή προσπάθεια, αξιόλογο story για το είδος, έχει τις συγκινητικές στιγμές του αλλά σχετικά συμπυκνωμένη διάρκεια. Θα έπαιζα άνετα ακόμη 2 ωρίτσες κάποιο prequel backstory DLC με τον Captain Lastimosa Όμορφα γραφικά, καλό voice acting που σε βάζει όμορφα στο κλίμα του παιχνιδιού, ο ήχος των όπλων θα μπορούσε όμως να ήταν καλύτερος.

Αναμένω κάποια αντιστοίχου επιπέδου συνέχεια έστω και με άλλον pilot.

Προτείνεται για αγορά, ειδικά τώρα που βρίσκεται και με κόστος κάτω από 5€.

_________________________________

Titanfall2_2022_03_24_12_49_58_923.png

 

TF2logoPRIMARYcmyk.png?t=1619804815

Φαίνεται όντως πάρα πολύ καλό. Το story είναι μεγάλο ή βγαίνει σε 1-2 ώρες ;  Χρειάζεται να παίξεις και το πρώτο Titanfall;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manolis940 είπε

Φαίνεται όντως πάρα πολύ καλό. Το story είναι μεγάλο ή βγαίνει σε 1-2 ώρες ;  Χρειάζεται να παίξεις και το πρώτο Titanfall;

Σε 6 ωρες βγαινει το campaign. Το 1 δεν εχει single player ειναι μονο multi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Χρειάζεται να παίξεις και το πρώτο Titanfall;

32 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το 1 δεν εχει single player ειναι μονο multi.

Το πρώτο Titanfall έχει μόνο multiplayer, αλλά το campaign παίζει εκεί (και ανάλογα ποια ομάδα νικάει). Πάντως όχι, δεν χρειάζεται να παίξεις το πρώτο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Star Wars Jedi: Fallen Order

STAR WARS Jedi: Fallen Order™

 

Έχουμε να κάνουμε με ένα κλασικό σενάριο star wars, όπου οι Jedi πάλι είναι είδος υπό εξαφάνιση και κάπου εκεί έξω στον γαλαξία υπάρχει κάποιος που θα δώσει ελπίδα και θα στηρίξουμε σε αυτόν τις ελπίδες μας για να σώσει την κατάσταση. Αυτό δεν φτάνει από μόνο του για να κάνει το παιχνίδι βαρετό αλλά σε συνδυασμό με ένα σενάριο που είναι κάπως επίπεδο, κατάφεραν σχεδόν να το καταστρέψουν. Δεν το κατάφεραν τελείως διότι στην αρχή αλλά και στο τέλος θα έλεγα ότι σε αφήνει με ανοιχτό το στόμα !

Στα γραφικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσο με τις λεπτομέρειες στο περιβάλλον όσο και στα πρόσωπα των ηθοποιών. Κάποια Visual bugs υπήρχαν αλλά νομίζω ότι δεν είναι ουσιώδες για να αναφερθώ σε αυτά.

Θα μπορούσα να δεχτώ το μέτριο σενάριο αλλά αυτό που θέλω στα παιχνίδια είναι τον σωστό και εύκολο χειρισμό. Το παιχνίδι χάνει για μένα στο ότι είναι φτιαγμένο για χειρισμό αποκλειστικά με gamepad. Κάτι που δυσκολεύει τον παίκτη με ποντίκι πληκτρολόγιο. Πολλά blocks χάνονται ή γίνονται σε λάθος timing ενώ πολλές φορές χτυπάς τον αέρα αν δεν έχεις κάνει lock τον εχθρό. Το lock γενικά το θεωρώ φτηνιάρικο προγραμματισμό. Δεν είναι και λίγες οι φορές που το jump θα γίνει σε λάθος κατεύθυνση.

Ο μηχανισμός respawn και save μου θύμισε κάτι απ' τα παλιά. Το παιχνίδι δεν κάνει αυτόματα save όπως τα σύγχρονα παιχνίδια. ανταφτού υπάρχουν save points όπου αν πεθάνεις κάνεις respawn σε αυτά. Αυτό είναι 2 φορές ενοχλητικό γιατί μπορεί να πεθάνεις και να πας πολύ πίσω, πράγμα που σε αναγκάζει να παίζεις πολύ αμυντικά για να μην συμβεί.

Το Skill tree κάποιοι το αγαπάνε, εγώ το μισώ. Θα ήθελα να μπορώ μέχρι το τέλος να έχω όλα τα skills κάτι που δεν γίνεται εκτός και αν φας πολύ ώρα σε farming κάτι που απεχθάνομαι ! Λύση για εμένα δεν είναι να παίξω το Campain+ που πρακτικά είναι το ίδιο game αλλά με τα ίδια skills. Επίσης οι κινήσεις του παίκτη είναι λίγες και μονότονες. Ειδικά στις finisher περίμενα περισσότερη ποικιλία

Πρέπει να πάρουν απόφαση αν το lightsaber θα σε κόβει σαν χαρτί ή όχι. Δεν γίνεται στα σκηνές να είναι super κοφτερό και όταν χτυπάς ένα Stormtrooper να θέλει 2-3 χτυπήματα σε κεφάλι και στήθος για να πεθάνει. Θα μπορούσε να έχει κάποιο stamina να αποφεύγει τα χτυπήματα για παράδειγμα.

Ένα πράγμα ακόμη που μίσησα είναι τα flashbangs. Δεν έχεις καμία άμυνα προς αυτά καθώς είναι κουφό το ότι ενώ πετιούνται μπροστά στον εχθρό, επηρεάζουν μόνο εσένα !

Τέλος πολύ ιδέα το map του BD-1 αλλά εμένα προσωπικά με μπέρδευε.

Για τα 0,57€ που το αγόρα σίγουρα αξίζει τα λεφτά του, ωστόσο μάλλον ήταν κάποιο λάθος και στάθηκα τυχαιρός μιας και τον τελευταίο καιρό το βλέπω να παίζει γύρω στα 10€ και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις πάνω από 5€ για το συγκεκριμένο παιχνίδι

Ωστόσο βγαίνει και το επόμενο το οποίο ελπίζω να έχει μάθει απ' τα λάθη του παρελθόντος και να μας δώσει ένα πιο ωραίο αποτέλεσμα

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε 6 ωρες βγαινει το campaign. Το 1 δεν εχει single player ειναι μονο multi.

Μια χαρά. Θα το τσιμπήσω μετά τον στρατό !

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, manolis940 είπε

Φαίνεται όντως πάρα πολύ καλό. Το story είναι μεγάλο ή βγαίνει σε 1-2 ώρες ;  Χρειάζεται να παίξεις και το πρώτο Titanfall;

Γύρω στις 6-μιση ωρίτσες είναι. 

Δε χρειάζεται να έχεις παίξει το πρώτο. Εκείνο είχε καθαρά mp only χαρακτήρα. Δεν είχε δηλαδή παραδοσιακή σύσταση campaign & multiplayer, πάρα μόνο κάποιες μικρές lore αναφορές, τέτοιου είδους concept εντός των multiplayer μαχων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, manolis940 said:

Για τα 0,57€ που το αγόρα σίγουρα αξίζει τα λεφτά του, ωστόσο μάλλον ήταν κάποιο λάθος και στάθηκα τυχαιρός μιας και τον τελευταίο καιρό το βλέπω να παίζει γύρω στα 10€ και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις πάνω από 5€ για το συγκεκριμένο παιχνίδι

Εννοείται δεν αξίζει. Και τα 57 λεπτά πολλά είναι. 

Επίσης δεν βολεύει ούτε με joystick. Να το αναφέρουμε και αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...