Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hellblade. Η ιστορία μιας κοπέλας που έχει ψύχωση και το ταξίδι της βασισμένο στην σκανδιναβική μυθολογία.

Αρκετά καλο action adventure. Εξαιρετικα γραφικά για ανεξάρτητη παραγωγή!

Οι γρίφοι όπως έχει ειπωθεί είναι λίγο κουραστικοι απο ενα σημείο και έπειτα.

Οι μάχες όχι δύσκολες αλλά ταιριαστες με την ιστορία και διασκεδαστικες. 

Η ιστορία και το σενάριο αρκετά καλογραμμένα. το ιδανικό είναι να το παιχτεί με ακουστικά για να ακούει ο παίκτης τις φωνές που ακούει στο κεφάλι της η πρωταγωνιστές.

Αναμένουμε με αγωνία την συνέχεια του παιχνιδιού,με μεγάλο μπάτζετ πιστεύω θα δούμε αρκετη βελτίωση στο θέμα της παραγωγής.

edit: 13 ώρες χρειάστηκαν για τον τερματισμό. αρκετά καλη διάρκεια για single player παιχνίδι του είδους

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 959
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Mass Effect Legendary Edition

Είχα τελειώσει και είχα γράψει δυο κουβέντες για το Mass Effect 1 πριν κάποιες βδομάδες. Και περίμενα ότι θα γράψω αντίστοιχα για το 2 και το 3. Ωστόσο τα 2 παιχνίδια με απορρόφησαν τόσο πολύ και μόλις τελείωσα το 3ο και πραγματικά είμαι speechless.

Είναι νομίζω συνολικά η καλύτερη gaming εμπειρία που έχω βιώσει. Ή τέλος πάντων μία από τις καλύτερες. 

Δεν θα μπω σε διαδικασία να γράψω πράγματα...απλά παίξτε το. Βάλτε EA Play για κανά μήνα, αγοράστε gamepass, αγοράστε τη Legendary Edition αλλά βρείτε τρόπο να το βιώσετε αυτό το πράγματα.

13/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Mass Effect Legendary Edition

Είχα τελειώσει και είχα γράψει δυο κουβέντες για το Mass Effect 1 πριν κάποιες βδομάδες. Και περίμενα ότι θα γράψω αντίστοιχα για το 2 και το 3. Ωστόσο τα 2 παιχνίδια με απορρόφησαν τόσο πολύ και μόλις τελείωσα το 3ο και πραγματικά είμαι speechless.

Είναι νομίζω συνολικά η καλύτερη gaming εμπειρία που έχω βιώσει. Ή τέλος πάντων μία από τις καλύτερες. 

Δεν θα μπω σε διαδικασία να γράψω πράγματα...απλά παίξτε το. Βάλτε EA Play για κανά μήνα, αγοράστε gamepass, αγοράστε τη Legendary Edition αλλά βρείτε τρόπο να το βιώσετε αυτό το πράγματα.

13/10

I'm Commander Shepard and this is my favourite comment on the Citadel 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Mass Effect Legendary Edition

Είχα τελειώσει και είχα γράψει δυο κουβέντες για το Mass Effect 1 πριν κάποιες βδομάδες. Και περίμενα ότι θα γράψω αντίστοιχα για το 2 και το 3. Ωστόσο τα 2 παιχνίδια με απορρόφησαν τόσο πολύ και μόλις τελείωσα το 3ο και πραγματικά είμαι speechless.

Είναι νομίζω συνολικά η καλύτερη gaming εμπειρία που έχω βιώσει. Ή τέλος πάντων μία από τις καλύτερες. 

Δεν θα μπω σε διαδικασία να γράψω πράγματα...απλά παίξτε το. Βάλτε EA Play για κανά μήνα, αγοράστε gamepass, αγοράστε τη Legendary Edition αλλά βρείτε τρόπο να το βιώσετε αυτό το πράγματα.

13/10

Στο metacritic παντως, εχει user score 5 σε PS και PC και 6,3 σε Xbox. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Στο metacritic παντως, εχει user score 5 σε PS και PC και 6,3 σε Xbox. :P 

Ναι είχα διαβάσει στο Internet ότι σε κάποιους δεν άρεσε το τέλος του 3. Παρόμοια ιστορία με το TLOU2 και το review bombing.

Προσωπικά με κάλυψε πλήρως το τέλος της τριλογίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Στο metacritic παντως, εχει user score 5 σε PS και PC και 6,3 σε Xbox. :P 

Το user score αφορα το remaster του πραγματος(ελαχιστες αλλαγες στα mass effect 2 και 3 και εξακολουθουν να υπαρχουν θεματα για τα 60ευρω που ζητανε),και οχι για τα ιδια τα παιχνιδια αυτα καθαυτα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, The_Judas είπε

Λογικά θα μπει τζάμπα στο gamepass μέσω EA;

Καποια στιγμη φανταζομαι ναι. Αλλα πιθανοτατα οχι αμεσα. Μιλαω για τη legendary edition. Η κανονικη εκδοση υπαρχει κανονικα και πιστευω αξιζει μια χαρα αν θελεις να αποφυγεις τα 60€. 
 

Παντως αν καποιος δε το εχει παιξει δε νομιζω οτι υπαρχει σεναριο να κλαψει τα 60€. Ειναι επος. Με εναν αστερισκο λιγο για το πρωτο που εχει παλιωσει λιγο αγαρμπα αλλα και παλι μια χαρα ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 8:25 ΜΜ, The_Judas είπε

Hellblade. Η ιστορία μιας κοπέλας που έχει ψύχωση και το ταξίδι της βασισμένο στην σκανδιναβική μυθολογία.

Αρκετά καλο action adventure. Εξαιρετικα γραφικά για ανεξάρτητη παραγωγή!

Οι γρίφοι όπως έχει ειπωθεί είναι λίγο κουραστικοι απο ενα σημείο και έπειτα.

Οι μάχες όχι δύσκολες αλλά ταιριαστες με την ιστορία και διασκεδαστικες. 

Η ιστορία και το σενάριο αρκετά καλογραμμένα. το ιδανικό είναι να το παιχτεί με ακουστικά για να ακούει ο παίκτης τις φωνές που ακούει στο κεφάλι της η πρωταγωνιστές.

Αναμένουμε με αγωνία την συνέχεια του παιχνιδιού,με μεγάλο μπάτζετ πιστεύω θα δούμε αρκετη βελτίωση στο θέμα της παραγωγής.

edit: 13 ώρες χρειάστηκαν για τον τερματισμό. αρκετά καλη διάρκεια για single player παιχνίδι του είδους

Συμφωνώ στα περισσότερα, αυτό που κούρασε εμένα, ήταν η διαρκής αναζήτηση ενός συγκεκριμένου προσώπου, δλδ στο τέλος είπα δεν μπορώ άλλο αυτό το όνομα..κατά τα άλλα ναι πάρα πολύ καλό, στο 2ο θα ήθελα έναν κόσμο περισσότερο διαδραστικό και λίγο περισσότερο open wold γιατί σε αυτό δεν μπορείς να φύγεις ούτε στο ελάχιστο από το μονοπάτι που σου έχει οριστεί, ούτε να πειράξεις πράγματα του τριγύρω περιβάλλοντος, είναι ξύλινος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Death Stranding

Έμελλε να είναι το τελευταίο παιχνίδι που τερματίζω στο PS4. 

Η ιστορία του είναι σίγουρα το πιο δυνατό του σημείο. Οι ερμηνείες του το δεύτερο, καθώς ειδικά ο Mads Mikkelsen προσωπικά μου άρεσε πολύ. 

Μπορεί να φαίνεται επαναλαμβανόμενο, από την άποψη ότι το μόνο που κάνεις είναι να είσαι κούριερ, αλλά τα εργαλεία που σου παρέχει σταδιακά σου επιτρέπουν να προσεγγίσεις διαφορετικά τους εχθρούς που συναντάς.

Μουσική και εικόνα πραγματικά εντυπωσιακά (ακόμα και στο PS4 slim μου). 

Είναι σίγουρα ιδιαίτερο παιχνίδι που πιθανώς να μην ταιριάζει σε όλους, και κάπως βαρύ, αλλά νομίζω πως αξίζει.

Χρόνος ολοκλήρωσης: 45 ώρες (αρκετές από αυτές cutscenes). Υπολογίζω ότι θέλει τουλάχιστον άλλες 25 για πλατίνα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τηρωντας ευλαβικα τη σειρα που παιζω τις κονσολες τερματισα τα:

Judgment στο series x. Δεν εχω να πω πολλα, σε οποιον αρεσουν τα yakuza θα του αρεσει και αυτο. Εχει λιγο κουρασει βεβαια η επαναλαμβανομενη τοποθεσια αλλα τι να κανουμε... Βασικα, αν δει καποιος το παιχνιδι θα νομιζει οτι ειναι chapter ενος χαρακτηρα απο τα yakuza. Τοσο παραπλησια παιχνιδια ειναι. Το combat system ειναι real time και εχοντας παιξει ολα τα yakuza, βρηκα τις μαχες αρκετα ευκολοτερες. Περιμενω το επομενο της σειρας.

Ender Lilies: Quietus of the Knights στο switch. Δεν ειμαι τιποτα εξπερ στα metroidvania και δεν εχω παρα πολλες εμπειριες προσφατα, αλλα ειναι απο τα καλυτερα του ειδους που εχω παιξει ποτε. Τα γραφικα και γενικα το art style ειναι φοβερα, ο χειρισμος ειναι τελειος, ωραια υποθεση. Ειναι απο τα λιγα παιχνιδια οποιουδηποτε ειδους που κυνηγησα και πετυχα το good ending και αυτο λεει πολλα για το ποσο το χαρηκα. Το παιχνιδι θεωρειται και ειναι indie και σε μερικα πραγματα φαινεται, οπως για παραδειγμα η παντελης απουσια (ακομα και στα cutscenes) voice acting, αλλα για μενα τουλαχιστον δεν ειναι καθολου αποτρεπτικος παραγοντας.  Επισης, μου αρεσε πολυ το παιχνιδι και σχετικα με την δυσκολια του. Δεν ειναι ευκολο, αλλα εχει αυτο που λεω "organic δυσκολια" (δικος μου ορος!!!!). Δηλαδη το παιχνιδι ειναι μεν σχετικα δυσκολο και πεθαινεις ευκολα, αλλα μεχρι εκει. Δεν ειναι δυσκολο με τερτιπια και εκνευριστικα πραγματα του στυλ να χανεις αντικειμενα, experience η δεν ξερω και γω τι οταν πεθαινεις, ενα concept που προσωπικα εγω το εχω βαρεθει και το αποφευγω με ελαχιστες εξαιρεσεις. 

Σειρα τωρα παιρνει το ps5 με το The Last of Us 1, μετα διακοπες και ξεκουραση μεχρι τις 30 του μηνα και ξεκιναω το The Ascent στο series x. Τα χω κανονισει ολα στην εντελεια!

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερμάτισα πρόσφατα το Spider Man και Spider Man Miles Morales, και το Ratchet and Clank Rift Apart. 

Το πρώτο Spider Man ήταν εξαιρετικό είχε χαβαλέ και ωραία πλοκή, ήταν κάτι το διαφορετικό σε σχέση με την μάζα, σπαθιά, ασπίδες και πιστόλια. Εκανα μόνο campaign και άφησα τα υπόλοιπα για το μακρινό μέλλον. 

Έπιασα και το Miles Morales στα καπάκια, πολύ εξελιγμένο από το προηγούμενο, οχι πως το πρωτο είχε θέματα. Πολλά κόμπο και κόλπα με gadgets, επίσης ωραία πλοκή και χαβαλέ στο ξυλο, ήταν ποιο μικρό από το προηγούμενο, αλλά δεν με πείραξε, γιατί όταν τελείωσε το campaign, είχε ένα σκασμό activities και side να κάνει κάνεις, επίσης τα αφησα για το μακρινό μέλλον. 

Και τέλος το εξαιρετικό Rift Apart που το έβγαλα όλο με τα Haptic feedback στο on, πολυ γέλιο και πιστολίδι σε συνδυασμό με τα haptic πάει σε άλλο επίπεδο, δεν ημουν ποτέ φαν της σειράς *το πήρα με το ps5 σε bundle* ακριβό κατ εμε στα 70+ που κανει, ίσως στα 40-50 να ήταν καλή τιμή αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, γενικά σαν παιχνίδι ήταν φοβερό με ακουστικά έδειξε ποιο πολλα το παιχνίδι, και είναι από τα λίγα που είναι όντως όπως το λέει η λέξη Ψυχαγωγία! Ώρες αποστολές και όπλα, το κάθε ένα από αυτά είχε "σχεδόν" της δικές του δονήσεις και haptic, εξαιρετικό το προτείνω με χίλια, οπως και τα Spider Man, αλλά ας πεσει λίγο η τιμή. 

Ελπίζω να μην κουρασα. Καλο καλοκαίρι. 

Επεξ/σία από Tatofski64
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα, μετά από κάμποσα χρόνια που το έχω στο ράφι, λίγο το Dark Souls 2 στο Xbox να δω πως είναι. 

Τελικά μετά από 80κατι ώρες έχουν μείνει 3 optional bosses που όμως δεν νομίζω να ασχοληθώ. 

Δεν ξέρω πως ήταν όταν είχε βγει αρχικά αλλά η Scholar of the First Sin έκδοση που έπαιξα μια χαρά μου φάνηκε. 

Η διαφορά στο στήσιμο του κόσμου είναι εμφανής από την αρχή αφού έχει χαθεί η διασύνδεση που υπήρχε στο πρώτο αλλά έχει μεγαλύτερο εύρος. 

Αντίθετα με το πρώτο που είχα δει κάμποσα πράγματα πριν το παίξω για αυτό δεν ήξερα τίποτα οπότε είχε περισσότερες εκπλήξεις. 

Έχει αρκετό περιεχόμενο, πολλά όπλα και λοιπά για να διαλέξεις και να βρεις αυτό που σου ταιριάζει και επίσης έχει respec ώστε να μην χρειάζεται να ξεκινήσεις από την αρχή για να δοκιμάσεις καινούρια builds. 

Συνολικά θα έλεγα πως είναι πιο δύσκολο από το πρώτο αφού ήταν πολύ πιο συχνό οι εχθροί να είναι σε ομάδες. 

Όπως και το πρώτο έτσι και αυτό παίχτηκε με melee χαρακτήρα και Ultra Greatsword. 

Υποθέτω πως όποιος ήταν να το παίξει μέχρι τώρα το έχει κάνει αλλά αν κάποιος το σκεφτόταν αξίζει τον κόπο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερμάτισα το Mad Max, νόμιζα πως δεν θα τελείωνε ποτέ γιατί έπαθα ψυχαναγκασμό να βρώ όλα τα scavenging locations, ενώ είναι απαραίτητα μόνο μερικά για την κατασκευή των βάσεων, κάποια ήταν σε τρελά σημεία κρυμμένα, πχ μέσα σε σπηλιές κλπ.Ομως χρειάζονται για την αναβάθμιση του παίχτη και του αυτοκινήτου.

Υπάρχει η επιλογή να τα μαζεύεις μέχρι να αναβαθμίσεις πλήρως τον παίχτη και το αυτοκίνητο, το τερμάτισα και έχω 30.000+ scraps.

Εκανα τα πάντα στον χάρτη εκτός απο τα death races.Είχα σκεφτεί να τα αφήσω για το τέλος αλλά με κούρασε το παιχνίδι, το έσβησα για να ασχοληθώ με κάτι άλλο.Εκανα πάντως upload το save.

Με περιμένει το LOU 2 Special Edition που δεν το έχω ακουμπήσει 5 μήνες.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...