Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το εχω τερματισει ακριβως, αλλα ειμαι στο τελευταιο chapter του Yakuza Like a Dragon στo series x οποτε ειναι ασφαλες να πω εντυπωσεις. 

Καταρχας, θεωρω και με μεγαλη διαφορα καλυτερο της σειρας το Yakuza 0. Οι λογοι αρκετοι, ισως επαιξε και ρολο οτι ηταν και το πρωτο που επαιξα. Το Like a Dragon ομως κατά πάσα πιθανοτητα ειναι το δευτερο καλυτερο για μενα. Δεν θεωρω οτι εχει καλυτερη υποθεση απο τα αλλα, και αν και ο κεντρικος χαρακτηρας ειναι ωραιος, το υπολοιπο cast υστερει σε σχεση με τα προηγουμενα. 

Η επιλογη του turn based combat μου αρεσε πολυ καθως ειναι απο τα αγαπημενα μου ειδη παιχνιδιου, παρ'ολα αυτα μεχρι και τωρα, δεν μπορω να αποφασισω αν προτιμω το "παλιο" συστημα μαχης η το νεο. Σε καθε περιπτωση εδωσε μια απαραιτητη φρεσκαδα στο franchise, οπως και η αλλαγη πρωταγωνιστων, καθως μετα απο 7 games το προηγουμενο cast θεωρω οτι δεν ειχε κατι να δωσει παραπανω. 

Η πλακα ειναι οτι σιχαινομουν παντα τα jrpg's απο αποψη αισθητικης, κυριως λογω των χαρακτηρων που ηταν κατι emo teenagers η κοριτσακια με...μεγαλα προσοντα. Tα Yakuza με εχουν ξετρελανει, καθως τα θεωρω πιο "σοβαρα" με βαση τα δικα μου γουστα παντα και εχω φτασει στο σημειο μαλιστα να αποφευγω δογματικα να βαλω english ομιλιες.... Η γυναικα μου με κραζει καθως δεν τα μπορει καθολου!

Τερμα λοιπον τα Yakuza μεχρι να βγει το καινουριο....χρειαζομαι ενα break απο αυτο το στυλ καθως τα πηρα παραμαζωμα ολα. Καιρος για κατι καινουριο.

Επομενο game λοιπον θα ειναι το Judgment...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 985
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A plague tale. Ένα ακόμη απο τα κρυμμένα διαμάντια του gamepass.

Πολυ καλή μεσαιωνικη ιστορία για δύο αδέρφια την εποχή της πανώλης. Καλές ερμηνείες και ταιριαστεί μεσαιωνική μουσική. Χειρίζεσαι κυρίως την πρωταγωνίστρια (Amicia) που προσέχει τον μικρό της αδερφό από τους κινδύνους που αντιμετωπίζει.

Τα μοναδικά όπλα σου είναι μια σφεντόνα και ορισμένες χημικές ουσίες/αλχημείες!  Υπάρχουν και ορισμένες περιπτώσεις που συνεργάζεσαι με npc's.

Περιλαμβάνει τόσο stealth όσο και μικρές μάχες αλλά και ορισμένους γρίφους. Πολύ καλοσχεδιασμένα γραφικά αλλά προφανώς όχι τίποτα το φοβερό ή next gen.

Με μεγαλύτερο μπάτζετ θα είχαμε το τέλειο παιχνίδι. Θα ήταν καλό να υπήρχαν περισσότερες επιλογές για stealth ή εναλλακτικες διαδρομές και λιγότερη στατικότητα.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, gtsoui είπε

εχω φτασει στο σημειο μαλιστα να αποφευγω δογματικα να βαλω english ομιλιες

Έχουν τα Yakuza επιλογή για αγγλικό ντουμπλάζ;! 😮 :P

Επεξ/σία από xlinger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Το like a dragon εχει, δεν θυμαμαι για τα αλλα. 

Πλάκα έκανα, μάλλον δεν "ακούγεται" έτσι όπως το φαντάστηκα στο γραπτό λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 ώρες πριν, The_Judas είπε

A plague tale. Ένα ακόμη απο τα κρυμμένα διαμάντια του gamepass.

 

Το story telling στο συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι απιστευτο. Δεν περιμενα ποτε πως θα με ενδιεφερε τοσο πολυ η ροη της ιστοριας, οι τυποι εχουν κανει παπαδες στον τομεα αυτο νομιζω. Ακομα και οι αντιδρασεις του πιτσιρικα στα διαφορα σημεια, ειναι τρομερα μελετημενες σε επιπεδο ιστοριας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Unravel 2

Ενα πολυ ωραιο παιχνιδι. Σαν μπαμπας το ευχαριστηθηκα με το παιδι.

 

 

unravel.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, stormrain said:

Το story telling στο συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι απιστευτο. Δεν περιμενα ποτε πως θα με ενδιεφερε τοσο πολυ η ροη της ιστοριας, οι τυποι εχουν κανει παπαδες στον τομεα αυτο νομιζω. Ακομα και οι αντιδρασεις του πιτσιρικα στα διαφορα σημεια, ειναι τρομερα μελετημενες σε επιπεδο ιστοριας.

Οντως πολυ καλο παιχνιδι. Ειναι απο τα στουντιο που πιστευω πρεπει να τα αγορασει η MS. Ηδη συνεργαζονται για το flight simulator.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mass Effect 1

Ήταν η πρώτη μου επαφή με τη τριλογία μέσω της Legendary Edition που βγήκε σύντομα. Αρχικά, με ζόρισε αρκετά σαν game γιατί ήταν πολύ clunky το gameplay του, τα abilities ό,τι πιο δύσχρηστο έχω δει και η ιστορία ψιλο-meh. Γενικά, μου έδινε την αίσθηση ότι δε γέρασε καλά και προσπαθούσα να το τελειώσω παίζοντάς το από αγγαρεία. 

Μέχρι που έφτασα σε ένα σημείο λίγο μετά τη μέση του παιχνιδιού που το λάτρεψα. Γύρισε ένας διακόπτης στο pacing της ιστορίας, στη σκηνοθεσία και στο story telling και έφαγα γερό κόλλημα. 

Στις τελευταίες του στιγμές το game ήταν τόσο επικό που δικαιολόγησε όλους τους διθυράμβους που διάβαζα για το game και τον Shepard.

Μουσική έπος.

Διάρκεια καλή. Όχι μικρό αλλά ούτε και αχανές το οποίο είναι πολύ καλό αν σκεφτείς ότι είναι μέρος τριλογίας.

Δε μπορώ να πω ακόμη αν το προτείνω για τα 60€ που ζητάει η Legendary Edition που περιλαμβάνει βέβαια άλλα αν και τα άλλα 2 είναι όπως πλέον περιμένω δε τιθεται κουβέντα value for money. Ανυπομονώ να ξεκινήσω το μεσημέρι το ME2.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα το Mass Effect 2. 2-3 ωρες επαιξα και το μοναδικο σχολιο μεχρι τωρα που μπορω να κανω ειναι... τιναφτορε! Εκει που το αλλο το επαιζα με το ζορι μεχρι ενα σημειο αυτο λαχταρω να το παιξω. Μονο soulsborne παιχνιδια μου το εχουν βγαλει αυτο και αυτο λεει πολλα για το gameplay του που στο πρωτο ηταν στη καλυτερη περιπτωση στοιχειωδες...

Θα ακολουθησει "review" οταν ολοκληρωθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2021 στις 1:07 ΜΜ, Mitroglou7 είπε

Ξεκινησα το Mass Effect 2. 2-3 ωρες επαιξα και το μοναδικο σχολιο μεχρι τωρα που μπορω να κανω ειναι... τιναφτορε! Εκει που το αλλο το επαιζα με το ζορι μεχρι ενα σημειο αυτο λαχταρω να το παιξω. Μονο soulsborne παιχνιδια μου το εχουν βγαλει αυτο και αυτο λεει πολλα για το gameplay του που στο πρωτο ηταν στη καλυτερη περιπτωση στοιχειωδες...

Θα ακολουθησει "review" οταν ολοκληρωθει.

τα Mass Effect ειναι σιγουρα η καλυτερη τριλογια ολων των εποχων για μενα οπως και για πολλους αλλους και μεσα στα τρια καλυτερα παιχνιδια ever για εμενα.Δε θελει βιασυνη ,θελει να βουτηξεις καλα στο κοσμο τους γιατι καθε αποφαση που παιρνεις επηρεαζει την ιστορια ακομα και στο νουμερο δυο και στο νουμερο 3 σε πολλα επιπεδα...Οταν η Bioware ζωγραφιζε....Δε βγαινουν πλεον τετοια παιχνιδια δυστυχως

Στις 30/5/2021 στις 1:07 ΜΜ, Mitroglou7 είπε

Ξεκινησα το Mass Effect 2. 2-3 ωρες επαιξα και το μοναδικο σχολιο μεχρι τωρα που μπορω να κανω ειναι... τιναφτορε! Εκει που το αλλο το επαιζα με το ζορι μεχρι ενα σημειο αυτο λαχταρω να το παιξω. Μονο soulsborne παιχνιδια μου το εχουν βγαλει αυτο και αυτο λεει πολλα για το gameplay του που στο πρωτο ηταν στη καλυτερη περιπτωση στοιχειωδες...

Θα ακολουθησει "review" οταν ολοκληρωθει.

Ελπιζω να εκανες import τον χαρακτηρα απο το ενα στο 2 και ουτω καθεξης...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jimtriol είπε

τα Mass Effect ειναι σιγουρα η καλυτερη τριλογια ολων των εποχων για μενα οπως και για πολλους αλλους και μεσα στα τρια καλυτερα παιχνιδια ever για εμενα.Δε θελει βιασυνη ,θελει να βουτηξεις καλα στο κοσμο τους γιατι καθε αποφαση που παιρνεις επηρεαζει την ιστορια ακομα και στο νουμερο δυο και στο νουμερο 3 σε πολλα επιπεδα...Οταν η Bioware ζωγραφιζε....Δε βγαινουν πλεον τετοια παιχνιδια δυστυχως

Ελπιζω να εκανες import τον χαρακτηρα απο το ενα στο 2 και ουτω καθεξης...

Δε θελω ακομη να πω εντυπωσεις γιατι εχω δρομο ακομη αλλα ναι συμφωνω πληρως. Για το 2 που παιζω τωρα αναρωτιομουν αν μπορει να κοιταξει τα σημερινα παιχνιδια στα ματια. Πλεον αναρωτιεμαι αν τα σημερινα παιχνιδια μπορουν να το κοιταξουν στα ματια.

Ναι ναι κανονικα τον εκανα import. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το πρωτο που επαιξα ηταν το mass effect 2..πραγματικα φοβερο παιχνιδι. Δεν θα spoilεριασω αλλα η τελικη μαχη ειναι το κατι αλλο...οσο θυμαμαι βεβαια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shin Megami Tensei Lucifer's Call.Πάρα πολύ καλό.Το περίμενα δύσκολο από τα σχόλια που διάβαζα αλλά δεν είναι.Το ξεκίνησα και δεύτερη φορά για να δω και κάποιο άλλο ending.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...