Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Έπαιξα για πρώτη φορά το Journey. Απαράδεκτος που τόσα χρόνια το άφηνα, ενώ ήξερα για τη μοναδικό παιχνίδι πρόκειται. Τρομερό πραγματικά. Πανέμορφος κόσμος, πολύ ομαλή κίνηση του χαρακτήρα και μια φοβερή μουσική του Austin Wintory. Δεν γίνεται να μην αναφερθώ και στο co-op του, που ενώ είχα ακούσει ότι προσθέτει πολύ στο παιχνίδι, είχα χαμηλές προσδοκίες. Ακόμα ένα λάθος μου, αφού η προσθήκη και ενός επιπλέον παίκτη στον κόσμο σε κάνει να δένεσαι μαζί του, χωρίς καν να χρειάζεται να ανταλλάξεις κουβέντα και απογειώνει συνολικά την εμπειρία. 

Απο την ιδια ομαδα, υπαρχει το: "Sky: Children of the light", παιχνιδι στο ιδιο μηκος κυματος. 

Δεν ξερω αν υπαρχει σε ps, εγω το κατεβασα δωρεαν στο Switch και λιγο που το εψαξα, νομιζω ειναι δωρεαν και σε android/iphone.

Δεν ειμαι απο τους φανατικους αυτων των παιχνιδιων, ομως μου αρεσαν και τα δυο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 989
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stevenfins είπε

Έπαιξα για πρώτη φορά το Journey. Απαράδεκτος που τόσα χρόνια το άφηνα, ενώ ήξερα για τη μοναδικό παιχνίδι πρόκειται. Τρομερό πραγματικά. Πανέμορφος κόσμος, πολύ ομαλή κίνηση του χαρακτήρα και μια φοβερή μουσική του Austin Wintory. Δεν γίνεται να μην αναφερθώ και στο co-op του, που ενώ είχα ακούσει ότι προσθέτει πολύ στο παιχνίδι, είχα χαμηλές προσδοκίες. Ακόμα ένα λάθος μου, αφού η προσθήκη και ενός επιπλέον παίκτη στον κόσμο σε κάνει να δένεσαι μαζί του, χωρίς καν να χρειάζεται να ανταλλάξεις κουβέντα και απογειώνει συνολικά την εμπειρία. 

Πώς είπατε;

giphy.gif

Είναι πράγματι μοναδικό παιχνίδι και co-op. Πόσο φανταστικό να πατάς ρυθμικά το O και να λαμβάνεις την ίδια απάντηση και να καταφέρνεις με κάποιον ανεξήγητο τρόπο να βγάζεις και μια άκρη;

Δοκίμασε και τα άλλα δύο παιχνίδια της Thatgamecompany, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Το Flower είναι εξίσου μοναδική εμπειρία και το flOw, αν και σαφώς πιο αδύναμο από τα άλλα δύο, έχει κι αυτό ενδιαφέρον.

@Brazhlias, καλά ε, τώρα πήρα χαμπάρι ότι έβγαλαν κι άλλο. Τους είχα χάσει. Κρίμα που είναι μόνο στο Switch και Android/iOS,. Μακάρι να το κάνουν port σε κάποια από τις άλλες δύο κονσόλες για να τιμηθεί δεόντως.

Επεξ/σία από kosmsamo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, kosmsamo είπε

Πόσο φανταστικό να πατάς ρυθμικά το O και να λαμβάνεις την ίδια απάντηση και να καταφέρνεις με κάποιον ανεξήγητο τρόπο να βγάζεις και μια άκρη;

Ετσι ακριβώς όπως το λες. Τρομερό συναίσθημα.

 

56 λεπτά πριν, kosmsamo είπε

Δοκίμασε και τα άλλα δύο παιχνίδια της Thatgamecompany, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Το Flower είναι εξίσου μοναδική εμπειρία και το flOw, αν και σαφώς πιο αδύναμο από τα άλλα δύο, έχει κι αυτό ενδιαφέρον.

Είναι και αυτά στο πρόγραμμα η αλήθεια είναι εδώ και καιρό (αν θυμάμαι έχουν κυκλοφορήσει και τα τρία μαζί σε πακέτο). Βέβαια τώρα με τρώει λίγο το χέρι και για το  Abzu (shame επίσης). Τουλάχιστον είχα παίξει σε κάποια φάση το Rime (να γλιτώσω τον πλήρη διασυρμό) 😛

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος με το Horizon Zero Dawn. ΜΟΛΙΣ 100 ωρίτσες με την Αλόυ και η 1η μου πλατινα ever.

ΤΙ ΝΑ ΠΩ για αυτό το έπος. 

Η φάση είναι η εξής:Έχω ξεκινήσει αμέσως το TLOU2 που ναι μεν ειναι ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ για τα δικά μου γούστα. Με κάθε σεβασμό είμαι στο Seattle 2η μέρα...Είναι πολύ ωραίο αλλά για εμένα τα συναισθήματα του πρώτου δε μου τα βγάζει. Δε το μειώνει απλά δεν είναι το masterpiece εως ΤΩΡΑ που ήταν το πρώτο αλλά το κυριότερο: ΜΕΤΑ ΤΟ Horizon απλά...ΔΕΝ. 

Απίστευτο story αλλά το ακόμα κυριότερο ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ. Σχεδόν(οκ σχεδόν είπα)ΠΟΤΕ δεν έκανα fast travelling(ίσως γι'αυτό ήμουν 60 lvl αρκετά νωρίς). Εχω αφήσει το παιχνίδι μέσα γιατί πολύ πιθανό να ξανασχοληθώ με τις 5-6 αποστολές που έχω αφήσει. Πραγματικά συναρπαστικό παιχνίδι, εξαιρετικό BALANCED(ούτε πολύ δύσκολο ούτε όμως και άνετο). Εχει πολύ ωραία training και σχετικά βατό χειρισμό.

Τι να πώ. Έμεινα άναυδος. Απίστευτο ταξίδι. Σε αφήνει με απορίες σίγουρα-που μάλλον θα δοθούν στο 2ο μέρος.

ΥΓ:λογικά δε θα τελειώσω το TLOU2 μιας και μέχρι τις 3/1 το έχω(psnow κάτοχος),αλλά δείχνει παιχνίδι που ίσως είναι το πρώτο που αγοράσω/νοικιάσω/δανειστώ. Συμπαθέστατο(απλά το πρώτο ήταν λίγο πιο creepy νομίζω και δενόσουν πιο εύκολα με τους χαρακτήρες). Μελαγχολικό το 2ο έως τώρα σα να βλέπω ένα παλιό συμμαθητή/φίλο που έχω να δω από το Λύκειο. Ρωτώ τι έκανε έχω ένα ενδιαφέρον να δω πως εξελίχθηκε αλλά η παρέα που κάναμε τότε 'τη πρώτη νιότη' δε συγκρίνεται φάση.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Τέλος με τον Horizon Forbidden West. ΜΟΛΙΣ 100 ωρίτσες με την Αλόυ και η 1η μου πλατινα ever.

ΤΙ ΝΑ ΠΩ για αυτό το έπος. 

Η φάση είναι η εξής:Έχω ξεκινήσει αμέσως το TLOU2 που ναι μεν ειναι ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ για τα δικά μου γούστα. Με κάθε σεβασμό είμαι στο Seattle 2η μέρα...Είναι πολύ ωραίο αλλά για εμένα τα συναισθήματα του πρώτου δε μου τα βγάζει. Δε το μειώνει απλά δεν είναι το masterpiece εως ΤΩΡΑ που ήταν το πρώτο αλλά το κυριότερο: ΜΕΤΑ ΤΟ Horizon απλά...ΔΕΝ. 

Απίστευτο story αλλά το ακόμα κυριότερο ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ. Σχεδόν(οκ σχεδόν είπα)ΠΟΤΕ δεν έκανα fast travelling(ίσως γι'αυτό ήμουν 60 lvl αρκετά νωρίς). Εχω αφήσει το παιχνίδι μέσα γιατί πολύ πιθανό να ξανασχοληθώ με τις 5-6 αποστολές που έχω αφήσει. Πραγματικά συναρπαστικό παιχνίδι, εξαιρετικό BALANCED(ούτε πολύ δύσκολο ούτε όμως και άνετο). Εχει πολύ ωραία training και σχετικά βατό χειρισμό.

Τι να πώ. Έμεινα άναυδος. Απίστευτο ταξίδι. Σε αφήνει με απορίες σίγουρα-που μάλλον θα δοθούν στο 2ο μέρος.

ΥΓ:λογικά δε θα τελειώσω το TLOU2 μιας και μέχρι τις 3/1 το έχω(psnow κάτοχος),αλλά δείχνει παιχνίδι που ίσως είναι το πρώτο που αγοράσω/νοικιάσω/δανειστώ. Συμπαθέστατο(απλά το πρώτο ήταν λίγο πιο creepy νομίζω και δενόσουν πιο εύκολα με τους χαρακτήρες). Μελαγχολικό το 2ο έως τώρα σα να βλέπω ένα παλιό συμμαθητή/φίλο που έχω να δω από το Λύκειο. Ρωτώ τι έκανε έχω ένα ενδιαφέρον να δω πως εξελίχθηκε αλλά η παρέα που κάναμε τότε 'τη πρώτη νιότη' δε συγκρίνεται φάση.

https://www.playstation.com/en-gr/games/horizon-forbidden-west/

???

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

31 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Τέλος με τον Horizon Forbidden West. ΜΟΛΙΣ 100 ωρίτσες με την Αλόυ και η 1η μου πλατινα ever.
Σε αφήνει με απορίες σίγουρα-που μάλλον θα δοθούν στο 2ο μέρος.
 

Προφανώς εννοείς το Horizon Zero Dawn φαντάζομαι

Επεξ/σία από thagkol
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thagkol είπε

 

Προφανώς εννοείς το Horizon Zero Dawn φαντάζομαι

Προφανώς το φαντάστηκα απλά ειπα να του το αναφέρω.

εκτος και αν ηταν game tester, αλλα τοτε δεν θα έγραφε εδω

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδιά δίκιο έχετε και οι 2. Είχα στο μυαλό ότι ίσως αγοράσω το επόμενο day 1(δε το έγραψα στο από πάνω ποστ)και πήγα κατευθείαν στο FW :P. Zero down ΠΡΟΦΑΝΩΣ εννοώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thagkol είπε

Κορυφαιότατο όντως το HZD, απίστευτο που η Sony το είχε δώσει δωρεάν. Το είχα ευχαριστηθεί κι εγώ όσο λίγα. 

μετά απο ενα σημείο και μετά με κουρασε και το τερμάτισα για να το τερματίσω, εκανα τα ίδια και τα ίδια ενω ειχε πολλά πράγματα να διαβάσεις που απλά κούραζαν χωρίς να προσθέτει ατμοσφαιρα, χαρακτηρολογία ή κάποιο συναισθηματικο/φιλοσοφικό επίπεδο. Κλινικές άχρηστες πληροφορίες. Και το voice acting δεν ηταν καλό, και ένιωθες οτι ειναι φτιαγμένο σε Studio, δεν υπήρχε ambient noise απο πίσω που δίνει αίσθηση ρεαλισμού στο sound design. Δυστυχώς έτσι ειναι και το Until Dawn που παίζω αυτη την περίοδο. To HZD κατα την γνώμη μου, γινεται πολύ καλυτερο στο FROZEN WORLD κυρίως λογο ατμόσφαιρας και τοπίου. Νιωθεις όντως οτι εισαι εκεί και ανεβαίνεις τις ατέρμονες χιονισμένς πλαγιές, εκει την έπιασαν την αίσθηση της ατμόσφαιρας.

Τα ακριβως αντιθετο με το TLOUS2 που εχει εξαιρετικό και ρεαλιστικό sound design, χτίζει ατμόσφαιρα και δημιουργεί antiheroes, ευθραστους, τρωτούς ανθρώπινους χαρακτήρες, με πολλά ελλατώματα και προσπαθεί απεγνωσμένα να ανιχνεύσει, ψήγματα ανθρωπιάς και συμπόνοιας, σε ενα πλήρως αποξενωμένο και αλλοτριωμένο κόσμο.

Ο τελευταίος απο εμάς, αναφέρεται σε εμάς τους ανθρώπους και κατεπέκταση σε αυτό που υποτίθεται μας διαχωρίζει από τα ζώα. Η πραγματική εικόνα του πλανήτη μας, οπως εμείς την έχουμε διαμορφώσει, μέσα απο ενα παιχνίδι οπου ο πραγματικός ιος δεν ειναι τίποτα άλλο παρα εμείς οι ίδιοι. Επιτέλους τα games ωριμάζουν όχι μονο τεχνικά αλλα και θεματικά και καταπιάνονται με φιλοσοφικά θέματα, Αριστούργημα και αυτό και το RDR2/GTA V που ουσιαστικά το ένα ειναι η συνέχεια του άλλου αφού καταπιάνονται με το χτίσιμο/δόμηση της αμερικάνικης ηπείρου και μετέπειτα του σύγχρονου αμερικάνικου ονείρου.

Ενος φίλου μου ο πατέρας (καθηγητης πανεπιστημίου) δίδασκε σε μάθημα κοινωνιολογίας πριν χρόνια το GTA V, φαντάζομαι δεν θα ειναι ο μονος, παγκωσμίως και πλεον θα έχει και τα TLOUS και RDR2 αν τύχει και τα μάθει.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ik0nstant1nos είπε

Δύσκολη πλατίνα?

Καθόλου, πολύ εύκολη.

Το 100% είναι λίγο εκνευριστικό (λόγω ultra hard), αλλά με τα σωστά εργαλεία, αρκετό stealth ώστε να προσπεράσεις οποιοδήποτε encounter που δεν αποτελεί μέρος ενός main quest, δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι είπε το παλικάρι από πάνω. Δεν ασχολούμαι καθόλου με trophies(ούτε του Αστρο δεν έχω😅). Από ένα σημείο και μετά που μπορείς να χρησιμοποιείς το fast traveling βγαίνει σε 6 ημέρες όλο το παιχνίδι ξέρω γω (ανάλογα πόσο παίζεις κτλ).

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...