Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος το main game του Ghost Of Tsushima, τι παιχνιδαρα είναι αυτή; εξαιρετικό σε όλα, τώρα μένουν τα side activities, πολυ δυνατό ανυπομονώ για sequel, και κάποια στιγμή να πάρω το expansion! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και από μένα στην παρέα.

Aboslute Drift: Zen Edition ( οκ για χαλάρωμα το είχα) και προσεχώς το Control που το είχα στο περίμενε λόγω υποχρεώσεων.

Καλό λιώσιμο σε όλους και σε όλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Breath of fire.Και τελειώνω και με το δεύτερο της σειράς.Ωραίο κλασσικό jrpg με απλή ιστορία για κάποιον που ασχολείται με το εν λόγω είδος αξίζει να τα παίξει.Δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλα σε διάρκεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off-topic, αλλά

Spoiler

Σαν να χάθηκα, από ό,τι βλέπω για ~ ένα μήνα και δύο σελιδούλες ! 😄 Μάλλον φταίει η OLED που, λόγω αυτής, έχω μειώσει τις gaming ώρες κατά πάαααρα πολύ (2 - 3 ώρες/ήμερα). My backlog dislikes this! Χώρια κάτι σειρές που με απασχόλησαν στο ίδιο διάστημα.

Anyway, αυτό που με βασάνιζε τελευταία ήταν το Watch Dogs: Legion. Να σημειώσω ότι μου άρεσαν αρκετά και το ένα και (ειδικά) το 2.

Ας ξεκινήσω με τα θετικά. Είναι αρκετά όμορφο, μπορώ να πω. Έπαιξα σε PS5 στο Best Quality mode. Φαίνεται, βέβαια, πώς είναι cross-gen. Είδα αρκετά pop in, καπνούς από χακαρισμένα αμάξια σε μακρινή απόσταση να παίζουν κάτω από 30 fps κλπ. Αλλά είναι μια ωραία αναπαράσταση του Λονδίνου.

Ως προς το gameplay, του δίνω έναν πόντο ότι προσπάθησε να αλλάξει την φόρμουλα. Το Nemesis-like σύστημα playable χαρακτήρων το βρήκα μια καλή ιδέα που μπορεί να εξελιχθεί. Η συμπεριφορά μας επηρεάζει το ποιους μπορούμε να στρατολογήσουμε, όπως και το permadeath. Υπάρχουν πολλαπλές επιλογές προσέγγισης στις αποστολές, με αρκετά gadgets που, από ένα σημείο και μετά, παρα-βοηθάνε. Προσπαθεί, δηλαδή, να είναι ένα Immersive Sim ανοιχτού κόσμου, αλλά μέχρι εκεί. Δεν κάνει και πολλά παραπάνω από το 2 σε αυτόν τον τομέα. Παρ' όλα αυτά, έχει πλάκα. Δύσκολα θα βαρεθεί κάποιος που δεν προσεγγίζει τα πράγματα με έναν τρόπο μόνο ή δεν χρησιμοποιεί τον ίδιο χαρακτήρα για όλες τις αποστολές.

Κι ας περάσω στα μελανά σημεία. Αρχίζοντας από την ιστορία, που, για μένα, ήταν ο κυριότερος λόγος για να το ξεκινήσω. Προσωπικά, δεν με εντυπωσίασε και την βρήκα κάτω του μετρίου, ειδικά σε σχέση με τα προηγούμενα δύο παιχνίδια της σειράς. Λίγο πιο σοβαρή σε ύφος αυτήν την φορά, με μερικές χιουμοριστικές πινελιές. Μπορεί αυτό το στοιχείο με το recruitment των NPCs να προσδίδει μια μικρή ποικιλία στο παιχνίδι, αλλά χτυπάει πολύ άσχημα η έλλειψη ενός πρωταγωνιστή. Οπότε, αναγκαστικά, το βάρος πέφτει στο supporting cast. Και, δυστυχώς, δεν το σηκώνει. Με εξαίρεση ενός εκ των "villains" και του Bagley. Οι υπόλοιποι είναι εντελώς αδιάφοροι. Αν και στην αρχή είχα αρκετό ενδιαφέρον για το προς τα που το πάει, εν τέλει το έχασα από ένα σημείο και μετά. Και το μεγάλο plot twist που έχει προς το τέλος προβλέπεται σχετικά εύκολα από την πρώτη ώρα. Τα side missions επίσης αδιάφορα, στην πλειοψηφία τους. Προσπαθώ να βρω κάποιο που να μου έμεινε και το μόνο που μου έρχεται αμέσως είναι αυτό μετά το τέλος του παιχνιδιού, αυτό με τον Stormzy, το Assassin's Creed crossover DLC και κάνα δύο από τα Borough Uprisings (που για να τα ξεκλειδώσεις θέλει χαμαλοδουλίτσα).

Ο ανοιχτός κόσμος του είναι ακριβώς ό,τι θα περίμενε κανείς από την Ubisoft. Πάαααρα πολλά collectables για background story, που δεν βρήκα ιδιαίτερο λόγο να τα μαζεύω σωρηδόν. Collectables επίσης για την αναβάθμιση των χαρακτήρων και των gadgets. 👎 Και το κακό είναι ότι πρέπει να μαζευτούν τα περισσότερα για να ξεκλειδώσεις τα πάντα. Λίγες δραστηριότητες για ενασχόληση. Θα βάψετε μερικούς τοίχους, θα κάνετε λίγα "ποδαράκια" με την μπάλα, θα παίξετε 2 - 3 γύρους με βελάκια (στην πιο απλή version τους, ειδικά αν έχετε παίξει βελάκια στα Yakuza) και θα κατεβάσετε κάμποσες μπυρίτσες. Κι αυτό ήταν όλο. Η επανάληψη της επανάληψης. Κάτι που συναντιέται και στην πλειοψηφία των αποστολών.

Αδιάφορο soundtrack. Ανούσια επιβράβευση για ξόδεμα σε ρούχα και skins όπλων κι οχημάτων (ασχολήθηκα μόνο για να πάρω κάποια τρόπαια). Μέτρια οδήγηση (ακόμα η ίδια αίσθηση "χάρτινων" οχημάτων όπως στα προηγούμενα) και ΟΚ shooting.

Για το multiplayer κομμάτι δεν έχω καμία άποψη, δεν μπήκα καν στον κόπο να δοκιμάσω μετά από ~ 50 ώρες στο single-player. Ίσως υπάρχει κάποια αξία, αν και διαβάζω έχει αρκετά θεματάκια.

Εν κατακλείδι, το WD: Legion είναι ένα παιχνίδι που προσπάθησε σοβαρά μεν, αλλά δεν ξεφεύγει από το καλούπι των παιχνιδιών της Ubisoft δε. Το πιο αδύναμο της σειράς με διαφορά, κατ' εμέ. Ακόμα και στην τιμή που παίζει δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει να επενδύσει κάποιος τον χρόνο του. Ειδικά αν δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην ιστορία, σαν εμένα.

υγ. Αν του δώσετε την  ευκαιρία,  κοιτάξτε για την Gold Edition (εννοείται σε μεγάλη έκπτωση) ή το Season Pass. Το Bloodlines expansion είναι αρκετά αξιόλογο, με σαφώς πιο ενδιαφέρουσα ιστορία και κανονικούς χαρακτήρες για να "δεθεί" κάποιος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετα την απόλαυση που ηταν το Halo Infinite, με επιασε κατι να ξαναπαιξω ολη τη σειρα. εφτασα ηδη στη μεση του 2 και συνεχίζω, λογικα μεσα στις γιορτες σιγουρα θα βγουν και τα 2-3-ODST

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Halo Infinite, τέλος.

Δεν ξέρω τι να πω.

Να πω απλά, ότι δάκρυσα μόλις πέσανε οι τίτλοι τέλους. Από πιτσιρικάς με το Combat Evolved, μέχρι σήμερα παραμένω φανατικός της σειράς.

Δεν ξέρω πόσα χρονια περίμενα να παίξω ένα κανονικό Halo παιχνίδι, πόσα χρόνια είχα να νιώσω αυτήν την ευχαρίστηση με παιχνίδι της συγκεκριμένης σειράς μετά από τις τελευταίες κυκλοφορίες του μέτριου (στην καλύτερη) halo 4 και του Halo 5 που ας μην το συζητήσουμε.

Το παιχνίδι τα έχει όλα. Επιστροφή στο κλασσικό Gameplay της σειράς, με μερικά νέα στοιχεία όπως το Hook που απλά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το implementation που έκαναν. Μουσικάρες, τα Bosses και Mini bosses που προσφέρουν μια νέα φρεσκάρα στην σειρά, η σκηνοθεσία. Όλα απλά απίστευτα.

Δεν θα πω κάτι άλλο. Όσοι δεν το έχουν παίξει, να τρέξουν. Ειδικά οι φαν της σειράς. 10/10 και GOTY για εμένα.

Ένα τεράστιο Respect στην 343. Μιλάμε για τεράστιο comeback και έδειξε ότι ΝΑΙ, μπορεί να πάρει πάνω της ένα από τα μεγαλύτερα Franchises στην ιστορία του Console Gaming.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειχε και αλλο χρονο διαθεσιμο η 343 θα ειχε κανει παπαδες.Συμφωνω το παιχνιδι ειναι φοβερο το εχω ξεκινησει και κολλησα που δεν ειμαι φαν της σειρας.Για μενα το καλυτερο halo ειναι.

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Breath of Fire II και Shin Megami Tensei Digital Devil Saga(τα έπαιζα εναλλάξ).Το Breath of Fire II μου άρεσε περισσότερο από το πρώτο.Ειδικά η ιστορία του είχε περισσότερα πράγματα.Και προς το τέλος ειδικά είχε πολύ ενδιαφέρον.Τώρα για το Digital Devil Saga δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός.Εξαιρετικό.Ιστορία,χαρακτήρες, μουσική, αισθητική όλα τέλεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kena Bridge of Spirits PS5

Ωραία εμπειρία για indie game, δυσκολο αρκετά ακόμα και στην μέτρια δυσκολία, όμορφος κόσμος και ωραία ιστορία, πολυ φρέσκο παιχνίδι. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα και το Shin Megami Tensei Digital Devil Saga 2.Από τα καλύτερα jrpgs που έχω παίξει.Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, εξαιρετικοί χαρακτήρες, soundtrack, αισθητική.Ελπίζω να το κάνουν remaster όπως το Lucifer's Call.Όποιος ενδιαφέρεται να το παίξει να ξέρει ότι πρέπει να παίξει το πρώτο γιατί η ιστορία είναι ενιαία.Το πρώτο παιχνίδι είναι η μισή ιστορία.Δεν είναι sequel της λογικής Shin Megami Tensei I και II ή IV με Apocalypse.Είναι ένα παιχνίδι χωρισμένο σε δύο μέρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσαμε το One Way Out. Αν και σαν ιστορία ήταν πολύ καλή, στις τελευταίες πίστες χαλάει ότι καλό έχει φτιάξει και μετατρέπεται σε ένα χάλια κλώνο του Uncharted ενώ και το τέλος δεν είναι και από τα καλύτερα. To It takes two  σαφώς καλύτερο.

Προτιμούσα το Brothers a Tale of Two Sons από όλα τα παραπάνω

Επεξ/σία από petran79
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο κατι παραπανω απο 300 ωρες τερματιστηκε το AC: Valhalla στο series x μαζι με τα expansions του και το 100% του χαρτη.

Το πηγαμε εναλλαξ με τη συζυγο λογω μεγαλης διαρκειας.

Αν και εχει λαβει αρκετη αρνητικη κριτικη, για μενα το παιχνιδι ειναι οτι καλυτερο εχω παιξει σε open world. Μονο και μονο τα γραφικα και γενικα η λεπτομερεια του κοσμου και τα τοπια για μενα ειναι το κατι αλλο. Θα μπορουσα καθε 5 λεπτα να εβγαζα και μια φωτογραφια του παιχνιδιου. Μου αρεσε το story επισης, αλλα και το συστημα των quests (αν μπορεις να τα πεις ετσι) του παιχνιδιου που ξεφευγουν των συνηθισμενων.

Αρνητικο του παιχνιδιου ηταν η πολυ μεγαλη ευκολια του. Το επαιξα στο normal difficulty και πραγματικα ακομα και τα raids στα μοναστηρια η οπουδηποτε αλλου, τα σολαρες για πλακα. Για καποιους ειναι και η διαρκεια του, αλλα εγω ειμαι μονογαμικος gamer! Ας εχουν βγει 100 παιχνιδαρες εντωμεταξυ, εγω παιζω αυτο που εχω ξεκινησει μεχρι τελικης πτωσης!

Τωρα εχει μια μικρη παυση απο το gaming, με επικεντρο το διαβασμα του backlog που εχω στα βιβλια του warhammer και μετα ο κυκλος ξεκιναει απο την αρχη με ps5 και κατα πασα πιθανοτητα σε κατι λιγο πιο "αναλαφρο" η μικρο σε διαρκεια. Η Kena: Bridge of spirits η  ff remake intergrade.

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, gtsoui είπε

Μετα απο κατι παραπανω απο 300 ωρες τερματιστηκε το AC: Valhalla στο series x μαζι με τα expansions του και το 100% του χαρτη.

Από 21 Νοεμβρίου που είχες τερματίσει το τελευταίο, έβγαλες 300 ώρες σε 45 μέρες. Αν πω ότι ζηλεύω θα είναι λίγο! Εγώ για 300 ώρες θέλω ένα πεντάμηνο μίνιμουμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, thagkol είπε

Από 21 Νοεμβρίου που είχες τερματίσει το τελευταίο, έβγαλες 300 ώρες σε 45 μέρες. Αν πω ότι ζηλεύω θα είναι λίγο! Εγώ για 300 ώρες θέλω ένα πεντάμηνο μίνιμουμ!

Λογω αδειων, υπηρχαν μερες που παιζαμε σχεδον ολη μερα...ξυπνημα το πρωι να φτιαξω καφεδες, εγω τα raid και γενικα τις μεγαλες μαχες και η συζυγος το exploration. Ποτε ξανα δεν την εχω ξαναδει τοσο πορωμενη με καποιο παιχνιδι, αφου ακεφτεται να το ξεκινησει απο την αρχη μονη της..χαρα στο κουραγιο της, εγω εχω κλαταρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματισα το Far cry 6 και το θεωρω το δευτερο συνεχομενο παιχνιδι απο την Ubi (Valhalla ) που με απογοητευει. Ωραιο fun to play, αλλα το story ηταν απογοητευση, λες και το εγραψε παιδι δημοτικου, και η  εξελιξη του χαρακτηρα καπως μπερδεμενη. Προτιμω την παλια μεθοδο ,σκοτωσε δυο αγελαδες να εχεις περισσοτερα ammo. Tωρα ανοιγαμε κατι σεντουκια που ηταν random με ανουσια upgrades. 

 

Τα far cry 3 και 5 τα θεωρω καλυτερα. Νομιζω καιρος να κανω break απο την ubi γιατι εχει μεινει απο ιδεες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...