Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελειωσα το outer worlds μετά από 15 ώρες παιχνιδιού. Είναι απο τα αρκετά καλά rpg νομίζω, ότι επιλογή κανεις έχει impact με τον ένα η τον άλλον τρόπο στον κόσμο και στο πως θα εξελιχθεί το παιχνίδι. Είναι hub based όχι open world, που προσωπικά δε με χαλάει γιατί μπορείς να κανεις τις περιοχές να έχουν μεγάλη διαφορα μεταξύ τους. Το combat είναι το μονο που δε μου άρεσε και τόσο μου φάνηκε αρκετά απλό και μονότονο. Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ ήταν το story όμως, μου φάνηκε πολύ έξυπνο σαν concept και έχω μεγάλη περιέργεια τι θα κάνουν με το 2. Αν το παίξετε, φροντίστε να κάνετε όλα τα mission των companion σας, είναι προαιρετικά αλλα για μένα θα έπρεπε να είναι απαραίτητα, προσωπικά έκανα μονο των 2 companion γιατί το backlog μου είναι 50 παιχνίδια και ήθελα να πάω στο επόμενο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 993
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Akis0123 είπε

το backlog μου είναι 50 παιχνίδια και ήθελα να πάω στο επόμενο.

Story of my (gaming, εν προκειμένω) life! Έχουμε πάνω-κάτω και το ίδιο μέγεθος σε backlog. Βέβαια κάτι Kingdom Hearts που είναι συλλογές 9 παιχνιδιών, κάτι παιχνίδια PS+/XBL Gold που τα προσπέρασα στην πρόχειρη ματιά μου και κάποια που έχω στο PC πρέπει να το μεγαλώνουν κι άλλο. 😀

Επεξ/σία από kosmsamo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shin Megami Tensei Devil Summoner Raidou Kuzunoha vs The Soulless Army.Πάρα πολύ ωραίο και αυτό.Ιστορία με ενδιαφέρον που θες να δεις τι θα γίνει μετά,real time σύστημα μάχης, διακριτική μουσική που δεν κουράζει και τα dungeons είναι αρκετά σύντομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ghost of tsushima (ps4)) απίστευτο παιχνίδι! Δεν ασχολούμαι γενικά με πλατινες! Το παιχνιδάκι έκατσα να το κάνω γιατί όσο παίζεις δεν το βαριέσαι, θέλεις και άλλο, δεν σε κουράζει! Γραφικά, ατμόσφαιρα, μάχες κ. α., πραγματικό διαμαντάκι!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερματιστηκε μετα απο 5 ωρες περιπου το πολυ καλο pixel art horror παιχνιδακι viviette στο switch. 

Πολυ ομορφα pixel γραφικα, ωραια ατμοσφαιρα, αρκετοι γριφοι. 

Μου αρεσε τοσο πολυ που ψαχνω παρομοιου στυλ παιχνιδια οπως πχ το Lamentum που βρηκα.

Αρνητικο του παιχνιδιου ισως, η μικρη του διαρκεια. 

Σειρα παιρνει το ηδη εγκατεστημενο kena bridge of spirits και μαλλον παμε μετα για elden ring στο series

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες τελείωσα το It takes two. Ότι πιο διασκεδαστικό έχω παίξει τελευταία. Είναι το παιχνίδι που με έκανε να ξαναθυμηθώ για πιο λόγο παίζουμε videogames. Πάρτε το φίλο-φίλη και απλά παίξτε το.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος στο TLOU2.

Πάμε στα πολύ θετικά και μετά θα αναφέρω τι δεν άρεσε σε εμένα,

Λεπτομέρεια. Γνωστή η εταιρεία. Ότι και να πούμε είναι απίστευτο. Πραγματικά η κίνηση των χαρακτήρων είναι αλλού. Σε νερό σε γρασίδι σε οτιδήποτε. Πολύ ωραία γραφικά πολύ ωραία λεπτομέρεια όπως προείπα.
Ήχος. Σε άλλα λβλ. Αισθάνεσαι ότι είσαι μέσα στο παιχνίδι. Το που πατάς, το τι ακούγεται από δίπλα σου, τους ήχους όταν μιλάνε, το νερό. Όλα. Τρομερό.
Char dev+options. Πολλά όπλα τεράστιο development, φοβερές επιλογές. Μπορείς να κάνεις το παιχνίδι όσο δύσκολο εύκολο επιθυμείς. 
Εχθροί. Πολύ ωραίοι οι εχθροί κυρίως τα νέα είδη των ζόμπι και το απίστευτο boss.

Και τώρα αυτά που σε μένα δε μου άρεσαν και τοποθετούν το παιχνίδι κάτω από το πρώτο αριστούργημα: διάρκεια και...ότι έγινε στο μέσο του παιχνιδιού. Στο πρώτο το σενάριο και η δυστοπία ήταν ξεκάθαρη. Στο 2ο μοιάζει να είμαστε σε κάτι παράλληλο. Κάτι που μέσα σε όλα τα άλλα προβλήματα ε...υπάρχουν και ζομπι τι να καμς. Μου άρεσε πάρα πολύ όοοοολλλες οι επιλογές των χαρακτήρων(από θέμα προσωπικοτήτων) και αισθάνθηκα...πολλά όπως ξεκίνησε στη μανσιόν το παιχνίδι. Αλλά από εκεί και κάτω απλά άλλαξε το κλου του παιχνιδιού και αισθάνθηκα να χάθηκε το βασικό μοτίβο. Mε κούρασε πάαααρα πολύ το...μέσο του παιχνιδιού, μετά το Σιατλ της 3ης μερας. Δεν θα το έκανα ποτέ και προσωπικά από εκεί και πέρα έχασα την αίσθηση του να 'ενωθώ' με τον χαρακτήρα όπως αισθανόμουν μέχρι τότε. Βασικά είχα παρατήσει το παιχνίδι εκεί και σχεδόν ποτέ δε μπόρεσα να ξανα'ενωθώ' με αυτό.

Το παιχνίδι είναι ΜΑΚΡΑΝ το καλύτερο του ps4(pro) από αυτά που έχω παίξει(δεν έχω ασχοληθεί με Ασάασιν, φαντασματάκι Τσουσίμα και Uncharted)(άσχετα ότι εμένα το Horizonμου άρεσε περισσότερο σε κάθε καμπή γιατί απλά είναι δικό μου στυλ. Λόγω και των υπερτονισμένων χρωμάτων μου άρεσε πάρα πολύ και προφανώς ας έχανε σε λεπτομέρια). Αλλά αυτό δε το κάνει ανώτερο του πρώτου μέρους, ειδικά για εμένα που με ενόχλησε το μισό παιχνίδι και το μέγεθος-ώρες που μου πήρε(πράγμα περίεργο μιας και χρύπησα 100+ στο HZD αλλά απλά δε με έπιανε και το στομάχι μου εκεί κάθε τρεις και λίγο να κλέινω το μηχάνημα...άκα μου έφταιξε το στυλ είδος).

edit:ΑΝ ΠΑΝΤΩΣ κάποιος δεν έχει θέμα(gameplayικα) στο μέσο του παιχνιδιού και το μέγεθός του, του αρέσει το είδος και δώσει ένα κρέντιτ στην δημιουργηκότητα σεναρίου τότε πραγματικά απορώ ποιο παιχνίδι μπορεί να το ξεπεράσει. Γιατί μιλάμε τελείως για υποκειμενικά σημεία αυτά που αν τα ξεπεράσεις...δε ξέρω αν υπάρχει παιχνίδι που να μπορεί να το πιάσει το ps4.

Onwards now for the GOW <3.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, shadowfax-1- είπε

 σεναρίου τότε πραγματικά απορώ ποιο παιχνίδι μπορεί να το ξεπεράσει. Γιατί μιλάμε τελείως για υποκειμενικά σημεία αυτά που αν τα ξεπεράσεις...δε ξέρω αν υπάρχει παιχνίδι που να μπορεί να το πιάσει το ps4.

Onwards now for the GOW <3.

Στο game mechanics όχι, αλλά σε όλα τα άλλα το RDR2. Σενάριο, αφήγηση, λεπτομέρεια, voice cast, τοπία, ατμόσφαιρα.. τα 2 (TLOUS1/2, RDR2) δεν θα πω καλύτερα, για τον καθένα είναι διαφορετικά, πιο ώριμα και κινηματογραφικά παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής (λίγο πιο κάτω και το τουσιμα), με ισορροπία στο gameplay και narration, γιατί μετά έχουμε και τα αμιγώς κινηματογραφικά story driven games όπως το Detroit, life is strange, walking Dead κτλ

Επεξ/σία από prefuse
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Returnal τέλος, ΚΑΙ το secret ending.Απλα εθιστικό όσο δεν μπορούσα καν να φανταστώ. Πήγαινα στη δουλειά και ανυπομονούσα να τα γυρίσω να δω τι θα συναντήσω στο επόμενο δωμάτιο. Επίσης σε κάποια σημεία θέλει αντιμετώπιση τύπου dark souls και Bloodborne : τρέχουμε! Γενικά, είναι μια εμπειρία παιχνιδιού, μακάρι να έχουμε κι άλλα τέτοια games στο μέλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

Στο game mechanics όχι, αλλά σε όλα τα άλλα το RDR2. Σενάριο, αφήγηση, λεπτομέρεια, voice cast, τοπία, ατμόσφαιρα.. τα 2 (TLOUS1/2, RDR2) δεν θα πω καλύτερα, για τον καθένα είναι διαφορετικά, πιο ώριμα και κινηματογραφικά παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής (λίγο πιο κάτω και το τουσιμα), με ισορροπία στο gameplay και narration, γιατί μετά έχουμε και τα αμιγώς κινηματογραφικά story driven games όπως το Detroit, life is strange, walking Dead κτλ

ΤΥ για τη σημειωση και για τα proposals. 

Δεν έχω παίξει κανένα από τα 2. Το RDR2 περιμενα καιρό να το παίξω αλλά έπεσε λίγο πιο πριν στο PSnow με το horizon και δε το ξεκίνησα. Ε μετά μπήκε το TLOU2 και το έχασα. Μακάρι να μπουνε και τα 2 σε psnow/+ να εχω την ευκαιρία να τα δω. Είναι στα σχέδια μ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το Lost Planet 3 για Χ360 στο S/X, για εμένα είναι ένα διαμαντάκι, και δεν μπορώ να καταλάβω το κράξιμο που έφαγε. Τρομερή ατμόσφαιρα τύπου Aliens, μουσική επένδυση το ίδιο, το σενάριο επίσης.  Εχει σχετικά απλό σύστημα μάχης και δεν σε μπερδεύει με πολύπλοκους μηχανισμούς και συνδιασμούς όπλων. Το σενάριο και οι εναλλαγές στην ιστορία σε κάνουν να μη θες να το σταματήσεις, και λες άντε να παίξω λίγο ακόμα να δω που θα το πάει. Τα Bosses ποικίλουν, από εύκολα να τα καθαρίσεις, μέχρι κάτι πανδύσκολα άλιεν που πιάνουν όλη την οθόνη και κατεβάζεις χριστοκάντηλα μέχρι να τα σκοτώσεις. Οποιος δεν το έχει παίξει, ας του δώσει μια ευκαιρία, υπάρχει και για PS3.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Life is strange true colors.... Πολύ ωραίο στόρι κρίμα που δεν είχε και άλλο... Το πουλάω κιόλας οποίος το θέλει μου λέει 😃

Η ιστορία ενώ ξεκινάει ωραία δε σποιλαρω σε ξενερώνει απότομα... Μετά όσο περνάνε τα επεισόδια γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον η πλοκή και με έκανε να το τερματίσω σε 1.5 μέρα δε ξεκολλουσα να δω τι θα γίνει μετά. Σου αφήνει την αίσθηση life Is strange παιχνίδια όπως και Detroit become human να τρως τα νύχια σου να δεις πως θα εξελιχθεί και τι αποφάσεις θα πάρεις... Τρομερό μπράβο στην square Enix περιμένουμε τα remaster των δύο πρώτων παιχνιδιών 🙏

IMG_20220126_230028_copy_2093x1241.jpg

Επεξ/σία από KyloRen
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, KyloRen είπε

Life is strange true colors.... Πολύ ωραίο στόρι κρίμα που δεν είχε και άλλο... Το πουλάω κιόλας οποίος το θέλει μου λέει 😃

Η ιστορία ενώ ξεκινάει ωραία δε σποιλαρω σε ξενερώνει απότομα... Μετά όσο περνάνε τα επεισόδια γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον η πλοκή και με έκανε να το τερματίσω σε 1.5 μέρα δε ξεκολλουσα να δω τι θα γίνει μετά. Σου αφήνει την αίσθηση life Is strange παιχνίδια όπως και Detroit become human να τρως τα νύχια σου να δεις πως θα εξελιχθεί και τι αποφάσεις θα πάρεις... Τρομερό μπράβο στην square Enix περιμένουμε τα remaster των δύο πρώτων παιχνιδιών 🙏

IMG_20220126_230028_copy_2093x1241.jpg

πολυ δυνατα τα 2 τελευταία επεισόδια, το 3 δεν προσφέρει πολλά και καταντά πολυ κουραστικό και nerdy (λογικά θα παιζουν τετοια games και καποιοι απο τους δημιουργούς του true colors).

Δεν εχει τις μουσικάρες που έχει το πρώτο LiS αλλα ειναι οκ indie επιλογές και το κυριότερο που έχει, ειναι ο αργός ρυθμός του οπου υπάρχουν στιγμές που σταματάς και συλλογίζεσαι τις στιγμές και το χρόνο (το μονο παιχνίδι που προσφέρει στιγμές contemplation οπως το slow cinema) Σου δίνει χώρο και χρόνο να αναλογιστείς τι έγινε και αυτο ειναι ενα απο τα δυνατότερα εκφραστικά μέσα αν ο αποδέκτης γνωρίζει πως να τα χρησιμοποιήσει.

Αν δεν εχεις παίξει το πρωτο, μη περιμένεις τα remaster.

εχω στο πρόγραμμα και το Life is strange 2.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματιστηκε το πολυ διασκεδαστικο knights and guns στο switch. Ενα παιχνιδι κλωνος του pang με τη διαφορα οτι χειριζεσαι εναν ιπποτη που κουβαλαει οπλα και σκοτωνεις τερατα! 

Πολυ ομορφο οπτικα, ωραιο level design, πληθωρα οπλων με δυνατοτητα επιλογης πριν ξεκινησεις μια πιστα και υποστηριζει και coop! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hellblade το έπος το χαρηκα πραγματικα αυτο το παιχνιδι αν και μου πηρε χρονια να κατσω να το παιξω απο τη κυκλοφορια του περιμενοντας τη καταλληλη στιγμη. Χαλαρα μπαινει στη πρωτη μου 10αδα! Εν αναμονη για τη συνεχεια του :)
Και οπως ειχε πει ο superetroid παιξτε το χθες!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...