Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνεις να παίξεις ένα old school παιχνίδι τρόμου;
Έτσι όπως τα φτιάχνανε παλιά, με στατικές κάμερες και τους εχθρούς να σε περιμένουν σε κάθε γωνία στο σκοτάδι;
Κουράστηκες από τα Walking Simulation και τα νερόβραστα Interactive Horror;
Θες ένα παιχνίδι τρόμου με δύσκολους μαδαφάκιν γρίφους και παζλ;
Ε, αυτό το παιχνίδι είναι για σένα!TormentedSouls.jpg.a5f128d1c46d82547d27384f7a96e05f.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 993
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το έχω δει και γω και μου χει κινήσει φουλ το ενδιαφέρον...ήθελα να σε ρωτήσω αν αυτά που διάβασα για τα voice overs χαλάνε τόσο πολύ την εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα τερματίστηκε το Call of Duty Cold War.

Πολύ καλό game play με κάποια σχετικά δύσκολα level.

Θα προτιμούσα να ήταν λίγο μεγαλύτερο σε διάρκεια.

Τώρα σειρά έχει το WWII

Επεξ/σία από grandp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2022 στις 3:29 ΠΜ, alexcas777 είπε

Το έχω δει και γω και μου χει κινήσει φουλ το ενδιαφέρον...ήθελα να σε ρωτήσω αν αυτά που διάβασα για τα voice overs χαλάνε τόσο πολύ την εμπειρία?

Ναι ειναι λιγο RE1, αλλα δεν σε πολυενδιαφέρει κιόλας

Ισα ισα μπορει να μπαινεις ποιο πολυ στο mood της old schoolιας 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματιστηκε το ratchet and clank στο ps5. Ενα game με το οποιο δεν ειχα καν ασχοληθει (με την εννοια να δω gameplay videos κτλ) ποτε. Δεν ειχα την παραμικρη ιδεα περαν απο το γεγονος οτι ηξερα το στυλ του.

Καταρχην, αν εβλεπα καποιον να το παιζει χωρις να ηξερα ποιο ηταν θα ελεγα οτι ειναι το rift apart. Τοσο ομορφα γραφικα εχει! Πραγματικα δεν περιμενα να εχει γινει τοσο καλη δουλεια στον τεχνικο τομεα. 

Ειχαν πει πολλοι και ειδικα για το νεο παιχνιδι της σειρας οτι ειναι σαν να βλεπεις ταινια της pixar. Το ιδο ενιωσα και εγω παιζοντας και το συγκεκριμενο. 

Γενικα το ευχαριστηθηκα παρα πολυ αν και ειχε καποια αρνητικα στοιχεια. Ειναι ενα γραμμικο παιχνιδι με πολυ μικρα επιπεδα, μικρο σε διαρκεια και αν θυμαμαι καλα μικρη ποικιλια στους εχθρους. Επισης ειχε και ενα σπαστικο bug ας το πουμε, που εβγαζε σε καθε αρχη και τελος των cinematic μηνυμα οτι παγωσε η ξεκινησε η διαδικασια recording. Μου πηρε αρκετο χρονο μεχρι να δω οτι οντως δεν ειχε κατι στις ρυθμισεις του ps5 και αν και απενεργοποιησα το recording  στα trophies, εξακολουθουσε και εβγαζε το συγκεκριμενο μηνυμα.

Απο χθες λοιπον αγοραστηκε στο series x το Lost Judgment το οποιο και σε λιγο ξεκιναω και μετα απο αυτο παμε switch οπου πιστευω οτι ηρθε η ωρα του triangle strategy.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έρχομαι από το βαθύ παρελθόν. Τερμάτισα στο Assassin's Creed Black Flag στο Switch και μπήκε στο hall of fame με τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Τώρα κατέβασα και το Odyssey (στο PC) αλλά δεν έχω προλάβει να παίξω... κλαψ...

Επεξ/σία από antirix024
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερμάτισα χθες το Dragon Quest IV: Chapters of the Chosen για το DS.

Αν σκεφτεί κανείς πως το παιχνίδι πρωτοκυκλοφόρησε για το NES το 1990, αποτελεί απόδειξη πως κάποτε ακόμα και με πολύ περιορισμένο hardware έβγαζαν παιχνίδια με απίστευτο content. Με περισσότερες από 30 ώρες, μεγάλο χάρτη με ένα σωρό χωριά, κάστρα, dungeons, post-story dungeons και εναλλακτικό τερματισμό, μια εξαιρετική ιστορία δεν το βαριέσαι με τίποτα.

Άργησα να ανακαλύψω τη σειρά, καθώς μέχρι πριν κάποια χρόνια δεν ήταν γνωστή στη Δύση, αλλά όποιο τίτλο DQ κι αν έχω παίξει μέχρι στιγμής με έχει εντυπωσιάσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2022 στις 2:33 ΜΜ, KyloRen είπε

Cod vanguard. Συμπαθητικό campaign θυμίζει αρκετά wolfenstein που σκοτώνεις με μίσος ναζί και γουστάρεις τρελά 😀 το multiplayer του μέτριο όπως και οι πίστες του. Πολύ φάση τα zombie mode ειδικά αν το παίζεις με φίλους γέλιο αρκετό και παίρνεις bonus xp. Αρκετό grind για τα τρόπαια online αλλά το veteran campaign πανεύκολο. Σε μια νορμάλ τιμή από 30 και κάτω το προτείνω 🙂

IMG_20220503_132535.jpg

Ρε παιδιά γιατί τέτοια αντιμετώπιση στο Vanguard;

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω, γιατί ίσως δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης εκτός του Battlefield 1, που οκ, είναι παλιότερης γενιάς.. Για παράδειγμα, με τα γραφικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, frame drops πουθενά, τα maps που λέει ο φίλος τα βρίσκω πολύ ωραία.. Μιλάω για το multi, γιατί όντως το campaign, εκτός του ότι είναι αρκετά εύκολο, είναι και σύντομο..

Ειλικρινέστατα απορώ, έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε;Κλείνω κοντά 200 ώρες και δεν έχω βαρεθεί..

Ευχαριστώ!

 

On topic τώρα, τερματίστηκε το Bloodborne και ξενερώνω.. Δεν θέλω να παίξω NG+, προτιμώ να βλέπω κι άλλα παιχνίδια, αλλά ήταν το κάτι άλλο. Ένα patchάκι να'βγαινε για 60 FPS και τι στον κόσμο.. Σειρά θα πάρει Demon's Souls που ήταν στο bundle και έχει αραχνιάσει στο συρτάρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το BioShock Infinite και τα 2 DLCs (Burial at Sea). Ευτυχώς θα πω, που υπήρχαν τα DLCs και ειδικά το δεύτερο επεισόδιο γιατί αν έμενα μόνο στο βασικό παιχνίδι, θα έκλεινα τη σειρά πολύ απογοητευμένος.

Οι λόγοι που το infinite θεωρώ πως δεν έφτασε σε καμία περίπτωση τα επίπεδα των δύο πρώτων είναι αρκετοί. Αρχικά, η ιστορία μέχρι κοντά το τέλος του παιχνιδιού, όπου και άρχισαν οι αποκαλύψεις ήταν ψιλό αδιάφορη (όχι ότι είχα λατρέψει τις προηγούμενες, αλλά εδώ ακόμα περισσότερο), με έναν κακό που ποτέ δεν είχε το ενδιαφέρον του Ryan, αλλά ούτε και των Fontaine και Lamb. Επίσης, στα προηγούμενα είχες και πόσους ακόμα δευτερεύοντες ενδιαφέροντες χαρακτήρες (με απίστευτο environmental storytelling), ενώ εδώ ελάχιστους.

Spoiler

Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα πως έγινε ο Booker στο μέλλον τόσο ρατσιστής ώστε να κάνει αυτά που κάνει... ίσως οι επιλογές του σε άλλα σύμπαντα τον οδήγησαν εκεί...η αλήθεια είναι ότι ήταν τόσο αδιάφορος οπότε δεν με πολύ νοιάζει.

Πέρα από την ιστορία που για μένα έτσι και αλλιώς δεν ήταν ο βασικός λόγος που μου άρεσαν τα 1 και 2, τη μεγαλύτερη απογοήτευση τη βρήκα στο ίδιο το gameplay. Παρόλο που το shooting είναι εμφανώς βελτιωμένο, σε όλα τα άλλα πάει πίσω. Αντί να έχεις όλα τα όπλα στη διάθεσή σου, έχεις μόνο μέχρι 2 με αποτέλεσμα οι μάχες να γίνονται αυτόματα πιο βαρετές. Οι δυνάμεις, ενώ μοιάζουν με αυτές των πρώτων είναι πολύ πιο απλες και φτωχές σε σχέση ειδικά με το 2. Το χειρότερο όμως απ'όλα θεωρώ πως είναι η γραμμικότητα του. Έχει φτιαχτεί ένας απίστευτα πανέμορφος κόσμος που μέχρι και σήμερα ρίχνει σε στιγμές σαγόνια και πέρα από κάνα δυο μικρά hub όπου παρακολουθείς τους NPCs, όλο το υπόλοιπο είναι εντελώς γραμμικό με τις ευκαιρίες για εξερεύνηση κάτι έξτρα να είναι ελάχιστες, να απαιτούν picklocks για να ανοίξει η Elizabeth τις κλειδαριές (αν τυχόν δεν έχεις μαζί σου όσα χρειάζεται, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μπεις στα δωμάτια) και τελικά να μην έχουν σχεδόν ποτέ κάτι ενδιαφέρον για να ανακαλύψεις. Το παιχνίδι δηλαδή ουσιαστικά φεύγει σχεδόν τελείως από immersive sim και και χαραμίζει τον τόσο μοναδικό κόσμο του.

Τελειώνοντας με τα χίλια ζόρια το παιχνίδι μιας και ήταν πολύ μακριά από αυτό που θεωρούσα ως φυσική συνέχεια και το μόνο που απολάμβανα ήταν οι μάχες λέω άντε να παίξω και τα DLCs, ώστε να κλείσει τουλάχιστον η ιστορία. Καλά που το έκανα. Το πρώτο επεισόδιο παρόλο που σαν σχεδιασμό δεν είχε μεγάλες διαφορές σε σχέση με το βασικό παιχνίδι, μόνο και μόνο που επέστρεψε στη Rapture των ενδόξων ημερών και άρχισε να συνδιάζει τις ιστορίες, μου  δημιούργησε ένα ενδιαφέρον να δω που το πάει. 

Λοιπόν, αυτό που έκαναν στο episode 2 δεν το περίμενα. Όχι μόνο άλλαξαν σχεδόν όλο το gameplay κάνοντας τον χαρακτήρα πιο ευάλωτο με αποτέλεσμα να κυριαρχεί το stealth (προσέχεις το νερό και το σπασμένο τζάμι γιατί κάνουν θόρυβο, μπαίνεις σε vents για να αποφύγεις τους εχθρούς) , όχι μόνο έφεραν πίσω την ουσιαστική εξερεύνηση που σε επιβραβεύει με αναβαθμίσεις στις δυνάμεις, αλλά κατάφεραν και το κορυφαίο για εμένα, που ήταν να με κάνουν όχι απλώς να ενδιαφερθώ για την ιστορία, αλλά να περιμένω πως και πως τι θα γίνει και να κλείνει στο τέλος με έναν πολύ ωραίο τρόπο συνδέοντας μαεστρικά το πρώτο και τρίτο παιχνίδι, κάτι το οποίο με εξέπληξε ευχάριστα.

Οπότε κλείνοντας, το γενικό σχόλιο είναι ότι σαν BioShock, το Infinite με απογοήτευσε, αλλά ευτυχώς η σειρα έκλεισε ωραία με τα Burial at Sea και αυτά ελπίζω να πάρουν ως βάση για το επερχόμενο BioShock και όχι το Infinite, με την σειρά σαν σύνολο σίγουρα να γίνεται πάντως μια από τις αγαπημένες μου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Breath of fire III.Το καθυστέρησα να το τερματίσω γιατί το έπαιζα με το ζόρι.Είναι από τα πιο βαρετά jrpg που έχω παίξει.Αδιάφοροι χαρακτήρες και η ιστορία χωρίς σποιλερς είναι η εξής:ο κεντρικός ήρωας συναντάει κάτι τύπους και πάνε να συναντήσουν μια θεότητα να τη ρωτήσουν κάτι που θέλουν.Αυτό είναι η ιστορία.Κανένα απολύτως βάθος.Συστημα μάχης κλασσικό turned based με μηδενική στρατηγική.Τα πάντα πέφτουν με attack.Η μαγεία και τα buffs απολύτως άχρηστα.Όπως δεν υπάρχει και κανένας απολύτως λόγος να βρεις τους masters να σου μάθουν extra skills και να σου ανεβάσουν και τα stats.Αν θέλει κάποιος να παίξει κάποιο breath of fire από αυτά που έχω παίξει προτείνω το εξαιρετικό IV και τα πάρα πολύ ωραία δύο πρώτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερματιστηκε το lost judgment στο series x. 

Στην αρχη να πω την αληθεια ειχα ξενερωσει λιγο...τα ιδια γραφικα, το ιδιο setting, οι ιδιες και οι ιδιες πολεις... Το kamurocho που ως κεντρικη τοποθεσια εχει εμφανιστει σε τοσα αλλα yakuza και το ijincho που ειναι σιγουρα στο like a dragon. 

Δεν αργησε ομως να με συνεπαρει το φοβερο gameplay, η υποθεση, το χιουμορ του παιχνιδιου. Ο αριθμος των δραστηριοτητων που μπορεις να κανεις ως μερος του open world ειναι πραγματικα ιλιγγιωδης... 

Υποθεση bullying που σε παει σε κολεγιο με πολλα παρακλαδια και αποστολες, ανεξαρτητα side missions, old school παιχνιδια στα ουφαδικα, skateboarding, κοντρες με μηχανες, μαθηματα χορου και τοσα αλλα... Μαλιστα, μερικα απο τα mini games που συνδεονται με side missions ειναι τοσο καλα, που θα μπορουσαν να αποτελουν αυτοτελη indie παιχνιδια. 

Δεν με ξετρελανε πολυ το stealth aspect που εισηγαγε το παιχνιδι και οι παρακολουθησεις που κανεις τις βρηκα λιγο βαρετες. 

Το φοβερο ομως ειναι οτι το παιχνιδι βριθει περιεχομενου σε ενα κοσμο σχετικα μικρο! Ακομα φυσικα δεν εχω αποφασισει αν μου αρεσει περισσοτερο το real time combat η το turn based του νεου yakuza.. Μαλλον και τα δυο εξισου. 

Ηρθε λοιπον η στιγμη του switch και χθες αγορασα και θα ξεκινησω το Eastward. 

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nier replicant.... Τι να πει κανείς για αυτό το διαμάντι που μας χάρισε πάλι ο yoko taro.... Μαζί με το automata απτα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ μου... Δεν υπάρχουν λόγια οι μουσικάρες? Οι ερμηνείες των ηθοποιών liam o brian και laura beily που δίνουν ρέστα με το σκοτεινό μυστήριο δυνατό story δεν με έκανε να ξεκολλάω απτην οθόνη. Αλίμονο σε αυτούς που δεν έχουν παίξει τα nier... Θα μου μείνουν στο μυαλό για πολύ καιρό σίγουρα καθώς ακούω και τις μουσικάρες στο spotify 👏👏💯

Screenshot_2022-06-20-09-58-10-08_34b2809b5c7eec19a1d5bff3349a4280.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερμάτισα πριν δυο εβδομάδες το Cyberpunk. Το πήγα πλατίνα κυρίως for fun. Το διασκέδασα πάρα πολύ! Οι ιστορίες του εξαιρετικές -σε κρατάνε. Θες να δεις τι θα γίνει μετά! Μου άρεσε πολύ η οδήγηση στην πόλη.. ήθελα να παίξω κι άλλο κι άλλο αλλά λέω να περιμένω του χρόνου το DLC και θα κάνω νέο χαρακτήρα!! 
 

Μετα ξεκίνησα το Hollow Knight γιατί μου αρέσουν πολύ τα Metroidvania games. Ωστόσο έχω παίξει μόνο τα παλιά Metroid. Το hollow knight δυστυχώς δεν με κράτησε. Το προχωρησα, έφαγα κάποια bosses αλλά για κάποιο λόγο το όλο παιχνίδι δεν με κράτησε… το παράτησα, δεν μου έρχεται το πάθος να πάω να το συνεχίσω. Ωστόσο έχω αλλα Metroidvania games να ασχοληθώ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ενεκα του καινουριου ps plus premium επαιξα τα uncharted 4 (αργησα λιγο) και τωρα τερματιζω το miles morales
το uncharted 4 μαρεσε αρκετα αν και βρηκα σε καποια σημεια κουραστικο το συνεχες σκαρφαλωμα, και με ενα τελος που μεν ειναι ωραιο αλλα περιμενα περισσοτερα, στο σποιλερ εχει το τελος οποτε οποιος δεν το παιξε ας το προσπερασει

Spoiler

περιμενα δηλαδη να φυγουν με τον θησαυρο, τοσες ωρες εκανα να τον βρω, τοσες ωρες σκαρφαλωμα, μια γενοκτονια μετα και απλα εφυγα με καποια κοινς;;;;

το miles morales τωρα ηταν πολυ διασκεδαστικο αλλα με τις καινουριες δυναμεις ενιωθα οτι δεν επαιζα spiderman, κλασης κατωτερο απο το αρχικο, αλλα εξαιρετικα ωραιο και refreshing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους .κατέβασα το spiderman με τα dlc από το ps plus premium και ενώ τα dlc τα δείχνει εγκατεστημένα δεν μπορώ να τα παίξω .να σημειωθεί ότι το παιχνίδι είναι στα 100%τερματισμενο.Εχει συμβεί σε κανέναν αυτό ή έχει κανείς καμιά ιδέα τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...