Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Cuphead 

Μολις το τερματισα 100%.Καλα τα λογια ειναι περιττα. Οποιος ειναι μαζοχιστής oldschoolας με υπομονή και επιμονη να το παρει χθες κιόλας. Προσωπικα λατρευω platformers και αυτο το trial and error/tough as nails, αλλα δικαιο, gameplay οποτε το λατρεψα. Το regular mode ειναι σχετικα doable. 

Σε συνδυασμο με αυτον τον κλασσικο αλα 80s/90s cartoon σχεδιασμο και τις jazz μουσικαρες του το ευχαριστηθηκα απίστευτα πολυ.

Απλα να πω, χωρις να θελω να ειμαι elitist, πως δεν ειναι για ολους. Καποιοι θελουν να χαλαρωσουν με τα παιχνιδια τους, οχι να σπανε τα νευρα τους στις λιγες ωρες που εχουν για gaming και διασκέδαση. Σε πλαισια celeste θα το εβαζα. Άσχετα παιχνιδια μεταξύ τους αλλα με παρόμοια λογικη. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, NickTG είπε

30s καλύτερα. 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Στο μυαλό μου τα έιχα σαν "παιδικά" οπότε εκεί πήγε το πληκτρολόγιο μου κατευθείαν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ghost of Tsushima

Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα στο PS5 μπορώ να πω με άφησε μαλάκα.

Πανέμορφο παιχνίδι πιθανότατα με τον πιο όμορφο κόσμο που έχω δει μαζί με το Bloodborne. Σε συνδιασμό με τα 60fps είναι πραγματική απόλαυση. Δεν είμαι γενικά των γραφικών αλλά υπήρχαν στιγμές που όντως το χάζευα.

Σε επίπεδο combat mechanics προφανώς δεν είναι σε επίπεδο soul games αλλά μπορώ να πω ότι είναι ακριβώς ένα σκαλί κάτω. Κάτι assasin's creed πχ είναι κανά δυό ορόφους κάτω. Σαν ένα πολύ optimised Shadow of Mordor το ένιωσα. Στα πάρα πολύ θετικά ότι τα hits έχουν βάρος, όλοι γίνονται stagger με τον κατάλληλο τρόπο και κανένας εχθρός δεν έχει υψηλό HP να νιώθεις ότι βαράς τοίχο.

Το stealth κομμάτι είναι αδιάφορο. Είναι μεν ευχάριστο αλλά όπως πάντα το ΑΙ ανύπαρκτο. Προσφέρει όμως πολλά στην ιστορία όμως για αυτό και το δικαιολογώ.

Το παιχνίδι κυλούσε νεράκι μέχρι λίγο πριν το τέλος του 1ου act αλλά έπειτα ένιωσα αυτό που νιώθω με τα open world games με τα 1000 ερωτηματικά στο χάρτη. Λόγω της αρρώστιας μου να μη βλέπω ερωτηματικό κάπου άρχισα να μπουχτίζω. Βέβαια να τονίσω ότι τα side quests είναι εξαιρετικά και ειδικά τα chain-side quests μπορούσαν να σταθούν άνετα σαν main quest. Εξαιρετικός ο κόσμος γενικότερα απλά προσωπικό θέμα μου είναι αυτό που με κουράζουν τα open world.

Και με τα 1000 ζόρια φτάνουμε προς το τέλος του Act 2 με ψιλοrushάρισμα και εκεί το game πραγματικά απογειώθηκε σε επίπεδο story telling. Θαρρείς και το έπιασε η Naughty Dog. Μέχρι και το τέλος του game δεν ήθελα να τελειώσει και δε μπορούσα να το αφήσω. Από το μπούχτισμα με πήγε στον απόλυτο εθισμό. Και το τέλος του το βρήκα επικό και με άγγιξε και συναισθηματικά.

Γενικά, στην αρχή θεωρούσα ότι είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι που δικαιολογούσε τους διθυράμβους αλλά το έβρισκα λίγο πίου-πίου και ρηχό αλλά από τη μέση και μετά το βρήκα αριστούργημα.

Αγοράστε το χθες ειδικά όσοι έχετε PS5 και δε το έχετε παίξει. Εσένα κοιτάω klainmaingr που δεν έχεις λόγο να ανοίξεις το PS5 σου 😜

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ το πλατιναρα χθες , είναι οπως τα λες.  Εαν δεν ασχοληθεί καποιος με τα 10000 ερωτηματικά του χαρτη κ δε τον πιασουν τα ψυχαναγκαστικα του ειδικα σε συνδιασμο με το ps5 ειναι απόλαυση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 11:16 ΜΜ, Mitroglou7 είπε

Αγοράστε το χθες ειδικά όσοι έχετε PS5 και δε το έχετε παίξει. Εσένα κοιτάω klainmaingr που δεν έχεις λόγο να ανοίξεις το PS5 σου 

Αν τυχον εισαι θεσ/νικη βαλτο αγγελια και σου το παιρνω αυριο κιολας 😛 Ειναι απο τα παιχνιδια που κωλοτρωγομαι να παιξω και οντως θα ανοιξει το PlayStation για τα καλα. Απο setting μεχρι gameplay εχει σιγουρα potential να μπει στα top μου για φετος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Αν τυχον εισαι θεσ/νικη βαλτο αγγελια και σου το παιρνω αυριο κιολας 😛 Ειναι απο τα παιχνιδια που κωλοτρωγομαι να παιξω και οντως θα ανοιξει το PlayStation για τα καλα. Απο setting μεχρι gameplay εχει σιγουρα potential να μπει στα top μου για φετος. 

Το είχε 40-45€ στο store οπότε digital το πήρα :(

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αναμονή του CP2077, έπαιξα και τελείωσα το The Witness.

Πανέξυπνο παιχνίδι, εξαιρετικά και μπόλικα puzzles. Και φοβερό art design. Το απειροελάχιστο story (τι story δηλαδή, πιο πολύ μερικές έξυπνες/αφηρημένες ερωτήσεις κάνει) με χάλασε. Θα μου πει κάποιος "Δεν είναι καν story-focused παιχνίδι, τι περίμενες;" και δεν θα είχε άδικο 😃.

Η πλατίνα του μου έσπασε λίγο τα νεύρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

resident evil VII παιχνιδαρα με πολυ ωραια γραφικα,μονο που αυτο δεν ειναι resident evil ειναι ενα καινουργιο horror game η capcom και η καθε capcom καλα θα κανει να βγαζει καινουργιους τιτλους παιχνιδιων και να μην χρησιμοποιεί τους ηδη υπαρχοντες οταν βεβαια το παιχνιδι απεχει πολυ απο αυτο που γνωριζουμε ολοι (και για το village το ιδιο μυριζω εγω)

last of us 1-2 επος πραγματικα οτι καλυτερο εχω παιξει,τα γραφικα του 2 σε ταξιδευουν,τρομερό stealth τρομερο gameplay φανταστικο story (η abby ευκολα λεγοταν και o abby :P τι ντουκι ειναι αυτο!!!!)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Socratis_g είπε

Dirt5

Από τα πιο πεταμένα 40€ που έχω δώσει για παιχνίδι.

Λεπτομέρειες?? Σκεφτόμουν να το πάρω για arcade ραλάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, darko__77 είπε

Λεπτομέρειες?? Σκεφτόμουν να το πάρω για arcade ραλάκι

Αν έχεις λιώσει με forza horizon, όπως εγώ, μην το ακουμπήσεις καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 2:30 ΜΜ, Socratis_g είπε

Dirt5

Από τα πιο πεταμένα 40€ που έχω δώσει για παιχνίδι.

Προσωπικά με διασκεδάζει φοβερά. Βέβαια γούστα είναι αυτά. 

Αναγνωρίζω βέβαια ότι είναι πιο φτωχό σε σχέση με π.χ. το dirt 4, όμως η ταχύτητα του, τα γραφικά του και ο arcade χειρισμός του, μου δίνει το sega rally που τόσο μου έχει λείψει. 

Στο online δεν έχω βρει πολύ κόσμο και του έχω ένα παράπονο ως προς αυτό. Αλλά κατά τα άλλα θα επιστρέφω πάντα για λίγη arcade δράση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις τερμάτισα το Hellblade Senuas sacrifice (gamepass). Τι παιχνιδαρα είναι αυτή, μαχη, ιστορία, ατμόσφαιρα Νορβηγία και ψυχολογικά η πρωταγωνίστρια, αξίζει και η αγορά του που κάνει 20€ τώρα. Αν το παίξετε να το δοκιμάσετε με ακουστικά πρωτα! 

Μόλις ξεκίνησα το God of War του PS4( ξέρω ξέρω άργησα) Μέχρι στιγμής εξαιρετικό και αυτό!! 

Επεξ/σία από Tatofski64
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...