Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Red Dead Redemption 2 σε series X.

Εντάξει, τι να λέμε τώρα. Αν και αρχικά οφείλω να ομολογήσω ότι εμένα προσωπικά μου φάνηκε λίγο χαοτικό μέχρι να μάθω τους μηχανισμους και τα πάντα, το παιχνίδι είναι έπος.

Μέχρι και το episode 6, είναι τρομερό, απο κει και πέρα δε θα πω ότι είναι κακό αλλά ένιωσα να το τραβάνε πολύ χωρίς λόγω.

Όποιος δεν το έχει παίξει είναι κρίμα!

Να σημειώσω δεν έχω παίξει το 1 και σκέφτομαι να συνεχίσω με αυτό.

Επεξ/σία από tsakitsan95
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερμάτισα χθες το Yakuza Like a Dragon και τα λόγια είναι περιττά. Μεγάλος σεβασμός στη Ryu Ga Gotoku που κατάφερε να ανταπεξέλθει στην τόσο μεγάλη αλλαγή του series από beat 'em up σε JRPG και με το παραπάνω.

Ανατριχιαστικό story για ακόμα μια φορά, αλλά το παιχνίδι το κερδίζει (Όπως πάντα στα Yakuza) το side content. Δεκάδες Minigames, ξεκαρδιστικά sidequests, Management mode, Kart racing και γενικά modes που θα μπορούσαν επάξια να σταθούν ακόμα και standalone.

Πραγματικά μπράβο, γιατί δείχνουν πως σέβονται ακόμα τον GAMER! Θα πάρω τώρα ξανά σβάρνα τα παιχνίδια τους από το πρώτο, γιατί έχει πολλά χρόνια που τα πρωτο ακούμπησα και θέλω να τα ξαναζήσω.

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, δεν είχα ξαναπαίξει yakuza, το like a dragon ήταν το πρώτο μου και το τερμάτισα το Δεκέμβρη. Τώρα παίζω το 0. Το πάντρεμα που έχουν κάνει με το σκοτεινό και μαύρο story και τα τρελά ότι ναναι sidequest είναι πραγματικά επίδειξη υψηλού ταλέντου και τεχνικήες. Σκέτη πορωση 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Edel είπε

Αδερφέ, δεν είχα ξαναπαίξει yakuza, το like a dragon ήταν το πρώτο μου και το τερμάτισα το Δεκέμβρη. Τώρα παίζω το 0. Το πάντρεμα που έχουν κάνει με το σκοτεινό και μαύρο story και τα τρελά ότι ναναι sidequest είναι πραγματικά επίδειξη υψηλού ταλέντου και τεχνικήες. Σκέτη πορωση 

Μερικές φορές τα sidequests είναι borderline Gintama, οπότε ήταν σίγουρο να σου αρέσει. :P

Σοβαρά όμως, είναι πολύ καλή σειρά, απλά πρέπει να ξέρεις και από ιαπωνική κουλτούρα / χιούμορ, γιατί αν δεν γνωρίζεις, μπορεί να σου φανεί "κάπως".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Edel είπε

Αδερφέ, δεν είχα ξαναπαίξει yakuza, το like a dragon ήταν το πρώτο μου και το τερμάτισα το Δεκέμβρη. Τώρα παίζω το 0. Το πάντρεμα που έχουν κάνει με το σκοτεινό και μαύρο story και τα τρελά ότι ναναι sidequest είναι πραγματικά επίδειξη υψηλού ταλέντου και τεχνικήες. Σκέτη πορωση 

Σε ζηλεύω, γιατί έχεις τη μοναδική ευκαιρία να ζήσεις από το μηδέν την ιστορία του θρύλου Kazuma Kiryu. Ακόμα και αν τα Yakuza μετά το 0 δεν έχουν το content και το polish του Yakuza 0, αξίζουν αν μη τι άλλο για το story. Στο 0 οι άνθρωποι ξεπέρασαν τον εαυτό τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματιστηκαν χθες και σημερα τα luigi's mansion 3 και octopath traveler στο switch μετά από περιπου 25 και 130 ωρες αντιστοιχα. Εξαιρετικα παιχνιδια και τα δυο και ο λογος που εβγαλαν λιγο αραχνες οι αλλες κονσολες το τελευταιο διαστημα.

Τρανο παραδειγμα το ps5 το οποιο ηρθε πριν 2 βδομαδες μετα απο αναμονη 5 και πλεον μηνων και περα απο το αρχικο σεταρισμα της μισης ωρας, δεν το εχω ξανανοιξει! Δικαιωματικα λοιπον το επομενο game θα ειναι εκει, απλα δεν ξερω αν θα παρω καποιο απο τα exclusives της προηγουμενης γενιας (προσανατολιζομαι στο until dawn) η το demon's souls!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα. Τελειωσα το Metro Exodus που ηθελα να παιξω απο καιρο, ηταν πολυ ωραιο κ καλυτερο σχεδον σε ολα απο τα προηγουμενα!! σε απλο ps4 το επαιξα κ παρολαυτα φαινοταν φοβερο!! ωραιο τελειωμα ηταν κ το two colones που κατεβασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε πείσατε να ξαναδώσω μια ευκαιρία στα Yakuza!Είχα δοκιμάσει το 0 πριν απο ένα μήνα αλλά μου φάνηκε πολύ ξεπερασμένο για game 2021,κάτι που είναι λογικό μεν καθώς δεν τρελαίνομαι και για την νεο ιαπωνική κουλτούρα.Θα δώ μήπως με κερδίσει το στόρυ γιατι σαν gameplay μου φάνηκε πολύ basic.

Τώρα έχω πιάσει Disco Elysium και ψάχνω ένα δεύτερο game να σπάω το πολύ διάβασμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deliver Us the Moon:

Διαστημικό adventure, walking sim με γρίφους και ορισμένα στοιχεία platform.

Προτεινόμενο για τους λάτρεις του διαστήματος. Σε βάζει πλήρως στην εμπειρία του αστροναύτη, από την εκκινηση ενός διαστημικού πυραύλου, την οδήγηση οχήματος στην επιφάνεια της Σελήνης, τις συνθήκες χωρίς οξυγόνο όπου έχεις χρονικό όριο για να λύσεις γρίφους προτού τελειώσει η φιάλη σου κλπ.

Πολύ καλή η ιδέα για εναλλαγή κάμερας πρώτου προσώπου και τρίτου αναλόγως με την περίπτωση και καλό το σενάριο.

Η μουσική έτσι και έτσι, επαναλαμβανόμενη και κουράζει από ένα σημείο και έπειτα. Τα γραφικά καλοσχεδιασμένα χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο (έχει επιλογή 1080/60fps ή 4Κ/30).

Διάρκεια παιχνιδιού γύρω στις 8 ώρες. Για μένα μια χαρά για single player παιχνίδι του είδους.

2 ώρες πριν, George7Byron είπε

Mε πείσατε να ξαναδώσω μια ευκαιρία στα Yakuza!Είχα δοκιμάσει το 0 πριν απο ένα μήνα αλλά μου φάνηκε πολύ ξεπερασμένο για game 2021,κάτι που είναι λογικό μεν καθώς δεν τρελαίνομαι και για την νεο ιαπωνική κουλτούρα.Θα δώ μήπως με κερδίσει το στόρυ γιατι σαν gameplay μου φάνηκε πολύ basic.

Τώρα έχω πιάσει Disco Elysium και ψάχνω ένα δεύτερο game να σπάω το πολύ διάβασμα!

Αυτή ακριβώς ήταν και η δική μου άποψη. Αν δεν είσαι της Ιαπωνικής κουλτούρας (beat em up, karaoke κλπ), δεν θα σε ενθουσιάσει αλλά δεν είναι και άσχημο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, George7Byron είπε

Mε πείσατε να ξαναδώσω μια ευκαιρία στα Yakuza!Είχα δοκιμάσει το 0 πριν απο ένα μήνα αλλά μου φάνηκε πολύ ξεπερασμένο για game 2021,κάτι που είναι λογικό μεν καθώς δεν τρελαίνομαι και για την νεο ιαπωνική κουλτούρα.Θα δώ μήπως με κερδίσει το στόρυ γιατι σαν gameplay μου φάνηκε πολύ basic.

Τώρα έχω πιάσει Disco Elysium και ψάχνω ένα δεύτερο game να σπάω το πολύ διάβασμα!

Αν ψάχνεις κάτι πιο action για να σπάσεις το διάβασμα του Disco Elysium, τα Yakuza δεν είναι σίγουρα για αυτή τη φάση και είναι κρίμα να τα "κάψεις". Το βασικό σενάριο έχει αρκετά μεγάλα cutscenes και όλα τα sub-stories είναι κατά κύριο λόγο διάβασμα.

Από την άλλη λες ότι δεν "τρελένεσαι για τη νεο-ιαπωνική κουλτούρα", δεν είμαι σίγουρος πως το αντιλαμβάνεσαι ακριβώς μα αν μαντεύω σωστά τότε τα sub-stories δεν είναι για σένα και είναι μεγάλης διάρκειας κομμάτι των Yakuza και μέρος της ταυτότητας του franchise.

Έτσι όπως τα λες, νομίζω η καλύτερη λύση είναι να τρέξεις τη βασική ιστορία, καλύτερα θα περάσεις. Έχει ωραία δομή το σενάριο και η οπτική του είναι πολύ δυναμική , ειδικά αν ξέρεις τι γίνεται στο πρώτο Yakuza αποκτά μια έξτρα διάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και μυημένος απο μικρός στην Ιαπωνική κουλτούρα λόγο κινηματογράφου και σε πολλά διαφορετικά είδη απο κλασικά μεχρι cyberpunk/pink, δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με τα παιχνίδια Yakuza. Πριν χρόνια μονο με το Sleeping Dogs το οποιο ηταν διασκεδαστικό. Ποιο Yakuza προτείνετε για αρχή;

δεν γνωρίζω αν ειναι προτιμότερο να ασχοληθώ πρώτα με το "καλύτερο" ή με αυτο που αρχίζει η ιστορία.. αν ειναι μια ενιαία ιστορία και αν τελικά, παιζει καποιο ρόλο να τα πάρω με την σειρά.

Για να μην ξεφεύγω απο το νήμα, πρόσφατα τελειωσα το Ghost of Tsushima (εκανα το main story, σχεδόν ολα τα side και ελάχιστα tales of Tsushima που ηταν μέτρια και δεν ασχολήθηκα παραπάνω) το οποιο λάτρεψα και ειναι σίγουρα μεσα στα 5 καλύτερα παιχνίδια που εχω παίξει στo PS4, μαζι με RDR2, The last of us, The last of us part 2, Detroit Become Human.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, prefuse είπε

 Πριν χρόνια μονο με το Sleeping Dogs το οποιο ηταν διασκεδαστικό.

Το Sleeping Dogs είναι στο Hong Kong με κινέζικες Τριάδες και κινέζους, δεν έχει να κάνει με Ιαπωνία.  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Το Sleeping Dogs είναι στο Hong Kong με κινέζικες Τριάδες και κινέζους, δεν έχει να κάνει με Ιαπωνία.  :P

χαχαχα εχεις απόλυτο δίκιο.. εχει χρόνια που το έπαιξα στο ps3 και το μονο που θυμάμαι ειναι οτι ειχε πολύ driving και εμοιαζε με το GTA. και ωραιο soundtrack που ομως δεν ηταν ασιατικες επιλογές αλλα δυτικές, κρίμα γιαυτό αλλα τουλάχιστον εβαλαν αξιόλογες επιλογές.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, prefuse είπε

και ωραιο soundtrack που ομως δεν ηταν ασιατικες επιλογές αλλα δυτικές, κρίμα γιαυτό αλλα τουλάχιστον εβαλαν αξιόλογες επιλογές.

Στο Softly είχε και κινέζικα τραγούδια. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...