Προς το περιεχόμενο

Chipset drivers not installing


VasKag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι παιχτηκε, και δεν μπορω να εγκαταστησω τους chipset drivers. Οσες φορες και να τους τρεξω, ειτε απο το site της amd ειτε απο το site της msi, βγαζει ακριβως το ιδιο πραγμα

Ποιο εινα αυτο το system update που λειπει?

amd chipset drivers.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

windows update κανω καθε μερα. Σχεδον τιποτα. Windows 10 Pro 1909. Σε raid δεν εχω καποιον δισκο. Στον m2 ειναι το λειτουργικο και εχω και ενα ssd για διαφορα

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bios/Agesa ειμαι στο τελευταιο. Το 2004 το εχει βγαλει καιρο τωρα, αλλα επειδη ειδα οτι ηταν optional δεν το ειχα βαλει. 

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Package Includes:

        AMD Chipset Drivers
        AMD Ryzen™ Power Plans (required for UEFI CPPC2 in Windows® 10 May 2019 Update)

άρα από windows είσαι νομίζω εντάξει, δες για agesa/bios γιατί αν δεν κάνω λάθος αυτά πάνε και κοντά-κοντά πακέτο

Δες και στο C:\AMD για *.log files, νομίζω κρατάει report με το τι θέλει 

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VasKag είπε

bios-agesa.jpg

Σίγουρα αυτό είναι νεότερο? build 2019? Πρέπει να έχει σίγουρα πιο νέο μέσα στο 2020

https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK

Version
7C02v1E
Release Date
2020-06-12
File Size
9.28 MB

Description
- Updated AMD AGESA ComboAm4PI 1.0.0.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμαζω ενα bios update και ενα windows update (2004) επανερχομαι. 

 

edit1

Μετα απο windows update σε 2004, δεν ειδα διαφορα.

Θα κανω και bios update αλλα δε νομιζω οτι μπορει να φταιει αυτο. Βαριεμαι να κανω παλι format

 

edit2

Και μετα το bios update παλι τα ιδια. 

To αφηνω ετσι προς το παρον. Το μονο που με ενδιεφερε ηταν το amd ryzen power plan. 

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επιστρεφω, μιας και ειχα καποια εξελιξη. Μετα απο επιπλεον διαβασμα ανακαλυψα οτι υπαρχει καποιο bug σε καποιες εκδοσεις amd chipset drivers. Εγκατεστησα με επιτυχια μια παλαιοτερη (2.01.xx.xxx), περιμενωντας μηπως φτιαχτει το προβλημα στις νεοτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/11/2020 στις 3:20 ΜΜ, VasKag είπε

Επιστρεφω, μιας και ειχα καποια εξελιξη. Μετα απο επιπλεον διαβασμα ανακαλυψα οτι υπαρχει καποιο bug σε καποιες εκδοσεις amd chipset drivers. Εγκατεστησα με επιτυχια μια παλαιοτερη (2.01.xx.xxx), περιμενωντας μηπως φτιαχτει το προβλημα στις νεοτερες.

Φτιάξε έναν απλό χρήστη στα Windows με admin δικαιώματα και κάνε εγκατάσταση. Το έπαθα με τον υπολογιστή της μάνας μου που έχει Α320 chipset και τον 2200g, δεν έμπαινε με τίποτα, έπαιρνα το ίδιο μήνυμα με εσένα. Μέχρι που τελείως τυχαία χρειάστηκε να κάθομαι για λίγο καιρό σε αυτό το pc και έφτιαξα έναν απλό χρήστη (μη windows) και δοκίμασα και περάστηκε κομπλέ ο νέος chipset driver. Το pc είχε όλα τα updates+ τελευταίο bios.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...