Προς το περιεχόμενο

PC για photoshop


GIANNIS400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε :  Θα χρησιμοποιηθεί  σε σχολη, δεν υπαρχει μπατσετ, δεν θα το παρει ιδιωτης για να κανει το χομπι του, απλα μου είπαν να μην ξεφύγει πολύ διότι τα λ7 ειναι δύσκολα στην εποχή μας.

Χρήση υπολογιστή : photoshop

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: premier & corel

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? oxi

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΟΧΙ

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). ΑΘΗΝΑ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΚΟΤΑΣΤΗΜΑ

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . WINDOWS 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H χρήση γράφεις ότι είναι βασικά Photoshop, αλλά αναφέρεις πιό κάτω το Premiere. Είναι προγράμματα με διαφορετικές ανάγκες σε hardware, ανάλογα και το τί κάνεις. Το Premiere που είναι το βαρύτερο, πόσο θα το χρησιμοποιήσετε; Με τί είδους αρχεία (αναλύσεις, codec κ.λπ.); Καλό είναι να αναφέρεις ποιό είναι το πάνω όριο για την τιμή, γιατί έτσι δεν μπορεί κανείς να προτείνει συγκεκριμένα κομμάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω, ειναι για φιλο που ασχολειτε με αυτα άλλα δεν ξερει απο υπολογιστες τιποτα, μου ειπε για premier και corel, θα το χρησιμοποιούν σε ιδιωτικη  σχολη καλων τεχνών διαφοροι σπουδαστες,     1000€   οριο αγορας

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neo80 είπε

Αυτά είναι τα specs που πρέπει να έχει το μηχάνημα σου.

Θα προτιμουσα να μου εγραφες μοντελο επεξεργαστη, ραμ, mobo και τα υπολοιπα, ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδεικτικά θα σου προτείνω κάποια αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι συμβατά μεταξύ τους μπορεί κάτι να μου διέφυγε.

Θα περιμένεις να απαντήσουν και οι πιο έμπειροι χρήστες.

Αυτά που ενδεικτικά προτείνω είναι τα εξής:

Υπόψιν δεν είναι απαραίτητο να τα πάρεις απο αυτό το μαγαζί και περιμένεις να απαντήσουν και άλλοι αν είναι συμβατά ή αν έχουν να προτείνουν κάτι άλλο.

υπόψιν δεν έχω μέσα τα windows μπορείς να βρεις φθηνά κλειδιά και να τα κάνεις εσύ εγκατάσταση.

Επεξ/σία από neo80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neo80 είπε

Ενδεικτικά θα σου προτείνω κάποια αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι συμβατά μεταξύ τους μπορεί κάτι να μου διέφυγε.

Θα περιμένεις να απαντήσουν και οι πιο έμπειροι χρήστες.

Αυτά που ενδεικτικά προτείνω είναι τα εξής:

Υπόψιν δεν είναι απαραίτητο να τα πάρεις απο αυτό το μαγαζί και περιμένεις να απαντήσουν και άλλοι αν είναι συμβατά ή αν έχουν να προτείνουν κάτι άλλο.

υπόψιν δεν έχω μέσα τα windows μπορείς να βρεις φθηνά κλειδιά και να τα κάνεις εσύ εγκατάσταση.

Θα προτιμούσα σύστημα intel και ssd 500gb+ ,   ας μπουν και άλλοι να γράψουν. THANKS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, GIANNIS400 είπε

Θα προτιμούσα σύστημα intel και ssd 500gb+ ,   ας μπουν και άλλοι να γράψουν. THANKS

με αυτό το budget 1000 € χλωμό το κόβω να πετύχεις nvme 500gb+

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και την παρακάτω πρόταση, νομίζω κάνουν και δωρεάν συναρμολόγηση από 800€ και πάνω. Κατάστημα foxstore.

Antec GX202 Midi-Tower Black 51,50€

AMD Ryzen 7 3700X 291,43€

Asrock B550 Phantom Gaming 4 114,00€

Corsair Vengeance LPX 32 GB DDR4 3200 MHz 113,78€

Palit GeForce RTX 2060 293,08€

XPG SX8200 Pro M.2 1000 GB NVMe 117,94€

Corsair TX-M Series TX650M 84,66€

Σύνολο 995€ και δωρεάν μεταφορικά λέει εντός Αττικής, και με δωρεάν συναρμολόγηση. Windows 10 key μπορείς να βρεις με 3-5€ από το allkeyshop.

Στην περίπτωση που επειδή είναι σχολή χρειάζεται να αγοράσετε windows από το κατάστημα και να φαίνεται στο παραστατικό ή whatever, τα 100€ που κοστίζουν τα windows θα τα έβρισκα πηγαίνοντας σε κάρτα Gainward GTX1660 Super Ghost 6GB 216,99€ ή σε μικρότερο δίσκο XPG SX8200 Pro 512 GB 67,04€.

Γενικά είναι all around σύνθεση που θα ανταποκριθεί σε ό,τι του δώσεις εξαιρετικά.

Αν θέλεις intel, νομίζω αντίστοιχο σετάκι είναι cpu Intel Core i7-10700F 291,89€ & μητρική με Asrock Z490 Phantom Gaming 4 125,29€. Τα υπόλοιπα μπορούν να είναι τα ίδια με πάνω.

Επίσης βγαίνουν νέοι ryzen το οποίο σημαίνει ότι σε λίγο καιρό αν περιμένεις θα πάρεις με τα ίδια χρήματα καλύτερο cpu, ή θα πέσει λίγο η τιμή στους υπάρχοντες. Αλλά και με την πάνω σύνθεση, μπορεί στο μέλλον να αναβαθμίσει στους νέους ryzen γιατί θα είναι συμβατοί με την μητρική.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Axilleas150 είπε

Δεν υπάρχει λόγος να πας σε intel πλέον.

αφηστε το παιδια, μπορεις να βοηθησεις...γραψε κατι σε intel, δεν μπορεις δεν πειραζει, για να λεω intel σημαινει οτι εχω καποια εμπειρία ετων, απλα τα τελευταια 3-4 χρονια εχω μεινει πισω στις εξελιξεις επειδη τα παρατησα και βαρεθηκα να ασχολουμε, για αυτο ηθελα την γνωμη σας, θα την βρω την ακρη μονος μου, το μπατσετ μπορει να γινει και 1500, εβαλα χιλια επειδη επεμενε να βαλω ενα μπατζετ ο συμφορουμιτης ποιο πανω, άλλα γραφω οτι αυτο το μπατσετ ειναι ενδεικτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LaMereda είπε

Δεν ξέρω αν διάβασες όλο το μήνυμα του @raul7 αλλά σου έχει προτείνει και αντίστοιχο Intel στη σύνθεση που έκανε.

Μπορεί με το που με είδε στο μακρυνάρι να ξεκινάω με AMD να είπε neeeext κι αυτός κόκκινος είναι, πάμε παρακάτω 😛.

Φίλε @GIANNIS400  αφού προτιμάς intel μπορείς να πας σε Intel Core i7-10700F 291,89€ & μητρική με Asrock Z490 Phantom Gaming 4 125,29€ μαζί με τα υπόλοιπα parts που σου έγραψα πάνω, είναι όλα συμβατά μεταξύ τους και απλά αλλάζεις το σετάκι cpu & mobo της amd με αυτά τα 2 που σου γράφω εδώ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...