Προς το περιεχόμενο

Θέλω να μάθω java


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να μάθω java όμως υπάρχει ένα πρόβλημα..όποιον καθηγητή έχω ρωτήσει ή έχω βρει από γνωστούς συνήθως αρνούνται λέγοντας μου ότι επειδή δεν ξέρω κάποια αλλη γλώσσα προγραμματισμού θα ειναι χρονοβόρο (λες και τους είπα ότι θέλω να την μάθω σε μια ημέρα ή ότι δεν θα τις πληρωθούν ξέρω γω).......για αυτό θα ήθελα εαν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον άλλον τρόπο να μάθω java (online μαθήματα κτλ )ή εαν γνωρίζει καποιον που δεν θα είχε θεμα να μου διδάξει από κοντά ή skype κτλ..

Ευχαριστώ πολύ!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις άπειρες επιλογές για να μάθεις online. Μην περιμένεις όμως στα ελληνικά. 

https://www.learnjavaonline.org/

https://www.codecademy.com/learn/learn-java

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vense είπε

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να μάθω java όμως υπάρχει ένα πρόβλημα..όποιον καθηγητή έχω ρωτήσει ή έχω βρει από γνωστούς συνήθως αρνούνται λέγοντας μου ότι επειδή δεν ξέρω κάποια αλλη γλώσσα προγραμματισμού θα ειναι χρονοβόρο (λες και τους είπα ότι θέλω να την μάθω σε μια ημέρα ή ότι δεν θα τις πληρωθούν ξέρω γω).......για αυτό θα ήθελα εαν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον άλλον τρόπο να μάθω java (online μαθήματα κτλ )ή εαν γνωρίζει καποιον που δεν θα είχε θεμα να μου διδάξει από κοντά ή skype κτλ..

Ευχαριστώ πολύ!   

Συγνώμη που στο λέω, αλλά κανένας σοβαρός developer δεν θα καθίσει από πάνω σου να σου μάθει java. Και δεν γνωρίζω κανέναν καθηγητή που να ξέρει να διδάξει κάτι πέρα από τα απολύτως απαραίτητα. 

Γενικώς, προγραμματισμό μαθαίνεις μόνος.

Googlare " I want to learn java " και ξεκινά. Και καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Συγνώμη που στο λέω, αλλά κανένας σοβαρός developer δεν θα καθίσει από πάνω σου να σου μάθει java. Και δεν γνωρίζω κανέναν καθηγητή που να ξέρει να διδάξει κάτι πέρα από τα απολύτως απαραίτητα. 

Γενικώς, προγραμματισμό μαθαίνεις μόνος.

Googlare " I want to learn java " και ξεκινά. Και καλή τύχη

Το θέμα είναι πως είναι άδικο να στερείς την γνώση που κατέχεις εσύ από κάποιον άλλον...εγώ πχ σπουδάζω λογιστική και όταν μου ζητηθεί κάποια βοήθεια την δίνω...

Σε ευχαριστώ πολύ παρόλα αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, vense είπε

Το θέμα είναι πως είναι άδικο να στερείς την γνώση που κατέχεις εσύ από κάποιον άλλον...εγώ πχ σπουδάζω λογιστική και όταν μου ζητηθεί κάποια βοήθεια την δίνω...

Σε ευχαριστώ πολύ παρόλα αυτά!

Όταν λοιπόν πάρεις το πτυχίο σου με το καλό, θα καταλάβεις πως για τις υπηρεσίες που προσφέρεις , πρέπει να πληρωθείς γιατί θα πρέπει και εσύ με την σειρά σου να συντηρήσεις το σπίτι και την οικογένεια σου. 

Εγώ είναι senior full-stack java developer. Η αμοιβή μου σε Έλληνες πελάτες είναι 80-100€ την ώρα. Συγνώμη που στο λέω, αλλά τα διπλάσια να μου έδινες, δεν υπάρχει περίπτωση να καθίσω να σου μάθω από την αρχή java, για τον πολύ απλό λόγο, ότι τον χρόνο που θα δαπανήσω για να διδάξω εσένα, θα τον δαπανουσα για να μάθω μια νέα τεχνολογία που θα μου προσφέρει πολύ περισσότερα χρήματα σε βάθος χρόνου. Εάν κολλήσεις κάπου, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω εννοείται χωρίς καμία χρέωση, όπως κάνω και εδώ και στο stack overflow εδώ και πολλά χρόνια.

Αλλά, προγραμματισμό μαθαίνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Όταν λοιπόν πάρεις το πτυχίο σου με το καλό, θα καταλάβεις πως για τις υπηρεσίες που προσφέρεις , πρέπει να πληρωθείς γιατί θα πρέπει και εσύ με την σειρά σου να συντηρήσεις το σπίτι και την οικογένεια σου. 

Εγώ είναι senior full-stack java developer. Η αμοιβή μου σε Έλληνες πελάτες είναι 80-100€ την ώρα. Συγνώμη που στο λέω, αλλά τα διπλάσια να μου έδινες, δεν υπάρχει περίπτωση να καθίσω να σου μάθω από την αρχή java, για τον πολύ απλό λόγο, ότι τον χρόνο που θα δαπανήσω για να διδάξω εσένα, θα τον δαπανουσα για να μάθω μια νέα τεχνολογία που θα μου προσφέρει πολύ περισσότερα χρήματα σε βάθος χρόνου. Εάν κολλήσεις κάπου, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω εννοείται χωρίς καμία χρέωση, όπως κάνω και εδώ και στο stack overflow εδώ και πολλά χρόνια.

Αλλά, προγραμματισμό μαθαίνεις μόνος σου.

Σε ευχαριστώ πολυ για αυτο που ειπες και συμφωνώ ότι προγραμματισμό μαθαίνεις μόνος σου ομως την αλφα βητα πρεπει να στην μάθει κάποιος άλλος.

Σε ευχαριστώ ξανα!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vense είπε

Σε ευχαριστώ πολυ για αυτο που ειπες και συμφωνώ ότι προγραμματισμό μαθαίνεις μόνος σου ομως την αλφα βητα πρεπει να στην μάθει κάποιος άλλος.

Σε ευχαριστώ ξανα!   

Και πάλι όχι. Εγώ είμαι τελείως αυτοδίδακτος. Είχα ξεκινήσει με το υπέροχο βιβλίο head first java 2nd edition. Δεν στο πρότεινα γιατί είναι λίγο ξεπερασμένο πλέον (δεν ξέρω αν έχει βγει 3rd edition) . Είναι πολύ πιο εύκολο να σου δείξει και να σου εξηγήσει κάποιος το άλφα και το βήτα, σε αυτό συμφωνω, αλλά αν το έχεις μεράκι και γουστάρεις (εγώ το είχα μεγάλο μεράκι και μου αρέσει πάρα πάρα πολύ), μπορείς να τα μάθεις όλα μόνος σου.! Η γνώση είναι ελεύθερη στο ίντερνετ.

Απλά αντί για 1 ώρα που θα σου έπαιρνε να καταλάβεις κάτι που θα σου εξηγούσε κάποιος, θα σου πάρει 5 για να το καταλάβεις μόνος σου. 

Τελείως φιλικά πάντως, η java είναι δύσκολη για πρώτη γλώσσα. Και εγώ με java ξεκίνησα, μια χαρά την έμαθα, αλλά να ξέρεις θα σου πάρει χρόνια. Μην έχεις δηλαδή στο μυαλό σου ότι σε 6 μήνες θα μάθεις java (και οποιασδήποτε άλλη γλώσσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν πρέπει να γίνει η ερώτηση:

Μπορείς να γράψεις έναν απλό αλγόριθμο σε ψευδογλώσσα;  Οποιοδήποτε αλγόριθμο, ακόμα και πώς μαγειρεύουν μακαρόνια.

Ξέρεις ποιά είναι τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται στις γλώσσες; Δομές δεδομένων, επανάληψης κλπ.

Αν ναι, μπορείς να προχωρήσεις σε μαθήματα java. Κάποιοι λένε ότι είναι δύσκολη επειδή "Όλα είναι αντικείμενα". Εγώ τη βρήκα ότι είναι όσο πιο κοντά γίνεται στον πραγματικό κόσμο.

Ξεκίνα με τα λινκ των παιδιών και αν σου αρέσουν τα βίντεο και κατέχεις το αγγλικό, the new boston στο yt.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει πεσατε να το φατε...

οποιαδηποτε γλωσσα και τεχνολογια αν δεν εχεις καποιον να σου δωσει μια κατευθυνση και εισια απειρος μπορει παρα πολυ ευκολα να χαθεις , να μην δινεις σημασια στα βασικα.
Μονος θα μαθεις προγραμματισμο αλλα χρειαζεσαι εναν πιον εμεπιρο να σε κατευθυνει. ειτε αυτος ειναι σηνιορ σε μια δουλεια, ειτε αν ειναι καποιος καθηγητης η σε καποιο community..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

ενταξει πεσατε να το φατε...

οποιαδηποτε γλωσσα και τεχνολογια αν δεν εχεις καποιον να σου δωσει μια κατευθυνση και εισια απειρος μπορει παρα πολυ ευκολα να χαθεις , να μην δινεις σημασια στα βασικα.
Μονος θα μαθεις προγραμματισμο αλλα χρειαζεσαι εναν πιον εμεπιρο να σε κατευθυνει. ειτε αυτος ειναι σηνιορ σε μια δουλεια, ειτε αν ειναι καποιος καθηγητης η σε καποιο community..

Πιστεύω πως με κατάλαβες καλύτερα από τον καθένα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vense είπε

Πιστεύω πως με κατάλαβες καλύτερα από τον καθένα..... 

ολοι εχουμε περασει απο αυτο το σταδιο, απλα μερικοι νομιζουν οτι γεννηθηκαν σηνιορ,ειναι ευκολα για αυτους και τα ξερουν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MitsarasAth είπε

ολοι εχουμε περασει απο αυτο το σταδιο, απλα μερικοι νομιζουν οτι γεννηθηκαν σηνιορ,ειναι ευκολα για αυτους και τα ξερουν ολα.

Το θέμα είναι πως ξεκίνησα μόνος και υπήρχαν πολλά που δεν τα καταλάβαινα και οταν έψαξα για βοήθεια δεν βρήκα και μετά τα παράτησα...η τελευταία ελπίδα ήταν εδώ χαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να έχεις καθοδήγηση είσαι για οπτικοακουστικό υλικό. Μην κάτσεις να διαβάσεις.

ΥΓ. Να σου πω ότι στη σχολή, έστειλε ένας φοιτητής μία ερώτηση στον καθηγητή, ερώτηση τύπου "Έβαλα την if μέσα στη for και μπλα-μπλα...".

Ακόμα περιμένει απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vense, 

Δες το https://www.greenfoot.org/door

Φτιάχτηκε για να σε μάθει προγραμματισμό! Με Java!

Επειδή χρησιμοποιείται στο σχολείο, υπάρχουν σημειώσεις στα ελληνικά.

http://eclass.teipir.gr/openeclass/modules/document/file.php/ENGI127/09 Εισαγωγή στην Πλατφόρμα Greenfoot.pdf

Θα βρεις και άλλες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...