Προς το περιεχόμενο

[Σκούπα Stick] Miele Triflex HX1 Lotus White Επαναφορτιζόμενη (Κωτσόβολος @ 358.12€) (τέλος)


Ίων Δραγούμης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Μα εδώ δεν μιλάμε γενικά, αλλά ειδικά για την triflex. Και έχω πει προσωπικά (σε βαθμό να γίνω κουραστικός) ότι η συγκεκριμένη ,λόγω του ότι ο κάδος της τοποθετείται και χαμηλά, έχει μηδαμινό βάρος στο χέρι και  ο χειρισμός της είναι παιχνιδάκι. Αλλά ξέρεις τι έγινε για άλλη μια φορά; εξέφρασε άποψη κάποιος, χωρίς να έχει. Και το κυριότερο δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις το θέμα. Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα. Γίνεται να απαντάμε στον καθένα ξεχωριστά που αφήνει εσφαλμένες εντυπώσεις;

Φυσικά και ισχύει αυτό που λες για τα stick που έχουν ψηλά τον κάδο.  Στην περίπτωσή μας όμως ΟΧΙ. 

Εγώ μετά την 2η απάντηση , κουράστηκα να εξηγώ. Χαράς στο κουράγιο σου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, papars είπε

Λίγο διαφορετική την περίμενα ...

lidl spray mop 312060.jpg

 🤣

Αυτή θα αντικαταστήσει ...

Την έχω κι αυτή. Από τα lidl 12 ευρώ. Το πιο εύκολο σφουγγάρισμα ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο  https://www.amazon.co.uk/product-reviews/B07YZCYXXJ/ref=cm_cr_othr_mb_show_all_top?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews διαβάζω ορισμένα σχόλια για το φίλτρο και τον καθαρισμό του καδου που με προβληματισαν  ..  Αναφέρει η miele ότι το φίλτρο είναι lifetime αλλα δεν θα ξεραθεί κάποια στιγμή? Αυτό αναγράφουν και οι αρνητικές κριτικές 

Επεξ/σία από cvstratos92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτές που δεν έχουν σακούλα είναι μανούρα.  Ότι και να είναι, η σκόνη θα πεταχτεί έξω όταν πας να την αδειάσεις. Μια dirt devil που είχα την άδειαζα κατευθείαν στον πράσινο κάδο έξω από το σπίτι.

Το ότι δεν υπάρχει φίλτρο ανταλλακτικό είναι, μάλλον, πρόβλημα.

Η μπαταρία πόσο κρατάει; Στην πραγματικότητα θα βγάλει ένα σπίτι 100τμ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cvstratos92 είπε

Στο  https://www.amazon.co.uk/product-reviews/B07YZCYXXJ/ref=cm_cr_othr_mb_show_all_top?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews διαβάζω ορισμένα σχόλια για το φίλτρο και τον καθαρισμό του καδου που με προβληματισαν  ..  Αναφέρει η miele ότι το φίλτρο είναι lifetime αλλα δεν θα ξεραθεί κάποια στιγμή? Αυτό αναγράφουν και οι αρνητικές κριτικές 

Γκρινιάζουν για το τίποτα. Στην ρομποτική mi mop pro ο 2 σε 1 κάδος της αδειάζει πολύ πιο δύσκολα. Εγώ έχω ένα πινέλο μακρύ και αδειάζω τον κάδο πανεύκολα. Ότι σκαλώσει,φεύγει με το πινελάκι με τη μια. Το ότι η κατασκευάστρια σου λέει πως το φίλτρο δεν χρειάζεται πλύσιμο,είναι και ένα από τα + που τη διάλεξα. Γιατί ποιος θέλει να πλένει κάτι τόσο βρόμικο; να περιμένει 10 ώρες να στεγνώσει και στην ουσία να μην έχει σκούπα τις ώρες αυτές; 

Όταν αλλάζω σακούλα σκουπιδιών (κάθε 1-2 μέρες) και βάζω τη νέα σακούλα,τότε υπάρχει βάθος στον κάδο και τότε κάνω τη συντήρηση του stick. Απλά τινάζεις το φίλτρο. Και φυσικά όχι κάθε 1-2 μέρες (θα έλεγα κάθε 10), απλά εγώ κάθε τόσο μπορώ να το κάνω πιο εύκολα,χωρίς να έχω αυτόν τον χαμό της σκόνης που περιγράφουν. Αν δεν έχεις έναν βαθύ κάδο, να τινάξεις στο βάθος του το φίλτρο, ναι θα γίνει χαμός.

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα σχόλια αυτά, σχετικά με το φίλτρο, γράφτηκαν τον Μάϊο. Σήμερα κύκλοφορεί κανονικά το φίλτρο της σκούπας. 

Επιλογές εξαρτημάτων για σκούπες χειρός χωρίς καλώδιο (miele.gr)

 

Επεξ/σία από Jimys2008
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Jimys2008 είπε

Τα σχόλια αυτά, σχετικά με το φίλτρο, γράφτηκαν τον Μάϊο. Σήμερα κύκλοφορεί κανονικά το φίλτρο της σκούπας. 

Επιλογές εξαρτημάτων για σκούπες χειρός χωρίς καλώδιο (miele.gr)

 

Έτσι ακριβώς! Το πρώτο που είδα ήταν πόσο κοστίζουν τα ανταλλακτικά.  Εννοείται ότι υπάρχουν φίλτρα ανταλλακτικά!!!

 

Σήμερα παρέλαβα και εγώ! Η σκούπα είναι απίστευτη! Η αλήθεια είναι ότι δεν πίστευα ότι θα καθάριζε τόσο καλά!

Ευχαριστώ τον TS για την προσφορά!

Επεξ/σία από pankostas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, cvstratos92 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Οποτε θεωρείς ότι σσ βάθος χρόνου το φίλτρο δεν φθείρεται-απαιτει αλλαγή? 

Τι να σου πω τώρα; να κάνω μια εκτίμηση; και να τη στηρίξω που;

1 μήνα που την έχω τώρα, ρουφάει όπως τη πρώτη μέρα & φυσικά δεν βλέπω κάτι περίεργο στο φίλτρο. Η εταιρία υποστηρίζει πως δεν φθείρεται-απαιτείται αλλαγή, αρκεί να μη το πλύνεις και να μην το καθαρίσεις με βούρτσα. Θέλουν μόνο τιναγμα (2 φίλτρα έχει όπως δείχνουν τα βίντεος). Μόνο το συρμάτινο πλέγμα μπορείς να καθαρίσεις με βούρτσα,αλλα σε εμένα δεν εχει χρειαστεί. Ότι και να γίνει πάντως σε βάθος χρόνου (πολύ βάθος όμως), 35 ευρώ κοστίζει το φίλτρο όπως αναφέρει ο φίλος από πάνω. Κλάιν δηλαδή. Εγώ νομίζω δεν θα πάθει κάτι. 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, papars είπε

Αφού η δικία μου περιμένει το Αι Βασίλη, να ρωτήσω: η μπαταρία φορτίζει χώρις να βγει από τη σκούπα;

Φιλαράκι πως αντέχεις!

Ναι μπορείς να βάλεις το καλώδιο της μπρίζας κατευθείαν πάνω στην μπαταρία. (Εικ.11)

Επίσης μπορείς να βιδώσεις  μια βάση που έχει στον τοίχο,  να περάσεις εκεί το καλώδιο της μπριζας , και να στηρίξεις πάνω τη σκούπα και ταυτοχρονα φορτίζει.(εκ.12 και 13)

20201217_174803.jpg

Επεξ/σία από pankostas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

I had never resulted in these present circumstances vacuum however I think about them. A Stick vacuums by and large accomplish great to generally excellent execution scores on hard floors (the normal score is a sound 77%) however our labs have considered some to be score as low as 60% – so if your home for the most part comprises of hard floors, it merits looking at our individual item audits. I utilize Hoover Fusion Cordless pet vacuum that is light in weight and help effectively to clean covers and different pieces of house.

Επεξ/σία από hwillson
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρέσει πάρα πολύ σαν σκούπα και είμαι fan της miele, αλλά πριν 1 χρόνο και κάτι που πήρα σκούπα και τη βιαζόμουν δεν την είχα δει μάλλον δεν υπήρχε και κατέληξα τελικά στη bosch unlimited bbs1224nc.

Σαν φίλτρα είναι περίπου ίδια, της bosch έχει ένα πλαστικό εσωτερικά το hepa οπου τινάζει τα φτερά και φεύγουν σχεδόν τα πάντα. Στο 6μηνο το κανα μια φορά με νερό το φίλτρο, όχι πολύ πίεση και καθάρισε πολύ καλά. Πρόσφατα το έκανα με πιεστικό αέρα και έφυγε από πάνω του μια υπερβολικά λεπτή μεμβράνη που χει εξωτερικά, οπότε και παρήγγειλα άλλο (18€ κόστος).

Έχει ένα μετασχηματιστή που πάει στη βάση και φορτίζει και έναν έξτρα ταχυφορτιστή αμα χρησιμοποιείς και τις 2 μπαταρίες όπου φορτίζει πολύ γρήγορα. Εγώ έκανα τη βλακεία και άνοιξα από την αρχή και τις 2 μπαταρίες αλλά δούλευα μόνο τη μία οποτέ η δευτερη που έμεινε γεμάτη για αρκετους μήνες ήταν σχεδόν νεκρή, το θετικό μου την άλλαξε άμεσα η bosch και ακόμα την έχω κλειστή, μιας και δεν χρησιμοποιώ και εργαλεία bosch (έχω όλη τη σειρά 18v dewalt) οπότε δεν πολυχρειάζεται. 

Αγόρασα έξτρα τη μικρή περιστροφική βούρτσα που είναι για ακάραια καναπέδες και τέτοια, άξιζε εννοείται (30€ έκανε και παραγγελία απο Γερμανία μιας και τότε δεν είχε έρθει ακόμα η pet έκδοση Ελλάδα)

Κατα τάλλα άνετα σκουπίζει το σπίτι, έχουμε και σκύλο και γάτα, στο δυνατό το βάζουμε μόνο όταν έχει άμμο της γάτας ή φανερά αντικείμενα κάτω. Κάθε μέρα σκουπίζουμε και ενώ φαίνεται γυαλί το σπίτι δεν φαντάζεστε τη μαζεύει.

Άμα την άλλαζα θα την άλλαζα μόνο για τη Roidmi Nex 2 Plus που έχει και τη περιστροφική σφουγγαρίστρα, όπως και το σκέφτομαι μόλις τη βρω καλή τιμή από έξω να τη χτυπήσω.

20181031171913_8c349008.jpeg

111.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...