Προς το περιεχόμενο

Encryption σε σκληρό


Hawk_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Ερέθισμα πήρα από ένα περιστατικό που άκουσα και από το γεγονός πως το PopOS που χρησιμοποιώ προσφέρει Encryption στον δίσκο που είναι εγκατεστημένο. 

Έχω έναν δεύτερο σκληρό στον οποίο αποθηκεύω προσωπικά πράγματα, φωτογρφίες, αρχεία κτλ. Κάποια από αυτά τα έχω και σε cloud (drive κτλ) για να μην χαθούν ή για όταν δεν χρησιμοποιώ το pc μου. Ο δίσκος αυτός είναι κλασικός hdd και αυτό που θέλω είναι να βάλω ένα encryption και σε αυτόν. Δηλαδή να μην μπορεί κάποιος που θα τον πάρει ή θα κάτσει στο pc μου να δει ότι έχω μέσα. 

Υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόγραμμα ή γίνεται βασικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σ ενδιαφέρει να μη μπορεί κάποιος να δει τ αρχεία σου αν κάτσει στο pc σου, μπορεί να σ ενδιαφέρει να μη μπορεί να δει κανείς τ αρχεία σου που βρίσκονται σε υπολογιστές που δε σου ανοίκουν (βλέπε cloud), τότε rclone.org

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Γινεται . Μου πηρε περιπου 10 δευτερα να ψαξω στο γοογλε. Εδω και εδω. Και εδω ενας "γραφικος" τροπος.

ΟΚ Ευχαριστώ για αυτό θα τα δω στο σπίτι. Δεν έχεις άδικο, απλά με πιάνει η βαισύνη μερικές φορές. Το πόσταρα από την δουλειά και δεν έχω πρόσβαση στο νετ σε ότι θέλω. Αυτά τα σαιτ δεν μου τα ανοίγει σκέψου εκτός από το πρώτο. Παραδόξως ο it guy μαλλον ειναι Insomniac γιατί το έχει ανοιχτό χαχαχαχαχα.

2 ώρες πριν, angmar είπε

Αφού σ ενδιαφέρει να μη μπορεί κάποιος να δει τ αρχεία σου αν κάτσει στο pc σου, μπορεί να σ ενδιαφέρει να μη μπορεί να δει κανείς τ αρχεία σου που βρίσκονται σε υπολογιστές που δε σου ανοίκουν (βλέπε cloud), τότε rclone.org

Βασικά με έχει θορυβήσει η περίπτωση του να σου κλεψει κάποιος το πισι κτλ. Από εκεί ξεκίνησε αυτή η σκέψη. Θενξς πάντως θα το τσεκάρω τι παίζει με αυτό που έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Hawk_K Ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι το encryption. Αρχικα μιλαμε για περιπτωσεις φορητων. Αν ο αλλος μπει στο σπιτι σου και παρει ολο το πισι σου ή εστω κατσει και ανοιξει το κουτι να παρει τους δισκους , νομιζω εχεις αλλα θεματα να σε απασχολησουν :) 
Στην περιπτωση λοιπον των φορητων , εχει μια εννοια να κρυπτογραφησεις δισκους. Κυριως οι περισσοτεροι κρυπτογραφουν το boot disk , οποτε χωρις το encryption pass δεν μπουταρει καν.
Τωρα αν κατσει καποιος και ξηλωνει δισκους και τα σχετικα..και ειναι και λινουξακιας και μπορει να διαβασει ext4 partitions , χαλαλι του :) 
Και λεω δικοπο μαχαιρι , γιατι απαξ και ξεχασεις το encryption pass , χαιρετα μας τον πλατανο και ολα τα δεδομενα...δεν υπαρχει τροπος να τα ανακτησεις...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

@Hawk_K Ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι το encryption. Αρχικα μιλαμε για περιπτωσεις φορητων. Αν ο αλλος μπει στο σπιτι σου και παρει ολο το πισι σου ή εστω κατσει και ανοιξει το κουτι να παρει τους δισκους , νομιζω εχεις αλλα θεματα να σε απασχολησουν :) 
Στην περιπτωση λοιπον των φορητων , εχει μια εννοια να κρυπτογραφησεις δισκους. Κυριως οι περισσοτεροι κρυπτογραφουν το boot disk , οποτε χωρις το encryption pass δεν μπουταρει καν.
Τωρα αν κατσει καποιος και ξηλωνει δισκους και τα σχετικα..και ειναι και λινουξακιας και μπορει να διαβασει ext4 partitions , χαλαλι του :) 
Και λεω δικοπο μαχαιρι , γιατι απαξ και ξεχασεις το encryption pass , χαιρετα μας τον πλατανο και ολα τα δεδομενα...δεν υπαρχει τροπος να τα ανακτησεις...

Δεν διαφωνώ για την επικυνδινότητα. Σκέψου ότι αν ξεχάσω αυτή τη στιγμη το pass για το bitwarden τον ήπια, δεν θα μπαίνω πουθενά μετα.

Απλά σκέφτομαι το απλό, μπαίνουν να σε κλέψουν στο σπίτι (κούφια η ώρα) και σου παίρνουν το pc. ΟΚ ο λαφα βητα αμπαλος που μπορεί να το πάρει, μπορεί να  μην έχιε ιδέα, απλά να πει υπολογιστής, καλός φαίνεται ας το πάρω. Και μετά να δωσει δεξιά αριστερά κάπιο παρτ και να βρεθεί ένας random που μπορεί να είναι και ψυχάκιας με πχ 1000 φωτογραφίες σου. Γενικά είμαι και εγώ της λογικής αυτό που λες encrypted ο σκληρός του OS, δεν μπουτάρει ποτέ και γεια σας. (φαντάζομαι δεν θα πέσεις στον πιο μεγάλο χακερ της Ελλάδας) Αλλά πρέπει να έχεις σκληρό 1ΤΒ μίνιμουμ για να τα έχεις όλα σε ένα. Εγώ έχψ 2 μικρούς 256, εναν ssd και εναν hdd.

Άσε που με αγχωσε ο φίλος με το cloud. Ρε τι τραβάμε... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hawk_K Για μενα η λυση οπως το σκεφτομαι ειναι οι εξωτερικοι δισκοι.  Ενας 2,5αρης 2ΤΒ (usb 3.0) κανει κοντα στα 70-80ευρω (απο μεγαλη αλυσιδα , σιγουρα σε σκρουτζομαγαζο θα παιζει και φτηνοτερα). Aλλα τοσα κανει και ενας εξωτερικος 2,5αρης ssd 500gb usb3.0 (παλι σε μεγαλη αλυσιδα) , για γρηγορες μεταφορες συχνα χρησιμοποιουμενων αρχειων ή μεγαλα σε μεγεθος.
Σωζεις σε αυτους τα κρισιμα/πολυτιμα αρχεια και τους βαζεις μεσα στα κωλοχαρτα :) Problem solved. Αστους να παρουν πισι και να παλευουν να βρουν αρχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Δεν διαφωνώ για την επικυνδινότητα. Σκέψου ότι αν ξεχάσω αυτή τη στιγμη το pass για το bitwarden τον ήπια, δεν θα μπαίνω πουθενά μετα.

Απλά σκέφτομαι το απλό, μπαίνουν να σε κλέψουν στο σπίτι (κούφια η ώρα) και σου παίρνουν το pc. ΟΚ ο λαφα βητα αμπαλος που μπορεί να το πάρει, μπορεί να  μην έχιε ιδέα, απλά να πει υπολογιστής, καλός φαίνεται ας το πάρω. Και μετά να δωσει δεξιά αριστερά κάπιο παρτ και να βρεθεί ένας random που μπορεί να είναι και ψυχάκιας με πχ 1000 φωτογραφίες σου. Γενικά είμαι και εγώ της λογικής αυτό που λες encrypted ο σκληρός του OS, δεν μπουτάρει ποτέ και γεια σας. (φαντάζομαι δεν θα πέσεις στον πιο μεγάλο χακερ της Ελλάδας) Αλλά πρέπει να έχεις σκληρό 1ΤΒ μίνιμουμ για να τα έχεις όλα σε ένα. Εγώ έχψ 2 μικρούς 256, εναν ssd και εναν hdd.

Άσε που με αγχωσε ο φίλος με το cloud. Ρε τι τραβάμε... 😁

Σου έχω λύση δοκιμασμένη από εμένα εδώ και δέκα χρόνια τουλάχιστον. Veracrypt λέγεται, συνέχεια του Truecrypt, και είναι open source. Κρυπτογραφεί και partitions ολόκληρα και δεν φαίνονται καν στο σύστημα μέχρι να τα κάνεις mount. Δουλεύει natively και σε Linux και σε Win. Δες το κι αν έχεις απορίες, ρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

Βασικά με έχει θορυβήσει η περίπτωση του να σου κλεψει κάποιος το πισι κτλ. Από εκεί ξεκίνησε αυτή η σκέψη. Θενξς πάντως θα το τσεκάρω τι παίζει με αυτό που έγραψες.

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Τωρα αν κατσει καποιος και ξηλωνει δισκους και τα σχετικα..και ειναι και λινουξακιας και μπορει να διαβασει ext4 partitions , χαλαλι του :) 
Και λεω δικοπο μαχαιρι , γιατι απαξ και ξεχασεις το encryption pass , χαιρετα μας τον πλατανο και ολα τα δεδομενα...δεν υπαρχει τροπος να τα ανακτησεις...

Το να μπορεί να διαβάσει τις κατατμήσεις, δεν χρειάζεται να είναι "λινουξάκιας" απλά να έχει ένα livedvd / liveusb και τον είδε. Πλέον όλοι έχουν ακούσει για το linux και μέχρι και οι εφημερίδες με τα dvd με τις τούρκικες σειρές έδιναν και ένα livedvd με linux 😛.

Επίσης, δεν είναι μόνο να στο κλέψουν ο κίνδυνος. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που η κρυπτογράφηση βοηθάει. Εμένα για παράδειγμα, μου έτυχε περίπτωση πριν χρόνια να πάω σκληρό του πανεπιστημίου ο οποίος είχε αρχίσει να τα φτύνει, πίσω στο κατάστημα για εγγύηση και μου είπαν θα δούνε αν έχει πρόβλημα και θα τον αλλάξουν. Όταν πήγα την επόμενη μέρα, μου λέει ο τεχνικός "ωραίο συγκρότημα το τάδε, δεν το ήξερα", δηλαδή αντί να δει απλά αν έχει χαλασμένους τομείς, έκατσε και έβλεπε ένα -ένα όλα τα αρχεία.

Δεν είχα κάτι ιδιαίτερο μέσα, μόνο την πρακτική μου που δεν του χρησίμευε αλλά μου την έδωσε αυτό που έκανε και από τότε κρυπτογραφώ τα πάντα με LUKS. Να φανταστείτε το περιστατικό αυτό έγινε σε εποχή P4 που από 100MB/s που έδινε περίπου ο σκληρός, με κρυπτογράφηση έπεφτε στα 60MB/s και παρόλα αυτά το έκανα. Τώρα που όλοι οι επεξεργαστές υλοποιούν εντολές AES και έχεις μηδενική απώλεια σε επιδόσεις, δεν βλέπω λόγο να μην κρυπτογραφείς.

Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αλήθεια ή "bragging" αλλά έχω ακούσει από κάμποσους τεχνικούς ότι έχουν μαζέψει ολόκληρη συλλογή από nude photos και videos από κοπέλες που πήγαν τα λάπτοπ για format / defrag / whatever.

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, imitheos είπε

Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αλήθεια ή "bragging" αλλά έχω ακούσει από κάμποσους τεχνικούς ότι έχουν μαζέψει ολόκληρη συλλογή από nude photos και videos από κοπέλες που πήγαν τα λάπτοπ για format / defrag / whatever.

Κοιτα , δουλευα ως τεχνικος Η/Υ για καμποσα χρονια και γενικως επικρατει το δελεαρ στις ταξεις των τεχνικων να ψαχνουν για προσωπικα αρχεια στα μηχανηματα που ερχονται για επισκευη. Δεν ειναι ψεμα. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RTW4everΓια να κάνω τον σκληρό encrypted θα τον κάνει και φορματ αν κατάλαβα καλά;


@angmarΑυτό κάνει encrypted τα data τα οποία ανεβαίνουν στο cloud ώστε να μην μπορεί να τα δει κανείς; Αν ναι, τότε πχ στο google drive πως σου τα εμφανίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

@RTW4everΓια να κάνω τον σκληρό encrypted θα τον κάνει και φορματ αν κατάλαβα καλά;


@angmarΑυτό κάνει encrypted τα data τα οποία ανεβαίνουν στο cloud ώστε να μην μπορεί να τα δει κανείς; Αν ναι, τότε πχ στο google drive πως σου τα εμφανίζει;

Πολλά μπορεί να κάνει. Καλύπτει όλες τις περιπτώσεις.

Το καλύτερο είναι να κρυπτογραφήσεις όλο το partition και μετά να ξαναγράψεις τα δεδομένα σου σε αυτό. Μπορεί όμως να στο κρυπτογραφήσει και live άμα θες, δηλαδή να διαβάσει κάθε τομέα, να μεταφέρει τα δεδομένα στη μνήμη, να κρυπτογραφεί τον τομέα και μετά να γράφει σε αυτόν τα δεδομένα. Όμως έτσι θα αργήσει ΠΑΡΑ πολύ για να το κάνει αυτό, και δεν θα πρέπει να τον χρησιμοποιείς μέχρι να τελειώσει, διότι τότε θα αργήσει ακόμα περισσότερο.

Επίσης μπορεί να σου κρυπτογραφήσει και το partition στο οποίο έχεις το λειτουργικό.

Επίσης μπορείς να φτιάξεις και containers, δηλαδή αρχεία κρυπτογραφημένα τα οποία μετά τα κάνεις mount και φαίνονται σαν ξεχωριστοί δίσκοι/partitions.

Εγώ το χρησιμοποιώ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ πάνω από δέκα χρόνια, μπορεί και δεκαπέντε. Δεν με έχει προδώσει ποτέ, δεν μου έχει παρουσιάσει σφάλμα ποτέ. Έχει και άλλες πολλές δευτερεύουσες λειτουργίες, όπως ακόμα και να φτιάξεις hidden κρυπτογραφημένο partition μέσα σε άλλο κρυπτογραφημένο partition για πολύ προχωρημένες καταστάσεις. Για μένα είναι τέλειο πρόγραμμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hawk_K είπε

Αυτό κάνει encrypted τα data τα οποία ανεβαίνουν στο cloud ώστε να μην μπορεί να τα δει κανείς; Αν ναι, τότε πχ στο google drive πως σου τα εμφανίζει;

Στο drive σου τα εμφανίζει κρυπτογραφημένα προφανώς, αυτό είναι το νόημα, να μη μπορούν να τα σκανάρουν οι αλγόριθμοι (ή καταλάθος οι μηχανικοί της google).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, angmar είπε

Στο drive σου τα εμφανίζει κρυπτογραφημένα προφανώς, αυτό είναι το νόημα, να μη μπορούν να τα σκανάρουν οι αλγόριθμοι (ή καταλάθος οι μηχανικοί της google).

Καλημέρα, βάζοντας κωδικό σου τα μεφανίζει ή πρέπει να τα κατεβάσεις και να τα ανοίξεις στο Pc σου;

 

11 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Πολλά μπορεί να κάνει. Καλύπτει όλες τις περιπτώσεις.

Το καλύτερο είναι να κρυπτογραφήσεις όλο το partition και μετά να ξαναγράψεις τα δεδομένα σου σε αυτό. Μπορεί όμως να στο κρυπτογραφήσει και live άμα θες, δηλαδή να διαβάσει κάθε τομέα, να μεταφέρει τα δεδομένα στη μνήμη, να κρυπτογραφεί τον τομέα και μετά να γράφει σε αυτόν τα δεδομένα. Όμως έτσι θα αργήσει ΠΑΡΑ πολύ για να το κάνει αυτό, και δεν θα πρέπει να τον χρησιμοποιείς μέχρι να τελειώσει, διότι τότε θα αργήσει ακόμα περισσότερο.

Επίσης μπορεί να σου κρυπτογραφήσει και το partition στο οποίο έχεις το λειτουργικό.

Επίσης μπορείς να φτιάξεις και containers, δηλαδή αρχεία κρυπτογραφημένα τα οποία μετά τα κάνεις mount και φαίνονται σαν ξεχωριστοί δίσκοι/partitions.

Εγώ το χρησιμοποιώ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ πάνω από δέκα χρόνια, μπορεί και δεκαπέντε. Δεν με έχει προδώσει ποτέ, δεν μου έχει παρουσιάσει σφάλμα ποτέ. Έχει και άλλες πολλές δευτερεύουσες λειτουργίες, όπως ακόμα και να φτιάξεις hidden κρυπτογραφημένο partition μέσα σε άλλο κρυπτογραφημένο partition για πολύ προχωρημένες καταστάσεις. Για μένα είναι τέλειο πρόγραμμα.

Ωραίο ακούγεται, θα το δοκιμάσω μόλις πάρω νέο σκληρό (κοιτάω να πάρω nvme δίσκο) για να μπορέσω να κάνω την μετακίνηση γιατί τώρα θα μπουκώσει ο ένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν τη θεωρώ σωστή τακτική την κρυπτογράφηση ολόκληρου του δίσκου ή του λειτουργικού.Στο pc μου έχω έναν ssd για το λειτουργικό και μόνο , και έναν μηχανικό για τα data.

Στον μηχανικό έχω κρυπτογραφήσει μέρος του δίσκου που εκεί αποθηκεύω όλα τα σημαντικά για μένα αρχεία σε κρυφό partition , και όλος ο υπόλοιπος δίσκος είναι ορατός.Έτσι , δεν κινείς υποψίες οτι ο δίσκος  έχει υποστεί κρυπτογράφηση και είναι μια έξτρα δικλείδα ασφαλείας.Το ίδιο έχω κάνει και σε εξωτερικούς δίσκους ή στικάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...