Προς το περιεχόμενο

Το Fortnite συρρικνώθηκε, καταλαμβάνοντας 60GB λιγότερα σε PC μετά το νέο update


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, eko13 είπε

Παντως καλα τα γραφικα αλλα κατι πρεπει να γινει με το μεγεθος των παιχνιδιων... Δεν μπορεις να βγαζεις ενα παιχνιδι 100 γκιγκα, ουσιαστικα αποκλειεις τα λαπτοπ! Οταν υπαρχουν λαπτοπ με αρχικο δισκο 256, τι να βαλεις? Ακομα και σε σταθερο θα εχεις 1 ή 2 ή και 4 ΤΒ με 3-4 παιχνιδια τετοια τελος...

Γκιγκα... Το γίγας εγένετο Γκιγκα.. Γουελ νταν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bill987 είπε

Εγώ φίλε μου μπορώ να παίζω που την έχασα πριν 30 χρονάκια περίπου??? :D  

Δεν την βρήκες μετά απο τόσα χρόνια;Parthenia amber alert!

3 ώρες πριν, gr8effect είπε

Καλό. Και το Warframe είχε πρόσφατα update που ελάτωσε το μέγεθος του παιχνιδιού στο μισό.

Ατέλειωτο παιχνίδι, δεν νομίζω να υπάρχει κάτι ισάξιο σε εξέλιξη, δεν το προλαβαίνεις.Είχα "καεί" με τα mods, ψάχνοντας διαφορετικά buildings και στο trading για μερικούς μήνες.Εχω αρκετές ημέρες gameplay, αρκετούς χαρακτήρες και 2 σκυλιά.Είχα μαζέψει αρκετά platinums.Νομίζω πως πλέον το Farming μέσω των relics είναι ακόμα πιο δύσκολο.

Θέλει γενικά διάβασμα το παιχνίδι για να καταλάβεις πολλά.Θυμάμαι τον σάλο που είχε γίνει με την κάρτα buzzkill.

Δεν το έχω σβήσει απο τον δίσκο του PS4, όμως έχω να παίξω 1+χρόνο, κακώς δεν έκανα log in κάθε 24 ωρο, στις 400 ημέρες δίνει το mod Primed Vigor αν θυμάμαι σωστά.

Στο Pro παίζει σε περισσότερα fps.

Μου έβαλες φυτιλιά, θα μπω να παίξω κάποια στιγμή.

1 ώρα πριν, eko13 είπε

Βαλε ενα μπαητς μεσα και εισαι οκ. 😆

Another One Bites the Dust.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Για να έχεις τρομερή λεπτομέρεια όταν πλησιάζεις πολύ κοντά στο texture. Δεν πάει μόνο με την ανάλυση της οθόνης...

Rekt.

I actually learned something today😅

Παρόλα αυτά το είχα όντως διαβάσει αυτό.

Weird.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, eko13 είπε

Παντως καλα τα γραφικα αλλα κατι πρεπει να γινει με το μεγεθος των παιχνιδιων... Δεν μπορεις να βγαζεις ενα παιχνιδι 100 γκιγκα, ουσιαστικα αποκλειεις τα λαπτοπ! Οταν υπαρχουν λαπτοπ με αρχικο δισκο 256, τι να βαλεις? Ακομα και σε σταθερο θα εχεις 1 ή 2 ή και 4 ΤΒ με 3-4 παιχνιδια τετοια τελος...

 

Προτιμώ να το ξεφτιλίσουν με ακόμα μεγαλύτερα μεγέθη παιχνιδιών ώστε να πιέσουν την εξέλιξη της χωρητικότητας των δίσκων, με καλή σχέση GB και τιμής φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε χαλαρά σε 10 χρόνια θα σε ρωτάνε "τη σκληρό έχεις;;;"...100tb..."ααα παλιό!" εγώ πήρα ένα 1pb...νοσταλγώ τις χωρητικότητες των παιχνιδιών πριν 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα με τη χωρητικότητα των παιχνιδιών δεν είναι μόνο τα μεγαλύτερα textures που έχουν τα ποιο νέα games, αλλά το ότι τα games γράφονται για να τρέχουν από σάπιους HDD με αποτέλεσμα τα textures να επαναλαμβάνονται μέσα στο Installation πολλές φορές.

Ποιο αναλυτικά, όταν το game φορτώνει το stage X που έχει μέσα το texture A, B, Γ, και Δ, όλο το stage με τα textures του είναι αποθηκευμένο σε ένα κατά πάσα πιθανότητα compressed αρχείο με όνομα Χ, έτσι ώστε ο σκληρός να πάει να διαβάσει ένα αρχείο σειριακά και «γρήγορα» . Τώρα έχεις ένα άλλο stage, το Ψ, που περιλαμβάνει τα textures Α, Γ, Ε, και Κ. Μέσα στο installation έχεις το αρχείο Ψ που περιλαμβάνει όλα τα textures αυτά. Με αποτέλεσμα τα αρχεία Α και Γ να επαναλαμβάνονται μέσα στο installation πολλές δεκάδες φορές.


Με τις καινούριες κονσόλες και τα access times των SSD/NVME οι developers θα μπορούν πλέον να έχουν από μια φορά τα taxtures και το game engine να κάνει Picking από τους φακέλους ότι χρειάζεται για το Stage με αποτέλεσμα και μικρότερο installation size, και μικρότερα updates, καθώς και γρηγορότερα Loading times με unpacked items χωρίς να χρειάζονται compression/decompression.
 

Επεξ/σία από Lied
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2020 στις 10:49 ΠΜ, eko13 είπε

Παντως καλα τα γραφικα αλλα κατι πρεπει να γινει με το μεγεθος των παιχνιδιων... Δεν μπορεις να βγαζεις ενα παιχνιδι 100 γκιγκα, ουσιαστικα αποκλειεις τα λαπτοπ! Οταν υπαρχουν λαπτοπ με αρχικο δισκο 256, τι να βαλεις? Ακομα και σε σταθερο θα εχεις 1 ή 2 ή και 4 ΤΒ με 3-4 παιχνιδια τετοια τελος...

 

άλλαξε σε ssd δίσκο των 500GB (ή και περισσότερο) και πούλα τον μικρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...