Προς το περιεχόμενο

προταση για νεο pc που τρέχει sql server.


cchristos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα σας, θα ήθελα να μου κάνετε προτάσεις για ενα νεο pc που θέλω για την δουλειά μου, που τρέχει sql server 2017 (λογιστικά προγράμματα). η βάση ειναι περίπου 3.3gb κυρίως λόγω των επισυναπτώμενων jpeg τιμολογίων . πριν αρχίσουμε να τα επισυνάπτουμε δεν ήταν πάνω απο 1gb.

μιας και είμαι εκτός του χώρου καιρό θα ήθελα τις προτάσεις για psu, ram, mobo kai nvme, προσανατολίζομαι για i7-10700, evo7 plus 1tb gigabyte και Gigabyte Z490 UD και γύρω στα 16gb ram (αν και με το τωρινό pc δεν ξεπερνάω σε χρήση τα 8gb)

υα πήγαινα σε dell 3640 γύρω στο 1000αρικο αλλά ο ssd class 40 που έχει ειναι μαλλον πολύ αργός.

δεν με ενδιαφέρουν γραφικά και oc αλλά περισσότερο η αξιοπιστία. πχ καλός ο 970 pro αλλά έχει διπλάσια τιμή. πχ εαν ειναι καλύτερα να παω σε sata ssd αντι για nvme είμαι ανοιχτός.

Επεξ/σία από cchristos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πιο πολύ σημαντική στον SQL είναι η μνήμη, παρά η CPU. Επίσης, το Α και το Ω ένα καλό τροφοδοτικό. Εγώ όταν έκανα την ίδια δουλειά, πήρα 2 τροφοδοτικά και 2 m/b, ένα να παίζει το άλλο καβάτζα, αν τυχόν αστοχήσει κάτι να κάνω επιτόπου αλλαγή, να μην χαθεί ούτε μέρα στο service. Επίσης 2 evo 970 σε raid. Και εννοείται backup!

Τώρα δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο... Επίσης αν και έχω AMD για 24/7 θα πήγαινα σε intel, η AMD στο PC αν και πολύ γρήγορο και full value for money, με linux κιόλας, μου έχει βγει λίγο unstable (με 2 διαφορετικές μητρικές, κάνει random freezes και θέλει hard reset κάπου - κάπου)....Δεν ξέρω, με την τρέχουσα γενιά, αν έχουν διορθωθεί όλα αυτά (εγώ άλλαξα μητρική λόγω αυτού, από Asrock AB350 σε ASUS Tuf Gaming 450 και καλά πιο σταθερή, τα ίδια παρατηρήθηκαν μετά από λίγο καιρό και χωρίς κανένα fail στο log)...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη λύση όπως είπε και ο προλαλήσαντας είναι κάποιο μέτριο σε ταχύτητα intel xeon με 4 ch. Memory  και χαμηλό latency 

Δες  dell για server που δίνουν συμβολέα συντηρήσεις και warranty 3-5 χρονιά 

Μπορείς και να φτιάξεις και συ ένα παρόμοιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@cchristos1 Εγώ δεν εμπιστεύομαι raid χωρίς ξεχωριστό raid controller, επίσης ας είμαστε ρεαλιστές η βάση σου δεν είναι τόσο μεγάλη και θα την χρησιμοποιούν ταυτόχρονα μετρημένοι άνθρωποι. Για αυτό εκτιμώ ότι ένας Evo Plus είναι μάλλον υπεραρκετός.

Αν υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις από όσες φαντάζομαι η αμέσως επόμενη επιλογή είναι ο Pro και μετά κοιτάς για NVME raid controller.

Τα 16GB RAM που αναφέρεις είναι σίγουρα αρκετά για μία τόσο μικρή βάση όμως η μνήμη είναι πολύ φτηνή, εγώ θα πρότεινα να βάλεις 32GB να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. As data size grows, memory doesn’t...

Ένα συνηθισμένο μηχάνημα με καθημερινά backup είναι αρκετά αξιόπιστη λύση αλλά αν θέλεις να διασφαλίσεις high availability η λύση είναι τα δύο μηχανήματα με ECC RAM και synchronous database mirroring σε high-safety mode με automatic failover.

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι 20% των SSD θα πάθουν κάποιο uncorrectable error στα 4 πρώτα χρόνια και 30%-80% των SSD θα βγάλουν bad sectors στη διάρκεια της ζωής τους, τα blocks τους είναι μεγάλα οπότε υπάρχει αρκετά μεγάλη πιθανότητα να επηρεάσουν τα data σου, να είσαι προετοιμασμένος.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpenor είπε

@cchristos1 Εγώ δεν εμπιστεύομαι raid χωρίς ξεχωριστό raid controller, επίσης ας είμαστε ρεαλιστές η βάση σου δεν είναι τόσο μεγάλη και θα την χρησιμοποιούν ταυτόχρονα μετρημένοι άνθρωποι. Για αυτό εκτιμώ ότι ένας Evo Plus είναι μάλλον υπεραρκετός.

Αν υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις από όσες φαντάζομαι η αμέσως επόμενη επιλογή είναι ο Pro και μετά κοιτάς για NVME raid controller.

Τα 16GB RAM που αναφέρεις είναι σίγουρα αρκετά για μία τόσο μικρή βάση όμως η μνήμη είναι πολύ φτηνή, εγώ θα πρότεινα να βάλεις 32GB να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. As data size grows, memory doesn’t...

Ένα συνηθισμένο μηχάνημα με καθημερινά backup είναι αρκετά αξιόπιστη λύση αλλά αν θέλεις να διασφαλίσεις high availability η λύση είναι τα δύο μηχανήματα με ECC RAM και synchronous database mirroring σε high-safety mode με automatic failover.

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι 20% των SSD θα πάθουν κάποιο uncorrectable error στα 4 πρώτα χρόνια και 30%-80% των SSD θα βγάλουν bad sectors στη διάρκεια της ζωής τους, τα blocks τους είναι μεγάλα οπότε υπάρχει αρκετά μεγάλη πιθανότητα να επηρεάσουν τα data σου, να είσαι προετοιμασμένος.

δυστηχώς αυτό με τους ssd το γνωρίζω και γι' αυτό πήρα και ένα μικρό 2ο για να βάλω το temp εκεί (SSD KINGSTON SEDC500M) και να αφήσω data kai log ston evo

η ram ποτέ δεν την έχω δει να ξεπερνάει σε χρήση το 30% στα 16gb που έχουμε τώρα. αυτή που αγόρασα έχει cl 15-17-17-32 και ήταν το ποιο μικρό που μπόρεσα να βρω στα 2933 που υποστηρίζει ο 10700

απο θέμα backup δεν το συζητάμε, πέρα απο το καθημερινο παίρνει καθε μια ώρα αυτόματα ένα προγραμματάκι την βάση σε εξωτερικό δίσκο

Επεξ/σία από cchristos1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, cchristos1 είπε

δυστηχώς αυτό με τους ssd το γνωρίζω και γι' αυτό πήρα και ένα μικρό 2ο για να βάλω το temp εκεί (SSD KINGSTON SEDC500M) και να αφήσω data kai log ston evo

η ram ποτέ δεν την έχω δει να ξεπερνάει σε χρήση το 30% στα 16gb που έχουμε τώρα. απο θέμα backup δεν το συζητάμε, πέρα απο το καθημερινο παίρνει καθε μια ώρα αυτόματα ένα προγραμματάκι την βάση σε εξωτερικό δίσκο

Εντύπωση μου κάνει που η SQL δεν εκμεταλλεύεται όλη τη RAM. Εγώ ο λόγος που της δίνω τόση σημασία είναι γιατί μετά από δοκιμές παρατήρησα ότι για μία βάση που δεν πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερη από τι δική σου χρειάστηκε να δώσω περίπου 6GB στο buffer του InnoDB (χρησιμοποιώ MySql) για να έχω τις καλύτερες επιδόσεις.

Σε κάθε περίπτωση η RAM είναι πολύ χρήσιμη στους server, θα είναι πραγματικά κρίμα για λιγότερο από 100 ευρώ να έχεις πιθανό bottleneck από αυτή στο μέλλον.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και χρόνια πολλά. οι γνώσεις μου σε sql είναι περιορισμένες οπότε την χρήση την βλέπω μόνον απο το task manager. γενικά στον server συνδεόμαστε μονον 2 άτομα , οπότε ίσως γι' αυτό δεν ανεβαίνει ποτέ η χρήση της ram. κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν τρέχουμε μια διαδικασία στο πρόγραμμα (epsilonnet ) πχ mydata, ή επαναυπολογισμούς το μέγιστο που έπιασε η μνημη ήταν 2gb, αλλά απο εκεί και μετά το μηχάνημα σερνόταν. (χωρίς να ανεβαίνει η χρήση της cpu) . μάλλον θα πρέπει να ανοίξω νέο θέμα για βελτιστοποίηση της βάσης , μπας και πάρω τις πολύτιμες γνώσεις σας. :d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, cchristos1 είπε

καλημέρα και χρόνια πολλά. οι γνώσεις μου σε sql είναι περιορισμένες οπότε την χρήση την βλέπω μόνον απο το task manager. γενικά στον server συνδεόμαστε μονον 2 άτομα , οπότε ίσως γι' αυτό δεν ανεβαίνει ποτέ η χρήση της ram. κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν τρέχουμε μια διαδικασία στο πρόγραμμα (epsilonnet ) πχ mydata, ή επαναυπολογισμούς το μέγιστο που έπιασε η μνημη ήταν 2gb, αλλά απο εκεί και μετά το μηχάνημα σερνόταν. (χωρίς να ανεβαίνει η χρήση της cpu) . μάλλον θα πρέπει να ανοίξω νέο θέμα για βελτιστοποίηση της βάσης , μπας και πάρω τις πολύτιμες γνώσεις σας. :d

Ποια sql τρέχεις όμως; Την κανονική ή την express????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...