Προς το περιεχόμενο

TV 399€ Philips 58PUS7505 58" Τηλεόραση Smart 4K TV @ Κωτσόβολος [ΤΕΛΟΣ]


nestoras86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Διαφωνω καθετα σε ολα. Τεραστια ειναι η διαφορα και το BW ειναι θεμα συμπιεσης και μονο. Η πληροφορια που μεταφερει το 1080i ειναι πολλαπλασια αυτης του 720p, δεν υπαρχει συγκριση.

Το θεμα ειναι οτι μαλλον εχει κακο (ή καθολου ; )  upscaler η τιβι αν λαβουμε υποψιν οσα λεει ο Επτανησιωτης.

Δε ξέρω τι σήμα δίνει, νομίζω παίζει ρόλο η περιοχή, Κέρκυρα μένω παιδιά. Επίσης δεν γνωρίζω αν πρέπει να ρυθμίσω κάτι μέσα από τα μενού. Γενικά δεν χρειάζομαι εγώ να δω ελληνικά κανάλια, ο πατέρας μου θέλει.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, humax είπε

https://geex.x-kom.pl/recenzje/philips-58pus7555-test-i-recenzja-telewizora-4k-z-duzym-ekranem/  . Θέλει μετάφραση από πολωνικά σε αγγλικά. VA, αντίθεση 5019:1.

Χρήσιμο το review.

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι μπορεί να σταθεί ως αγορά αρκεί να μην υπάρχουν υπερφιαλες απαιτήσεις.

Σ'αυτές τις διαστάσεις και με κόστος 400€-500€ υπάρχουν καλύτερες προτάσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vadergr είπε

Μπορει να επιβεβαιωσει κάποιος κάτοχος ότι φοραει VA panel?

Στο Netflix εμφανίζεται η επιλογή Dolby Vision? 

Τέλος, ξέρουμε αν υποστηρίζει eARC?

Τα 50άρια και 58άρια πάνελ ανεξαρτήτως εταιρείας είναι va. Στις 49", 55" έχει και ips. 

Η περσινή πάντως υποστήριζε DV στο Νέτφλιξ.

Απλό arc κατά πάσα πιθανότητα, το earc μόνο σε hdmi 2.1. 

Επαναλαμβάνω ότι τα βασικά μειονεκτήματα είναι η έλλειψη αμπιλάιτ και το Saphi για κάποιον που έχει συνηθίσει σε android ή σε λειτουργικά από Samsung, Lg.

Επεξ/σία από humax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο χρόνια 50 smart Philips σε προσφορά από κότσο 360 περίπου 

Πολλή καλή εικανά τα ρίχνει σε πολλές Samsung φίλων ακριβότερες φυσικά 

Ίσως η LG ανταγωνιστεί σε χαμηλή τιμή και υψηλή ποιότητα η Samsung έχει χειρότερες εφαρμόγες απο LG 

Ωραία είναι και turbo X Android 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τελικά δε τη γλυτώσαμε. Νομίζω ή εγώ δε το παρατήρησα χθες ή εμφανίστηκαν αυτοί οι "λεκέδες" σήμερα:

IMG_20201031_174704_copy_1468x2936.jpg

IMG_20201031_174612_copy_1632x816.jpg

Ζήτησε άμεσα αντικατάσταση. Νομίζω ότι είναι ορισμός του DOA. Θα σου πρότεινα να μην δεχθείς service ή όποιες άλλες δικαιολογίες. Αν έχει θέμα το panel ίσως να εμφανιστούν και άλλα τέτοια σημάδια με το πέρασμα τού χρόνου.  Καλή δύναμη και διεκδίκηση φίλτατε.

Γιώργος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Ζήτησε άμεσα αντικατάσταση. Νομίζω ότι είναι ορισμός του DOA. Θα σου πρότεινα να μην δεχθείς service ή όποιες άλλες δικαιολογίες. Αν έχει θέμα το panel ίσως να εμφανιστούν και άλλα τέτοια σημάδια με το πέρασμα τού χρόνου.  Καλή δύναμη και διεκδίκηση φίλτατε.

Γιώργος

Να στείλω πρώτα ενα μειλ στο ελληνικό τμήμα της Philips λεω, κι έπειτα στον Κωτσόβολο με την απάντηση της εταιρείας για να έχω αποδεικτικά στοιχεία της διαδικασίας ώστε να αποφύγουμε τα "μα , μου σου του και αυτό και επισκευή κτλπ"

( πάντως αγόρασα και την εγγύηση του Κωτσόβολου στα 40 ευρώ που έχει για 5 έτη 2 κατ + 3 δικιά τους )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7nisiotis, μήπωςείναι οι δακτυλιές του υπαλλήλου του καταστήματος που άνοιξε το κουτί για να ελέγξει αν είναι σπασμένο το πάνελ, όπως έγραψες στο άλλο θέμα;  Υπάρχει πιθανότητα να σου ξέφυγαν αυτά τα σημεία στο καθάρισμα;

Επεξ/σία από humax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, humax είπε

7nisiotis, μήπωςείναι οι δακτυλιές του υπαλλήλου του καταστήματος που άνοιξε το κουτί για να ελέγξει αν είναι σπασμένο το πάνελ, όπως έγραψες στο άλλο θέμα;  Υπάρχει πιθανότητα να σου ξέφυγαν αυτά τα σημεία στο καθάρισμα;

Το καθάρισα* σήμερα με μαλακό πανακι μικροινων με λίγο απιονισμένο νερό και φαίνεται καθαρή ( έριξα φως με φλας κινητού υπό γωνία ώστε να εξαλείψω και τη τελευταία δαχτυλια ή σκόνη στο σημείο αυτό ενώ καθάριζα την επιφάνεια ). Μέγα λάθος μου που δεν τράβηξα φωτογραφίες εχθές όταν την πρωτοανοιγα αλλά και στο πρώτο μπουταρισμα με λευκό φόντο 

*Απαλό καθάρισμα, όχι μουλιασμα, έριξα ας πούμε πάνω στο πανακι ποσότητα όσο δυο κουταλιες του "γλυκού", έπειτα καθάρισα απαλά με κυκλικές κινήσεις να φεύγουν κάποια σημάδια από κόλλα. Έπειτα το σκούπισα από την στεγνή πλευρά μια δύο φορές.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα απλώς να εξαλείψεις και αυτή την πιθανότητα, γιατί οι δακτυλιές είναι άτιμο πράγμα. Σε μόνιτορ που έπιασα πριν 1-2 μήνες με ιδρωμένες παλάμες για να το μεταφέρω σε άλλο δωμάτιο, έμειναν στάμπες πάνω και μου βγήκε η πίστη να τις καθαρίσω, ώστε να μην φαίνονται καθόλου σε μονοχρωματικό φόντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, humax είπε

Είπα απλώς να εξαλείψεις και αυτή την πιθανότητα, γιατί οι δακτυλιές είναι άτιμο πράγμα. Σε μόνιτορ που έπιασα πριν 1-2 μήνες με ιδρωμένες παλάμες για να το μεταφέρω σε άλλο δωμάτιο, έμειναν στάμπες πάνω και μου βγήκε η πίστη να τις καθαρίσω, ώστε να μην φαίνονται καθόλου σε μονοχρωματικό φόντο.

Το έλεγξα ξανα πριν λίγο. Κάτι με το πάνελ παίζει. Δεν είναι βρωμιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τελικά δε τη γλυτώσαμε. Νομίζω ή εγώ δε το παρατήρησα χθες ή εμφανίστηκαν αυτοί οι "λεκέδες" σήμερα:

IMG_20201031_174704_copy_1468x2936.jpg

IMG_20201031_174612_copy_1632x816.jpg

Στην κατω γωνια μου βγάζει αυτη την σκια της δευτερης φωτογραφιας  σε ασπρο φοντο(στην 43") Απο την πρώτη μερα το ειδα.

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, barimagas είπε

Στην κατω γωνια μου βγάζει αυτη την σκια της δευτερης φωτογραφιας  σε ασπρο φοντο(στην 43") Απο την πρώτη μερα το ειδα.

Βγάλε μια φωτογραφία σε σκοτεινό δωμάτιο αν γίνεται και λευκό φόντο ή μπλε/πράσινο.

Επίσης έλεγξε εξονυχιστικα όλο το πάνελ

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...