Προς το περιεχόμενο

Κουφό πρόβλημα


Manos5686

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν θυμαμαι ακριβώς πότε  το κάνει αυτο με την ώρα.Σίγουρα μετά απο bios reset.Ισως και καποιες φορες random.

Προφανως και τα προβλήματα συνεχίζονται και τώρα με διαφορετικό σκληρό οπότε κλασσικά έλεγαν μπαρούφες.

Θα δοκιμάσω και με την ενσωματωμένη gpu και θα ενημερώσω.Δυστυχώς όμως απο τι φαίνεται η μητρική παραδίδει πνεύμα.

Σκέφτομαι για παν ενδεχόμενο να αλλάξω και την μπαταρία της μητρικής μήπως και δω διαφορά..Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Επεξ/σία από Manos5686
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι και εύχομαι σε όλους να είστε ασφαλείς αυτες τις ζόρικες στιγμές

Επάνερχομαι καθυστερημένα,πήγα το pc σε ένα μαγαζί οπου μου τέσταρε το τροφοδοτικό και μου είπε πως δεν έχει κανένα θέμα.

Οπότε όπως φαίνεται πάω για αλλαγή μητρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manos5686 είπε

Καλησπέρα και πάλι και εύχομαι σε όλους να είστε ασφαλείς αυτες τις ζόρικες στιγμές

Επάνερχομαι καθυστερημένα,πήγα το pc σε ένα μαγαζί οπου μου τέσταρε το τροφοδοτικό και μου είπε πως δεν έχει κανένα θέμα.

Οπότε όπως φαίνεται πάω για αλλαγή μητρικής

πως το τεσταρε το τροφοδοτικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Aris_ είπε

πως το τεσταρε το τροφοδοτικο ?

Δεν γνωριζω κοιταξα λιγο το κουτι και βλεπω διαφορετικο καπως το cable managment οποτε ισως να εβαλε αλλο πανω.Απλα ρε γαμωτο και εγω δεν θεωρω πως ειναι το τροφοδοτικο μιας κι κανει τοσα πολλα θεματα ο υπολογιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα το τροφοδοτικο του κάνουμε benctest αλλιώς λεμε μπούρδες 

τώρα αν έβαλε αλλο επάνω τι ειδε οτι εχεις τα ιδια προβλήματα αρα δεν φταίει 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Aris_ είπε

κοιτα το τροφοδοτικο του κάνουμε benctest αλλιώς λεμε μπούρδες 

τώρα αν έβαλε αλλο επάνω τι ειδε οτι εχεις τα ιδια προβλήματα αρα δεν φταίει 🤣

Δυστυχως δεν ξερω πως το τσεκαρε παντως επεμενε οτι το τσεκαρε και δεν ειχε θεμα.Απλα μπυ ειπε οτι δεν μπορω να σου τσεκαρω τηβ μητρικη και ουτε αλλη παρομοια εχω απλα για να κουμπωσω το cpu σου επανω.Γι αυτο δεν μου πηρε και χρηματα οταν πηγα να τον πληρωσω.
Προς το παρον εχω αποκλεισει τους δισκους οπως μου ειπαν εξαρχης στο πλαισιο

Δεν ειμαι θεμα software ή θερμοκρασιων

Και απο οσο με διαβεβαιωσε δεν ειναι το τροφοδοτικο

πλας ολα αυτα που μου κανει που ειναι και πολλα φερνουν προς μητρικη.
τι να πω🤷‍♂️ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Manos5686 είπε

Δυστυχως δεν ξερω πως το τσεκαρε παντως επεμενε οτι το τσεκαρε και δεν ειχε θεμα.Απλα μπυ ειπε οτι δεν μπορω να σου τσεκαρω τηβ μητρικη και ουτε αλλη παρομοια εχω απλα για να κουμπωσω το cpu σου επανω.Γι αυτο δεν μου πηρε και χρηματα οταν πηγα να τον πληρωσω.
Προς το παρον εχω αποκλεισει τους δισκους οπως μου ειπαν εξαρχης στο πλαισιο

Δεν ειμαι θεμα software ή θερμοκρασιων

Και απο οσο με διαβεβαιωσε δεν ειναι το τροφοδοτικο

πλας ολα αυτα που μου κανει που ειναι και πολλα φερνουν προς μητρικη.
τι να πω🤷‍♂️ 

Προφανως για να βλεπεις διαφορετικο cable management και να δηλωνει σιγουρος οτι δεν ειναι το τροφοδοτικο,δοκιμασε αλλο και του εκανε τα ιδια. Αλλα ποτε δεν μπορει κανεις να ειναι 100% σιγουρος αν δεν δοκιμασει και με αλλη μητρικη,για αυτο δεν σου πηρε χρηματα,γιατι αν ειναι ,5%, κατι αλλο, θα θυμωνες.Οποτε καλα σου φερθηκε ,αφου δεν σε χρεωσε,ειναι εντιμος.

Αν υπαρχουν οικονομικες δυσκολιες, ''χτυπα'' μια απο αγγελιες στο ινσομνια,απο χρηστη με αρκετες αξιολογησεις ομως.Ετσι θα σου κοστισει λιγο φτηνοτερα. Και μαλλον ηταν απο την αρχη προβληματικη αφου,οπως εγραψες,ποτε ποτε σου πεταγε μπλε οθονες απο την αρχη,εστω και σπανια.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manos5686 είπε

Δυστυχως δεν ξερω πως το τσεκαρε παντως επεμενε οτι το τσεκαρε και δεν ειχε θεμα.Απλα μπυ ειπε οτι δεν μπορω να σου τσεκαρω τηβ μητρικη και ουτε αλλη παρομοια εχω απλα για να κουμπωσω το cpu σου επανω.Γι αυτο δεν μου πηρε και χρηματα οταν πηγα να τον πληρωσω.
Προς το παρον εχω αποκλεισει τους δισκους οπως μου ειπαν εξαρχης στο πλαισιο

Δεν ειμαι θεμα software ή θερμοκρασιων

Και απο οσο με διαβεβαιωσε δεν ειναι το τροφοδοτικο

πλας ολα αυτα που μου κανει που ειναι και πολλα φερνουν προς μητρικη.
τι να πω🤷‍♂️ 

όπως σου είχε πει και ο νταφι πριν μέρες, σαν πρόβλημα με ram μοιάζει

 

https://we.tl/t-pVMPD5onz3

 

τρέξε το tm5 ως διαχειριστής, load and exit το αρχείο που λέει 1usmus v3 , ξανά τρέξε το tm5 ως διαχειριστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να βλεπεις "διαφορετικο" cable management, εβγαλε το τροφοδοτικο σου και το δοκιμασε προφανως σε αλλο συστημα και δουλευε οκ. Για να δοκιμασουμε ενα τροφοδοτικο σε ενα pc, δεν χρειαζεται να ξηλωσουμε το ηδη υπαρχον. 

Βρες να δοκιμασεις καπου τις ram, ακομα και στον τεχνικο για να τρεξει κανα benchmark/memtest κτλ. Μαλλον θεμα μητρικης ειναι

btw το 98% στον σκληρο δεν ειναι ανησυχητικο. Αν ομως καθε εβδομαδα πεφτει και απο 1%, τοτε θα θελει και αυτο αλλαγη.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα που τραβηξες τοσα,αλλα απο εδω μεσα οτι και να σου λεμε,χωρις αλλαγη ενα ενα τα parts με ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ  δε μπορει να γινει διαγνωση.

Αφου λοιπον αποκλεισαμε το τροφοδοτικο που ειναι ο συνηθης υποπτος,θα σου προτεινα και εγω να δοκιμασεις να βγαλεις ΟΛΕΣ τις μνημες,και να ξεκινησεις δοκιμη μια μια,και μαλιστα και στα 4 slot την καθεμια. Εαν δεν ειναι ουτε αυτο,τοτε πιθανοτατα η μητρικη αρχισε να τα παιζει.

Το οτι τα τζιμανια απο το Πλαισιο ειπαν οτι ειναι ο SSD δε μου κανει καμια εντυπωση,ισα ισα που δεν περιμενα τιποτα λιγοτερο απο αυτους.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2020 στις 1:32 ΜΜ, Sakiz105 είπε

όπως σου είχε πει και ο νταφι πριν μέρες, σαν πρόβλημα με ram μοιάζει

https://we.tl/t-pVMPD5onz3

τρέξε το tm5 ως διαχειριστής, load and exit το αρχείο που λέει 1usmus v3 , ξανά τρέξε το tm5 ως διαχειριστής. 

Καλησπέρα,σήμερα είχε πέσει σε λοοπα πάλι και πάλι επρεπε να να βγάλω την μπαταρία της μητρικής ώστε να ανοίξει.

Κατέβασα το πρόγραμμα που μου έγραψε ο @Sakiz105 αλλά μετά από μερικά δεύτερα που ανοίγει μοτ βγάζει πάντα το ίδιο μήνυμα

Process not running (3 of 4) state 1

Critical Error ,programm stopped 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν και έχουν καλύψει οι προηγούμενοι όλα τα ενδεχόμενα, θα συμφωνήσω ότι φαίνεται να είναι η μητρική ο φταίχτης. Παρολ'αυτά, κοίτα τα mem slots μην έχουνε πάρει κανένα χνουδάκι ή κάτι ανάλογο σε κάποιο βάλε-βγάλε.

Αν κάθε φορά που κάνεις bios reset στρώνει το ζήτημα και το σύστημα bootαρει κανονικά χωρίς σφάλματα εγώ πριν αρχίσω να κοιτάω για μητρική θα άλλαζα μπαταρία και θα έκανα και ένα bios update απλά για να είμαι σίγουρος ότι από αυτά είμαι καθαρός. 

Στις 8/11/2020 στις 4:00 ΠΜ, StamTheMan είπε

θα σου προτεινα και εγω να δοκιμασεις να βγαλεις ΟΛΕΣ τις μνημες,και να ξεκινησεις δοκιμη μια μια,και μαλιστα και στα 4 slot την καθεμια. Εαν δεν ειναι ουτε αυτο,τοτε πιθανοτατα η μητρικη αρχισε να τα παιζει.

Μετά παίξε όπως προτείνει ο φίλος και τέλος αν θες να τσεκάρεις και μνήμες φουλ ίσως να τρέξεις ενα stress test από bootable usb(θυμάμαι το memtest είχε σίγουρα έκδοση) ή να φορτώσεις κάποιο live λειτουργικό για να δεις και οι μνήμες που βρίσκονται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβασα εχθες το memtest το έτρεξα μέσω bootable usb δεν μου έβγαλε κανένα ερρορ.Οποτε πάω για αλλαγή μητρικής

Επεξ/σία από Manos5686
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανα επανέρχομαι το ξερω έχω κουράσει.Απλά προσπαθώ πριν παραγγείλω μητρική να δω τι ακριβώς φταίει ώστε να είμαι σίγουρος

Έτρεξα και Memory Diagnostic test μεσω των Windows  και μου έβγαλε ειδοποίηση You computer has a memory problem..

Δοκίμασα και τα 4 στικ και ξεχωριστά σε διαφορετικά μεμορυ σλοτ και πραγματικά είναι τζοκερ.Πχ ένα memory stik άνοιξε μόνο στο τελευταίο slot(Όταν λέω άνοιξε,εννοώ μπουταρε το pc και δεν έκανε boot loop..να ανάβει μερικά δεύτερα να γυρίζουν τα ανεμιστηράκια να κλείνει και να ξανα ανάβει..)

άλλο στικ δεν άνοιξε μόνο στο 2 σλοτ της μητρικής κτλπ.

Όπως καταλαβαίνετε είναι τζοκερ δεν ξερω τι άλλο να πω.

Επεξ/σία από Manos5686
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...